zdravila

Od kmetije ni ostalo nič: 'Bežal je skozi plaz, pogrezal se je do kolen'

25. 08. 2023 21.51

S terenskim vozilom, saj drugače ne gre, smo se prebili do Konjskega Vrha v občini Luče, kamor zdravila in hrano še vedno dostavljajo s helikopterji, tudi elektrike nimajo, zagotavlja jim jo agregat. Na kmetijo in v dve hiši, ki so še pred mesecem dni stale na pobočju z razgledom na Alpe, pa se ni več mogoče vrniti. Odnesel jih je namreč uničujoč zemeljski plaz.

Da bi dojenčke zaščitili pred RSV, bodo cepili nosečnice

25. 08. 2023 17.23

Evropska komisija je odobrila prvo cepivo za zaščito starejših odraslih in dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito dojenčki dobijo pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo. V Bruslju poudarjajo, da je to pomembno, ker je RSV glavni vzrok hospitalizacij v EU pri otrocih.

Bankrotirani kripto velikan tarna nad razmerami v zaporu: 'Živi od kruha in vode'

23. 08. 2023 08.45

Ustanovitelj propadle borze kriptovalut FTX Sam Bankman-Fried po besedah odvetnika v zaporu "živi od kruha in vode". Nekdanji milijarder je v zaporu zahteval tudi veganske obroke, a mu jih tako kot zdravil niso zagotovili, trdi odvetnik.

Sestra Lucy Letby je kriva: umorila sedem dojenčkov, ubiti jih je skušala več

18. 08. 2023 16.34

Medicinsko sestro Lucy Letby so po dolgem sojenju spoznali za krivo umora sedmih novorojenčkov ter poskusa umora še šestih drugih. S tem je 33-letnica postala najhujša serijska morilka otrok v sodobni britanski zgodovini. Letbyjeva je v žile svojih malih žrtev vbrizgala zrak, jih prekomerno hranila z mlekom in jih zastrupljala z inzulinom. "Hladnokrvno in preračunljivo" morilko bodo pravnomočno obsodili v ponedeljek, takrat pa naj bi za svoje zločine prejela dosmrtno zaporno kazen.

V Slovenijo prihaja nova pomoč iz tujine

10. 08. 2023 19.48

V Slovenijo po katastrofalnih poplavah še naprej prihaja pomoč iz tujine. Med drugim je pomoč prispela iz Avstrije, Srbije in Poljske, na pot proti Sloveniji pa so se podali tudi makedonski vojaki. Pomoč vključuje predvsem težko mehanizacijo z osebjem.

Policijski helikopter pomaga tudi pri transportu goriva in materiala za obvladovanje plazu

10. 08. 2023 16.17

Slab teden dni je že od uničujočih poplav in pri reševanju in sanaciji intenzivno pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije. Sprva so iz odrezanih krajev evakuirali prebivalce in prinašali hrano, zdravila ter najnujnejše potrebščine, sedaj pa pomagajo tudi pri reševanju živali in prenosu težkega tovora. Ekipa Letalske policijske enote je pomagala pri transportu goriva za bager, ki sanira strugo Savinje, in materiala za obvladovanje razmer na plazu na Koroški Beli.

Donacije kot davčna olajšava, zbiranja od vrat do vrat ni

09. 08. 2023 20.43

Več kot 23 tisoč posameznikov, organizacij in podjetij je v samo dveh dneh na spletni strani Poplave 2023 ponudilo pomoč. Tam se po novem lahko prijavijo tudi ponudniki namestitev. Na pomoč sta priskočila tudi Slovenska Karitas in Rdeči križ, obe organizaciji pa opozarjata, da finančna sredstva zbirata izključno preko bančnih ali SMS-nakazil in ne od vrat do vrat.

Vojaki hitijo z montažnim mostom čez Mežo, v Tabu zahtevajo cesto

09. 08. 2023 10.32

Poleg mostu, ki ga je čez Mežo na Prevaljah postavil lokalni podjetnik, bregove med naselji povezuje tudi Slovenska vojska. V Mežico so prepeljali prvi montažni most, ki ga zdaj postavljajo s pomočjo nemškega transportnega helikopterja za težke tovore. Tudi v podjetju Tab Mežica, ki je v ujmi utrpelo nekajmilijonsko, če ne desetmilijonsko škodo, od vlade zahtevajo vzpostavitev ceste. Situacijo ocenjujejo kot zelo resno, kritično, škoda v okoljsko občutljivi proizvodnji pa po oceni podjetja večjega vpliva na okolje ni imela.

