Avtor24UR Inšpektor

Nevarne šolske poti: divjanje, poti brez pločnikov, ceste brez prehodov za pešce, odvržene narkomanske igle
10. 09. 2016 06.30
Številni otroci se morajo do šole še vedno podajati po nevarnih cestnih odsekih. Poleg tega pa neobzirni vozniki ne ustavljajo pred prehodi za pešce. Še več, nekateri tudi parkirajo tik pred prehodom in tako onemogočajo preglednost.

Delovni zvezki: na eni šoli 16, na drugi 180 evrov
03. 09. 2016 06.49
Starši osnovnošolcev se čudijo velikim razlikam v denarju, ki ga ob začetku šolskega leta dajo za delovne zvezke. Zgodi se celo, da recimo učenec 8. razreda na eni osnovni šoli potrebuje delovne zvezke, ki stanejo desetkrat več kot delovni zvezki, ki jih potrebuje osmošolec na neki drugi šoli.

Je šola res brezplačna?
02. 09. 2016 07.00
Šolarji so spet sedli v šolske klopi, starši pa so morali kupiti potrebščine za šolo. Pa je šola res brezplačna? Mamica treh otrok, od katerih sta dva šoloobvezna, nam je pokazala račune za šolske potrebščine. Skupni znesek ob začetku šolskega leta: 430 evrov.

Slovenija: povprečna pri kampiranju, izvrstna v glampingu
27. 08. 2016 07.00
Bi kampirali, a ne bi postavljali šotora, razvijali spalne vreče, kurili ognja? Potem mogoče razmislite o glampingu. Gre za vse bolj priljubljeno vrsto počitnikovanja. Vendar: ali je glamurozno kampiranje sploh še kampiranje?

S skrito kamero v kampih
26. 08. 2016 07.00
Kampi so v Sloveniji ena najbolj priljubljenih počitniških destinacij, zato smo jih obiskali - tudi s skrito kamero. Preverili pa smo tudi, kakšna je nova oblika kampiranja, t. i. glamping.

Iz zraka je naša obala noro lepa, pristanek na tleh razkriva marsikatero sramoto
20. 08. 2016 06.23
Dvigneš se na višino 3200 metrov nad tlemi in potem skočiš. Najprej eno minuto prosto padaš - dva kilometra navzdol te nosi težnost, potem se odpre padalo in te popelje do tal. Takšno je bilo potovanje novinarke Irene Pan, ki si je želela iz zraka ogledati in posneti slovensko obalo.

Pokopališče za barke - sramota za naš turizem
19. 08. 2016 07.00
Posnetki in fotografije bark, čolnov in jadrnic, ki napol potopljene razpadajo, barva se lušči, les gnije, v trupih zevajo velike luknje. Tako je videti približno en kilometer dolg Jernejev kanal ob robu sečoveljskega krajinskega parka.

Kakšni so nasveti ribičev, kako kupovati ribe v ribarnici ali trgovini?
13. 08. 2016 20.17
Običajno imamo poleti na jedilniku pogosteje ribe. Prav več rib namesto manj zdrave hrane - kot je predelano meso - je eno od priporočil strokovnjakov. Ribe namreč vsebujejo veliko koristnih sestavin - od beljakovin, vitaminov in zelo koristnih maščobnih kislin omega 3. Ribe jejmo dvakrat na teden, razen velikih rib - te naj bodo na jedilniku zgolj enkrat na teden.

V gostinstvu Slovenci preveč spuščamo stvari iz rok in ne vlagamo v zaposlene
06. 08. 2016 07.00
Gostje od turističnih delavcev pričakujejo gostoljubnost, prijaznost, komunikativnost, pripravljenost priskočiti na pomoč ... vse to je poleg dobre storitve potrebno, da bo gost zadovoljen. Turizem smo ljudje. Ta rek je še kako na mestu.

Čakate kdaj na kavo 20 minut? Vas postrežejo z mrkim pogledom? Se v hotelu počutite, da ste jim odveč?
05. 08. 2016 06.30
Čakate kdaj na kavo 20 minut? Vas natakar namesto z nasmehom pričaka z mrkim pogledom? Se v hotelu počutite, kot da ste jim odveč? "Tukaj se nihče ne smeji, turistični delavci vedno gledajo zelo jezno, žalostno." To so besede zakonskega para iz Nemčije, ki je letoval na naši obali. Smo res tako neprijazni gostitelji?

