Avtor
Maja

Uber dobil najpomembnejšo sodno bitko doslej

27. 06. 2018 16.01

Uberju so londonske oblasti lani ukinile licenco za delovanje v mestu. Očitale so mu, da ne skrbi za varnost in da njegov način vodenja kaže pomanjkanje korporativne odgovornosti. Uber se je na odločitev pritožil in bitko dobil. Sodišče je namreč razsodilo, da je 'primeren in ustrezen' ponudnik prevoznih storitev.

Da ali ne Uberju? Zakaj se ga v Sloveniji otepamo?

23. 06. 2018 06.00

Podjetje Uber, ki s pomočjo aplikacije ponuja prevozne storitve, uspešno vozi po skoraj vsej Evropi. Kljub temu, da se je praktično v vseh državah spotaknil ob birokratske in pravne ovire ali pa so mu očitali nelojalno konkurenco. A njegovo kolesje se ne ustavi zato, ker ga žene zanimanje milijonov potrošnikov. Je učinkovita in ugodna dopolnitev javnega prevoza ter alternativa uporabi zasebnih avtomobilov. Zakaj ga v Sloveniji še nimamo, čeprav je infrastrukturno ministrstvo spisalo predlog novele zakona?

Reševanje pridelkov s 'seksi' rastlinami

22. 06. 2018 06.00

Vlažno okolje, kjer velikost še kako šteje, feromoni, privlačnost. Verjeli ali ne, govorimo o seksi rastlinah, ki bodo zahvaljujoč tudi slovenskim znanstvenikom poskušale privabiti čim več samčkov, insektov seveda. Posledično bi v kmetijstvu porabili manj pesticidov. Spolno življenje škodljivcev, ki se konča v obliki ličink, lahko povzroči kar 80-odstotni upad pridelka, zaradi podnebnih sprememb pa imajo vedno boljše pogoje za množenje.

Čigav je interes, da Športni loteriji uspe obdržati prevlado nad športnimi stavami?

17. 06. 2018 06.00

V Sloveniji je edini prireditelj, ki po zakonu lahko prireja športne stave, zasebna Športna loterija. Zato smo posebnost v Evropi. Druge države imajo trg športnih stav odprt tudi za tuje stavnice. Čeprav nam je Evropska komisija naložila, da to področje uskladimo z EU zakonodajo, pa se tako država kot Športna loterija in krog okoli nje, krčevito zavzemajo, da bi monopol obstal. Kljub temu, da bi liberalizacija športnih stav lahko prinesla več denarja državi, športnikom in invalidom.

Zakaj Slovenija ostaja na področju športnih stav monopolizirani otok v Evropi?

16. 06. 2018 06.00

Na tisoče Slovencev vplačuje športne stave pri tujih spletnih prirediteljih, kljub temu da naš zakon o igrah na srečo tujim stavnicam prepoveduje delovanje in oglaševanje na slovenskem trgu. Edina, ki pri nas to lahko počne, je Športna loterija. Z liberalizacijo trga športnih stav bi namreč tako v državno malho kot v obubožano blagajno športnikov prikapljali milijoni. Zakaj je padel predlog novele zakona Branka Zormana, v kateri predlaga odprtje trga športnih stav?

Ženski zapor prihodnosti, dom za ostarele z živalskim vrtom, osveženi Rog

07. 06. 2018 14.27

Kako bi bil lahko videti ljubljanski UKC, kako nekdanja tovarna Rog? Ali je slovenska arhitektura pripravljena na spremembe pri načrtovanju stavb, ki jih danes sploh še ni? Šole, študentski domovi, vojašnice, zdravstveni domovi, zapori, azilni domovi že na pogled vzbujajo togo, formalno strukturo. Kako bi jih študenti arhitekture rešili iz teh okov? O dilemah, problemih in rešitvah v arhitekturi so pripravili razstavo.

Jan Oblak v Real za 100 milijonov evrov?

