zidu

Papež in Ševardnadze o krizi na Kavkazu
09. 11. 1999 20.13
Papež Janez Pavel II. se je ob koncu obiska v Gruziji s predsednikom Edvardom Ševardnadzejem pogovarjal o razmerah na Kavkazu. Oba sta se zavzela za mirno rešitev krize. V nasprotju s pričakovanji pa nista sprejela skupne izjave o Čečeniji.

Desetletnica padca berlinskega zidu
09. 11. 1999 13.06
S pozdravnima nagovoroma predsednika in podpredsednika SDS, Janeza Janše in Mihe Brejca, se je dopoldne začel dvodnevni mednarodni simpozij z naslovom Deset let po padcu berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki sta ga v sodelovanju z znanstvenimi in strokovnimi institucijami pripravila Univerzitetno znanstveni in Kulturni forum SDS.

George Bush častni meščan Berlina
08. 11. 1999 19.35
Nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha so na predvečer 10. obletnice padca berlinskega zidu razglasili za častnega meščana Berlina.

SDS pripravlja koferenco
07. 11. 1999 17.04
SDS bo prihodnji teden v Mariboru pripravila prvo konferenco, na kateri bo sprejela predvidoma 15 resolucij, s katerimi bo stranka opredelila svoja stališča do aktualnih vprašanj.

10. obletnica padca berlinskega zidu
06. 11. 1999 18.57
Berlinski zid je bil 28 let simbol razdelitve ene najpomembnejših evropskih prestolnic in sveta na dva tabora. Z njegovim padcem pred natanko 10 leti, 9. novembra 1989, je izginila ena od meja, ki je ločevala ljudi, Evropa pa je stopila korak bližje na poti k združeni Evropi.

Slabša socialna varnost otrok v vzhodni Evropi
04. 11. 1999 18.46
Deset let po padcu berlinskega zidu se je smrtnost otrok v vzhodnoevropskih državah sicer zmanjšala, njihova socialna varnost pa je slabša. Pogosto so žrtve vojn, bolezni, družinskih ločitev in propadajočih šolskih sistemov, ugotavlja poročilo raziskovalnega centra Innocenti iz Firenc, ki deluje v okviru Sklada ZN za pomoč otrokom (UNICEF).

Scorpionsi in Rostropovič deset let kasneje
04. 11. 1999 08.06
Deset let po improviziranemu koncertu pred podirajočim se berlinskim zidom bo slavni čelist Mstislav Rostopovič z 165 drugimi čelisti in nemško rokovsko skupino Scorpions 9. novembra ponovno izvedel koncert pred berlinskim zidom. Rostopovič je pred desetimi leti na tem mestu igral, ko so prebivalci vzhodnega in zahodnega Berlina praznovali padec berlinskega zidu. Tokrat pa bo skupaj z ostalimi čelisti spremljal Scorpionse, ki bodo igrali mednarodno rokovsko himno Wind of Change, pesem o svobodi, ki jo je skupina igrala tudi na koncertu v Moskvi avgusta 1989, ko je prišlo do padca komunizma.

Deset let po padcu Berlinskega zidu
02. 11. 1999 16.08
Podpredsednik SDS Miha Brejc je predstavil mednarodni simpozij z naslovom Deset let po padcu Berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki ga bosta v okviru prve strankine konference ter v sodelovanju z znanstvenimi in strokovnimi institucijami 9. in 10. novembra v Mariboru pripravila Univerzitetno znanstveni in Kulturni forum SDS. Udeleženci bodo razpravljali o štirih tematskih sklopih, in sicer o Evropi deset let po padcu Berlinskega zidu, človekovih pravicah deset let po koncu komunističnega totalitarizma, elitah v totalitarizmu in demokraciji ter o bilanci totalitarizma v svetu in Sloveniji. Namen simpozija je ''poglobljena strokovna in politična analiza sprememb v Evropi v zadnjem desetletju ter na tej podlagi primerjalna analiza začetnih pričakovanj po padcu totalitarnih režimov in realnosti deset let pozneje''.