'Imela sem pacienta, ki je vsako poletje zbolel zaradi nevzdrževanih klim'
23. 07. 2016 07.00
So klimatske naprave res edini učinkoviti način za ohladitev ob hujših vročinskih valovih? So škodljive za zdravje? Res raznašajo viruse, bakterije in glivice? Zaradi njih tudi poleti zbolevamo na dihalih? To so vprašanja, ki si jih zastavlja večina Slovencev.

Zdrave porjavelosti ni, je le znak, da se naša koža brani
09. 07. 2016 06.30
Za mnoge je zagorela polt še vedno ideal. Zakaj imajo nekateri ljudje nenaravno, skoraj oranžno barve kože? Ali Donald Trump preveč uporablja solarij? Jemlje morda tablete za samoporjavitev? Te strokovnjaki odsvetujejo, saj povzročajo umetno tvorjenje melanina v koži. Prav tako odsvetujejo obiske solarijev.

Takšne posledice na koži pusti sonce
08. 07. 2016 06.30
Fotografija moškega, ki je 30 let vozil tovornjak, zaradi česar je sonce nanj sijalo vedno na isti strani, je zelo zgovorna. Ena stran obraza razbrazdana in precej bolj postarana kot druga stran obraza, ki ni bila tako izpostavljena soncu.

Klopi prežijo na nas, Slovenci smo po številu bolnikov z boreliozo prvi na svetu
02. 07. 2016 07.00
Slovenija močno izstopa po številu bolezni, ki jih prenašajo klopi. Najpogostejši sta meningoencefalitis in lymska borelioza. Pri boreliozi smo po številu bolnikov na prvem mestu v svetu. Pri klopnem meningitisu je evropsko povprečje 5, v Sloveniji pa 15 obolelih na 100 tisoč. Na leto pri nas za to boleznijo zboli nekaj sto ljudi.

V pol ure 15 klopov
01. 07. 2016 07.34
Koliko je klopov? Kje so? Kako se jim lahko izognemo? Vprašanja, ki si jih zastavljamo vsi, ko gremo v naravo. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor se je zato odpravila na lov za klopi. V pičle pol ure jih je v gozdu ob ljubljanskem Koseškem bajerju nabrala kar 15. Pomagal jim je največji poznavalec klopov v Sloveniji dr. Tomi Trilar, ki klope preučuje že 20 let .

Roditi v postelji, kadi ali na blazini?
19. 06. 2016 06.26
Porodnišnice v Sloveniji sodijo po varnosti v sam svetovni vrh, rezultati naših porodničarjev in ginekologov so izjemni. Ekipa rubrike 24UR Fokus je obiskala nekaj porodnišnic in posnela starše pred in tik po porodu. Pohvalili so osebje, obravnanavo v porodnišnici. A kljub temu, da so naše porodnišnice v svetovnem vrhu, gre kdaj med porodom tudi kaj narobe.

Kaj vse se skriva v masi za čevapčiče?
18. 06. 2016 06.04
Sezona piknikov je tu in z njo žari. Slovenci na žaru največkrat pečemo meso, od tega najraje še vedno čevapčiče. Ekipa 24UR Inšpektor jih je zato še posebej vzela pod drobnogled. Ker je mleto meso zelo rizično za razne mikroorganizme, je zelo pomembno, da ga hranite v hladilniku, v katerem je temperatura nižja od štirih stopinj Celzija.

Piti vodo iz pipe ali iz plastenke?
11. 06. 2016 07.00
V Sloveniji – za razliko od mnogih drugih držav – večinoma pijemo dobro, neoporečno vodo. Kar dve tretjini prebivalcev naše države ima dostop do vode prek velikih vodovodov in ta je praviloma ustrezna. Ljubljana pa je ena redkih prestolnic, kjer prebivalci pijejo izjemno dobro vodo.

Filtrirate vodo? Po vsej verjetnosti po nepotrebnem
10. 06. 2016 06.28
O vodi, ki jo pijemo, obstaja mnogo mitov. Vse več ljudi v Sloveniji vodo filtrira prek posebnih vrčev s filtri, saj so prepričani, da je takšna voda zaradi filtracije bolj zdrava kot voda iz pipe. Strokovnjaki na Inštitutu za javno zdravje pravijo, da to ne drži. Celo nasprotno: če filtra redno ne vzdržujemo, je lahko slabša kot voda iz vodovoda.

Po razkritju 15 ton nevarnih rib: Največ sporne hrane s Kitajske, Egipta in Indije
09. 06. 2016 18.17
Po razkritem primeru 15 ton nevarnih osličev iz Argentine je postalo jasno, da sta le inšpekciji finančne in uprave za varno hrano tisti, ki lahko to preprečita. A vsega, kar pride v pristanišče ali na letališče, žal ne morejo pregledati. Po dosedanjih izkušnjah je sicer največ spornih primerov s Kitajske, Egipta in Indije. In kar nekaj jih je imelo ponarejene certifikate.