Korošci stopili skupaj, rokave zavihali tudi najmlajši

07. 08. 2023 08.59

S Koroške se vrstijo prizori uničenja, ki ga je za seboj pustila deroča voda. Prevrnjeni avtomobili, prelomljene deske, podrta drevesa, polomljene veje. In kupi peska ter blata. Fotografije s terena so pretresljive. V regiji je zdaj v ospredju sanacija, vzpostavljanje cestnih povezav in vodooskrbe. Za delo so prijeli vsi, tudi najmlajši.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne

06. 08. 2023 06.08

Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

Bella Hadid po več kot desetletju ozdravljena borelioze

06. 08. 2023 13.46

Slavni sestri, manekenki Gigi in Bella Hadid, sta nedavno skupaj nastopili na modni reviji oblikovalke Simone Porte Jacquemus, po dogodku pa je Bella morala nujno odhiteti na pregled k zdravniku. "Komaj čakam, da se vrnem," je po modni reviji zapisala Gigi, ki je zdaj pojasnila, za kaj gre in kaj se dogaja s sestro.

Prebili smo se v izolirano Črno na Koroškem, evakuacija prebivalcev ob Meži

05. 08. 2023 15.35

V Črno na Koroškem, ki je bila od petka zjutraj zaradi posledic naraslih vodotokov in zemeljskih plazov odrezana od sveta, se je uspelo prebiti Slovenski vojski in reševalnim ekipam, zdaj pa je tja kot prva prišla tudi naša novinarska ekipa. Poleg prometnih je ujma prekinila tudi telefonske povezave, zato podatki o razsežnosti ujme v tej občini še niso znani. Obrambni minister Marjan Šarec, ki je prav tako prišel na to izolirano območje, je povedal, da bodo občini zagotovili 100 postelj za evakuirane ljudi, katerih število se bo še povečalo. Iz občine Mežica ob tem opozarjajo, da je stanje alarmantno tudi pri njih. Zaradi poplavljanja reke so začeli z evakuacijo enega dela občine, nam je potrdila naša novinarka na terenu.

Ste zaslišali sireno? Umaknite se na varno

04. 08. 2023 11.47

Ponekod so se že oglasile sirene. Ob nevarnosti poplave uporabijo zavijajoč zvok sirene, ki traja eno minuto. Bližajočo se nevarnost visoke vode pa napove enoličen zvok sirene, ki traja dve minuti. Ko slišite sireno, se čim prej umaknite v višje ležeče prostore ali območje. Ob tem se ne približujte rečnim brežinam in poplavljenim območjem.

Sestra Celine Dion: Ne najdemo delujočega zdravila, a pomembno je upanje

03. 08. 2023 21.51

Celine Dion se še naprej bori z diagnozo sindroma toge osebe. O boju z boleznijo, za katero je značilna postopno naraščajoča togost, je za francoski medij spregovorila njena sestra Claudette in dejala, da pevka v sodelovanju z zdravniki dela vse, da bi se nekoč zopet vrnila na glasbene odre. "Pomembno je imeti upanje," je prepričana pevkina sestra.

Novogoriški policisti zasegli več droge in prepovedanih snovi

31. 07. 2023 12.04

Novogoriški policisti so v okolici Ajdovščine zasegli več snovi zaradi suma, da gre za prepovedane droge.

Domnevni fragmenti Beethovnove lobanje znova na Dunaju

30. 07. 2023 15.06

Fragmenti lobanje, ki naj bi pripadali Ludwigu van Beethovnu, so znova na Dunaju, kjer je nemški skladatelj iz 19. stoletja tudi pokopan. Ameriški poslovnež Paul Kaufmann je fragmente, ki jih je podedoval, podaril medicinski univerzi na Dunaju, kjer bodo raziskali skladateljeve bolezni in vzrok njegove smrti. "Kosti spadajo tja, na Dunaj," je Kaufmann povedal novinarjem.

Svetovni dan hepatitisa s sloganom Eno življenje, ena jetra

28. 07. 2023 06.41

Že 17. leto zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Eno življenje, ena jetra. Jetra so namreč zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov. Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki dokazano lahko povzročita nastanek raka jeter.

80 let Micka Jaggerja: Samo rokenrol, a mu je všeč!

26. 07. 2023 10.53

Mick Jagger je frontman največjega rokenrol benda na svetu in ga ni treba posebej predstavljati. A ob njegovi 80-letnici smo se zazrli v njegovo mladost, njegovo kariero, tudi samostojno, njegovo filmografijo, živahno zasebno življenje, njegove izjave, vpliv in zapuščino ter tudi nekatere mite, ki že dolgo krožijo o njem in njegovi zasedbi The Rolling Stones.

