Avtor
Denis

Se bliža konec kondomov?

24. 10. 2024 06.00

Vedno manj ameriških najstnikov ima spolne odnose, tisti, ki se predajajo posteljnim užitkom, pa vse redkeje posežejo po kondomih, če sploh, so pokazali izsledki raziskave. Med razlogi so raznolike možnosti kontracepcije, manj strahu pred okužbo s HIV-om in pomanjkanje spolne vzgoje v šolah. Sodelujoči v raziskavi so pripovedovali tudi, da uporabo kondomov običajno spodbudijo ženske, medtem ko se moški zanašajo na tako imenovano jutranjo tabletko.

Moškega, ki je brskal po smeteh, so obsodili na štiri tedne pogojne kazni

19. 10. 2024 08.34

V sosednji Avstriji vznemirja presenetljiva obsodba. Dunajčana, ki je brskal po smeteh samopostrežne trgovine in si postregel z odvrženo hrano, so obsodili na štiri tedne pogojne kazni. Sodišče ga je spoznalo za krivega tatvine. Nezaslišano je, koliko užitnih reči zavržemo, pravi 50-letnik, ki si je sporni obrok privoščil s partnerico, običajno pa svoje najdbe deli z drugimi somišljeniki. Ogorčeni so tudi okoljevarstveniki, ki pravijo, da reševanje hrane ni in ne sme biti zločin.

Na Slovaškem medvedka pokončala 63-letnega gobarja

08. 10. 2024 20.15

V gozdovih osrednje Slovaške je medvedka pokončala gobarja. Bilo je le vprašanje časa, pravi tamkajšnji župan, ki na probleme z zvermi že dolgo opozarja. Z državnega zavoda za varstvo narave so sporočili, da bodo na območje poslali čuvaje, ki naj bi poskrbeli, da medvedke ne zanese v bližnje vasi. Domačini pravijo, da so medvedov sicer vajeni, a se jih vseeno zelo bojijo. Zato od vlade v Bratislavi pričakujejo, da končno ukrepa.

Kako lahko zdravnik, obsojen posilstva, nemoteno dela s pacienti?

27. 09. 2024 19.17

V manj kot mesecu dni so na Hrvaškem odkrili kar dva podobna šokantna primera. V vukovarski bolnišnici dela kirurg, ki je bil nepravnomočno obsojen zaradi poskusa posilstva in nespodobnega vedenja do 11 ljudi. Delodajalec je za zdravnikove domnevne grehe izvedel šele od nevladnih organizacij. V osiješkem kliničnem centru pa je pol leta po obsodbi za posilstvo pacientke še vedno delal ginekolog. Na isti dan, ko so ga naposled odpustili, je zaradi novih obtožb o neprimernem vedenju v ordinaciji znova končal v preiskovalnem zaporu.

Stranka piva gre na volitve: ji bo uspel preboj v parlament?

26. 09. 2024 06.00

Ali bo usodo Avstrijcev odslej krojila tudi Stranka piva? Začelo se je kot šala, zdaj pa si njen prvak, ki je sicer glasbenik, želi resnejše politike. Naše severne sosede v nedeljo čakajo parlamentarne volitve in nekatere javnomnenjske ankete kažejo, da se bo leva Stranka piva uvrstila v parlament, kjer bi lahko odločilno vplivala na oblikovanje naslednje avstrijske vlade. Nikomur ničesar ne dolgujemo in to v politiki pomeni najlažji nahrbtnik, pravi predsednik stranke, ki si želi dveh povsem novih ministrstev. Katerih?

Madžarska in Nizozemska si želita, da pravila EU zanju ne bi veljala

22. 09. 2024 20.24

Kakšna usoda čaka evropski pakt o migracijah in azilu? Madžarska in Nizozemska si želita, da zanju skupna pravila Evropske unije ne bi veljala. Nova vlada v Haagu je napovedala najstrožjo priseljensko politiko doslej. Nizozemski premier bo v kratkem razglasil azilno krizo. Med ukrepi za zmanjšanje nezakonitih migracij so strožji mejni nadzor, omejitev združevanja družin in pospešitev deportacij. Italijanska premierka Giorgia Meloni pa je ocenila, da bodo sprejemni centri za migrante v Albaniji, ki jih je tam zgradila njena vlada, začeli delovati čez nekaj tednov.

