znanstvena

3. februarja napovedal uničujoč potres: kritična planetarna geometrija

06. 02. 2023 13.47

Raziskovalec Frank Hoogerbeets iz Nizozemske je že v tvitu 3. februarja napovedal, da bo regijo prizadel potres z magnitudo več kot 7,5. Njegova napoved se je uresničila, potem ko je potres v Turčiji in Siriji ubil več kot 2300 ljudi. Kako je torej z napovedovanjem potresov? Znanost pravi: tega žal ne znamo.

Gates: Verjamem v cepiva in ne v vesolje. Ljudje so si me izbrali za zlobneža

03. 02. 2023 11.22

Vse več bogatašev se odloča za vlaganje denarja v raziskovanje vesolja. A ne Bill Gates. Kot je povedal v nedavnem intervjuju, se mu to zdi potrata denarja. Svojega bi, kot pravi, raje vložil v razvoj cepiv, zdravil, umetno inteligenco in odpravo lakote.

Razvoj umetne inteligence: 'Izgleda, kot da smo izumili atomsko bombo'

22. 01. 2023 07.56

Jezikovni robot, ki napiše pesem, kratko zgodbo, esej, seminarsko nalogo, programsko kodo. Računalniški algoritem, ki ustvari podobe sveta, ki ne obstaja. Morda se sliši kot znanstvena fantastika, oddaljena prihodnost, a je realnost, ki jo je omogočil bliskovit razvoj umetne inteligence. Kje vse pa danes že uporabljamo umetno inteligenco? Kakšne prednosti prinaša v naš vsakdan? Kako spreminja naš pogled na svet? Kje so glavne pasti in nevarnosti?

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Irena Joveva pozvala k spoštovanju slovenščine na mobilnikih

15. 01. 2023 19.31

Ali veste, kako je slovenski jezik stal in obstal? To vprašanje je evropska poslanka Irena Joveva zastavila izvršnemu direktorju giganta Apple Timu Cooku, ki ga poziva k uporabi slovenščine na njihovih napravah.

Evropska poslanka Joveva pozvala k uporabi slovenščine na napravah Apple

12. 01. 2023 17.04

Evropska poslanka Irena Joveva je v pismu izvršnemu direktorju podjetja Apple Timu Cooku pozvala k spremembi pristopa do enotnega digitalnega evropskega trga in k uporabi slovenskega jezika na njihovih napravah in operacijskih sistemih. Podjetje bi spoštovanje do slovenščine lahko razširilo na vse storitve, vsebine in naprave, meni poslanka.

Film Duše otoka z največ nominacijami na 80. podelitvi zlatih globusov

10. 01. 2023 20.01

Združenje tujih dopisnikov Hollywooda bo v prenosu ameriške televizije NBC danes po krajevnem času osemdesetič po vrsti podelilo filmske in televizijske nagrade zlati globus. Z največ nominacijami na podelitev prihaja irska črna komedija Duše otoka, ki bi lahko prejela osem kipcev, s šestimi nominacijami ji sledi znanstvena fantastika Vse povsod naenkrat.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno

31. 12. 2022 20.13

Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

Center za genske in celične terapije: 'To je velika zmaga za Slovenijo'

23. 12. 2022 09.04

V Sloveniji bo zrasel Center za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT), načrti Kemijskega inštituta za ustanovitev CTGCT so namreč dobili evropsko zeleno luč. Glavni namen centra je razvoj novih, naprednih in personaliziranih načinov zdravljenja.

Do cilja s podjetji Dominatus in Moje računovodstvo

19. 12. 2022 08.32

Pri podjetju Dominatus poskrbijo za učinkovito strategijo postavitve spletnega mesta.

Največjo knjižnico optične znanosti v Latinski Ameriki poimenovali po Slovenki

18. 12. 2022 16.30

Mehiška znanstvena agencija je pred dnevi največjo knjižnico optične znanosti v Latinski Ameriki, knjižnico v okviru Centra za optične raziskave (CIO) v mehiškem Leonu, poimenovala po slovenski znanstvenici Mariji Strojnik. Poimenovanje knjižnice zajema priimek njenega očeta in matere, zato se imenuje Biblioteca Marija Strojnik Pogacar.

Umrl slovenski pisatelj, gledališčnik in profesor Lado Kralj

12. 12. 2022 16.54

V 85. letu starosti je umrl priznani pisatelj, literarni in gledališki kritik, teatrolog, dramaturg, urednik, prevajalec in profesor Lado Kralj. Novico o njegovi smrti so sporočili pri založbi Beletrina. Podpisal se je pod številna dela, kot sta Kosec koso brusi in Če delaš omleto, nazadnje tudi pod roman Ne bom se več drsal na bajerju.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno

07. 12. 2022 06.00

V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'

17. 11. 2022 14.18

Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Znastveniki v bližini Kokosovih otokov odkrili nenavadne ribe

