znanstvena

Skupaj naprej: zakaj se Slovenija tako neuspešno bori z virusom?

11. 11. 2021 19.47

"Kako se izviti iz primeža covida, ki celemu svetu kroji življenje?" je vprašanje, na katerega že skoraj dve leti iščemo odgovore. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV Slovenija, združili moči in ustvarili edinstven projekt – oddajo Skupaj naprej. Voditeljici Maja Sodja in Erika Žnidaršič sta gostili zares ugledne goste z močnimi sporočili, ki gredo veliko širše in globlje od zdravstvene krize. To so bili epidemiolog Mario Fafangel, antropolog dr. Dan Podjed, filozofinja Alenka Zupančič in dolgoletna vodja protokola Ksenija Benedetti, pravnik in predsednik Uefe Aleksander Čeferin in ekonomist dr. Mojmir Mrak. Oddajo si lahko še vedno ogledate na VOYO!

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali

04. 11. 2021 08.58

Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Več kot petina Slovencev misli, da smo ljudje živeli v času dinozavrov

30. 10. 2021 12.40

Raziskava Eurobarometra o splošni razgledanosti evropskih državljanov ter njihovem odnosu do znanosti in tehnologije je pokazala, da se je interes za znanost v zadnjem desetletju povečal. Anketiranci so pokazali dobro znanje o naravoslovju, geografiji in naravni zgodovini, vendar še vedno skoraj tretjina ljudi verjame, da so bili virusi narejeni v državni laboratorijih, da bi lahko vlade omejevale svobodo ljudi. Slovenija se je medtem slabo odrezala na nekaterih področjih poznavanja naravnih in znanstvenih dejstev. Kar petina Slovencev namreč misli, da smo ljudje in dinozavri nekaj časa na Zemlji živeli sočasno.

Ameriški obveščevalci: Izvor novega koronavirusa morda nikoli ne bo znan

30. 10. 2021 10.04

Urad ameriškega direktorja nacionalne obveščevalne službe (ODNI) je objavil posodobljeno poročilo o izvoru novega koronavirusa. V poročilu ocenjujejo, da novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje. Navajajo tudi, da celo obstaja možnost, da ne bodo nikoli zanesljivo ugotovili izvora virusa.

Kar se je nekoč zdelo kot znanstvena fantastika, je postalo resničnost

30. 10. 2021 07.00

Plačevanje v trgovini samo z uporabo dlani? Vkrcanje na letalo zgolj s pomočjo tehnologije za prepoznavanje obraza? Kar se nam je nekoč zdelo znanstvena fantastika, je tukaj. Oba pilotska projekta izhajata iz ZDA, največji tehnološki premik za uporabnika pa bo zagotovo naredilo ameriško letalsko podjetje Delta Airlines. Prihodnji mesec bodo namreč na prvem letališču začeli uporabljati skenerje za prepoznavo obrazov, ki bodo potnikom omogočili, da jim od prihoda na terminal do vkrcanja na letalo ne bo treba pokazati prav nobenega dokumenta. Medtem pa je najbogatejši Zemljan, Jeff Bezos, v svojih trgovinah že uvedel biometrično plačevanje z dlanjo.

V Latviji zaustavljajo javno življenje, v Genovi razgnali protestnike

21. 10. 2021 13.08

Italijanska policija je razgnala protestnike, ki so sedem dni s sedenjem blokirali enega od vhodov v pristanišče v Genovi. Na ta način so protestirali proti uvedbi pogoja PCT za vse zaposlene v Italiji. Njihovi somišljeniki v Trstu medtem še vztrajajo na osrednjem trgu in za petek napovedujejo velik shod z udeleženci iz vse države. Latvija pa je spet ustavila javno življenje. Odločitev sta spodbudila vnovičen porast števila okužb z novim koronavirusom in nizka raven precepljenosti. Zaprtje bo trajalo od danes do 15. novembra, je odločila vlada.

Skrb za čisto in urejeno okolje: v Jeruzalemu postavili govoreče smetnjake

19. 10. 2021 06.00

Govoreči smetnjak ni znanstvena fantastika. V Jeruzalemu so postavili koš za smeti, ki se zahvali in zaploska mimoidočim, ker ne onesnažujejo okolja. Skupini meščanov je bilo dovolj umazanih ulic, neotesance pa skušajo na stran čistoče in urejenosti pridobiti s pomočjo sodobne tehnologije. Govoreči smetnjak je opremljen s solarnimi paneli in senzorji, ki zaznajo odpadke, pa tudi s smislom za humor, saj paleta različnih glasov vzorne meščane nagovori z ljubica oziroma ljubček. Naložba je obrodila sadove, so navdušeni pobudniki, saj je nekoč umazana soseska iz dneva v dan bolj čista.

