znanstvene raziskave

Odkrijte naravne poti za večjo spolno moč in užitek v spolnosti: resnica ali mit?
15. 12. 2023 00.15
Hiter tempo sodobnega sveta prinaša različne izzive v intimnih odnosih. Odkrijte, kako naravno dvigniti spolno energijo.

Meryl Streep ob prejetju nagrade o pomembnosti empatije
23. 10. 2023 07.00
Meryl Streep je letošnja prejemnica ugledne španske nagrade princese Asturije v kategoriji umetnost. Nagrado je prevzela na slovesnosti, ki jo je vodila španska kraljeva družina. "Upam, da si bomo v našem vse bolj sovražnem in nestanovitnem svetu k srcu vzeli še eno pravilo, ki se ga naučijo vsi igralci – vse je v poslušanju," je v zahvalnem govoru dejala legendarna igralka.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni
23. 08. 2023 15.04
Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

Nov preboj v medicini: uspešno presadili prašičjo ledvico v človeško telo
17. 08. 2023 07.16
Kirurgi v New Yorku so presadili prašičjo ledvico možgansko mrtvemu človeku – in ta že več kot mesec dni deluje normalno. Gre za odločilen korak k operaciji, ki naj bi jo newyorška ekipa sčasoma preizkusila tudi pri živih bolnikih.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?
13. 08. 2023 07.00
V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

Izvlekli ladjo, ki je v zalivu Zambratija ležala več tisoč let
15. 07. 2023 11.05
Iz hrvaškega zaliva Zambratija so izvlekli najstarejšo šivano ladjo v Sredozemlju. V zalivu je ležala več tisoč let, zdaj pa se z njo ukvarja ekipa hrvaških in francoskih strokovnjakov. Takšna ladja je bila sicer za tisti čas pravi tehnološki dosežek.

V nizozemskih učilnicah prepovedujejo mobitele, tablice, pametne ure
04. 07. 2023 19.44
Nizozemska vlada je sporočila, da bodo od 1. januarja prihodnje leto mobilni telefoni, tablični računalniki in pametne ure v učilnicah prepovedani. Naprave bodo dovoljene le, če bo to posebej potrebno, na primer med poukom digitalnih veščin, iz zdravstvenih razlogov ali za invalide.

Vodja mrtvašnice na Harvardu prodajal človeške posmrtne ostanke
15. 06. 2023 08.39
Vodja mrtvašnice harvardske medicinske fakultete in trije pomočniki so obtoženi nakupa in prodaje človeških posmrtnih ostankov. Od trupel, ki so bila podarjena medicinski fakulteti univerze Harvard v znanstvene namene, naj bi vzeli glavo, možgane, kožo in kosti ter jih prodajali na spletu od leta 2018 do 2021.

Starodavno ladjo ob Zambratiji bodo potegnili na suho
13. 06. 2023 08.13
Na morskem dnu ob hrvaški Istri se skriva ena najstarejših ladij v Sredozemlju. A ne za dolgo. Več kot 2000 let staro razbitino bodo v začetku julija dvignili na kopno.

Kitajska na svojo vesoljsko postajo poslala tri astronavte
30. 05. 2023 07.53
Kitajska je izstrelila novo tričlansko posadko na svojo vesoljsko postajo Tiangong. Posadka, v kateri je tudi prvi kitajski civilni astronavt, bo nadomestila tri člane, ki so trenutno na krovu in se bodo po šestmesečni misiji vrnili na Zemljo.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke
20. 05. 2023 00.15
Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

Teksaško sodišče razpravlja o preklicu odobritve tablete za splav
15. 03. 2023 18.56
V Teksasu sodišče obravnava tožbo skupine, ki zahteva, da se tableti za splav mifepriston prekliče odobritev za uporabo. Zdravilo je odobreno že 20 let in se uporablja pri več kot polovici prekinitev nosečnosti v ZDA.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17
Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi
18. 01. 2023 12.09
Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Slovenski čebelarji pozvali k prepovedi glifosata
09. 12. 2022 12.23
V Čebelarski zvezi Slovenije so odločevalce pozvali k nasprotovanju ponovnemu podaljšanju dovoljenja za prodajo in rabo herbicida glifosat na območju EU. Sredi meseca se bo izteklo petletno podaljšano dovoljenje za njegovo prodajo v EU, a je pričakovati, da bo Evropska komisija dovoljenje podaljšala še za eno leto.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna
23. 11. 2022 14.51
Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15
Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10
Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki
23. 10. 2022 11.08
Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik
10. 10. 2022 14.16
Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

Skrivnostni diamanti naj bi na Zemljo prišli po trku pritlikavega planeta
18. 09. 2022 18.07
Znanstveniki že nekaj časa raziskujejo posebno vrsto diamantov, ki so jih našli v Avstraliji in Afriki. Zdaj pa so dokazali, da so ti najverjetneje nastali po tem, ko je pred približno 4,5 milijarde leti velik asteroid trčil v pritlikavi planet iz našega Osončja. Ostanki tega pritlikavega planeta so nato pristali na Zemlji.

