znanstvena

'Ljubezen v času korone'
19. 03. 2020 06.00
Kljub naslovu seveda ne bom govorila o ljubezni, čeprav marsikomu od nas delo, ki ga v trenutnih razmerah opravljamo, pomeni celo več kot ljubezen.

Špartanska tekačica Rea Kolbl: Včasih se mi zdi, da ima dan čisto premalo ur
17. 03. 2020 06.00
Slovenska ultratekačica in tekmovalka v oviratlonih Rea Kolbl je preteklo leto zaključila z naslovom svetovne prvakinje v 24-urnem teku Spartan Ultra, Ljubljančanki pa ne manjka ambicij niti za naslednje mesece. Dekle, ki je že pred leti zamenjalo svoje bivališče in se preselilo čez lužo, se te dni vneto pripravlja na novo sezono, potek katere pa je zaradi izbruha koronavirusa pod vprašajem.

Film Kužna nevarnost: 'Upam, da bodo nanj gledali kot na resno opozorilo'
09. 03. 2020 11.37
Znanstvena svetovalka, ki je sodelovala pri filmu Kužna nevarnost, v času izbruha koronavirusa opozarja, da bi film morali vsi jemati veliko bolj resno. Na zdravstveno krizo pa je nedavno opozorila tudi Gwyneth Paltrow, ki je v filmu odigrala eno od glavnih vlog.

V BiH opozarjajo na sporne članke Karmen Erjavec o otrocih, spočetih med medvojnimi posilstvi
04. 03. 2020 06.00
Leta 2015 je bila profesorica Karmen Erjavec osumljena potvorbe znanstvenih del. Zdaj so se glede primera oglasili v BiH. Opozarjajo, da so sporni tudi članki o izjemno občutljivi skupini otrok, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH, s katerimi naj bi s soavtorico Zalo Volčič opravili intervjuje. A organizacije, ki se ukvarjajo s to skupino otrok, ne vedo nič o tem. Kot opozarjajo, je to skoraj nemogoče. ''Način, na katerega sta raziskovalki konstruirali njihove zgodbe, pa je povzročil še dodatno stigmatizacijo teh otrok,'' poudarja Ajna Jusić iz društva Pozabljeni otroci vojne, s katero smo se pogovarjali.

Preboj, ki bo prispeval k bolj učinkovitem zdravljenju težav s ščitnico
13. 02. 2020 11.47
Slovenski raziskovalci so skupaj s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije prvič v celoti predstavili strukturo tiroglobulina - proteina, iz katerega nastanejo ščitnični hormoni. Izsledki njihove študije bodo pomembno prispevali k razumevanju delovanja ščitnice ter k bolj učinkovitemu zdravljenju in nadzoru težav s ščitnico, so sporočili z IJS.

Serija o Greti Thunberg: kako je biti globalna ikona v obdobju odraščanja
13. 02. 2020 07.52
Britanska televizija je napovedala, da bodo ustvarili dokumentarno serijo o mladi okoljski aktivistki Greti Thunberg. Serija bo sledila dekletu na njeni mednarodni akciji osveščanja o okoljskih težavah.

Gasilci komaj ušli ognjenim zubljem
30. 01. 2020 08.51
V Avstraliji se gasilci še vedno spopadajo z rdečim petelinom, ki se zaradi visokih temperatur še naprej širi. In medtem ko so v državi Novi Južni Wales napovedali neodvisno preiskavo, je v javnost prišel posnetek požara, ki se širi z neverjetno hitrostjo.

'Cepljeni otroci so bolj zdravi in imajo manj alergij'
16. 01. 2020 13.33
Vse informacije o cepljenju tako otrok kot tudi odraslih, tudi o morebitnih stranskih učinkih, so odslej zbrane na enem mestu. Pediater Denis Baš je poudaril, da so cepljeni otroci bolj zdravi in imajo manj alergij, pediatrinja Jasna Čuk Rupnik pa meni, da se delodajalcem izplača plačati cepljenje vsem zaposlenim, ker je to ceneje od bolniških staležev.

Mali čudež Benjamin: rodil se je materi s presajeno maternico
14. 01. 2020 09.45
33-letna Jennifer Gobrecht se je rodila brez maternice. Kljub temu je pred dvema mesecema povila sina. "Benjamin je pravi čudež," pravi danes. Kar je res. Jennifer je namreč šele druga ženska v ZDA, ki je otroka dobila, potem ko so ji presadili maternico umrle darovalke.

