Avtor
Maja

Nemška zavetišča pred božičem prepovedala posvojitve. Kako je pri nas?

15. 12. 2018 11.43

Kljub opozorilom vsako leto pred prazniki, da hišni ljubljenčki niso primerno darilo, v številnih zavetiščih zaznavajo porast posvojitev v decembru, ko pa je praznikov konec in se jih posvojitelji ali obdarovanci naveličajo, te živali spet pristanejo pri njih ali še huje – na cesti. V berlinskem zavetišču, ki je največje v Evropi, so se odločili, da do konca leta povsem ukinejo možnost posvojitve. Več povpraševanja pred prazniki opažajo tudi v slovenskih zavetiščih.

Ivan Cankar brez brkov ali manj znane zgodbe o slovenskem piscu

11. 12. 2018 07.00

Kaj veste o Ivanu Cankarju? Zagotovo zna vsak od nas stresti iz rokava, da se je rodil na Vrhniki in je bil predstavnik slovenske moderne. Njegova dela smo v šolah brali vsi: Na klancu, Hlapec Jernej in njegova pravica, Kralj na Betajnovi … A za vsem tem se pišejo zgodbe, ki so manj poznane. Ste vedeli, da je imel zelo zapleten odnos z ženskami ali da obstaja fotografija, ko je bil brez brkov?

Malo snega v hribih ne pomeni, da nevarnosti ni

11. 12. 2018 17.58

Čeprav v slovenskih gorah še ni veliko snega in so predvsem turni smučarji že pošteno neučakani, pa to ne pomeni, da smo v hribih varni in da nam razmer ni treba jemati resno. Velika težava je predvsem veter, ki v visokogorju povzroča klože. V sredogorju pa je še vedno veliko listja, kar je nevarno za zdrs. Ste pripravljeni na zimsko sezono v hribih?

'Grozili so mi, da bom zato, ker sem ji dala štirico, šla na sodišče'

10. 12. 2018 22.16

Učiteljico glasbene umetnosti Marto Steklasa že leto in pol preganja inšpektor Alen Kofol in sicer zato, ker je učenki po ocenah 4, 4, 4 predmet zaključila – s štirico. Šolski inšpektorat je stvari pripeljal tako daleč, da naj bi učenka šla na ponovno preverjanje znanja za 9. razred osnovne šole, učiteljica pa je že skoraj leto dni na bolniški. Minister za šolstvo Jernej Pikalo je po naših informacijah že predlagal zamenjavo glavnega inšpektorja šolskega inšpektorata Tomaža Rozmana.

Previdno pred prazničnimi nakupi: kako trgovci zavajajo kupce

04. 12. 2018 10.11

Bralka si je dan pred črnim petkom shranila povezavo do hlač v Zarini spletni trgovini, da bi jih kasneje kupila znižane. A ko se je vrnila na stran, je ugotovila, da je cena hlač v nekaj urah poskočila. "Ceno so dvignili, da so jo potem lahko spustili," je prepričana bralka. V Zari odgovarjajo, da je do razlike v ceni prišlo, ker je prvič kliknila na slovensko, drugič pa na italijansko povezavo do njihove trgovine. Evropska komisija je prav v teh dneh sprejela uredbo, s katero prepoveduje tovrstne trgovske prakse.

Vse več nosečnic s sladkorno, si zdravstvo tako le polni blagajno?

04. 12. 2018 06.00

V letu 2017 se je moralo v diabetološki ambulanti zglasiti 1700 nosečnic, obravnava ene stane 85 evrov na mesec. Naši zdravniki so leta 2011 med prvimi v Evropi smernice za sladkorno bolezen v nosečnosti znižali na 5,1 milimola na liter na tešče. Zakaj je mejna vrednost postavljena tako nizko? S tem želimo spodbuditi k bolj zdravemu načinu življenja tudi na dolgi rok, odgovarjajo strokovnjaki.

Ne obračajte se proč, prepoznajte stiske!

30. 11. 2018 06.00

Podatki o številu samomorov so zaskrbljujoči. V Sloveniji je številka spet začela naraščati, zelo zaskrbljujoči so tudi samomori med mladimi. Strokovnjaki opozarjajo: bodite pozorni na spremembo v obnašanju in čustvovanju, na stanje brezupa, nenadno depresijo, apatijo, osamitev, slabo samopodobo, zelo resno je treba jemati tudi govorjenje o smrti ...

