znanstvena

Kit beluga iz Severnega ledenega morja zataval v Temzo
26. 09. 2018 11.59
V reki Temzi pri mestu Gravesend, približno 30 kilometrov vzhodno od Londona, so opazili belega kita belugo, ki sicer živi v mrzlih vodah Severnega ledenega morja. Zaide lahko sicer tudi v reke, a njegov 'izlet' je kljub temu izjemno presenetljiv. Strokovnjaki upajo, da bo s pomočjo svojih navigacijskih sposobnosti sam našel pot v primernejše okolje.

Na tire zapeljal prvi vlak na vodik na svetu
17. 09. 2018 14.32
Vlak, ki je brez izpustov, tih in hiter. Zdi se znanstvena fantastika, a je resničnost. V Nemčiji tak vlak že vozi na rednih progah. Poganja ga električna energija, pridobljena iz vodika, namesto ogljikovega dioksida, saj in drobnega prahu pa izpušča le nekaj kapljic vode.

Triatlonec Igor: 'Imam svojo mejo. Čez to ne grem'
16. 09. 2018 07.00
Igor Krajnc je eden od 1400 rekreativcev, ki se bodo čez teden dni preizkusili na veliki tekaški prireditvi v Sloveniji – na prvem polovičnem ironmanu. S triatlonom se je prvič srečal leta 2012, svojega prvega ironmana pa je osvojil tri leta pozneje. Letos ga čaka še nastop v dresu državne reprezentance na akvatlonu na Ibizi.

Psihološka razlaga obsedenosti s kraljevo družino
12. 09. 2018 06.00
Ste se že kdaj vprašali, zakaj je kraljeva družina vedno tako aktualna? Zakaj nas zanimajo podrobnosti iz življenj pripadnikov britanske monarhije? Strokovnjaki so razkrili, da za tem pravzaprav leži psihološka razlaga.

Oblast prepričali v protipožarno obnovo, a muzej prej pogorel
04. 09. 2018 08.47
V Braziliji odkrivajo posledice požara, ki je skoraj popolnoma uničil narodni muzej. Zgorelo naj bi 90 odstotkov od več kot 20 milijonov artefaktov. Zaradi 'lobotomije brazilskega spomina' se vrstijo kritike na račun oblasti, ki že išče sredstva za obnovo pri podjetjih in bankah, muzej pa naj bi nedavno izpogajal sredstva za protipožarno obnovo.

'Naša realnost je, da Emanuela živi izposojen čas'
29. 08. 2018 07.00
Emanuelino življenje je trikrat viselo na nitki. Rodila se je namreč z redko srčno napako, in to ravno v času, ko je naša otroška srčna kirurgija razpadala. "Če bi bili v Ljubljani, ne bi preživela," je prepričana njena mama Katarina, ki je kot novinarka pred leti tudi sama spremljala dogajanje na tem področju. Nedopustno je to, kar se dogaja, poudarja in dodaja, da je Bratislava dokaz, da se da z dobrim vodstvom ustvariti uspešen center za otroško kardiologijo.

Pet kandidatov za mesto guvernerja Banke Slovenije
21. 08. 2018 14.17
Predsednik republike Borut Pahor je prejel pet kandidatur za guvernerja Banke Slovenije. Vložili so jih viceguvernerja Marko Bošnjak in Primož Dolenc, nekdanja članica sveta Banke Slovenije Mejra Festić, nekdanji slovenski član Evropskega računskega sodišča Milan M. Cvikl in prvi mož Triglav Skladov Benjamin Jošar.

Kaj je novičok?
05. 07. 2018 08.58
Novičok je skupina živčnih stupov, ki so jih naredili in proizvajali v Sovjetski zvezi oziroma Rusiji med 1971 in 1994. Spomnimo se zastrupitve brata Kim Džong Ila na letališču v Maleziji, ki je bil zastrupljen s strupi VX in v zelo kratkem času umrl. VX skupina živčnih strupov je vsaj petkrat manj strupena kot novičoki.

Veličastne živali so po 30 letih nazaj
29. 06. 2018 11.08
Znanstveniki so med odpravo v bližini španskih Balearskih otokov opazili belega morskega psa. In ne, to ni opozorilo plavalcem, to je več kot odlična novica. Srh in občudovanje zbujajoče živali so namreč tam opazili prvič po več desetletjih.

Levkemija pri otrocih delno povezana s preveč čistim okoljem
23. 05. 2018 06.00
Tudi vi želite svojega otroka čim bolje zaščititi pred vsako možno okužbo? Brezhibno čisti domovi, prekomerna uporaba antiseptičnih robčkov za vlaženje – neverjetna želja, da bi dojenčke zaščitili pred vsemi okužbami, delno botrujejo k nastanku najpogostejše oblike raka pri otrocih, razkriva več kot trideset let trajajoča raziskava.