Greta se je odzvala na Meat Loafov oster komentar
07. 01. 2020 18.43
Aktivistka Greta Thunberg je komentirala opazko glasbenika Meat Loafa in pozornost preusmerila na znanstvene raziskave, ki potrjujejo podnebne spremembe.

Nasa odkrila prvi planet, velik kot Zemlja in v območju primernem za bivanje
07. 01. 2020 09.34
Novo odkritje astronomov. Zunaj našega osončja, v območju primernem za bivanje, so odkrili planet TOI 700 d, ki je velik kot Zemlja. "Navdušujoče je, ker ne glede na to, kaj izvemo o planetu, bo videti popolnoma drugače kot tisto, kar imamo tukaj na Zemlji," so navdušeni raziskovalci.

Lučka Kajfež Bogataj: Pogajalci držav ignorirajo na milijone mladih
16. 12. 2019 14.19
Izidi podnebnih konferenc ZN so "leto za letom velika razočaranja", je ocenila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Kot takšna tudi letošnja konferenca v Madridu nič posebej ne izstopa. Je pa letošnje dogajanje drugačno, ker so pogajalci ignorirali zahteve milijonov mladih in drugih državljanov, ki so jasno zahtevali spremembe.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33
Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Od mehurčkov pod mostom v Tacnu do vrhunske znanosti
01. 12. 2019 13.13
Profesor doktor Matevž Dular deluje na Fakulteti za strojništvo, na Katedri za energetsko strojništvo, v laboratoriju za vodne in turbinske sisteme. Je eden najmlajših, večkrat nagrajenih rednih profesorjev na ljubljanski univerzi. Prejšnji teden je dobil Zoisovo priznanje za pomemben prispevek k razumevanju pojava kavitacije.

Pošastna črna luknja, ki ne bi smela obstajati
30. 11. 2019 12.11
Znanstveniki so odkrili ogromno črno luknjo LB-1, katere masa presega vsa teoretična pričakovanja. "Črna pošast" s 70-kratno maso našega Sonca je od našega planeta oddaljena približno 15 tisoč svetlobnih let.

Bodoči pravnici, ki najbolje na svetu obvladata vesoljsko pravo
12. 11. 2019 20.09
Študentki ljubljanske pravne fakultete Katja Grünfeld in Iva Rámuš Cvetkovič sta namreč na tekmovanju v Washingtonu pometli s konkurenco več kot sto ekip z vseh celin sveta in dobili tožbo namišljene države zaradi protipravne prilastitve baze na luni. Res je, sliši se kot znanstvena fantastika, a to je eno najpomembnejših pravnih področij prihodnosti, sta prepričani.

'Podnebna kriza je prispela in se poglablja hitreje'
05. 11. 2019 21.13
Več kot 11.000 znanstvenikov iz 153 držav, tudi Slovenije, se je podpisalo pod članek, objavljen v reviji Bioscience Magazine, v katerem svarijo pred podnebnimi izrednimi razmerami, ki bi lahko, kot so opozorili, prinesle nepredstavljivo trpljenje.

'O menopavzi se premalo govori'
02. 11. 2019 07.14
Igralka Bernarda Oman je za 24UR Fokus spregovorila o temi, o kateri se skorajda ne govori na glas. Pa bi se moralo. Menopavza doleti čisto vsako žensko. A je kljub temu ta tema pogosto skoraj tabu.

Psihomodo pop: Da danes živiš od rokenrola, se zdi kot znanstvena fantastika
28. 10. 2019 07.45
Popularni hrvaški rokerji Psihomodo pop so na sceni že od leta 1983, lani pa so obeležili 30. obletnico njihovega prvenca Godina zmaja. Pred izdajo njihovega enajstega albuma Digitalno nebo nam je energični frontman Davor Gobac razložil, kako danes gleda na rokenrol, se kosa z modernimi časi, kako se je družil z Ramonesi, kaj šteje za največji uspeh in kaj si še želi.

Zasebnost v informacijski družbi
26. 10. 2019 07.00
"Državljani se bodo delili na tiste, ki dajejo prednost udobju, in tiste, ki dajejo prednost zasebnosti." (Niels Ole Finnemann). Zasebnost že od Aristotelovega razlikovanja med javno sfero politične aktivnosti (lat. polis) in zasebno sfero gospodinjstva (lat. oikos) pojmujemo kot nekaj, kar je v popolnem nasprotju z javnim.