07. 06. 2018 06.00

Slovenci smo spet lahko ponosni, saj je prepoznavnost naše države skokovito narasla. Tokrat je za to poskrbel naš nacionalni ponos Jan Oblak, ki bo, kot kaže, postal najdražji nogometni vratar vseh časov. Trikratni zaporedni prvak Lige prvakov, Real Madrid, je pripravljen za Škofjeločana odšteti kar 100 milijonov evrov.

Kako je na računu odvetnice pristalo 125.000 evrov?

06. 06. 2018 06.00

Kaj imajo skupnega italijanska princesa, njen sin, ki prireja zabave za Donalda Trumpa, državno tožilstvo v Celovcu in Olimpijski komite Slovenije? Odvetnico Tjašo Andreo Prosenc, ki ji rodbina Mayer Pignatelli očita goljufijo, poneverbo in zavajanje. Za več kot milijon evrov in pol naj bi skupaj še z enim pooblaščencem družine, Celovčanom Petrom Krisperjem, oškodovala družino.

Moderni eko 'štrbunk' tudi v Ljubljani

05. 06. 2018 16.03

Ne smrdi, ne potrebuje niti vode ali kemije niti elektrike – to je 'Kakis', pridobitev na novo odprti plaži na Savi v Ljubljani. Gre za zunanje ekološko stranišče, ki je plod slovenske ideje in slovenskega razvoja. Temelji na konceptu kompostnih sanitarij, kar pomeni, da se blato lahko predela v gnojilo ali v biomaso za gretje. 'Kakisi' sicer že stojijo v več slovenskih mestih, a niso edina eko stranišča pri nas.

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?

29. 05. 2018 10.08

Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Ljubljana bogatejša še za en urbani čebelnjak

22. 05. 2018 07.27

Čeprav čebelarjenje v urbanem okolju ne prinaša presežkov medu, pa je pomembno predvsem z vidika opraševanja in ozaveščanja javnosti o pomenu čebel in drugih žuželk za človeštvo. Iz rastlin, ki jih oprašijo, proizvedemo kar 90 odstotkov svetovne hrane. V Ljubljani že nekaj let narašča število urbanih čebelnjakov, ki si jih na svojih balkonih, strehah ali dvoriščih ne želijo le posamezniki, ampak tudi podjetja.

Iz Nepala se je vrnila odeta v srebro: Vesela sem, da tudi Slovenke zmoremo

20. 05. 2018 06.59

Slovenska jogistka Ana Kersnik Žvab se je iz Nepala vrnila odeta v srebro. Na joga olimpijskih igrah se je med 100 tekmovalkami zavihtela tik pod vrh, na drugo mesto, in tako pokazala, da sta se ji desetletno trdo delo ter raziskovanje novih razsežnosti v jogi obrestovala. Na začetku se je poglobila v jogo za nosečnice, mamice in dojenčke, v zadnjem obdobju pa srčni jogi, ki zaradi posebnih tehnik krepi srce.

Avtomobili polepljeni z zdravstvenimi opozorili – bo to naslednja regulacija držav?

19. 05. 2018 09.44

Vožnja ubija, vožnja resno ogroža vas in okolico, vožnja lahko povzroči počasno in bolečo smrt. To je nekaj primerov zdravstvenih opozoril, ki bi v prihodnosti lahko ’krasila’ avtomobile, če bi se države odločile okoljsko problematiko in naše zdravje reševati na ta način. Ima država pravico, da s takimi ukrepi ogrozi blagovne znamke, nam potrošnikom pa vsili, da se vozimo v popisanih avtomobilih? Kako daleč gre lahko država s prepovedmi, kje so meje?

Inovativni ali ceneni načini politične propagande?

15. 05. 2018 19.19

Politične stranke in kandidati za poslance uporabljajo vse bolj inovativne načine politične propagande. Politki nas tokrat v prvi vrsti nagovarjajo na spletu in družbenih omrežjih. Janševa SDS je lansirala interaktivni zemljevid Slovenije, Židanovi SD volivce nagovarjajo tudi na straniščih, Marjan Šarec pa ostaja tradicionalist.

