AvtorDenis

Koliko otrok ima Elon Musk?
18. 04. 2025 19.43
Najbogatejši Zemljan Elon Musk naj bi si želel ustvariti legijo potomcev, ki morajo biti rojeni s carskim rezom, ker da bodo tako pametnejši, morebitne matere pa novači kar prek omrežja X. O perverznem spolnem življenju 53-letnika se je razpisal ameriški časnik Wall Street Journal. Tesni sodelavec in podpornik predsednika Trumpa meni, da je zmanjševanje rodnosti največja grožnja civilizaciji, v prihodnosti pa si želi, da bi številčnejše človeštvo poselilo tudi druge planete.

Slovenija se utaplja v smeteh, tujina naših odpadkov noče več
16. 04. 2025 18.35
Slovenija se utaplja v lastnih smeteh. Tujina naših odpadkov noče več, domače deponije pa so prenapolnjene in vedno pogosteje zagorijo. Rešitev bi lahko bile sežigalnice, a ob vsakem predlogu nastane vihar nasprotovanja. Medtem pa edina slovenska sežigalnica v Celju dokazuje, da je mogoča tudi drugačna pot, a je premajhna, da bi reševala celotno državo. Nova objekta, ki sta načrtovana v Mariboru in Ljubljani, sta še precej oddaljena, do takrat pa bomo odpadke vozili čez Evropo.

Naj šole vzgajajo, ščitijo ali nadzorujejo?
14. 04. 2025 18.40
Medtem ko šolski hodniki v teh dneh odmevajo od nemira in stiske, kot je v ciljni ravnini šolskega leta pogosto, v ospredje prihaja vprašanje – naj šole vzgajajo, ščitijo ali nadzorujejo? Predlog zakona o osnovni šoli je namreč razdelil stroko. Eni govorijo o nujnih ukrepih za obvladovanje razmer, drugi o nevarnem približevanju represiji. Kaj šola danes sploh še sme in zmore?

Migrantska kriza na španskih otokih: 'V morje ne grem več'
12. 04. 2025 07.00
Majorka, Ibiza, Menorka in Formentera se pred turistično sezono soočajo z migrantsko krizo. Najhuje je na Majorki, kjer se je število prebežnikov v primerjavi s predlani več kot podvojilo, mnogi pa nevarne poti iz severne Afrike ne preživijo. V morje ne hodim več, ker se bojim, da bom naletel na truplo, pripoveduje Nemec, ki ima na otoku restavracijo. Majorka že poziva k posredovanju Frontexa.

Zgodovina referendumov: od zakona o malem delu do dolgotrajne oskrbe
11. 04. 2025 16.16
Referendumi so v slovenski politični zgodovini igrali pomembno vlogo. Kot orodje neposredne demokracije, pa tudi kot prostor političnih obračunavanj. Od prvega zakonodajnega referenduma leta 1996 do danes so volivci odločali o marsičem. Od odmevne zavrnitve zakona o malem delu in delu na črno do zadnjih štirih: o vodah, vladi, zakonu o Radioteleviziji Slovenija ter o dolgotrajni oskrbi. Kakšni so bili rezultati nekaterih ključnih referendumov?

Vas brez ceste in z le osmimi prebivalci
11. 04. 2025 06.00
Leži v objemu gora, nima trgovine, lekarne ali zdravnika, šteje le osem stalnih prebivalcev, do nje pa ne vodi nobena cesta. Codera je edina vasica v Italiji, kamor ne morete z avtomobilom ali vzpenjačo. V idilični raj na dobrih 800 metrih nadmorske višine se lahko odpravite zgolj peš. Pot lahko vzame 50 minut ali pa tri ure, odvisno od telesne pripravljenosti. Ko obiščeš Codero, se zdi, da si stopil v časovni stroj, v oazo miru in tišine, pripovedujejo turisti. Kako pa svoj vsakdan opisujejo domačini? Zakaj ne potrebujejo ceste in zakaj jim po nakupe živil sploh ni treba v dolino?

