znanstvena

'Vingegaard nikoli ne more biti številka ena, kompleten kolesar je le Pogačar'
21. 07. 2024 09.44
Prvi mož dirke po Sloveniji Bogdan Fink kot mnogi ljubitelji kolesarstva v deželi na sončni strani Alp uživa ob zadnjih dosežkih Tadeja Pogačarja in ostalih slovenskih kolesarjev. Pri prvem kolesarju sveta ga najbolj navdušujeta navidezna lahkotnost, s katero zmaguje, in igriv pristop. Kot pravi, Pogačar znanstveno fantastiko spreminja v realnost.

Znanstveniki hitijo z razvojem hroščev, ki bodo sledili človeškim ukazom
04. 07. 2024 06.00
Znanstvena fantastika ali uvid v bližnjo prihodnost? Znanstveniki so na hrošče pritrdili žice in z električnimi impulzi vplivali na njihovo gibanje. In kaj bi s tem pridobili? Hrošče, ki bi predvidoma lahko pod ruševinami iskali ujete pogrešane ali pa denimo pomagali pri iskanju kriminalcev in teroristov. Kaj pa temna stran te pridobitve?

Ob italijanski in vzhodni obali Jadranskega morja se širi strupen ognjeni črv
22. 06. 2024 09.49
Ob italijanski obali se zaradi vročinskih valov in višje temperature v morju širi ognjeni črv, ki bi lahko povzročal nevšečnosti turistom. Ob stiku s to vrsto morskih črvov se sproščajo toksini, zaradi česar lahko ljudje utrpijo srbečico, dražeč občutek in otrplost na prizadetem mestu. Po dosedanjih podatkih ob slovenski obali ognjenega črva še ni. Črv lahko v dolžino meri do 30 centimetrov.

SAZU proti širitvi železnice na območje Botaničnega vrta
10. 06. 2024 12.57
Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) nasprotuje širitvi dolenjske železniške proge na območje Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Poleg splošne krnitve že tako majhnega prostora botaničnega vrta bi takšna širitev zahtevala tudi posek več dvestoletnih dreves, opozarjajo in odločevalce pozivajo k drugačni rešitvi.

Kako bodo slovenska podjetja osvajala tujino?
03. 06. 2024 15.27
Slovenski globalni forum, ki so ga pripravili v Mariboru, je v razpravah o internacionalizaciji slovenskega gospodarstva povezal predstavnike podjetij, ministrstev, diplomacije in podpornih organizacij. "Želimo okrepiti možnosti slovenskih podjetij, da osvajajo nove priložnosti v svetu," je ob tem povedal gospodarski minister Matjaž Han.

Astrid: Ne želim si pridelati 'swiftijev'
30. 05. 2024 06.00
Astrid se je na slovenski glasbeni sceni pojavila že leta 2019, za tem pa nanizala nekaj singlov, s katerimi se je ustalila in si pridobila predvsem mlado občinstvo. Je harfistka, pevka, plesalka, režiserka in videoproducentka spotov, predvsem pa predana mamica in partnerka. V juniju bo izdala svoj prvenec, katerega naslov je nekoliko nenavaden, za njim pa zanimiva zgodba, predvsem pa gre za pripoved in občutke, ki so bili tako glasni, da jih je morala deliti tudi z drugimi.

Vse manj upanja za Arsenal: City ne popušča, zmlel je tudi Fulham
11. 05. 2024 16.32
Nogometaši Manchester Cityja so trdno odločeni, da iz rok ne izpustijo priložnosti in še četrtič zapovrstjo ter šestič v zadnjih sedmih letih osvojijo angleško ligo. V 37. krogu so v gosteh s 4:0 premagali londonski Fulham, s tem pa na lestvici prehiteli Arsenal, s katerim imajo zdaj enako število odigranih tekem.

'Pajki' na Marsu
27. 04. 2024 11.10
Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Velis Electro vstopa na ameriški trg. Sledijo leteči kombiji?
22. 04. 2024 19.40
Kar se je na področju električnega letalstva še dve desetletji nazaj zdelo kot znanstvena fantastika, je zdaj uspešna zgodba, ki jo piše Pipistrel. Njihovo letalo Velis Electro kot prvo certificirano električno letalo na velika vrata vstopa na ameriški trg. Kot prvi so dobili tudi vsa dovoljenja tamkajšnje zvezne uprave za letalstvo. V podjetju so izdelali že sto modelov tega letala, bodo kmalu poleteli tudi leteči kombiji?

Raziskovanje brez tobačnih užitkov: Premiki k zdravim alternativam
18. 04. 2024 12.22
Raziskovanje brez tobačnih užitkov postaja v znanosti vedno bolj prepoznavna tema, saj globalna skupnost priznava pomen iskanja alternativ klasičnim razvadam, ki so pogosto povezane s škodljivimi učinki na zdravje.