Komu po razpadu zveze pripada 60.000 evrov težak prstan?

11. 09. 2024 06.00

Kdo obdrži zaročni prstan, če se ljubezen ohladi, zveza pa razpade še pred poroko? O dobrih 60 tisoč evrov težkem kosu nakita v ameriški zvezni državi Massachusetts odloča celo vrhovno sodišče. Po tamkajšnji zakonodaji je zaročni prstan pogojno darilo, kar pomeni, da ga lahko tisti, ki ga je kupil, dobi nazaj, če se ugotovi, da ni kriv za konec zveze. Sodišče je sprva prstan prisodilo njej, on pa je uspel s pritožbo. Kako se bo razpletlo?

'Futuristični' sejem sredi Berlina z izdelki, ki dosegajo vrtoglave cene

10. 09. 2024 06.00

Kombinirani masažno-telovadni počivalnik, 3D tiskalnik za igrače, paličica za čiščenje ušes s kamero. Zveni futuristično? V Berlinu domišljijo buri največji sejem zabavne elektronike in hišnih aparatov na svetu. Številni sodobni izdelki so že na voljo, drugi še niso na trgu, prav vsi pa praviloma dosegajo vrtoglave cene. Kakšne?

Neobičajen potnik na letu v Zagreb – galeb z ranjenim krilom

06. 09. 2024 06.00

Ranjen, prestrašen, trpinčen in lačen. Galebu iz Dubrovnika so bile štete ure, dokler ga ni opazila domačinka, ki se ji je strlo srce. Odločila se je, da mu bo pomagala in sprožila obsežno reševalno akcijo. Dvignila je telefon, klicala na različne konce in naposled ugotovila, da ga je pripravljeno sprejeti le zavetišče za divje živali v Zagrebu. Toda, kako naj galeb z ranjenim krilom poleti iz Dubrovnika v prestolnico? Pomoč je ponudil nekdo z zdravimi krili, nihče drug kot nacionalni letalski prevoznik.

Milanović: Ne vem, če je TikTok zame

05. 09. 2024 18.25

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je na kavo in rogljičke povabil spletne vplivneže. Gostil jih je kar v svoji rezidenci na Pantovčaku. Uradno zato, da bi izvedel več o njihovem poklicu in moči, ki jo imajo na internetu. Hrvaški mediji pa ugotavljajo, da je že začel neuradno predvolilno kampanjo v ponovnem boju za predsedniški stolček. Potem ko spomladi ni uspel postati premier, Milanović zdaj išče načine, kako pritegniti mlade volivce. Zakaj pa med gosti ni bilo nobene ženske?

Električne kočije nadomestile konje

28. 08. 2024 06.00

Kočija brez konj, ki ne stoji pri miru in krade poglede. Sploh ne gre za znanstveno fantastiko, ampak za dobrobit živali. Bruselj je postal prva prestolnica na svetu, po kateri dirjajo električne kočije. Za revolucijo se je zavzel in jo uresničil eden od kočijažev, ki se je moral posloviti od svoje tradicionalne obrti s konji. Kot pravi, so logistične težave in kritike someščanov postale enostavno prehude. Kaj pa porečejo turisti, ki si z moderne kočije ogledajo znamenitosti Bruslja?

Množičen pretep in streljanje v Bjelovarju, v izgrednike zapeljal avtomobil

17. 08. 2024 19.08

Na Hrvaškem so pretreseni zaradi brutalnega romskega spopada sredi Bjelovarja. Domačini so posneli množičen nočni pretep, odjeknili so celo streli, enega od moških je naboj zadel v vrat, nato pa je v izgrednike zapeljal še avtomobil. Šest ljudi je bilo ranjenih, 12 jih je policija pridržala. Dve skupini Romov, ki naj bi bili v sorodu, sta se za fizični obračun dogovorili vnaprej. Župan Bjelovarja je incident ostro obsodil in obenem opozoril, da ta ne sme metati slabe luči na druge Rome, ki mirno živijo v njihovem mestu.