Predsednik Kučan izrazil sožalje Gorbačovu
21. 09. 1999 07.27
Predsednik države Milan Kučan je nekdanjemu sovjetskemu predsedniku Mihailu Gobračovu danes poslal sožalno brzojavko ob smrti njegove soproge Raise, ki je umrla zaradi levkemije.

Auriol in Maekinen skupaj na vrhu
19. 09. 1999 19.58
Zmagovalec prvega relija na Kitajskem in letošnje enajste preizkušnje za svetovno prvenstvo v reliju je voznik toyote corolle, Francoz Didier Auriol. Drugo mesto je zasedel Britanec Richard Burns v subaru imprezi, tretje pa Španec Carlos Sainz prav tako v toyoti corroli. S to zmago se je Auriol v skupni razvrstitvi svetovnega prvenstva po točkah izenačil s Fincem Tommijem Maekinenom. Oba sta po enajstih od štirinajstih dirk zbrala 48 točk.

Z balonom pristali tik ob zaporu
15. 09. 1999 07.28
Balon s tremi osebami na krovu je pred dnevi pristal le 70 korakov od zidu zapora Ossendorf v Koelnu. Policija je povedala, da je balon pred tem preletel opazovalni stolp in dvorišče zapora. 60-letni pilot balona naj bi se skupaj s prijateljema okrog 18. ure dvignil v zrak, nato pa jih je močan veter prisilil, da so pristali v bližini zapora.

Deseta obletnica začetka padca Berlinskega zidu
07. 08. 1999 19.35
Jutri bo minilo natanko deset let, odkar se je v Berlinu začela drama vzhodnonemških beguncev, ki je nekaj mesecev kasneje privedla do padca Berlinskega zidu. Osmega avgusta 1989 je namreč 130 vzhodnonemških državljanov zasedlo veleposlaništvo ZR Nemčije v Berlinu in zahtevalo, da jim dovolijo odpotovati na Zahod. Po pettedenski zasedbi veleposlaništva so se begunci vrnili na svoje domove, toda taktika pritiska je obrodila sadove, saj je 11. septembra Madžarska odprla mejo z Avstrijo in začel se je beg neskončnih kolon vzhodnih Nemcev na drugo stran železne zavese.

Festival v Hamburgu v znamenju vzhodne Evrope
22. 07. 1999 17.30
V ospredju 16. mednarodnega poletnega festivala v Hamburgu, ki bo potekal od 20. avgusta do 11. septembra, bo letos gledališka in plesna produkcija iz vzhodne Evrope. ''Deset let po padcu Berlinskega zidu je čas, da pozornost namenimo razvoju gledališča na Vzhodu,'' je ob predstavitvi letošnjega programa dejal vodja festivala Dieter Jaenicke. Stroški festivala bodo znašali 2,4 milijona mark, od tega bo mesto Hamburg prispevalo 1,3 milijona. Na festivalu bo letos sodelovalo 19 gledaliških skupin, med drugim Rusije, Gruzije, Češke in Estonije.

Iz francoskega muzeja ukradli Rembrandtovo sliko
18. 07. 1999 12.46
Iz mestnega muzeja v mestu Draguignan na jugovzhodu Francije so te dni ukradli sliko nizozemskega slikarja Rembrandta z naslovom Deček z milnim mehurčkom, katere vrednost ocenjujejo na približno 20 milijonov frankov.

Tvoja senca na mojem zidu
16. 07. 1999 12.36
V trdnjavi Kluže blizu Bovca bo od 17. junija do 17. julija potekala razstava Tvoja senca na mojem zidu. Razstavo raznolikih umetniških zvrsti je pod okriljem Kulturno-umetniškega centra ARTileria Kluže pripravil Damijan Kracina. Kracina je k sodelovanju povabil tri kritike in upravitelje kulturnih ustanov, Antona Ledererja iz Avstrije, Sašo Glavan iz Slovenije in Donatello Ruttar iz Italije, ki so pomagali pri izbiri ustvarjalcev razstave.