Film Dvojnik se sooča z velikimi denarnimi izgubami
22. 10. 2019 12.02
Na filmska platna je prišel film Dvojnik, v katerem Will Smith igra morilca, ki ga zasleduje in mu streže po življenju lasten 24-letni klon. Filmskih kritikov in gledalcev pa film žal ni prepričal, zato se soočajo z denarnimi izgubami.

'Naše načelo je poskusiti malo, ampak večkrat'
19. 10. 2019 17.24
Danes si lahko privoščimo stvari, ki so bile včasih znanstvena fantastika. Spomnimo se časov, ko so otroci poznali le nekaj vrst čokolade, odrasli pa izbirali med dvema znamkama piva. V Ljubljani so slaščičarji in pivovarji, vsak na svojem dogodku pokazali, da res živimo v času neverjetne izbire. Toda prav zato, ker imamo vse na voljo, se zavedamo, da sladko življenje nista samo hrana in pijača.

27-letni neonacist napad predvajal v živo
10. 10. 2019 08.45
Skrajni desničar Stephan Balliet, ki je v strelskem napadu pred sinagogo v nemškem mestu Halle ubil dve osebi, je svoje dejanje predvajal v živo na spletni platformi Twitch. Nemški mediji napad že primerjajo s tistim v Christchurchu marca letos, ko je 28-letni Avstralec ubil 51 muslimanov, dogajanje pa predvajal v živo na Facebooku. Gre za sodobne teroriste, pravijo strokovnjaki. Nemško tožilstvo napad obravnava kot desni terorizem.

Tomaž Gorkič: Ta film je kot naša država, vse so že izropali in pokradli
18. 09. 2019 08.12
Na slovenska platna prihaja film Prekletstvo Valburge, ki je politično nekorektna slasher komedija. V njem igra zvezdniška zasedba od Tanje Ribič, Gregorja Skočirja, Marka Mandića pa do Jonasa in Fedra. O njem nam je pred ljubljansko premiero več v intervjuju povedal režiser in scenarist Tomaž Gorkič.

Izjemna predanost: več mesecev izdelujejo izvirne kostume
15. 09. 2019 19.11
Da se današnji mladini nič ne da, nikakor ne drži. Več kot 100 ur ročnega dela so pripravljeni vložiti v izdelke, v katerih zablestijo le za nekaj ur. Kar nekaj takšnih se vsako leto zbere na konvenciji pop kulture Na meji nevidnega. Cosplayerji več mesecev izdelujejo kostume, da se lahko prelevijo v priljubljene superjunake, zlikovce, čarovnike ali bitja iz onostranstva.

Peklenski julij zaokrožil najtoplejšo petletko v zgodovini meritev
05. 08. 2019 11.27
Po podatkih Svetovne meteorološke organizacije je bil letošnji julij vsaj toliko vroč kot najtoplejši mesec, odkar beležimo temperature. Gre namreč za drugi zaporedni mesec, ki je podrl temperaturne rekorde. Tudi pri nas je bil julij zelo vroč, a ne najtoplejši.

Alpinistična asa Stražar in Česen bosta prejela zlati cepin
01. 08. 2019 17.49
Za zgodovinski uspeh, "osvojeni sveti gral alpinizma", kot so svetovni mediji opisali podvig slovenskih alpinistov Luke Stražarja in Aleša Česna ter Britanca Toma Livingstona, bodo prejeli zlati cepin. Kot prvim na svetu jim je lani namreč uspelo osvojiti 7.145 metrov visoki pakistanski vrh Látok s severne strani.

'Kontaminirani izobčenci': raje v neizprosno okolje kot med neizprosne ljudi
22. 07. 2019 06.00
"Sosedje nas niso pozdravljali, na parkiriščih so nam razbijali avtomobile, zanje smo bili kontaminirani." Stavek je izpoved ženske, ki je preživela cunami in jedrsko nesrečo v Fukušimi in bila med tistimi, ki so jih evakuirali v Tokio. Jedrske nesreče so redke, a ko se zgodijo, so med njihovimi najhujšimi posledicami psihološke in družbene travme, pravijo strokovnjaki.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'
21. 07. 2019 07.44
"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Bi si dali v možgane vsaditi tisoče vlaken, da bi z mislimi komunicirali z napravami?
19. 07. 2019 06.00
Bi si dali v možgane vsaditi na tisoče tankih vlaken, povezanih z mikročipi, preko katerih bi lahko hitro komunicirali z računalniki in drugimi povezanimi napravami samo z uporabo misli? To ni znanstvena fantastika, pač pa nov projekt podjetnika Elona Muska.