Iskanje pogrešanega 21-letnika se nadaljuje

24. 07. 2023 13.40

Na širšem območju Kobarida in Tolmina se nadaljuje iskanje 21-letnega Tilna Šuberja, ki ga pogrešajo že deveti dan. Pri tem sodeluje tudi policijski helikopter. Policisti pridobivajo posnetke nadzornih kamer ter preverjajo vse možne sledi in informacije o tem, da naj bi ga opazili v različnih krajih. Vendar za zdaj pogrešanega še niso izsledili.

Klinične raziskave kot gonilo napredka v medicini

17. 07. 2023 00.15

Najpomembnejša korist kliničnih raziskav je pridobivanje kredibilnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti in varnosti novih zdravil, terapij in medicinskih pripomočkov. Odgovori na znanstvena vprašanja so podani v obliki znanstvenih podatkov ali dejstev in ne na podlagi mnenj zdravnikov, bolnikov ali njihovih družin.

McDonald's mora deklici, ki jo je opekel piščančji medaljon, plačati več kot 700 tisoč evrov

24. 07. 2023 06.00

Pred štirimi leti je takrat štiriletna deklica utrpela opeklino druge stopnje, ko ji je na stegno padel piščančji medaljon iz priljubljene ameriške verige hitre prehrane. Njena mati je na sodišču dejala, da je zaposleni niso opozorili, da je lahko hrana neobičajno vroča. Dodala je, da njena zdaj že osemletna deklica vztraja, da si bo brazgotino odstranila. Floridska porota je McDonald'su naročila, da mora deklici izplačati več kot 700 tisoč evrov odškodnine.

21-letni Tilen Šuber pogrešan že osmi dan

23. 07. 2023 19.27

V Kopru že osem dni pogrešajo 21-letnega Tilna Šuberja. Fanta, ki potrebuje posebno oskrbo in zdravila, kljub temu, da so izpeljali že dve veliki iskalni akciji, v katerih je poleg družine, policistov in reševalnih psov sodelovalo tudi okoli 40 prostovoljcev, še niso izsledili. Svojci so zaskrbljeni, pravijo, da se iskanje odvija prepočasi in da zaradi varovanja osebnih podatkov ni mogoče hitro dostopati do posnetkov nadzornih kamer, ki bi lahko bili v veliko pomoč. Obupani sporočajo: za Tilna je vsaka ura pomembna.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'

23. 07. 2023 07.00

Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Ema odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred virusom RSV

21. 07. 2023 17.03

Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki povzroča bolezen spodnjih dihal. Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito pridobi pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev

20. 07. 2023 08.12

Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Širitev Sandoza: 'Z izbiro Ljubljane pošilja močno sporočilo'

20. 07. 2023 11.20

Vodilni svetovni proizvajalec generičnih in podobnih bioloških zdravil Sandoz je napovedal, da bo na svoji lokaciji v Ljubljani zgradil najsodobnejši razvojni center. Naložba je vredna 90 milijonov dolarjev (80 milijonov evrov), najsodobnejši center pa bo v Ljubljani zrasel do leta 2026. Kot komentirajo v podjetju, bo center predstavljal pomemben korak pri širjenju zmogljivosti tehničnega razvoja Sandozove biofarmacevtike.

Strokovnjaki regulatorje pozivajo, naj odobrijo 'prelomni' zdravili za demenco

18. 07. 2023 06.00

Strokovnjaki v Veliki Britaniji so zdravstvene regulatorje pozvali, naj čim prej odobrijo dve "prelomni" zdravili za demenco. Nova testiranja zdravil naj bi namreč prinesla "osupljive" rezultate, zdravili pa bi lahko pomagali na milijone ljudem. Število ljudi, ki živijo z demenco, naj bi se do leta 2050 namreč skoraj potrojilo.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Zelena luč interventnemu zakonu glede javnega naročanja zdravil

13. 07. 2023 14.48

Odbor DZ za zdravstvo je potrdil predlog Zakona o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili, ki so ga pripravili na ministrstvu za zdravje, vlada pa ga je v DZ poslala po nujnem postopku. Ob strinjanju, da so spremembe na tem področju nujne, pa je bilo slišati tudi pozive, da je to vprašanje treba urediti sistemsko in dolgoročno.

Ema preverja tveganje samomorilnih misli pri uporabi treh zdravil za hujšanje

12. 07. 2023 13.58

Evropska agencija za zdravila (Ema) preverja tri razširjena zdravila za hujšanje, potem ko so se pojavila poročila o domnevnih samomorilnih mislih in samopoškodbah pri uporabnikih, je v torek sporočila agencija. Gre za semaglutida Ozempic in Wegovy ter liraglutid Saxenda, ki se sicer prvenstveno uporabljajo za zdravljenje sladkorne bolezni.