Bi poskusili sladoled z okusom gorgonzole ali črnega fižola?

13. 08. 2024 06.00

Gorgonzola, parmezan, črni fižol, japonski hren wasabi. Nič nenavadnega, če ne bi naštevali okusov sladoleda. Na berlinskem festivalu sladoledov so se obiskovalci odločali med pokušanjem več kot 100 različnih okusov ledenih slaščic. In kako so jim teknili sladoledi, ki so daleč od tradicionalnih?

Ponekod na Jadranski obali prava bitka z ležalniki

07. 08. 2024 06.00

Kako na plaži doseči pravico? Ponekod na Jadranski obali se je razplamtela prava bitka z ležalniki, ki sploh niso zasedeni. Četudi jih ves dan nihče ne najame, ponudniki teh praznih ležalnikov nočejo umakniti, s tem pa za prostor na plaži prikrajšajo turiste, ki s seboj prinesejo svojo počitniško opremo. Tovrstno početje je sicer prepovedano, obiskovalci se lahko pritožijo pristojnim službam in zahtevajo, da sporni ležalnik odstranijo s plaže. A kaj, ko številni dopustniki za to pravilo sploh ne vedo in tarnajo, da česa takšnega še niso doživeli. Kaj pa se je dogajalo na plaži na Murterju, da je Slovenec končal v priporu?

Komunalno podjetje zaostrilo predpise, domačini živijo med kupi smeti

16. 07. 2024 07.04

Naše hiše so postale smetišča, se jezijo v nemški vasi na Spodnjem Saškem. Smetarskih tovornjakov ni od nikoder, čeprav prebivalci položnice za komunalo redno plačujejo. Zakaj? Cesta, ki vodi do njihovega kraja, je nenadoma postala preozka. Komunalno podjetje je namreč zaostrilo predpise, da bi zaščitilo svoje delavce, ob tem pa je domačine pahnilo med kupe smeti.

Prodajalci nimajo drobiža, Belgijci pa imajo doma okoli 200 milijonov kovancev

10. 07. 2024 06.00

"Razbijte hranilnike, pobrskajte po žepih in predalih, tam se skrivajo kovanci, ki jih začnite znova pogosteje uporabljati!" Tako se glasi poziv belgijske vlade, ki opozarja na težavo prodajalcev - pomanjkanje drobiža. Zakrivilo ga je vse pogostejše digitalno plačevanje, medtem ko imajo Belgijci doma kakih 200 milijonov kovancev, ki niso v obtoku. Če vlada ukaže izdelati nove kovance, pa to obremeni državno blagajno.

'Kdor ne bo nosil puške, bo v roke prijel grablje in motiko'

29. 06. 2024 19.39

Hrvaški obrambni minister je naznanil, da je vse pripravljeno za ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka. Z novim letom bodo morali vsi polnoletni moški v vojsko za od dva do tri mesece, civilno služenje bo trajalo dvakrat toliko. Mesečno bodo prejemali 900 evrov nadomestila, vlada pa zanje napoveduje tudi določene ugodnosti. Vojaško uniformo bi lahko naslednje leto obleklo več kot 15 tisoč mladih.

Ob Jadranski obali se soočajo s pomanjkanjem reševalcev iz vode

29. 06. 2024 07.01

Niti do 2000 evrov plače očitno ne prepriča mladih, da bi se prijavili za delovno mesto reševalca iz vode. S to težavo se soočajo vzdolž Jadranske obale, kjer skorajda ne najdejo telesno pripravljenih kandidatov, starih od 18 do 35 let. Na Rdečem križu, ki reševalce iz vode usposablja, imajo svojo razlago za pomanjkanje zanimanja. Kot pravijo, so le redki pripravljeni prevzeti odgovornost, ki jo ta služba prinaša, in da ji večina mladih skuša čim bolj ubežati.