Vsi upamo, da jih ne bo treba uporabljati, a prav je, da vemo, kje so
10. 04. 2025 16.29
Zaklonišča v Sloveniji so bila nazadnje uporabljena med osamosvojitveno vojno leta 1991, nato pa so za več desetletij utonila v pozabo. Danes, ko se varnostne razmere v Evropi zaostrujejo in so pozivi k oboroževanju vse glasnejši, je Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami pri Ministrstvu za obrambo odredil celovit pregled vseh zaklonišč v državi. Obiskali smo tri različna zaklonišča. Vsako s svojo zgodbo, namenom in ključno vlogo pri zagotavljanju zaščite v kriznih razmerah.

Največje polnjeno čokoladno jajce
09. 04. 2025 06.09
Velikonočna poslastica, ki obrača glave. Meri 91 centimetrov, tehta 45 kilogramov in je svetovni rekorder. Govorimo o največjem čokoladnem jajcu na planetu, vsaj tako trdita angleška slaščičarska mojstra, ki sta ga izdelala. Za mojstrovino sta potrebovala dva dneva in pol, ob tem pa nista pozabila na belo-rumeno polnilo, ki na videz spominja na mehko kuhano jajce. Kaj ga dela tako posebnega in koliko sladokuscev za praznike navdušita s svojimi čokoladnimi pregrehami?

Z motorjem po Himalaji, s terencem na najvišji vulkan na svetu
05. 04. 2025 07.00
Med nepozabnimi avanturami slovaških zakoncev Janke in Romana, ki sta prepotovala dobršen del planeta, je tudi vožnja z motorjem po Himalaji in s terenskim vozilom na najvišji vulkan na svetu. Nekateri si na počitnicah želijo udobja in sprostitve, drugi pa smo neustrašni in preizkušamo svoje meje, poudarjata. Ko sta na cesti, živita v avtomobilu, pred kratkim pa sta s štirih koles presedlala na dve in zdaj nove kraje odkrivata tudi z motorjem.

Med mladimi vedno več zanimanja za prostovoljno služenje vojaškega roka
04. 04. 2025 18.14
"Želim služiti domovini, zato sem se odločil za vojsko," pravi eden izmed mladih, ki se je podal na pot prostovoljnega služenja vojaškega roka, izziva, ki prinaša nove izkušnje, vojaške veščine in tudi finančno nagrado skoraj 4000 evrov neto. Na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski opažajo, da zanimanje za služenje vojaškega roka narašča. Zakaj se mladi vse pogosteje odločajo za to izkušnjo in koliko jih po usposabljanju ostane v vojaških vrstah?

Ogledala, ki bi lahko pomenila konec za osebne trenerje
03. 04. 2025 06.00
Zrcalce, zrcalce na steni povej, kdo najbolj fit v deželi je tej! Ni znanstvena fantastika, ampak umetna inteligenca, ki bo očitno spremenila tudi svet fitnesa in telesne vadbe. Na prodaj so prva pametna ogledala, ki v udobju vašega doma nadomestijo osebnega trenerja. Z najsodobnejšo tehnologijo spremljajo, kako telovadite, vas po potrebi popravijo, štejejo ponovitve vaj in poskrbijo, da ne staknete poškodbe. Vsaj tako zatrjujejo njihovi snovalci, ki poudarjajo, da lahko vse telovadne naprave in pripomočke nadomestite s futurističnimi zrcali.

Na ogled legendarne rdeče kopalke Pamele Anderson
29. 03. 2025 07.07
Na kaj pomislite ob omembi igralke Pamele Anderson? Morda, da je bila seks simbol 90. let in Playboyjeva rekorderka. Na kalifornijskih plažah je reševalka iz vode proslavila tudi legendarne rdeče kopalke, ki so brez dvoma najbolj oblegana umetnina na razstavi Pljusk v londonskem muzeju oblikovanja. Tam se lahko sprehodite skozi stoletje snovanja in učinkovitosti kopalk. Na ogled je tudi najstarejši ohranjeni bikini na svetu. Koliko je star in od kod je sploh dobil ime?

Kakšna je potresna varnost v Ljubljani?
28. 03. 2025 19.02
Izjemno močan potres v Mjanmaru so izmerili tudi na opazovalnici šolske mreže v Šmartnem ob Paki. Zračna razdalja med državama je sicer več kot 7600 kilometrov. Ob takšnih dogodkih se znova postavlja vprašanje, katere stavbe pri nas so potresno ogrožene. Strokovnjaki opozarjajo, da je samo v Ljubljani hudo potresno ogroženih skoraj 400 večstanovanjskih zgradb.