Bi lahko redno uživanje jajc zmanjšalo tveganja za pojav srčno-žilnih bolezni?
22. 05. 2018 14.32
Nedavna kitajsko-britanska študija je pokazala, da naj bi redno uživanje jajc, ki je desetletja veljalo za škodljivo, zmanjševalo tveganja za nastanek srčno-žilne bolezni, zaradi katerih vsako leto na svetu umre 17,7 milijona ljudi.

Splet zopet razdvojen: slišite Yanny ali Laurel?
16. 05. 2018 12.45
Na spletu se je pojavil krajši glasovni posnetek, na katerem računalniško generiran glas pol minute ponavlja ime. A kaj, ko se ljudje ne morejo zediniti, ali slišijo ime Yanny ali Laurel.

'Dva veganska dneva v tednu koristita skoraj vsem ljudem'
05. 05. 2018 14.27
Na Pogačarjevem trgu v Ljubljani je potekal Vegafest, šesti zaporedni festival veganstva in trajnostnega načina življenja. Na festivalu so se predstavila podjetja in restavracije z vegansko ponudbo, številne stojnice pa so mimoidoče vabile tudi z raznovrstnimi izdelki.

InSight bo pogledal pod površje Marsa
05. 05. 2018 08.29
Če želimo ljudje nekega dne zares zgraditi kolonijo na Marsu, ga moramo natančno raziskati. S tem namenom se je Nasa odpravila na novo misijo na rdeči planet, v okviru katere bo s plovilom, imenovanim InSight, raziskala njegovo strukturo. Kot pove že ime, bo InSight zbiral podatke o notranjosti Marsa ter iskal odgovore na znanstvena vprašanja.

Kakšni planeti so še tam zunaj? To bo zdaj ugotavljal TESS
15. 04. 2018 06.30
Kepler 16 b, Proksima b, Gliese 581 b. To so imena nekaterih planetov izven našega Osončja. Tam zunaj bi jih lahko bilo na milijarde, a so zelo zelo daleč. Tudi o odkritih in potrjenih vemo malo. Zato Nasa zdaj pošilja novo železo v ogenj.

Le ena alkoholna pijača na dan ti lahko skrajša življenje
13. 04. 2018 09.34
Pet do deset alkoholnih pijač na teden človeško življenje skrajša kar za šest mesecev. S še povečanim uživanjem alkohola se tveganje povečuje. To je razkrila nova znanstvena študija. Zgornja "varna" meja je približno pet velikih piv na teden.

VIDEO: Nova Spielbergova znanstvenofantastična pustolovščina
26. 03. 2018 19.50
Leto 2045. Svet je na robu kaosa in propada. Ljudje so odrešitev našli v obširnem vesolju navidezne resničnosti OASIS, ki ga je ustvaril sijajni in ekscentrični milijarder. Ko umre, svoje bajno premoženje zapusti tistemu, ki bo prvi našel velikonočno jajce, skrito nekje v OASISu. To podžge tekmovanje, ki se razplamti po vsem planetu.

Je skrivnost izginotja pilotke Amelie Earhart po skoraj 81 letih le razrešena?
09. 03. 2018 08.46
Ostanki kosti, ki so jih leta 1940 našli na otoku Nikumaroro, najverjetneje pripadajo slavni pilotki Amelii Earhart, kažejo rezultati najnovejše študije. Raziskovalci so skupno našli 13 kosti, ženski čevelj, orodje in steklenico zeliščnega likerja. V javnosti se sicer že več kot 80 let pojavljajo ugibanja, kako je Earhartova sploh izginila.

Normalizirajte krvni pritisk po naravni poti!
12. 02. 2018 07.52
Hipertenzija je problem, ki v zadnjih desetletjih prizadene vse več ljudi. Največji problem je, da je smrtnost zaradi posledic visokega krvnega pritiska zelo visoka. Zato je hipertenzija že zavzela vodilno mesto pri umrljivosti.

Raziskovalci odkrili povezavo med ultra predelano hrano in nastankom rakavih bolezni
15. 02. 2018 12.14
Francoski raziskovalci z novo študijo opozarjajo na povezavo med industrijsko visoko predelanimi živili in nastankom raka. Med visoko predelana živila uvrščajo pecivo, čokolado, sladke pijače, slane prigrizke, kruh in piščančje medaljone. Kritiki pa trdijo, da bolezni niso povezane samo z nezdravo hrano.