V Slovenijo prišli po reševalnega psa, odšli z napačnim kosmatincem

28. 06. 2024 06.00

V Črni gori je završalo. Predstavniki občine Nikšić so se odpravili v Slovenijo, da bi za gasilce kupili iskalnega, reševalnega psa, a so se domov vrnili z napačnim kosmatincem. Ko so prispeli k nam, so namreč izvedeli, da so želenega psa že prodali, zato so namesto njega kupili lavinskega psa. Ti rešujejo ponesrečence izpod snežnih plazov, pogosto pa vohljajo tudi med ruševinami stavb.

'Ni razloga, da bi bili cenejši od Italije in Španije, a ne smemo biti dražji'

22. 06. 2024 20.19

Naši južni sosedi napovedujejo izvrstno turistično sezono. Hrvaške plaže se že pospešeno polnijo, toda novi minister za turizem vse ponudnike opozarja, naj pazijo na razmerje med kakovostjo in ceno. Poudaril je, da ni razlogov, da bi bili cenejši od Italije, Španije in drugih konkurenčnih destinacij, hkrati pa Hrvaška ne sme biti dražja. Na otoku Brač pravijo, da so cene vodnih športov zvišali za desetino. Česa pa letos niso dražili?

Kako se spopasti z nadležnimi golobi?

14. 06. 2024 06.44

V nemškem Limburgu bodo golobe pobijali, so na bizarnem referendumu, ki je potekal vzporedno z evropskimi volitvami, odločili meščani. Sicer ne ravno prepričljivo, dobrih 53 odstotkov volivcev je obkrožilo ZA. Golobe izkoriščajo na porokah, ko jih srečamo v mestu, pa kar naenkrat postanejo leteče podgane, so medtem ogorčeni borci za pravice živali, ki pravijo, da okrutnega ravnanja ne bodo dopustili. Kdo pa bi se sploh lotil lova na simbol miru in na kakšen način?

Psihedeliki v nemških prodajnih avtomatih

13. 06. 2024 06.04

Kako je mogoče, da se prepovedana droga znajde v prodajnem avtomatu? V eni od nemških zveznih dežel je LSD prosto dostopna in vsaj uradno na voljo zgolj polnoletnim, ki se lahko omamljajo za vsega 25 evrov. Police avtomatov, ki so namesto slanih in sladkih prigrizkov polne psihedelične substance, so postavljeni celo v bližini šol. Preprodajalci izkoriščajo luknjo v zakonu. Kakšno?

V Grčiji zaradi vročine zaprte šole, Romunija zaradi suše omejila porabo vode

12. 06. 2024 19.43

Grčijo duši prvi letošnji vročinski val. Termometri kažejo 40 in več stopinj Celzija, marsikje – tudi v prestolnici Atene – so odpovedali pouk, šole pa bodo zaprte tudi jutri. Med poldnevom in 17. uro si turisti ne morejo ogledati niti Akropole, najbolj obiskane turistične znamenitosti v državi. Oblasti obenem opozarjajo tudi na veliko požarno ogroženost v regiji Atika, ki obdaja Atene. Ognjeni zublji medtem že divjajo na vzhodu Cipra. Vročinski val je zajel tudi Turčijo, najbolj na udaru so zahodni kraji. Romunijo pa pesti huda suša, zato so ponekod že omejili porabo vode.

'Cene nočitev na Hrvaškem naraščajo počasneje kot v Grčiji'

05. 06. 2024 16.45

Hrvaška ni draga, gostov je vsako leto več, pa pred poletno turistično sezono optimistično ocenjuje predsednik združenja družinskih in malih hotelov. Nekateri strokovnjaki pa opozarjajo, da morajo biti naši južni sosedi kljub dobrim obetom pozorni na cene, saj so dopustniki nanje zelo občutljivi, še posebej, če razmerje med kakovostjo in ponudbo ni pravo. Ta hip na Hrvaškem počitnikuje okoli 350 tisoč gostov. Tisti, ki se odločajo za oddih v juniju, pravijo, da se s tem izognejo največji gneči in najvišjim cenam. Koliko dražje pa so letos nastanitve na Jadranski obali?