Razstava plastike Catherine David
05. 07. 1999 15.26
Francozinja Catherine David, prirediteljica slovite razstave plastike Documenta de Cassel 1997, bo jeseni leta 2000 pripravila novo razstavo v Muzeju umetnosti v Berlinu. To je povedal direktor tega muzeja Klaus Biesenbach in dodal, da bo razstava gostovala tudi v muzeju ''P. S. 1'' v New Yorku ter v Chicagu. Berlinski ražiser Christoph Schligensief bo 9. novembra 1999 v ''P. S. 1'' pripravil poseben spektakel ob 10. obletnici padca Berlinskega zidu.

Clintonov praznični govor posvečen kosovski krizi
01. 06. 1999 10.19
Ameriški predsednik Bill Clinton je večino sinočnjega slavnostnega govora ob državnem prazniku, Dnevu spomina (Memorial Day), posvečenem padlim ameriškim vojakom od vojne za samostojnost naprej, namenil kosovski krizi.

Kinoteka: Egon Bunn predstavlja projekt video umetnosti Vamp
12. 05. 1999 10.25
V Slovenski kinoteki bo nemški umetnik Egon Bunn v četrtek, 13. maja, ob 20. uri predstavil projekt video umetnosti Vamp, ki ga predvajajo na eni od zasebnih nemških televizijskih postaj, posredoval izkušnje z medijsko umetnostjo sredi komercialne televizije in prikazal občinstvu osebni izbor presežkov, nastalih v času njegovega dosedanjega dela glavnega urednika.

Da Vincijeva Zadnja večerja ponovno na ogled
28. 04. 1999 11.54
Ena najznamenitejših poslikav na svetu, Zadnja večerja Leonarda da Vincija, na stenah samostana v Milanu bo po 22 letih restavriranja od danes ponovno na ogled javnosti. Milanski vojvoda Ludovic Sforza je okoli leta 1495 naročil naslikati zadnjo Kristusovo večerjo z 12 apostoli na stene obednice samostana Svete Marije. Delo je bilo končano v treh letih. Da Vinci ni uporabil tehnike freske, temveč je slikal s tempero in oljem, in sicer na dve plasti ometa iz mavca. Vendar pa mavec, lepilo in olje, ki jih je uporabil umetnik, v nasprotju s fresko, ki zidu pusti dihati, zadržujejo vlago v notranjosti zidu. Dodatna vlaga je v obednico prihajala tudi iz kuhinje. Giuseppe Basile iz italijanskega Inštituta za restavracijo je pojasnil, da je poslikava praktično začela propadati, še preden je bila končana. Leta 1799 so samostan spremenili v vojašnico, od leta 1897 pa do druge svetovne vojne je bil v poslopju muzej. V zavezniškem bombardiranju avgusta leta 1943 je bil muzej uničen, Zadnji večerji pa je bilo čudežno prizanešeno. Vsa štiri stoletja je bila poslikava vsakih 30 do 40 let deležna številnih obnovitev. Zadnje restavriranje se je začelo leta 1977.

Preklicana zračna nevarnost v Beogradu
24. 04. 1999 13.02
V Beogradu so ob 11.20 po slabi uri preklicali nevarnost zračnih napadov. Po dosedanjih podatkih napadov ni bilo, so pa po navedbah očividcev letala zveze NATO preletavala območje Avale, kjer je osrednji oddajnik TV Srbija.

Schwarzenegger bo pretekel Kitajski zid
21. 04. 1999 08.02
Filmski zvezdnik Arnold Schwarzenegger bo z baklo v roki v dobrodelne namene pretekel Kitajski zid. Schwarzenegger želi s tem dejanjem v ZDA oglaševati 30. posebne olimpijske igre, na katerih sodelujejo umsko prizadeti, je pred dnevi poročal kitajski tisk. Igralec, boter organizacije posebnih olimpijskih iger, namerava s tekom začeti konec maja na odseku zidu v bližini Pekinga.

Nekateri prebivalci zaznali pok v zraku
29. 03. 1999 15.36
Ministrstvo za obrambo je sporočilo, da so v današnji noči prebivalci z območja Zasavja, Litije in okolice Ljubljane zaznali pok, ki naj bi nastal kot morebitna posledica prebitja zvočnega zidu v času preleta letal zveze NATO.