Kam bi se zatekli, če bi se razmere zaostrile?
27. 03. 2025 18.25
Ko svet postaja vse bolj nepredvidljiv, se vedno več ljudi sprašuje: kam bi se zatekli, če bi se razmere zaostrile? Kako si lahko v nekaj dneh uredite lastno varno zavetje, prostor, ki ne bo le shramba za ozimnico, temveč tudi zaščita za vas in vašo družino v nepredvidljivih časih?

Isabella po dveh letih dobila družino, na sodišče odšla z vrtčevsko skupino
26. 03. 2025 18.43
Včasih se otroci ne rodijo iz trebuha, ampak iz srca, je malčke podučila vzgojiteljica in ravnateljica vrtca v ameriški zvezni državi Michigan, ki je posvojila dva otroka. Neprecenljivo znanje o drugačnih družinah je njena skupina nabirala tudi na izletu na sodišče, kjer niso sedli na zatožno klop, ampak so stali ob strani svoji prijateljici, ki je po dobrih dveh letih tudi uradno dobila posvojitelje ter 14 sester in bratov. Ekskurzijo si je zamislila posvojenka Isabella, ki se je za to priložnost preoblekla v princesko. Tudi njena celotna skupina iz vrtca se je za sodišče našemila v svoje najljubše junake.

Do leta 2027 bo manjkalo za eno Slovenijo voznikov tovornjakov
26. 03. 2025 18.43
Vozniške kabine tovornjakov po Evropi se praznijo. Do leta 2027 bo na cestah manjkalo že za eno Slovenijo voznikov tovornjakov. Starajoča se delovna sila in pomanjkanje mladih za ta poklic pomenita, da bo skoraj vsaka peta kabina ostala prazna. Že zdaj stara celina potrebuje 745.000 voznikov, a se jih premalo odloča za ta poklic. Zakaj mladi ne vidijo prihodnosti v eni ključnih panog gospodarstva?

Občina Ravna Gora bo mladim družinam podarila pet zazidljivih zemljišč
25. 03. 2025 20.18
Če ste mlajši od 40 let in poročeni, vam podarimo zazidljivo parcelo v vrednosti 50 tisoč evrov. S tem vabilom je skušala hrvaška občina Ravna Gora, ki leži nedaleč od slovenske meje, zmanjšati odseljevanje s podeželja. Prednost pri prijavi na razpis so imeli domačini, a je bil odprt za vse. Eden od parov si je zaradi tega celo predčasno obljubil večno zvestobo, pravijo na občini. Štiri od petih zemljišč že imajo lastnike, ti si morajo hiše zgraditi v treh letih. Župan pa mladim družinam že obljublja nove parcele.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?
24. 03. 2025 18.53
V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško
22. 03. 2025 13.14
Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno" napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje.

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?
20. 03. 2025 16.07
Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

Glasbena terapija za starejše: pesem je univerzalni jezik
18. 03. 2025 16.26
Kako se približati ljudem, ki živijo v svojem svetu? Denimo bolnikom z demenco. Ali pa tistim, ki jim tudi zdravila ne pomagajo več? Z glasbeno terapijo. Pesem je namreč univerzalni jezik, pravi nizozemska socialna delavka, ki prepeva po bolnišnicah in domovih za starejše. 26-letnica svoje nastope deli tudi na družbenih omrežjih, kjer je ganila že na milijone ljudi. Imate angelski glas, ki orosi oči, ji sporočajo sledilci. Glasbena terapevtka poudarja, da ve, kako nemočno se pogosto počutijo svojci bolnih starostnikov, ker se tudi njen oče spopada z mišično boleznijo.

Španija napovedala vojno mladoletnikom, ki popivajo
14. 03. 2025 19.12
Španska vlada je sprejela zakon, ki bo najstnikom zelo otežil dostop do alkoholnih pijač. Trgovine in lokali, ki so namenjeni mladini, ne bodo smeli prodajati alkohola in odrasli si opojne kapljice ne bodo smeli privoščiti tam, kjer so mladi v večini, sploh v izobraževalnih ustanovah, na športnih in koncertnih prizoriščih. Nov zakon omejuje tudi oglaševanje alkohola v bližini šol.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?
13. 03. 2025 18.43
Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

V Samoboru bodo stari starši prejeli plačilo za varstvo vnukov
13. 03. 2025 19.10
Mnogo staršev brez babic in dedkov, ki pazijo otroke, ne bi zmoglo vseh svojih obveznosti. Za dobro delo jih kmalu čaka tudi plačilo. Samobor nedaleč od slovenske meje bo postal prvo hrvaško mesto, kjer bodo stari starši prejeli 360 evrov mesečno za varstvo vnukov do četrtega leta starosti. Babice in dedki so seveda navdušeni. Bi lahko ukrep po vzoru Švedske uvedla tudi druga mesta?