16. 11. 2022 15.51

V globinah morja v bližini Kokosovih otokov so znanstveniki odkrili vrsto raznolikih rib. Ekipa biologov je bila sicer prva, ki se je odločila preučiti vode okoli Kokosovih otokov. V globinah so naleteli tudi na 5000 metrov visoke podvodne gore.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje

10. 11. 2022 00.15

Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

IAEA preiskala tri lokacije v Ukrajini, dokazov o 'umazani bombi' ni našla

03. 11. 2022 16.22

Po obtožbah Rusije, da načrtuje Kijev uporabo umazane bombe, je mednarodna agencija za jedrsko energijo preiskala tri lokacije v Ukrajini. Vendar pa znakov "neprijavljenih jedrskih dejavnosti in materialov na teh treh lokacijah" ni odkrila, so sporočili iz organizacije. Kmalu po razkritju rezultatov preiskave pa se je odzval tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. "Rusija je potrdila svoj status največjega svetovnega lažnivca," je zapisal na spletu.

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?

14. 10. 2022 19.30

Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik

10. 10. 2022 14.16

Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'

09. 10. 2022 11.00

Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Za novo odkritje teleskopa James Webb zaslužna tudi slovenska raziskovalka

30. 09. 2022 15.55

Mednarodni raziskovalni skupini je z vesoljskim teleskopom James Webb uspelo odkriti najbolj oddaljene kroglaste zvezdne kopice doslej. A za to novo odkritje je zaslužna tudi Slovenka, astrofizičarka Maruša Bradač. "To je dokaz, da relativna majhnost slovenske raziskovalne skupnosti ni ovira za sodelovanje pri velikih znanstvenih odkritjih," je ob tem dejal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Matjaž Krajnc.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'

20. 09. 2022 09.50

V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

Pred 225 milijoni let se je z dinozavri sprehajal najstarejši identificirani sesalec

12. 09. 2022 07.17

Najstarejši sesalec na svetu je bil identificiran na podlagi fosilnih zobnih zapisov, ki so za približno 20 milijonov let prehiteli doslej potrjenega najstarejšega sesalca. Raziskovalci so novo odkritje označili za "zelo pomembno". Brasilodon quadrangularis je bil majhen, približno 20 centimetrov dolg sesalec, ki je hodil po Zemlji pred 225 milijoni let hkrati z najstarejšimi dinozavri in po mnenju skupine brazilskih in britanskih znanstvenikov osvetljuje razvoj sodobnih sesalcev.

Skoraj polovico Evrope ogroža suša, med huje prizadetimi tudi Slovenija

23. 08. 2022 12.30

Skoraj polovico Evrope ogroža suša, opozarja poročilo, ki ga je objavilo Skupno raziskovalno središče (JRC), znanstvena služba Evropske komisije. Med najhuje prizadetimi državami oziroma regijami, kjer bo suša znatno zmanjšala letino poljščin, poročilo omenja tudi Slovenijo.

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'

21. 08. 2022 16.49

Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Dokumentarni filmi o sodobni družbi: od duševnega zdravja do glutena

28. 07. 2022 11.17

Julij nam je postregel z rekordnimi temperaturami in kaj je boljšega, kot se v tem vremenu hladiti pred kavčem s kakšno dobro serijo ali filmom? VOYO vsak teden v svojo bogato zbirko dodaja nove vsebine, za konec meseca pa so nam pripravili še dve novosti – strastno skandinavsko serijo Ljubezenski trikotnik (Threesome) in sklop dokumentarnih vsebin o sodobni družbi, ki raziskujejo teme, kot so seks, duševno zdravje, gluten in še več.

Na globokomorskem dnu odkrili 30 novih vrst živali

28. 07. 2022 06.00

Na dnu Pacifika so znanstveniki britanskega prirodoslovnega muzeja odkrili predvidoma 30 novih vrst živali. Za odkrivanje so uporabili vozilo na daljinsko upravljanje z oddaljenim dostopom. Raziskave so se lotili v luči napovedanega začetka globokomorskega rudarjenja.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši

23. 07. 2022 07.17

Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

V vesolje uspešno izstrelili nov slovenski satelit

13. 07. 2022 06.22

Dve leti po izstrelitvi prvih dveh slovenskih satelitov v vesolje je v vesolje poletel tretji, poimenovan Trisat-R. Tako kot prvi slovenski nanosatelit so tudi tega razvili na Univerzi v Mariboru. Z novo evropsko nosilno raketo Vega-C bi ga morali sprva v vesolje z izstrelišča v Francoski Gvajani poslati predvidoma ob 13.13, vendar pa je svojo pot naposled začel dve uri kasneje. Naloga satelita, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena. Gospodarski minister pa je ob njegovi uspešni izstrelitvi izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast.

Odziv zvezdnikov na odpravo pravice do splava: Črn dan za Ameriko

25. 06. 2022 10.16

Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo lastno odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973 in s tem odpravilo splošno pravico do splava, je pošteno razburila tudi ameriške zvezdnike, ki so svojo jezo, razočaranje in žalost izrazili na družbenih omrežjih.