Prepovedal vstop v šolo učencema, ki naj bi spolno napadla učenki, zdaj je obtožen nevestnega dela

28. 11. 2018 21.09

Ker je ravnatelj ljubljanske osnovne šole zaščitil osnovnošolki, ki sta se izpovedali, da sta ju spolno napadla osnovnošolca, se je znašel na sodišču. Inšpektorat za šolstvo mu očita, da je učencema s prepovedjo vstopa v šolo kršil njuno zakonsko pravico do šolanja. Inšpektoratu je sledilo tudi tožilstvo. Imamo torej sistem, ki v osnovnih šolah ščiti spolne napadalce in ne žrtev?

Je treba oddati vlogo za podaljšanje letnih pravic? Tega ne vedo niti na CSD

27. 11. 2018 10.02

Vlada je načrtovala uvedbo avtomatičnega izračuna za upravičence za otroški dodatek, subvencijo vrtca, državno štipendijo ter subvencijo malice in kosila, a so naknadno sporočili, da ta predlog zaradi neizpopolnjenega sistema umikajo. Še vedno pa vztrajajo, da od decembra dalje ne bo treba na novo vlagati vlog tistim, ki te pravice že uveljavljajo. Zaposleni na centrih za socialno delo so zmedeni: "Vlada nam ni dala jasnih navodil."

'Postavite tablo, da je voda rakotvorna in da je vstop v bazen na lastno odgovornost'

26. 11. 2018 08.41

Že vsak peti delavec v EU je izpostavljen rakotvornim snovem na delovnem mestu, za poklicnim rakom v enem letu umre 446 Slovencev. Strokovnjaki izpostavljajo, da je največja težava zakonodaja – ta snovi, ki so dokazano rakotvorne, sploh ne opredeljuje kot zdravju škodljive. Zaskrbljujoča zgodba iz slovenskega zdravilišča: voda v bazenu za 1000-krat presegla dovoljeno vrednost benzena, ki povzroča levkemijo.

Kaj novega so letos pripravili na slovenskih smučiščih?

24. 11. 2018 07.00

Smučarske naprave bodo prvi zagnali na Krvavcu – predvidoma že v torek –, ter v Kranjski Gori in na Kaninu, kjer upajo, da bo vse nared do naslednjega vikenda. Na Rogli bi obiskovalce radi pritegnili s parkiriščem za avtodome, na Cerknem pa s postavitvijo pesjakov za hišne ljubljenčke. Največ denarja so za to sezono vložili na Pohorju, kjer po novem lahko izdelujejo sneg tudi pri pozitivnih temperaturah.

Porast vrstniškega nasilja, ki ga je potrebno nujno ustaviti

23. 11. 2018 06.00

Kaj se dogaja s slovenskimi dijaki? V tem mesecu so se zgodili kar trije krvavi obračuni, najprej v centru Murske Sobote, nato za Bežigradom v Ljubljani, le dan za tem pa še na zloglasni novomeški avtobusni postaji, kjer mladoletni med seboj nemalokrat rešujejo neporavnane račune, tudi z noži. Starši, šole, strokovni delavci ali policija – kdo bi moral storiti več ali ukrepati prej?

V Libanonu čakajo poročilo o smrti 55-letnika, policija trdi: Bili smo v stiku s svojci

16. 11. 2018 11.13

Libanonsko zunanje ministrstvo je konec oktobra slovenske pristojne organe zaprosilo za pomoč pri razjasnitvi okoliščin smrti 55-letnega Libanonca, ki naj bi v Sloveniji "skrivnostno izginil in umrl v sumljivih okoliščinah". Uradno poročilo še vedno čakajo, policija pa trdi, da gre za truplo, ki so ga na območju Ilirske Bistrice našli že junija.