'Nikakor se ne sme zgoditi, da se psihoterapija spremeni v monopol'
12. 04. 2024 09.09
Aktualna razprava o novi zakonodaji, ki naj bi uredila področje psihoterapije, traja že več mesecev. Februarja je potekal tudi posvet med Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo (SKZP) in državnim svetom, konec marca pa je državni svet pozval vlado, naj prouči njihove ugotovitve. Med drugim so prišli do zaključka, naj se opredeli pogoje za dodelitev naziva psihoterapevt, naj se ustanovi Zbornico psihoterapevtov z namenom reguliranja licenciranja in naj se uredi financiranje psihoterapevtske dejavnosti za posameznike iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja.

'Poslancem bi morali bolj gledati pod prste, kako glasujejo'
27. 03. 2024 07.19
Gre za prelomne volitve, kot pravi eden izmed naših sogovornikov v Popkastu Aleš Kocjan, novinar Radia Slovenija. Toda, dodaja, po drugi strani so bile prelomne tudi prejšnje in verjetno bomo tako označili tudi tiste čez pet let. Govorili smo seveda o volitvah v Evropski parlament, ki bodo 9. junija.

'Umetna inteligenca predvsem grožnja za scenariste in nekatere literarne zvrsti'
23. 03. 2024 12.28
Umetna inteligenca predstavlja grožnjo za scenariste ter določene literarne zvrsti, kot sta triler in znanstvena fantastika, kjer nista toliko pomembna izvirnost in humor, in ne predstavlja izziva za resne romanopisce, je nedavno v francoski literarni reviji La Nouvelle Revue Francaise zapisal britansko-indijski pisatelj Salman Rushdie.

Odkril novega hrošča, ki bi ga skoraj zamenjal za ptičji kakec
24. 03. 2024 10.55
Ko je mladi avstralski raziskovalec leta 2021 kampiral v enem bolj nedotaknjenih delov pokrajine Queensland, v bližini nacionalnega parka Lamington, je med opazovanjem zaznal nekaj zanimivega. Sprva je mislil, da gre za nekoliko neobičajen ptičji iztrebek, a je kmalu dojel, da se ta kakec premika. Njegovo odkritje, ki je sedaj objavljeno tudi v znanstveni publikaciji, o tem pa poročajo številni mediji, ima ime – Excastra albopilosa. In ni ptičji iztrebek, pač pa na novo odkrit avstralski hrošč, ki, vsaj ob bežnem pogledu, res ne deluje kot 'klasičen' hrošč.

Jennifer Lopez bo v novem filmu reševala svet
20. 03. 2024 08.31
Pod okriljem ene od tujih pretočnih platform nastaja film z naslovom Atlas, v katerem bo kot glavna protagonistka nastopila Jennifer Lopez. Film, ki bo premiero doživel že maja, obljublja znanstvenofantastično akcijo v koraku s časom, saj gre za grožnjo umetne inteligence, piše filmski portal Empire.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research
11. 03. 2024 09.05
Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

'Nikoli si nisva mislila, da bova po 40 letih še vedno na odrih'
09. 03. 2024 10.42
Reški duo Denis & Denis, Marina Perazić in Davor Tolja, je svoj vrhunec doživel že sredi 80. let prejšnjega stoletja, ko so po regiji odmevale njune uspešnice, kot so Program tvoj kompjutera, Soba 23 in Ja sa lažljiva. Zanimanje zanju pa tudi po štirih desetletjih ne ugaša, saj sta pred mini klubsko turnejo po Sloveniji.

Posnemati nogomet, za dokončno uveljavitev rokometa
13. 02. 2024 09.43
Petar Nenadić, Andre Gomes, Vuko Borozan. Samo nekateri od rokometašev, ki so evropski parket in igranje Lige prvakov zamenjali z igranjem prvenstva Savdske Arabije, kjer si po nogometnem razcvetu lige želijo še rokometnega.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica
12. 02. 2024 13.24
Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

Med prejemniki državnih odlikovanj tudi Potrč, Novak, Šestan, Tavares in Sova
21. 12. 2023 14.47
Predsednica Nataša Pirc Musar je prvič v svojem mandatu podelila 19 odlikovanj Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela Miran Potrč (posmrtno) in Ginekološka klinika UKC Ljubljana. Častni znak svobode je posmrtno prejel Borut Novak. Srebrni red za zasluge je odšel v roke Sove. Red za zasluge so prejeli Maja Primic Žakelj, Srečko Šestan, mesečnik za poljudno naravoslovje Proteus, Smučarska zveza Slovenije in znanstvena revija Sodobna pedagogika. Medaljo za zasluge so dobili Peter Gstettner, Karel Holec, Andrea Kovač, Erika Köleš Kiss, Metka Lajnšček, Marcos Tavares, Samo Pahor, Marjetica Potrč ter glasbeni skupini Kameleoni in Pankrti.

