znanstvene raziskave

Uefa med prvenstvom U-21 pričenja s kampanjo 'Čistejši zrak, boljša igra'

23. 03. 2021 16.14

Uefa z današnjim dnem pričenja s kampanjo javnega ozaveščanja 'Čistejši zrak, boljša igra', ki v sklopu evropskega prvenstva U-21, ki ga gostita Madžarska in Slovenija, osvešča o naraščajoči grožnji onesnaženosti zraka javnemu zdravju.

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?

03. 03. 2021 06.00

Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

Norma Brščič o 'židovski dominaciji' in 'neumnih Afričanih'

22. 01. 2021 15.01

Kako daleč pod zastavo svobode govora gredo lahko njeni zagovorniki in opravičevalci? Dnevna večerna oddaja Faktor na TV3 in voditeljica Norma Brščič, ki "govorita o tem, o čemer si drugi ne upajo razmišljati," sta tokrat poskrbeli za neposreden in odkrit napad na judovsko in afriško skupnost. Od preizpraševanja "židovske vloge v politiki, filmski in pornografski industriji" pa do "nizkega inteligenčnega kvocienta Afričanov" in Afriki kot "celini brezupa". Ob viralni delitvi izsekov oddaje se zgroženost nad poskusi podiranja norm sodobne družbe kopiči. Pa bo (tudi) tokrat ostalo samo pri tem? Društvo novinarjev Slovenije je že vložilo kazensko ovadbo.

Kako umetna inteligenca spreminja družbo

20. 12. 2020 07.13

Leto 2020 sta najbolj zaznamovala dva dejavnika, ki sta zaradi našega modernega načina življenja med seboj tesno povezana. Prvi dejavnik je digitalizacija, ki je kot proces prisoten že več desetletij, v zadnjih letih pa se še pospešuje na račun hitrega tehnološkega razvoja in spremenjenih navad ljudi. A pravi pospešek digitalizaciji je pravzaprav dal drugi dejavnik – pandemija covida-19 in reakcije držav ter nadnacionalnih institucij, ki so z ukrepi karanten in splošne socialne izolacije na stežaj odprle vrata pronicanju novih tehnologij in navad v širšo družbo.

Z novim koronavirusom prekuženega od 4,16 do 4,40 odstotka prebivalstva

12. 12. 2020 07.38

Na Martinovo je imelo v krvi merljivo količino protiteles proti novemu koronavirusu vsaj 87.188 prebivalcev Slovenije oziroma 4,16 odstotka. Tako kaže ocena raziskovalcev Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo v končnem poročilu Nacionalne raziskave o razširjenosti bolezni covid-19 v Sloveniji.

Porodničar, ki je objavil, da cepivo povzroča neplodnost, se je opravičil

07. 12. 2020 12.41

Kako hitro in nekritično se širijo teorije zarote v času epidemije koronavirusa, je dokaz tudi zadnji primer, v katerem je priznani slovenski porodničar Stanko Pušenjak opozarjal, da lahko cepivo proti covidu-19 povzroča neplodnost pri kar dveh tretjinah žensk. A se je kaj kmalu izkazalo, da gre za neresnične in znanstveno nepodprte trditve, ki jih Pušenjak obžaluje. Mikrobiolog Alojz Ihan opozarja na izjemno škodljive posledice, ki jih bo to imelo pri sprejemanju cepljenja. "Brez ustrezne precepljenosti pa bo naša država tudi naslednjo hladno sezono ostala ujeta v epidemijo."

Avstralski znanstveniki posneli neverjetno redko in skrivnostno morsko bitje

13. 11. 2020 15.03

Lignji bigfin ali magnapinna so znani po svojih dolgih lovkah in v dolžino lahko merijo tudi do sedem metrov. Najdemo jih kilometre pod gladino oceana in po vsem svetu je bilo potrjenih le približno ducat teh živali.

O politiki nacionalne kulture

31. 10. 2020 07.00

Spet so na tapeti kulturniki, kot da nimamo bolj perečih težav. Pred časom jim je evropska poslanka Romana Tomc svetovala, naj raje zapojejo kakšno domačo vižo, namesto da nam utrujajo s svojim "morbidnim" zanesenjaštvom, ali nekaj podobnega. Ljubljanska "kulturna elita" je skočila v zrak ali natančneje - legla na tla pred ministrstvom za kulturo, mnogi spletni komentatorji pa so škandal izkoristili za visoko kvalificirana razmišljanja o sodobni umetnosti; kot tisti prijatelj na zabavi, ki je sicer strojni inženir, a ti iz nepojasnjenih razlogov želi dopovedati, da Jackson Pollock res ni za nikamor.

Po pol leta spet stopili na Zemljo

22. 10. 2020 08.49

Ruska kozmonavta Anatolij Ivanišin in Ivan Vagner ter ameriški astronavt Chris Cassidy so po natančno 196 dni trajajoči misiji uspešno pristali na Zemlji. Vrnili so se na krovu ruskega Sojuza, za pot z Mednarodne vesoljske postaje pa so potrebovali tri ure in pol.

