Avtor
24UR Inšpektor

'Ves čas mi je držal štango in mislim, da mi jo še danes'

15. 04. 2017 06.07

TEŠ 6 je projekt, ki se ne bi smel zgoditi. A se je. Je najdražji projekt v zgodovini Slovenije: z dobrih 600 milijonov evrov je narastel na 1,4 milijarde evrov. Gradilo ga je podjetje Alstom, ki sploh ni izpolnjevalo razpisnih pogojev. In zdaj, ko ga imamo, vsako leto prinese 50 milijonov evrov izgube. V 24UR Inšpektorju so razkrili tudi temno vlogo sindikata.

'Ljudje so nam govorili, da lažemo, da pretiravamo, da želimo pozornost'

25. 03. 2017 07.00

"Ljudje so nam govorili, da lažemo, da pretiravamo, da želimo pozornost." Tako pripoveduje ena od žrtev spolnega nadlegovanja. A poudarja: "Pomembno je, kako se ti počutiš, pomembno je, da si pokazal, da ti je neprijetno, da ti ni do takega dejanja."

Poštar raje kupi sam, kot da v nakup prepričuje upokojenca

18. 03. 2017 06.30

V poslovalnicah Pošte Slovenije najdemo marsikaj. Od žvečilnih gumijev do plastičnih rož, od cenenih, na Kitajskem narejenih ženskih torbic do čokoladic naše mladosti. Ob tem pa še nagrobne sveče, dežniki, čistila, keramični angelčki, balinčki ...

'Zasedli ste moje mesto. Prevzamete tudi mojo invalidnost?'

04. 03. 2017 07.00

Parkirni prostori, ki so rezervirani za invalide. In to z namenom. Ekipa rubrike 24UR Inšpektor je preverjala, kako se obnašajo vozniki, ki niso invalidi. Mnogi še vedno parkirajo tudi na teh parkiriščih. Najpogostejši izgovor je časovna stiska ali pa da niso našli drugega parkirnega prostora.

S Pametnim inšpektorjem bodo tržni inšpektorji delali hitreje in bolj pošteno

09. 02. 2017 19.03

V prihodnjih mesecih naj bi zaživela aplikacija Pametni inšpektor, v katero bodo inšpektorji že na terenu vnesli podatke z inšpekcijskega pregleda, ta pa jim bo takoj povedala, ali podjetje krši zakon. Delo inšpektorjev bo tako bolj objektivno, saj različnega tolmačenja zakonov ne bo več. Hkrati bo aplikacija v pomoč podjetnikom, ki bodo lahko sami preverjali, ali poslujejo v skladu s predpisi.

Fant, ki je s šepanjem zbujal sočutje mimoidočih, da so mu dali denar, kasneje normalno shodil

06. 01. 2017 06.53

Ne le v evropskih pestolnicah, tudi v slovenskih mestih je na ulicah kar nekaj beračev, ki prosijo za denar. S tem ni nič narobe. Mnogi ta denar res potrebujejo. Če imate in želite, denar podarite, sicer pa ne. Kar pa ni dovoljeno, je vsiljivo in žaljivo beračanje. Meja je postavljena tam, kjer se vi počutite, da vas je nekdo užalil, če teče za vami, če vas cuka za rokav, sili, da bi mu dali denar.

Črni trg pirotehnike cveti, ognjemeti pa imajo tudi zelo temno plat

17. 12. 2016 07.00

Ognjemeti, ki se jih tako veselimo na silvestrski večer in ki razsvetljujejo tudi nebo nad številnimi slovenskimi mesti in vasmi, imajo tudi manj bleščečo stran. Ozračje onesnažujejo z nanodelci. Zaradi ognjemetov so tako v številnih slovenskih mestih po novoletnem slavju presežene količine trdnih delcev, pravi Maja Remškar z Instituta Jožef Stefan.

Včasih je pokanje zle duhove odganjalo, zdaj pogosto prinaša nesrečo

16. 12. 2016 09.00

Čeprav se nam vsem zdi, da ni praznovanja novega leta brez bučnega veseljačenja na prostem, je v resnici takšno praznovanje razmeroma nov pojav. Tako pravi dr. Janez Bogataj, profesor etnologije.

Izčrpani in premalo plačani delavci v domovih za starejše

09. 12. 2016 06.32

Zdi se, da si naša država pred drastičnim večanjem števila starostnikov in posledično vse večji potrebi po mestih v domu zatiska oči. Poleg tega se ne prilagaja spremenjenim razmeram, normativi so zastareli, domovi pa trdijo, da preprosto ni denarja za večanje števila zaposlenih ...