Kako je slovenski drugoligaš osvojil srca avstrijskih navijačev
02. 12. 2023 06.00
Na in izven zelenic – nogomet piše fantastične zgodbe. Mednje prav gotovo sodi romanca drugoligaša Brinja Grosuplja in avstrijskih navijačev na družbenem omrežju X. Kar se je začelo kot zabavna objava enega od uporabnikov, je preraslo v pravo manijo, zaradi katere se bo klub v pripravah na drugi del sezone podal čez Karavanke. V načrtu je tudi ustanovitev uradnega društva avstrijskih navijačev Brinja.

Dragocenejše od zlata: našli žival, ki so jo zadnjič videli pred 86 leti
29. 11. 2023 15.23
V Južni Afriki se je po treh letih končala znanstvena misija, katere cilj je bil najti dolgo pogrešanega Winstonovega zlatega krta. Bila je uspešna, človeške oči so prvič po letu 1937 uzrle to izmuzljivo žival.

Potovanja prihodnosti: vlak, ki bo nad tirnicami drvel kar 600 km/h
28. 11. 2023 06.00
600 kilometrov na uro z vlakom? Zveni kot znanstvena fantastika, ki pa naj bi že kmalu postala resničnost. Na Kitajskem preizkušajo najhitrejši vlak na svetu. Gre za kompozicijo, ki z elektromagnetno silo lebdi nad tirom in nima stika s tirnico. Snovalci pravijo, da bi s tem vlakom iz Pekinga do Šanghaja, ki ju ločuje 1200 kilometrov, potovali le dve uri in pol oziroma tri ure manj kot sedaj. V vsakem vagonu je več kot 100 sedežev, prvi potniki pa naj bi v njih drveli leta 2025. Kateri vlak pa se bo takrat moral posloviti od laskavega naziva najhitrejši na svetu?

Koliko v življenju šteje videz, naša zunanja podoba?
12. 11. 2023 07.40
Ali ljudje, ki so privlačnejši, prej dobijo službo? Ali naš videz vpliva na odločitve v sodnih postopkih? In kako ljudje pravzaprav doživljamo lepoto? Kako presojamo, kaj nam je lepo?

Mladi zdravnik v novi knjigi z nasveti, kako doseči notranji mir
28. 10. 2023 09.47
Trenutno najbolj znan mladi zdravnik, David Zupančič, je napisal že svojo drugo knjigo. Tako kot v prvi je tudi v tej izhajal iz lastne izkušnje, ki pa tokrat ni povezana z delom v bolnišnici. Zaradi težav z nespečnostjo, anksioznostjo in tesnobo je namreč 12 let preučeval načine, ki bi mu lahko pomagali doseči notranji mir. Zdaj je pridobljeno znanje in izkušnje, skupaj z več kot 70 strokovnimi študijami, zapisal v Znanost mirnega življenja.

Železni žarek: znanstvena fantastika ali orožje prihodnosti?
21. 10. 2023 09.57
Viralni posnetek, na katerem Hamasove rakete v zraku prestrezajo in uničujejo laserski žarki, ne prikazuje delovanja najnaprednejšega sistema zračne obrambe "Iron beem" (Železni žarek). Kar so razpečevali nekateri vidnejši profili in celo mediji, je bila znova računalniška igra Arma 3. Čeprav lasersko orožje marsikomu zveni kot oddaljena misel, ki meji na znanstveno fantastiko, ga vojaške velesile ob številnih spodletelih poskusih razvijajo že desetletja. ZDA, Rusija in tudi Izrael trdijo, da so na robu preboja.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21
Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Prihaja 3. Grossmannov festival fantastike in stripa
12. 10. 2023 20.48
Od 13. do 15. oktobra bo v Ormožu potekala tretja edicija Grossmannovega festivala fantastike in stripa. Glavna tema letošnjega festivala, ki ga bo kot vedno gostil ambientormoškega gradu, jealternativna zgodovina.Zanjo velja, da je edennajbolj fascinantnih podžanrov znanstvene fantastike.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02
Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Dirkači se bodo pomešali v promet: 'Eco Rally letos prestopa meje'
03. 09. 2023 07.25
September bo v Novi Gorici, že tradicionalno, bi lahko rekli, obarvan v dirkaške barve. Zato naj vas prihodnji vikend ne preseneti, če boste v prometu opazili tudi kakšno dirkalno vozilo. Takrat bodo namreč "zabrneli" motorji 20 dirkalnikov, ki se bodo v že šesti ediciji Mahle Eco Rally Nova Gorica podili po primorskih cestah. Pot jih bo letos prvič vodila tudi prek Italije. Dva tedna kasneje sicer dirkaške navdušence čaka še ena poslastica – tradicionalen 11. Rally Nova Gorica.