Nasin polet proti Luni prestavljen zaradi tehničnih težav
29. 08. 2022 07.03
Izstrelitev Nasine rakete v sklopu misije Artemis I je preložena zaradi tehničnih težav, so sporočili. Tehnične ekipe trenutno zbirajo podatke o razsežnosti težav z motorjem. Sicer gre za testni polet, ki pa nosi velik pomen. Kakšne pa so številke te pomembne novodobne misije, katere cilj je čez nekaj let na Luno znova popeljati tudi ljudi?

Nas v prihodnjih tednih čakajo popolni trenutki v športu?
26. 08. 2022 06.00
Nekoč, kar precej nazaj, sem z družino preživljala dva tedna dokaj dolgočasnega dopusta, na za mnoge sicer najlepšem otoku na svetu, Mljetu. Mogoče je bila napaka, ker smo bivali v Pomeni, v takrat trizvezdničnem hotelu, ki je bil poln zagrebške in ljubljanske takšne in drugačne gospode. Dopust mi je ostal v spominu tudi zato, ker sem tam prvič v življenju zares gledala odbojko.

V Sloveniji kmalu največji požarni laboratorij v regiji
09. 08. 2022 10.51
Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG) bo v začetku septembra v Logatcu odprl nov požarni laboratorij. Po navedbah zavoda bo šlo za največji in edini tovrstni objekt v tem delu Evrope, ki bo omogočil nadaljnji razvoj in znanstveno odličnost na področju preizkušanja požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

Španija na udaru vročinskega vala, Francija se nanj pripravlja
13. 06. 2022 17.22
Španijo je zajel vročinski val, ki naj bi v prihodnjih dneh dosegel ekstremne vrednosti, medtem ko se Francija nanj še pripravlja. Meteorologi za nenavadno visoke temperature krivijo globalno segrevanje. Temperature se po njihovih ocenah tudi ponoči ne bodo spustile pod 20 stopinj Celzija.

Covid iz kitajskega laboratorija? 'Gre za politično motivirano laž'
10. 06. 2022 17.07
Po tem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v zadnjem izdanem poročilu predlagala nadaljevanje preiskave o izvorih koronavirusa na Kitajskem, so se v javnosti znova pojavila namigovanja o tem, da se je covid-19 na človeka prenesel zaradi uhajanja virusa iz kitajskega laboratorija. Kitajska teorijo odločno zavrača. "Teorija o uhajanju virusa iz laboratorija je znanstveno neutemeljena in politično motivirana laž, ki so jo sprožile protikitajske sile," je dejal kitajski predstavnik za odnose z zunanjimi javnostmi Džao Lidžjan.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?
04. 06. 2022 07.00
Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Kitajska na Everestu postavila najvišje ležečo meteorološko postajo na svetu
08. 05. 2022 08.54
Ekipa kitajskih znanstvenikov je uspešno zaključila svojo zadnjo obsežno znanstveno odpravo na Mount Everest. Na nadmorski višini 8800 metrov je namreč postavila najvišjo avtomatsko meteorološko postajo na svetu ter ob tem podrla tudi večje število svetovnih rekordov.

Politična polarizacija in sodelovanje med (političnimi) nasprotniki
07. 05. 2022 07.00
Nikomur izmed nas ni všeč današnje stanje javnega političnega diskurza. Preveč je polariziran in preveč čustven, hkrati mu obenem manjka razumevanja in empatije. Ko govorimo o politični polarizaciji, pogosto kot vzroke zanjo navajamo raznorazne dejavnike okolja, kot so gonja medijev za gledanostjo in kliki, manko politične kulture naših izvoljenih predstavnikov, še najbolj pa internet in delovanje algoritmov na družbenih omrežjih, ki nas vztrajno potiskajo v vedno bolj ekstremne oblike naših lastnih ideoloških preferenc, da na koncu na nasprotna stališča reagiramo čustveno ali celo sovražno. Možnosti za razumen kompromis je v današnjem političnem prostoru malo. A kot kažejo raziskave in ugotovitve na področju politične in moralne psihologije, vsi našteti (negativni) dejavniki v veliki meri izkoriščajo nekatere primarne psihološke vzgibe ljudi kot družbenih bitij.

Kitajski astronavti so se po šestih mesecih bivanja v vesolju vrnili na Zemljo
16. 04. 2022 10.00
Trije kitajski astronavti so po 183 dneh bivanja v vesolju pristali na severu Kitajske, s čimer se je končala doslej najdaljša kitajska vesoljska misija s posadko. Misija je bila del strategije Pekinga, ki si po pristanku roverja na Marsu in poslanih sondah na Luno prizadeva postati vesoljska velesila, ki bi lahko konkurirala ZDA.