Župani v svoje občine vabijo uspešne slovenske podjetnike

14. 11. 2018 07.41

Medtem ko bi nekateri uspešne slovenske podjetnike izgnali iz države, jih župani vabijo v svoje občine, kjer skupaj prispevajo k razvoju in višjemu standardu občanov. Odzivnost pri spreminjanju prostorskih načrtov, odkup in priprava zemljišč za investitorje, infrastrukturna podpora, sofinanciranje administrativnih stroškov investitorjev. To je tisto, kar privablja podjetnike, ki so v lanskem letu v Sloveniji ustvarili več kot 96 milijard evrov prihodkov od prodaje.

Državno darilo ob rojstvu kmalu le še v obliki dobroimetja

07. 11. 2018 08.05

Na MDDSZ so se odločili, da se bo 280 evrov državne pomoči ob rojstvu otroka – do katere so od maja 2018, ko je bil odpravljen cenzus, upravičeni vsi starši – namesto v denarju izplačevalo v dobroimetju. A ker se še niso dogovorili, v katerih otroških trgovinah bo to dobroimetje možno porabiti, odločba ne bo stopila v veljavo s 1. januarjem 2019, kot je bilo sprva načrtovano, ampak leto kasneje.

Sova, volk, zlatorog: od kod predsodki in vraže o živalih?

31. 10. 2018 06.00

Ali je res, da sove prikličejo smrt? Kako in zakaj so povezane s predsodki? Zaradi svojega skrivnostnega nočnega življenja od nekdaj vzbujajo strah in spoštovanje pri ljudeh. V živalskem vrtu so zato letošnjo noč čarovnic posvetili odpravljanju neresnic, vraž in predsodkov do sov in tudi drugih živali, ki so povezane z vražami in čarovništvom.

Hitro prepoznavanje in pomoč lahko preprečita marsikatero smrt

29. 10. 2018 06.00

Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Vsako leto prizadene več kot 4.000 ljudi, kar je več kot 10 dnevno. Kako jo prepoznamo in kako ukrepamo, da bi imel prizadeti več možnosti za preživetje? Kako jo ločimo od srčnega zastoja in ali so osnovni postopki oživljanja enaki v obeh primerih?

'Ponekod še danes puščajo hrano in pijačo za pokojne duše'

28. 10. 2018 07.00

Prvi november, dan, ko se spominjamo umrlih, je praznik z religiozno zasnovo. Kulture po svetu ga obeležujejo na različne načine. Za nekatere je to dan veselja in druženja, ker se spomnijo pokojnih. Kakšni so običaji poleg splošnega polaganja rož in prižiganja sveč v Sloveniji, kakšna je tradicija, od kod izvira?

Civilna zaščita opozarja: Očistite odtočne sisteme

26. 10. 2018 11.25

Pred nami je štiridnevno padavinsko obdobje. Ker so intenzivne padavine napovedane posebej v hribovitem svetu zahodne Sloveniji in ker bodo narasli vodotoki ter obstaja možnost razlivanja, smo poklicali Civilno zaščito, ali imajo posebna priporočila oziroma ali naj se ljudje pripravijo na poplave?

Največje sove sveta so se preselile v nove letalnice

24. 10. 2018 17.03

Tri največje vrste sov so v ljubljanskem živalskem vrtu dobile nov dom. V večjo in bolj udobno letalnico so se preselile velike uharice in snežne sove, ki so zaradi žleda izgubile svoje letalnice. Prvič pa boste v živalskem vrtu srečali bradate sove, ki so znane po tem, da odlično slišijo. Bliža se noč čarovnic, zato se v živalskem vrtu v sovjem duhu že pripravljajo nanjo.

So visoke cene pečenega kostanja 'upravičene'?

24. 10. 2018 06.00

Jeseni po slovenskih mestih tradicionalno zadiši po pečenem kostanju. Vedno znova se pritožujemo nad 'zasoljenimi' cenami merice kostanja, za kar so pogosto krive visoke cene najema prostora. Sicer pa v tem času prirejamo kostanjeve pohode, piknike in celo praznike kostanja po vsej državi, kar priča, da smo z njim povezani in da je del slovenske kulinarike.

Črna kronika? Ne, lokalne volitve

24. 10. 2018 06.00

Nekdanji obsojenec, ki je v parlamentu odrejal pregled ženskih mednožij, domnevni napadalec na policista, pijani povzročitelj prometne nesreče, dvakrat obtoženi, štiri leta vozil brez izpita. Če mislite, da sledi prispevek o junakih črne kronike, se motite. Vse to so kandidati na županskih volitvah.