Slika v galeriji obrnjena na glavo
21. 03. 1999 08.58
Slika italijanskega slikarja Gaetana Previatija je bila v Narodni galeriji moderne umetnosti v Rimu tri mesece narobe obešena, ne da bi obiskovalci muzeja to opazili. Umetnina v obliki triptiha, naslikana leta 1912, je bila na glavo obrnjena od decembra lani. Napako so odkrile štiri študentke, ki so sliko na zidu primerjale s fotografijo v muzejskem vodiču. Gaetano Previati, ki je umrl leta 1920, je bil vodilni slikar milanske šole na začetku tega stoletja.

Nov kulturni hram v Berlinu
11. 03. 1999 17.54
Berlin od začetka tega tedna krasi nov kulturni hram, imenovan Martin-Gropius-Bau. Gre za popolnoma obnovljeno prusko stavbo, prvo razstavo v njej pa bodo odprli 23. maja letos - na petdeseto obletnico Zvezne republike Nemčije. Stavbo, ki je bila zgrajena v letih 1887-81 in je bila že takrat namenjena razstavam, so obnovili v letu dni, stroški obnove pa so znašali 17 milijonov evrov. Stavba je bila močno poškodovana v drugi svetovni vojni, rekonstruirana v sedemdesetih letih in je več kot tri desetletja kljubovala Berlinskemu zidu.

Širom Rusije komemoracije ob desetletnici sovjetskega umika iz Afganistana
15. 02. 1999 11.57
Širom Rusije se danes vrstijo komemoracije desetletnici umika sovjetskih sil iz Afganistana, s katerim se je končala vojna, danes v očeh večine Rusov in ruskih politikov ''politična zmota''.

Slovenija in Svet Evrope
29. 01. 1999 12.30
Ob koncu januarskega plenarnega zasedanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE), ki je potekalo od ponedeljka do danes, je vodja slovenske delegacije v PS SE Borut Pahor za STA povedal, da so slovenski poslanci, člani delegacije, sodelovali pri vseh pomembnih temah, med drugim tudi v razpravah o evropski prihodnosti ter položaju na Kosovu.

Da Vincijevo Zadnjo večerjo bodo kmalu ponovno restavrirali
24. 01. 1999 13.19
Številni obiskovalci samostana Santa Maria Delle Grazie v Milanu, kjer hranijo znamenito da Vincijevo Zadnjo večerjo, freske med 1. marcem in 27. majem ne bodo mogli občudovati, saj bo tedaj potekala zadnja faza njene obnove.

Moderna galerija: razstava fotografij o berlinskem zidu
16. 12. 1998 13.51
V spodnjih prostorih Moderne galerije bodo jutri, 17. decembra, odprli razstavo fotografij z naslovom Prekinitev ognja/Waffenruhe nemškega avtorja Michaela Schmidta. Gre za projekt o berlinskem zidu in je nastal v 80-ih letih, ko je zid že tretje desetletje razmejeval mesto na dve polovici.

Zaradi črne magije izključena iz šole
25. 10. 1998 09.36
Razlog, zakaj so 15-letno Janice Schoonover za krajši čas izključili iz srednje šole, se glasi ''delanje urokov proti neki učenki''. Deklica je priznala, da se tako kot njena mati ukvarja s črno magijo, vendar je zanikala, da bi kdaj koga uročila. ''Delanje urokov je nekaj, kar ne zna vsak začetnik,'' je dejala Colleen Harper, Janicina ''mati'', ki je bila pred operacijo spola njen biološki oče. ''Če bi izrekala uroke, bi to naredila z željo, da komu materialno pomaga ali ga ozdravi,'' je še dodala mati. Šolske oblasti menijo, da je sporni urok ''ali je življenje vrlina smrti?'', zapisan na zidu poleg prekrižanega imena nekega dekleta, verbalna grožnja, ki krši disciplinski pravilnik šole.

Vikend terjal novo smrtno žrtev
05. 07. 1998 10.47
V Sloveniji se je ta vikend zgodila ena prometna nesreča s smrtnim izidom, je sporočil opreativno komunikacijski center ministrstva za notranje zadeve.