Ali vožnja z letalom res predstavlja eno najvišjih tveganj za okužbo?

17. 10. 2020 18.56

Vlada je ob predstavitvi novih ukrepov pripravila tudi seznam dejavnosti, kjer so možnosti okužbe z novim koronavirusom največje. Med te je uvrstila tudi vožnjo z letalom. Vendar podatki kažejo, da so od začetka pandemije do danes potrdili manj kot 50 primerov prenosa okužbe na letalu, kljub temu da so v tem času našteli 1,2 milijarde letalskih potnikov.

Znanstveniki so ugotovili, da koronavirus v laboratorijskih pogojih preživi štiri tedne

12. 10. 2020 08.40

Študija avstralske državne znanstvene agencije CSIRO je pokazala, da je virus v strogo nadzorovanem laboratorijskem okolju ostal kužen dlje, kot so ugotovile druge raziskave. Na gladkih površinah, kot so bankovci, zasloni telefonov in nerjaveče jeklo, je preživel do 28 dni, toda ne vemo, kako se obnaša v resničnih življenjskih pogojih.

Trump se ne trudi skriti političnega vmešavanja v izdelavo cepiv

17. 09. 2020 13.41

Trump, ki nima strokovnega medicinskega znanja, se je tokrat spravil na enega najbolj priznanih zdravstvenih uradnikov v državi, dr. Roberta Redfielda. Vodja centrov za nadzor in preprečevanje bolezni je zakonodajalcem dejal, da zaloge cepiva, ki bi lahko omogočile vrnitev k "normalnemu" življenju, pred sredino leta 2021 najverjetneje ne bo. "Mislim, da ga je sporočilo morda zmedlo," ga je poskušal diskreditirati Trump.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote

13. 09. 2020 10.00

Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Pivčeva še kot ministrica v nekdanji službi zaslužila dodatnih 22 tisoč evrov bruto

03. 09. 2020 18.38

Iz omare kmetijske ministrice in prve dame DeSUS Aleksandre Pivec je padel nov okostnjak. Ne le na projektu SRIPT, dodatno je do januarja letos služila tudi v svoji nekdanji službi, česar prav tako ni prijavila protikorupcijski komisiji. V zadnjih štirih letih, odkar je funkcionarka, je tako z znanstvenim raziskovanjem dodatno zaslužila 22 tisoč evrov bruto. Pri čemer pa – po javno dostopnih podatkih – zadnjih pet let sploh ni izpolnjevala kriterijev agencije za raziskovalno dejavnost, ki je te raziskave sofinancirala.

Z največjim fuzijskim reaktorjem na svetu bi radi posnemali Sonce

29. 07. 2020 10.25

V bližini Marseilla na jugu Francije so v torek začeli sestavljati največji fuzijski reaktor na svetu Iter. Namen poskusnega reaktorja, ki ga sestavljajo v okviru mednarodnega projekta, bo preučevati postopek pridobivanja elektrike z zlivanjem vodikovih jeder, s čimer bi posnemali postopek nastajanja energije Sonca. Pri sestavljanju reaktorja bo sodelovalo okoli 2300 ljudi.

Slovenskim znanstvenikom lahko pomagate pri reševanju divjega kostanja

15. 06. 2020 20.58

Slovenski znanstveniki potrebujejo vašo pomoč, da bi rešili divje kostanje. V projektu noč raziskovalcev nas vabijo, da postanemo biologi in pomagamo odkriti nevarno bolezen, ki po vsej Sloveniji grozi drevesom, hkrati pa se lahko veliko naučimo. Projekt je pisan na kožo mladim, ki jih zanima, kako potekajo znanstvene raziskave pa tudi starejšim, ki mislijo, da vedo vse.

Pandemija ogroža zaupanje v cepljenje

22. 05. 2020 22.26

Iskanje cepiva je postalo sveti gral boja proti koronavirusu, toda namesto mednarodnega sodelovanja smo priča geopolitični tekmi, kdo bo prej na cilju. Stranski učinki pandemije so skokovito upadanje cepljenja otrok in še bolj skokovito naraščanje novih teorij zarote, ki jih načrtno širi proticepitvena klika.

V Sloveniji že testirajo cepivo proti covidu-19 na miših

20. 05. 2020 17.47

Na Kemijskem inštitutu so po torkovi pridobitvi dovoljenja že začeli testiranje cepiva proti covidu-19 na miših. Cepivo je zasnovano na osnovi nanodelcev, ki predstavljajo virusne antigene, zaradi česar pričakujejo boljši odziv kot z navadnim proteinom, je pojasnil Roman Jerala z inštituta. Prve rezultate si obetajo julija.

Kemijskemu inštitutu dovoljenje za testiranje cepiva proti covidu-19 na miših

19. 05. 2020 18.57

Kemijski inštitut je dobil dovoljenje Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin za začetek poskusov testiranja cepiva proti covidu-19 na miših. Vlogo so vložili 25. marca, na upravi pa so glede postopka pojasnili, da so vlogo po ustrezni dopolnitvi vlagatelja tudi odobrili.