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Doslej najbolj množična raziskava potrdila učinkovitost cepiv

12. 10. 2021 11.45

Raziskava, v katero so v Franciji zajeli kar 22,6 milijona oseb starejših od 50 let, je pokazala, da cepljenje za več kot 90 odstotkov zmanjša tveganje za hospitalizacijo ali smrt. Potrdili so tudi, da cepljenje učinkovito ščiti pred hudim potekom bolezni in da se ta zaščita tudi po petih mesecih ni zmanjšala.

Odmevna slovenska znanstvena objava o smrtno nevarni bolezni

24. 09. 2021 06.00

Danes zaznamujemo svetovni dan družinske hiperholesterolemije – gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi. Pred nekaj dnevi pa so bili objavljeni prvi rezultati globalnega registra družinske hiperholesterolemije v strokovni reviji The Lancet (s faktorjem vpliva 79,3, ki je drugi najvišji nasploh med vsemi revijami). "Gre za vrhunski znanstveni dosežek slovenske skupine raziskovalcev, med glavnimi avtorji članka pa je tudi Urh Grošelj s pediatrične klinike," so sporočili z UKC Ljubljana.

ODDAJE IZ ARHIVA: Kako je najdaljši dan zaznamoval našo medijsko hišo

11. 09. 2021 09.10

11. september je bil dan, ki je spremenil svet in tudi novinarstvo. Tisti dan so nekateri novinarji, uredniki in voditelji, ki smo jih spremljali še dolga leta, v nejeveri, skupaj z vami, spremljali največje teroristične napade v moderni zgodovini. Na spodnjih štirih posnetkih si lahko ogledate oddaje 24UR 11. septembra in še tri naslednje dni ter vtise novinarjev o tem, kako so preživljali tisti dan.

Potres v Mehiki spremljala neobičajna 'potresna' svetloba

08. 09. 2021 14.33

Videoposnetki potresa v Mehiki prikazujejo, kako se je med tresenjem tal nebo začelo svetiti, kot bi bila v daljavi nevihta. Ljudje so to dejavnost v preteklosti povezovali s pticami in letali, tisti z najbolj bujno domišljijo celo z vesoljci.

Ameriški diplomati v Nemčiji kažejo znake havanskega sindroma

20. 08. 2021 06.00

Najmanj dva diplomatska predstavnika ZDA, ki sta nastanjena v Nemčiji, sta v zadnjem času poiskala zdravniško pomoč zaradi nenavadnih simptomov, ki spominjajo na tiste, o katerih so v zadnjih letih poročali njihovi diplomati v različnih državah. Ameriške oblasti zato sumijo, da gre za t. i. havanski sindrom.

Izumrtje, ki je z obličja Zemlje izbrisalo dinozavre, morskim psom prizaneslo

11. 08. 2021 16.41

Dogodek izpred več milijonov let, ki je povzročil izumrtje dinozavrov, je morskim psom prizanesel. Znanstveniki so v novi raziskavi namreč ugotovili, da so morski psi v tem času ohranili stalno raznolikost v oceanih. Raziskovalci so analizirali morfologijo 1239 zob fosilov morskih psov ter ugotovili, da so nekatere vrste v tem obdobju res doživele selektivno izumrtje, spet druge vrste teh morskih plenilcev pa so se povečale.

Znanstveniki našli način, kako iz blazinic prstov pridobiti energijo

18. 07. 2021 12.15

Si predstavljate, da bi med spanjem s svojim telesom proizvajali električno energijo? Ni znanstvena fantastika, pač pa že zelo realna možnost. Znanstveniki so namreč našli način, kako s pomočjo drobnih prevodnikov iz potu, ki ga oddajajo blazinice naših prstov, proizvajati električno energijo. S tako pridobljeno energijo bi lahko napajali nekatere elektronske naprave, kot so denimo merilniki sladkorja v krvi ali celo pametne ure.

Američani preiskujejo primere havanskega sindroma pri diplomatih na Dunaju

18. 07. 2021 07.45

Ameriška vlada preiskuje vrsto zdravstvenih zapletov pri svojih diplomatih v avstrijski prestolnici. Več kot 20 uslužbencev je od januarja letos poročalo o simptomih, podobnih skrivnostni bolezni – t. i. havanskemu sindromu, ki so ga prvič zaznali na Kubi med letoma 2016 in 2017. Poročilo ameriške vlade je decembra lani pokazalo, da je sindrom pri diplomatih povzročilo usmerjeno mikrovalovno sevanje.

Pridite po brezplačna vzorčka izdelkov Clarins

23. 06. 2021 14.03

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?

20. 06. 2021 09.18

Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov

20. 06. 2021 07.00

Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.