Anonimna izpoved obrodila sadove: V Adria Mobilu inšpekcija
07. 06. 2016 19.06
Delovna inšpektorja sta obiskala novomeško Adrio Mobil. Nadzor so napovedali po tem, ko je o domnevno slabih delovnih pogojih v podjetju za našo televizijo pričal eden od delavcev. Inšpektorja sta si vzela več kot tri ure, da ugotovita, ali navedbe držijo. Ena od delavk pa je sporočila, da se delavci o svojih težavah z inšpektorji sploh niso mogli pogovoriti.

Odpadajoč omet, zamaščene nape, plesnive stene - to je le nekaj nepravilnosti v kuhinjah vrtcev, šol in domov za ostarele
06. 06. 2016 18.47
Inšpektorji so v 62 vrtcih, šolah in domovih za ostarele odkrili številne nepravilnosti. Kot ugotavljajo, je najslabše v šolskih kuhinjah. V enem izmed domov za ostarele pa so ugotovili, da je ena oseba hkrati previjala in hranila oskrbovance.

Testirali smo očala: najbolje so se odrezala očala za 200 evrov in očala za manj kot 2 evra
04. 06. 2016 07.00
Ko kupujete sončna očala, se najpogoste vprašate: kako draga naj kupim? Ali so poceni sončna očala slabša od dragih? Mi bodo dovolj zaščitila oči pred ultravijoličnim sevanjem? Kako izbrati res kakovostna očala?

Res kupujemo slovensko sadje in zelenjavo?
24. 05. 2016 19.24
Domače? Res? Tržnice, železniške postaje in stojnice ob cestah so te dni polne sezonske sadja in zelenjave. A pri nakupu bodite pozorni, veliko izdelkov prodajalci tržijo kot lokalni sezonski pridelek, čeprav to v resnici ni. Poostreni nadzori inšpektorjev bodo te dni stalnica. V oddaji 24UR so se k prodajalcem podali s skrito kamero.

Ne drži, da je porok vsako leto manj. Drži pa, da je to lahko ne le najlepši, ampak tudi najbolj stresen dan
21. 05. 2016 07.00
Pari, ki se želijo poročiti, se največ ukvarjajo z lokacijo, kjer se bodo poročili, in z izborom obleke. Vse to seveda stane, ne smemo pa pozabiti še na strošek cvetja, pogostitve, fotografa ...

Poroka - najlepši, a tudi najdražji dan?
20. 05. 2016 07.00
Sezona porok je tu. Največ parov se v Sloveniji poroči maja in avgusta. Poroka pa ni le eden najlepših dni za mladoporočenca, ampak je tudi velik posel. Obleka, pogostitev, glasba, prstani, rože, torta ... vse to stane.

Se greste tetovirat? Bodite pozorni!
14. 05. 2016 06.17
Ljudje se danes tetovirajo iz zelo različnih razlogov, prav tako so različni slogi tetovaž. Najbolj boli tetoviranje po rebrih in na stopalih, pravijo mojstri tetoviranja. Tetovaže pa stanejo od sto evrov, če so majhne, do več kot tisoč evrov za zahtevnejše in večje.

Veslanje po slovenskih jezerih nič več zastonj?
07. 05. 2016 07.00
Vsi poznamo pletnarje. To so veslači, ki s svojimi lesenimi ladjicami vozijo turiste po Blejskem jezeru. Ali ste vedeli, da za to precej donosno delo na Bledu ne podeljujejo koncesij? Pravica za opravljanje te dejavnosti se (neuradno) – deduje.

Pozeba uničila domače pridelke, na tržnicah pa domače jagode
07. 05. 2016 19.18
Potem ko sta pozeba in sneg vzela veliko domačih pridelkov, so na ljubljanski tržnici prodajali sveže domače slovenske jagode, nabrane neposredno z vrtov. Pa so res? Inšpektorji za varno hrano so lovili preprodajalce in kar nekaj se jih je pomešalo med pridelovalce ...

Po jezeru čolnič plava ... nič več brezplačno?
05. 05. 2016 15.58
Jezera so naš ponos, v njih se v poletnih mesecih radi kopamo, tudi veslamo. A zadnje čase je zaradi tega vse več vroče krvi. Bohinjsko jezero bo prvo jezero v naši državi, kjer bodo morali veslači plačati.