Po ropu lastnik prespal v zlatarni, drugo noč se je zamaskiranec vrnil

01. 06. 2024 07.00

Dva ropa v dveh nočeh. Tarča pa zlatarna na severozahodu Nemčije. Lastnica je pretresena. Po prvem obisku nepovabljenih nepridipravov je svojega partnerja prosila, naj noč prespi v zlatarni, ker so uničena okna le za silo popravili. Prebudil ga je ropot, kmalu za tem pa se je znašel iz oči v oči z zamaskiranim vlomilcem. Ta je sprožil dva strela, a k sreči le iz plašilne pištole. Kdo se je skušal dvakrat polastiti dragocenosti iz zlatarne? Ali sta ropa povezana?

Bi se sprehodili po dvokilometrski vrvi 60 metrov nad tlemi?

31. 05. 2024 06.43

60 metrov nad tlemi se razteza dobra dva kilometra dolga vrv, ki jo najbolj pogumni in spretni premagajo bosi in nasmejani. Na jugu Belgije je napet tretji najdaljši trak za hojo na svetu. Bilo je zahtevno, a veličastno, pravijo adrenalinski odvisneži, ki so se kljub dežju podali na pot. Kako dolgo traja podvig in ali je vrv podrla vsaj belgijski državni rekord?

Izrael namerava ofenzivo v Gazi nadaljevati najmanj do konca leta

30. 05. 2024 17.59

Upanje, da bo Izrael končal ofenzivo v Gazi, vse bolj bledi. Izraelski svetovalec za nacionalno varnost je dal vedeti, da bodo boje v okupirani enklavi nadaljevali najmanj do konca leta. Ponovil je Netanjahujevo stališče, da je cilj vojne končati vladavino Hamasa v Gazi in preprečiti napade Hamasa ter njegovih zaveznikov na Izrael. Izrael je medtem prevzel nadzor nad celotno kopensko mejo Gaze, saj so sile zavzele strateško pomembno tamponsko območje, imenovano koridor Filadelfi, ki ga je po navedbah izraelske vojske Hamas uporabljal za tihotapljenje orožja.

V Češki osnovni šoli samoobramba za učence

24. 05. 2024 06.00

Kako naj se najstniki spopadejo z ustrahovanjem nasilnih sovrstnikov? Z osnovami samoobrambe, odgovarjajo na Češkem. V eni od osnovnih šol na severu države so na pomoč poklicali lokalne policiste, ki vodijo posebne 90-minutne tečaje za otroke, ki so odrinjeni na rob družbe. Svoje znanje z njimi delijo tudi mojstri borilnih veščin, ki poudarjajo, da si lahko šolarji s samoobrambo v skrajnem primeru rešijo življenje.

Ponekod shodi proti revščini, drugod delavci želijo le osnovo: nekaj dni dopusta

01. 05. 2024 18.46

Tudi po svetu je praznovanje mednarodnega praznika dela priložnost, da sindikati in delavci glasno izrazijo svoje nezadovoljstvo. Prvomajski shodi so se ponekod sprevrgli v nasilne proteste. V nemškem Stuttgartu je policija s solzivcem razgnala levičarske aktiviste, ki so izzvali izgrede. Turški policisti so v Istanbulu proti protesnikom, ki so poskušali priti na trg Taksim, kjer so prepovedna vsa zborovanja, uporabili tudi gumijaste naboje. Več kot 200 ljudi so aretirali. Grški sindikati so na shodu v Atenah protestirali proti revščini in draginji. Delavci marsikje na Bližnjem vzhodu in v Aziji pa so zahtevali osnovne delavske pravice, kot je na primer zgolj nekaj dni dopusta.

Izraelski odgovor 'boleč za Iran', a hkrati ne usoden za regijo?

15. 04. 2024 07.18

Izraelski vojni kabinet je tri ure razpravljal o morebitnih odgovorih na nedavni iranski napad z droni in raketami. Po navedbah izraelskih medijev so preučili več možnosti, želja odločevalcev pa naj bi bila, da izvedejo povračilne ukrepe, ki bi bili boleči za Iran, a hkrati ne bi privedli do širšega regionalnega konflikta.