Mineva 12 let, odkar je papež Frančišek prevzel vodenje Cerkve
12. 03. 2025 17.02
Papež Frančišek 13. marca praznuje 12 let vodenja Katoliške cerkve – obdobje, ki je zaznamovano z novimi pristopi in pogumnimi stališči. Frančišek je prvi papež v 1300 letih, ki ne prihaja iz Evrope. Že od začetka svojega pontifikata izpostavlja pomen preprostosti ter zavzemanje za najbolj ranljive – revne, potisnjene na rob družbe, begunce. Njegov pontifikat pa mineva tudi v znamenju odločnega boja proti spolnim zlorabam otrok, ki že leta pretresajo rimskokatoliško cerkev. In kako tečejo zadeve v Vatikanu med papeževo odsotnostjo?

Vse več samskih, na aplikacijah za zmenke pa ogromno prevarantov
12. 03. 2025 18.34
Zakaj je v Sloveniji vse več samskih? Kar 313.000 žensk in več kot 400.000 moških živi brez partnerja. V dobi hitrega življenja, instant zmenkov in digitalnih plaftorm za zmenke se zdi, da postaja ljubezen vse bolj nedosegljiva. Aplikacije, ki obljubljajo sorodno dušo, prinašajo vse manj rezultatov, saj uporabniki pogosto iščejo le kratkotrajno zabavo.

Najhujše letalske nesreče v Sloveniji
11. 03. 2025 19.17
V zadnjih desetih letih se je v Sloveniji zgodilo devet letalskih nesreč, v katerih je umrlo 14 ljudi. Ena izmed bolj nenavadnih nesreč se je presenetljivo končala srečno.

Konec prehodov za pešce, kot jih poznamo?
06. 03. 2025 06.09
Zebre se očitno poslavljajo, vsaj tiste, ki jih poznamo na cestah. Nemci si prizadevajo spremeniti podobo prehodov za pešce. Po dobrih 70 letih, odkar so v Nemčiji prvič zarisali bele črte na asfalt, se prebivalci mesta Erfurt ne počutijo več varni, ko prečkajo cesto. Zato so na občini sklenili, da bodo vzorec obrnili za 90 stopinj. Zakaj? Razlog je psihološki, podprli pa so ga tudi študenti urbanističnega načrtovanja. Nova postavitev črt naj bi v voznikovih očeh predstavljala oviro, pred katero se moraš nujno ustaviti, pojasnjuje stroka.

Ekološko kmetijstvo: je čas za pravičnejšo porazdelitev sredstev?
04. 03. 2025 19.29
Eko kormpirja, tudi če si ga lahko privoščite, ni dovolj za vse, ker ga enostavno ne pridelamo dovolj. Med največjimi prejemniki kmetijskih subvencij so še vedno predvsem živinorejci in mesnopredelovalni velikani, ki so lani prejeli kar 66 milijonov evrov, ekološki kmetje pa zgolj 14,5 milijonov. Slovenija se sooča z velikimi razlikami v samooskrbi. Pri sadju in zelenjavi je ta zaskrbljujoče nizka in še upada, ostajamo pa visoko samooskrbni pri ključnih osnovnih živilih, kot so žita, meso in jajca.

Živijo na jadrnicah in čolnih, zdaj jim grozi deložacija
28. 02. 2025 06.00
Marina ni stanovanjsko naselje, so jasne oblasti v prestolnici Gran Canarije, tretjega največjega med Kanarskimi otoki. Na jadrnicah in čolnih tam stalno živi kakih 70 ljudi, ki drug za drugim prejemajo obvestila o deložaciji. Na plovilih smo si ustvarili dom, ker si ne moremo privoščiti najemnin, pripovedujejo prebivalci marine in vladajočim sporočajo, da ne bodo odšli, ker nimajo kam. In kdo bo na koncu zmagal?