Zmerjanje starostnikov, majhni obroki, ležanje v lastnem blatu – tudi to se dogaja v slovenskih domovih za starejše

02. 12. 2016 06.15

Nekateri domovi in osebje v njih so izjemni, strokovni, srčni, pravi ljudje za tako delo. Starostniki in drugi stanovalci se dobro počutijo; in to prav po zaslugi osebja. A v zadnjih letih na domove letijo tudi številne kritike – da se ponekod obroki strašno manjšajo, da varčujejo na račun starostnikov, da se do stanovalcev zaposleni grdo vedejo.

Ponarejanje umetniških del je velik biznis, tudi pri nas

26. 11. 2016 07.00

Zakaj v Sloveniji ponarejevalcev umetniških del pogosto ne odkrijejo? Zakaj organi pregona ne pridejo do prve osebe, do ponarejevalca? Tudi za ponarejena Mušičeva dela niso prišli tako daleč ...

Ponarejanje slik je velik posel tudi v Sloveniji

25. 11. 2016 05.55

Zadnje afere s ponaredki umetniških del so sprožile vprašanje, koliko je dejansko ponaredkov na slovenskem trgu. Zato se je teme lotila ekipa 24UR Inšpektor, govorila z galeristi, cenilci, restavratorji, umetniki, likovni kritiki ... In ugotovila: na slovenskem trgu ponaredkov kar mrgoli.

Najprej izolacija, šele potem menjava načina ogrevanja

19. 11. 2016 07.00

Kako se Slovenci ogrevamo, na kakšen način lahko privarčujemo, kakšne so smiselne spremembe in kakšne so rešitve, ki bodo zaživele v prihodnosti, s katerimi bomo sami veliko privarčevali in bomo z njimi hkrati prijazni do narave. Energetskega svetovalca smo ob začetku kurilne sezone prosili za nasvete za najbolj varčno in ekološko ogrevanje za tri konkretne primere.

Letna ali zimska pnevmatika na poledenelem cestišču - razlika je očitna

12. 11. 2016 07.00

Kako se odziva avtomobil, če pride do nenadnega zanašanja, nameščene pa ima letne pnevmatike? In kako se obnaša, če ima nameščene zimske? Razlika je očitna.

Preizkus zimskih gum: 28 testiranih, tri dobre, štiri odsvetovane, vse ostale povprečne

11. 11. 2016 07.00

Kako pri nakupu avtomobilskih gum veste, katere so dobre in katere ne? Vsaka pnevmatika mora imeti posebno nalepko, iz katere kupec lahko razbere učinkovitost, oprijem na mokrem, hrup, ki ga povzroča ... A za izbiro varne pnevnamtike je to premalo. Še posebej zato, ker je nalepka rezultat testov, ki jih proizvajalci opravljajo sami.

'Snežno beli zobje, ki si jih želijo pacienti, v naravi ne obstajajo'

05. 11. 2016 06.30

V ZDA si vsako leto zobe pobeli 10 milijonov ljudi. Koliko Slovencev in Slovenk si je že pobelilo zobe, ne ve nihče, po besedah zobozdravnikov pa se je pravi plaz beljenja zob zgodil pred petimi leti. V večji meri se za beljenje pri nas odločajo ženske (60 odstotkov), in to vedno mlajše. Zobozdravniki pripovedujejo, da se za beljenje zanimajo celo 18-letnice.

Na beljenje zob kar k frizerju?

04. 11. 2016 07.00

Vse več Slovencev in Slovenk si želi bolj belih zob in se zato odloča za beljenje. V zadnjih letih je beljenje zob pri nas tako doživelo pravi razcvet. A kot je pokazala analiza rubrike 24UR INŠPEKTOR, beljenja zob ne opravljajo le zobozdravniki, ampak ga ponujajo celo frizerski in kozmetični saloni.

Pepel v diamant? Nekateri se odločijo za nenavaden način slovesa od pokojnika

29. 10. 2016 06.30

Višine najemnin, ki jih plačujemo za grobove svojih bližnjih, se po državi nekoliko razlikujejo. Se pa dogaja, da ljudje grobov nočejo več imeti in jih zato vrnejo upravljavcu pokopališč. Do povračila stroškov pogreba so upravičeni le socialno ogroženi. Prav previsoki stroški pa so eden razlogov, zakaj se vse več ljudi odloča, da bi radi svoje telo po smrti darovali v znanstvene namene.

Umreti je drago

28. 10. 2016 06.30

Koliko stane, da naše drage, ko umrejo, dostojno pokopljemo? Stroški so visoki, za rubriko 24UR Inšpektor ugotavlja novinarka Maja Sodja. Povsem osnovni pogreb – brez mrliške vežice, brez fotografije, brez cvetja – stane približno 600 evrov. Povprečen, povsem običajen pogreb pa med 1000 in 1500 evri. Malo bolj razkošni pogrebi stanejo po nekaj tisoč evrov.