Vožnja s spremljevalcem se je izkazala za učinkovito

22. 10. 2018 06.00

Zakon, ki omogoča mladim, da se po dopolnjenem 16. letu začnejo usposabljati v šoli vožnje in po tem pridobijo pravico voziti s spremljevalcem, velja že 12 let. Spisan je bil zato, da bi mladi začeli vozniške izkušnje nabirati, preden lahko pridobijo vozniško dovoljenje. Kaj se je v teh letih pokazalo? Ali je vožnja s spremljevalcem učinkovita? So mladoletni vozniki dovolj odgovorni?

'Facebookovi oglasi so me preganjali po tem, ko sem rodila mrtvega otroka'

20. 10. 2018 06.00

Anna England Kerr je Slovenka, ki živi v Londonu. Ker je pričakovala otroka, je na spletu brala starševske vsebine. Na njeni Facebook strani so se začeli pojavljati tovrstni oglasi, kar je ni motilo, dokler ni rodila mrtvega otroka. Oglasi so poglabljali njeno bolečino, zato jih je v nastavitvah skrila. Ker se ni nič spremenilo, je napisala odprto pismo Facebooku. In z njihove strani prejela opravičilo. Z Anno smo se pogovarjali po telefonu.

350 evrov vredno 'zeleno zlato', ki ga strežejo v Burdž Kalifi

18. 10. 2018 06.00

Skoraj ni Slovenca, ki si na solati ne bi privoščil bučnega olja. Nam precej samoumevno, na drugem koncu sveta, v arabskih emiratih, pa tako rekoč zeleno zlato. Priložnost so začutili v oljarni Kocbek in skupaj s Steklarno Hrastnik poskrbeli, da v najvišji stolpnici na svetu, Burdž Kalifi, postrežejo prav z našim prleškim bučnim oljem.

'Trenutno je treba največ truda, da oblast na manjšino ne pozabi'

16. 10. 2018 21.35

Josef Rutar se je od prve, majhne trgovine iz leta 1961 povzpel med največje. Celo v času krize je v Sloveniji odprl dve trgovini, in če marsikateri Slovenec ne ve, da za uspešno skupino že od vsega začetka stoji slovenska družina, je na naši strani meje še manj znano, da gre za enega največjih pokroviteljev kulture in športa na avstrijskem Koroškem.

Lahko se zgodi kjerkoli, a najverjetneje bomo reševali svojca

16. 10. 2018 16.37

Štirje Slovenci na dan doživijo srčni zastoj. Lahko doleti vsakega od nas: zgodi se lahko na ulici, v naravi, službi, še največkrat doma. Zato je pomembno, da pristopimo k človeku in izkoristimo ključne minute. Hitra pomoč namreč pomeni več možnosti za preživetje. Za temeljne postopke oživljanja potrebujemo le telefon in roke.

Slaba banka in NLB izigrali podjetnike, vlada pa nič

10. 10. 2018 06.00

Zgodba prevaranih podizvajalcev, ki so kot del poplačila za opravljeno delo dobili stanovanja v koprskem Nokturnu, se nadaljuje. Ključno vprašanje pa je, ali bo vlada Marjana Šarca zaščitila malega človeka, če ga že vlada Mira Cerarja ni?

Prazne obljube: zgodba podizvajalcev, ki so ostali brez vsega

09. 10. 2018 06.00

Slovenski mali podjetniki in obrtniki, ki so kot del poplačila za opravljeno delo dobili stanovanja v koprski soseski Nokturno, so ostali brez vsega. Namreč, Slaba banka jih toži, saj jim želi ta ista stanovanja zaračunati.

Turizem prihodnosti: digitalizacija, virtualna resničnost ...

07. 10. 2018 17.46

Zemljani postajamo vedno zahtevnejši turisti. Hkrati si želimo čim enostavnejša potovanja in čim več doživetij. Konec septembra je potekal hackathon, na katerem so posamezniki, združeni v skupine, snovali prihodnost slovenskega kulturnega turizma. Podali so se na misijo, kako uporabiti tehnologije, da bodo naša potovanja enostavnejša, bogatejša in bolj izkustvena.