MVK pri Židanu ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij

17. 06. 2021 13.35

Mandatno-volilna komisija DZ je ugotovila, da poslanec SD Gregor Židan ni izpolnil dolžnosti obveščanja DZ o opravljanju dopolnilne dejavnosti. Hkrati pa ni ugotovila kršitev glede nezdružljivosti funkcij, saj je ocenila, da delo, ki ga je opravljal za nogometno zvezo, sodi med dopustne izjeme od splošne prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti.

Izbruh morske sluzi na turški obali največji do zdaj

05. 06. 2021 12.23

Turčija se na obali Marmarskega morja spopada z največjim izbruhom morske sluzi. Onesnaženje ogroža tako morsko življenje kot tudi ribiško trgovino. Vlada in znanstvena skupnost že iščejo rešitve za ta problem, ki bi lahko močno škodoval tudi njihovemu turizmu. Župan bližnjega mesta Kocaeli Tahir Büyükakın opozarja, da Marmaro že leta obravnavajo kot "greznico".

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono

26. 05. 2021 08.38

Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Guterres: Smo v vojni z virusom

24. 05. 2021 13.35

Svet je v vojni s covidom-19 in mora poseči po vojni logiki in vojnem gospodarstvu, da dobi dovolj orožja in vsem zagotovi dostop do njega, je ob začetku letne skupščine WHO pozval generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Prvi mož WHO si želi vsaj desetodstotno precepljenost v vseh državah sveta do septembra.

Le dobra tretjina Slovencev si vsako noč privošči dovolj spanja

19. 03. 2021 06.54

Ob svetovnem dnevu spanja so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozorili, da Slovenci premalo spimo. Urejeno spanje je osnovna človekova potreba, v zadnjem letu pa so motnje spanja zaradi pandemije zelo pogoste. Dobro spanje nas ščiti pred okužbami, omogoča blažji potek bolezni in izboljša naš imunski sistem.

V okolici Šibenika padel meteorit velikosti golf žogice

10. 03. 2021 19.39

Hrvaška astronomska zveza je sporočila, da je v noči z 22. na 23. februar, nekaj minut čez polnoč, kamera Hrvaške meteorske mreže posnela zelo svetel meteor. Posnetki štirih kamer, ki so bile na štirih lokacijah, so omogočili izračun približne lokacije padca bolida, ki pa je ne želijo izdati javnosti.

V obravnavi je še ena prijava spolnega nadlegovanja na AGRFT

10. 03. 2021 10.31

V ponedeljek se je sestal kolegij profesorjev na AGRFT. Ko je igralka Mia Skrbinac prijavila spolno nadlegovanje, se je zvrstilo še nekaj pričevanj, v obravnavi pa je še ena prijava. V kolegiju so poudarili pomen jasne meje med etičnim in etično spornim obnašanjem, v prihodnje bodo tudi previdnejši pri izbiri pedagoških sodelavcev.

Kitajska in Rusija bosta zgradili lunarno vesoljsko postajo

10. 03. 2021 09.54

Ruska vesoljska agencija Roscosmos je s kitajsko nacionalno vesoljsko upravo podpisala sporazum o razvoju raziskovalnih zmogljivosti na površini Lune, v njeni orbiti ali oboje. Vesoljska postaja bo na voljo tudi drugim državam.

'Pravica ljudi, da izrazijo svoje mnenje na javnem prostoru, mora biti zagotovljena'

02. 03. 2021 14.46

Pobudnika sta na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti oz. zakonitosti odloka o začasni delni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja v času epidemije covida-19. Pobudo je podprla Pravna mreža za varstvo demokracije, saj sta po njenem mnenju pravici do mirnega zbiranja in svobode izražanja ustavno varovani, temeljni človekovi pravici.

E-mobilnost še nikoli ni bila tako dostopna

01. 03. 2021 00.15

Volkswagen ID.3 in MOON

Cepljenje tujcev v Srbiji in cvetoči cepilni turizem

24. 02. 2021 06.00

Absolutni prvaki v cepljenju na Balkanu so Srbi, predvsem zaradi kitajskega in ruskega cepiva, ki v EU nista odobreni. Prebivalci sosednjih držav zato pogledujejo v Srbijo, nekateri so si celo zagotovili cepivo, tudi Slovenci. Do cepiva se skušajo na vsak način dokopati tudi premožni Zemljani, t. i. cepilni turizem pa je postal nova realnost. Po svetu je bilo do zdaj razdeljenih 209 milijonov odmerkov cepiva, največ ga je šlo v roke bogatih držav. A Evropsko unijo kljub obsežnemu financiranju pestijo težave z dobavami, cepljenje pa posledično poteka (pre)počasi.