Miti o maščobah: ni res, da na oljčnem olju ne smete peči

22. 10. 2016 07.00

Maščobe ljudje moramo jesti, a Slovenci jemo veliko preveč slabih in premalo dobrih maščob. Pojemo tudi preveč transmaščob, ki so najbolj škodljive. Sta palmovo in kokosovo olje zares njihova najboljša alternativa? 24ur inšpektor se je s skrito kamero podal v pekarne in slaščičarne - kakšne maščobe uporabljajo za peko? Koliko maščob sploh potrebujemo?

Iz strganega krila nastane nakupovalna vrečka, iz neuporabne posteljnine igrača ali copati

15. 10. 2016 06.29

Kaj se zgodi z oblekami, ki jih ne potrebujete več? Jih podarite dobrodelnim organizacijam, oddate v najbližji zabojnik, nesete v izmenjevalnico, jih prodate ali nesete v smeti? Kaj se na koncu zgodi z njimi? Kje končajo?

Kam z oblekami, ki jih ne potrebujete več?

14. 10. 2016 06.30

Ko te dni menjate poletno garderobo z zimsko in pospravljate omare, mnogi ugotavljate, da nekaterih oblek ne boste več nosili. Kaj naredite z oblačili, ki jih ne potrebujete več?

Bolj temna jajca so bolj zdrava - to je mit

08. 10. 2016 07.11

Zaradi holesterola so bila jajca kar nekaj časa živilo, ki so se ga mnogi izogibali. A nova dognanja kažejo: jajca so izjemno zdravo živilo, uživajmo jih do pet na teden.

Od kod prihajajo jajca v vaš hladilnik?

07. 10. 2016 06.01

Ali se, ko v trgovini kupujete jajca, sprašujete, kaj pomenijo oznake: baterijska, hlevska, prosta ali ekološka reja? Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je na terenu preverila, kako izgledajo in kaj pomenijo različne vrste rej.

Kakšna stanovanja najemodajalci ponujajo študentom?

01. 10. 2016 07.00

Stara oprema, stanovanja brez oken, plesnivi stropi, zasoljena cena, brez pogodbe, lastniki nenapovedano hodijo v stanovanja, ne vračajo varščin. Mnogi pa imajo tudi pozitivne izikušnje. Ekipa 24UR INŠPEKTOR je s skrito kamero preverjala, kako živijo študentje.

Študentske sobe: stara oprema, zasoljena cena, brez pogodbe

30. 09. 2016 07.00

Začenja se študijsko leto, študenti se vračajo na fakultete, ob tem pa tudi v študentske domove in sobe pri zasebnikih. Ekipa 24UR INŠPEKTOR je preverila, kakšne sobe ponujajo zasebniki v Ljubljani in na Obali, kjer je problematika najbolj pereča.

'Starši otroka posadijo pred ekran, v roko mu dajo sladko hrano, sami pa v miru delajo jogo'

24. 09. 2016 06.30

Sladkani sokovi, nektarji, ledeni čaji in gazirane pijače so pogosto cenovno veliko bolj dostopni kot zdrave pijače. Naloga države, če je zainteresirana za zdravje mladih, je, da te pijače naredi manj dostopne in to tako, da jim dvigne ceno. Na OŠ Pirniče so ukinili vse sladke pijače in dosegli neverjetne rezultate.

Povprečen slovenski mladostnik poje 67 kg sladkorja na leto

23. 09. 2016 07.00

V Ameriki so pred dnevi razkrili, da je industrija sladkorja v 60 letih trem vplivnim znanstvenikom plačala, da so minimalizirali povezavo med sladkorjem in srčnimi boleznimi ter večji pomen pripisali maščobam. Desetletja je tako napačno veljalo, da je sladkor manj škodljiv kot maščobe.

Strokovnjaki: himalajska sol ni nič bolj zdrava. Je pa pet do desetkrat dražja

17. 09. 2016 06.17

Javnost je vse bolj zmedena zaradi zavajajočih objav, ki svetujejo uporabo nejodirane soli, češ da je jodirana sol morda celo strupena in da zaradi jodiranja soli v telo dobimo prevelike količine joda. Strokovnjaki, zdravniki so ogorčeni: "To so čiste manipulacije in laži!"

Pojemo veliko preveč soli

16. 09. 2016 06.29

Naše telo dnevno potrebuje 1,4 grama soli. To je, kot pojasnjujejo strokovnjaki, "četrtina majhne žličke soli". Raziskave so pokazale, da Slovenci s soljo močno pretiravamo.