Šabeder ob imenovanju 'vesel, da je prepričal tudi zaposlene'
14. 02. 2018 18.17
Svet Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je na redni seji za novega generalnega direktorja imenoval Aleša Šabedra. Za to funkcijo se je sicer potegovalo pet kandidatov. Novi generalni direktor potrebuje še soglasje vlade. Je pa Šabeder ob imenovanju dejal, da je vesel, da je s svojim programom prepričal tudi zaposlene, saj da potrebuje tudi njihovo podporo.

FOTO in VIDEO: Znanstvena fantastika risov v Pjongčangu: 'To je nekaj neverjetnega, se še ne zavedamo uspeha'
14. 02. 2018 14.27
Slovenska hokejska izbrana vrsta je na uvodni tekmi olimpijskega turnirja v Pjongčangu proti reprezentanci ZDA prikazala odlično igro in z zadetkom kapetana Jana Muršaka v 38. sekundi podaljška prišla do velikega skalpa. Naši hokejisti so na koncu slavili izjemno zmago s 3:2 in na najboljši možen način napovedali kandidaturo za neposredno uvrstitev v četrtfinale.

Normalizirajte krvni pritisk po naravni poti!
17. 01. 2018 07.55
Hipertenzija je problem, ki v zadnjih desetletjih prizadene vse več ljudi. Največji problem je, da je smrtnost zaradi posledic visokega krvnega pritiska zelo visoka.

Šabeder kot prioritete izpostavil skrb za paciente in identifikacijo ključnih težavnih žarišč
03. 01. 2018 10.50
Z novim letom je kot v. d. generalnega direktorja vodenje UKC Ljubljana prevzel Aleš Šabeder, do zdaj je bil direktor Semenarne Ljubljana. ''UKC je odlična, strokovna in znanstvena institucija z zelo dobrimi zaposlenimi, ki vsak dan skrbijo za naše paciente,'' je prepričan Šabeder. Nova strokovna direktorica pa je Jadranka Buturović Ponikvar, ki je bila do zdaj predstojnica kliničnega oddelka za nefrologijo.

Koliko beljakovin je dovolj in koliko preveč?
16. 12. 2017 07.31
Ni skrivnost, da beljakovine igrajo izjemno pomembno vlogo v našem telesu. Poleg tega tudi ni skrivnost, da se beljakovinske potrebe razlikujejo od posameznika do posameznika in da športniki potrebujejo več beljakovin v primerjavi z nedejavnimi ljudmi, če želijo poskrbeti za ustrezno regeneracijo in napredek.

Skok v novo leto s pestrim izborom za vse okuse
12. 12. 2017 07.41
Ste med tistimi, ki novo leto radi pričakajo v zavetju toplega doma? Na naših programih POP TV in KANAL A smo poskrbeli, da bo vsak našel nekaj po svojem okusu.

Pogovor z Milkom Novičem: To je zrežiran umor v stilu Agathe Christie
06. 12. 2017 18.16
Milko Novič, ki je bil za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika obsojen na 25 let zapora, je stopil pred kamero oddaje 24UR. Vztraja, da gre za konstrukt, da je nekdo zrežiral celoten umor in njegovo vpletenost. Pravi, da bo storil vse, da dokaže svoj prav. Nikoli si ni mislil, da bo tako dolgo zaprt. Prve dni je čakal, da bo prišel nekdo in mu rekel, da gre za pomoto.

Bodi-naslednji-turist-v-vesolju zmagovalec
13. 11. 2017 16.17
Vesoljski turizem že dolgo ni več znanstvena fantastika. Prvi turisti v vesolju so morali potovanju v orbito nameniti od 20 do 40 milijonov ameriških dolarjev. Leta 2014 pa je polet v vesolje postal veliko bolj dostopen, saj je znesek pristal nekje med 200.000 in 250.000 dolarji. Ravno toliko, da si zdaj dovolimo tudi budni sanjati.

Dvig izpustov ogljikovega dioksida za dva odstotka, znanstveniki s prstom kažejo na Kitajsko
13. 11. 2017 12.33
Na podnebni konferenci v Bonnu so znanstveniki opozorili, da se bodo izpusti ogljikovega dioksida letos povečali za dva odstotka. Avtorji študije so s prstom pokazali predvsem na Kitajsko, ki sicer prispeva okoli 30 odstotkov celotnega onesnaženja z ogljikom. Časa za ukrepanje je vse manj, svarijo strokovnjaki.

FOTO in VIDEO: Zrak v New Delhiju tako onesnažen, da dan, preživet v indijski prestolnici, na pljuča vpliva, kot da bi pokadili 44 cigaret
10. 11. 2017 09.51
Zrak v indijski prestolnici je zadnje dni tako onesnažen, da bi že samo dan, preživet na prostem, lahko imel resne dolgoročne posledice na zdravje. Vidljivost je močno zmanjšana, letala imajo zamude, zaprte so šole, po vsem mestu pa poročajo tudi o številnih prometnih nesrečah.