Kultura branja knjig

25. 04. 2020 06.00

V četrtek, 23. aprila, smo praznovali svetovni dan knjige. Gre za praznik pod okriljem Organizacije združenih narodov, namenjen pa je primarno promociji branja in založništva. Karantena, ki v Sloveniji vztraja že več kot mesec dni, je bila odlična priložnost za mnoge, da se lotijo te že skoraj pozabljene človeške aktivnosti, a raziskave večjega porasta bralcev knjig v tem obdobju ne zaznavajo. Zakaj ljudje opuščamo branje knjig, zakaj je to slabo in kako lahko obrnemo ta trend?

Trump bi okužene 'zdravil' z injekcijami razkužila. Stroka svari pred usodnimi posledicami

24. 04. 2020 08.06

Ameriški predsednik Donald Trump je na novinarski konferenci predlagal, da bi okužene s koronavirusom lahko zdravili kar z vbrizgavanjem razkužila ali obsevanjem z UV-svetlobo. Zdravstvena stroka zdaj hiti opozarjati Američane, da gre za nevarne predloge, ki imajo lahko usodne posledice.

Vlada imenovala nove državne sekretarje: Pograjc namesto na čelo Generalštaba v Janšev kabinet

17. 04. 2020 17.53

Vlada je danes za vršilca dolžnosti direktorja vladne službe za zakonodajo imenovala pravnika Miho Pogačnika. Dosedanjo v. d. direktorice Katjo Triller Vrtovec je vlada danes imenovala za državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade, je zapisano v gradivih po seji vlade.

Astronavti z Mednarodne vesoljske postaje so se vrnili na spremenjeno Zemljo

17. 04. 2020 08.48

Na Zemljo so se vrnili trije člani posadke Mednarodne vesoljske postaje, ameriška astronavta Andrew Morgan in Jessica Meir ter kozmonavt Oleg Skripočka. Trojica, ki je Zemljo zapustila pred izbruhom novega koronavirusa, je varno pristala v kapsuli sojuz na območju Kazahstana.

Superračunalnik Summit našel 77 zdravilnih učinkovin, ki bi lahko pomagale proti covidu-19

25. 03. 2020 08.40

V boju proti koronavirusu pomagajo tudi številna tehnološka podjetja – med njimi IBM. V podjetju so njihov superračunalnik Summit uporabili za to, da je z ogromno hitrostjo analiziral, katere od že obstoječih zdravilnih učinkovin bi potencialno lahko pomagale proti okužbi z novim koronavirusom. Našel jih je 77.

V BiH opozarjajo na sporne članke Karmen Erjavec o otrocih, spočetih med medvojnimi posilstvi

04. 03. 2020 06.00

Leta 2015 je bila profesorica Karmen Erjavec osumljena potvorbe znanstvenih del. Zdaj so se glede primera oglasili v BiH. Opozarjajo, da so sporni tudi članki o izjemno občutljivi skupini otrok, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH, s katerimi naj bi s soavtorico Zalo Volčič opravili intervjuje. A organizacije, ki se ukvarjajo s to skupino otrok, ne vedo nič o tem. Kot opozarjajo, je to skoraj nemogoče. ''Način, na katerega sta raziskovalki konstruirali njihove zgodbe, pa je povzročil še dodatno stigmatizacijo teh otrok,'' poudarja Ajna Jusić iz društva Pozabljeni otroci vojne, s katero smo se pogovarjali.

Na jugu puščave Atacama v Čilu od aprila naprej tudi slovenski teleskop

15. 02. 2020 10.11

Univerza v Novi Gorici v okviru projekta GoChile v sodelovanju s slovensko astronomsko revijo Spika postavlja prvi slovenski teleskop v Čilu. Ta bo po besedah astrofizičarke Andreje Gomboc od aprila dalje stal na odlični lokaciji na observatoriju El Sauce v Čilu in bo daljinsko upravljan, namenjen pa bo predvsem študentom in dijakom.

Na Češkem odkrili več kot 7000 let star vodnjak, najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit

09. 02. 2020 18.31

Češki arheologi so odkrili 7200 let star leseni vodnjak, za katerega verjamejo, da predstavlja najstarejši leseni izdelek, kadarkoli odkrit na svetu. Visok je 140 centimetrov, odkrili pa so ga lansko leto med gradnjo avtoceste blizu češkega mesta Ostrov. 

Ostra izmenjava mnenj na javnem posvetu o tehnologiji 5G

24. 01. 2020 17.55

Na javnem posvetu o tehnologiji 5G so bila mnenja sodelujočih v razpravi diametralno nasprotna – zagovorniki omrežja poudarjajo, da raziskave zavračajo trditve o škodljivih učinkih elektromagnetnega valovanja znotraj zakonsko določenih vrednosti, nasprotniki pa jim očitajo zavajanje. Neenotnost javnosti ostaja izziv tudi za odločevalce.

Greta se je odzvala na Meat Loafov oster komentar

07. 01. 2020 18.43

Aktivistka Greta Thunberg je komentirala opazko glasbenika Meat Loafa in pozornost preusmerila na znanstvene raziskave, ki potrjujejo podnebne spremembe.