Nedotakljive mreže v zdravstvu

15. 05. 2018 07.28

Tik pred volitvami smo v stanju, ko so razmere v zdravstvu postale nacionalni problem številka ena. Kako je mogoče, da se vse to dogaja? Za zadnja štiri leta je odgovor jasen: zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc in predsednik vlade Miro Cerar, ki je Kolarjevo kljub opozorilom, kam vodi zdravstvo, ves čas branil. Medtem pa so čakalne vrste ponekod v zdravstvu narasle tudi za 300 odstotkov.

Regulacija kriptovalut – dobra ali slaba poteza držav?

12. 05. 2018 13.23

Slovenija je ena najbolj razvitih držav na področju kriptovalut oziroma uporabe tehnologije blockchain. Imamo namreč izjemne izkušnje in znanje o tem. Država bi to prednost lahko izkoristila in jo uporabila kot magnet za tuja podjetja, a bi se zato morala bolj odpreti tem tehnologijam. Tukaj se zato postavi vprašanje, kako naj se loti regulacije oziroma ali je v 'kriptosvetu' sploh smiselna?

Pipistrel in Elan ustvarjata prihodnost: kako nastaja letalnik, ki bo spremenil prihodnost mestnega prometa

11. 05. 2018 06.00

Vizionarski Pipistrel je v Los Angelesu razkril svoj koncept letalnikov z navpičnim vzletanjem in pristajanjem v celoti na električni pogon. 9 do 19 miilijon evrov vreden prototip bo predstavil v Dubaju že čez tri leta, produkt partnerstva z več kot 60 milijard evrov vrednim ameriškim gigantom Uberjem, od katerega bo imela veliko tudi Slovenija. Pipistrel pa se je povezal z Elanom, ki je zdaj njegov nov strateški partner.

Nov uspeh Slovencev v kriptosvetu: zbrali več kot osem milijonov evrov 

10. 05. 2018 08.43

Ljubljanski BTC je na dobri poti transformiranja v prvo Bitcoin mesto na svetu. Prvi kupci bodo na račun prišli že čez nekaj dni, ko bo plačevanje s kriptovalutami omogočeno tudi v trgovinah in restavracijah. Plačevanje pa bo omogočal poseben sistem slovenskega podjetja Eligma.

Trdoživa sova 

10. 05. 2018 06.00

Skoraj 500 kilometrov vožnje v mrazu in dežju, noč s tempereturami pod ničlo, naslednji dan pa še avtopralnico - vse to je preživela sova, zataknjena nad registrsko tablico poltovornjaka, za katero je voznik predvideval, da jo je na avtocesti v bližini Washingtona zbil do smrti. A Oliver - tako so ga poimenovali v zavetišču za divje živali - se ni dal kar tako. 

Ste danes kaj pripomnili o sodelavcu za njegovim hrbtom ali pa ob kavi opravljali tistega, ki ni bil z vami?

09. 05. 2018 06.00

Zdi se, da je opravljanje nacionalni šport Slovencev, najbolj priljubljen in hkrati najbolj osovražen. In to z razlogom: gre za nestrpnost in agresijo številko 1, so prepričani v društvu Eksena, ki v Mariboru, Celju, Ljubljani in Šentjurju zbira podpise za peticijo, ki bi uvedla svetovni dan boja proti obrekovanju.

Ministrstvo vztraja - kazen za neupravičeno napotitev bo skrajšala čakalne vrste

05. 05. 2018 07.00

Zdravstveno ministrstvo vztraja pri nameri, da bi bili zdravniki finančno kaznovani, če bodo pacientu neupravičeno izdali napotnico za specialista ali če bo ta imela napačno oznako nujnosti. Zdravniki se ukrepu seveda glasno upirajo. Bi ukrep res skrajšal čakalne vrste ali dodatno ogrozil bolnike?

Sladke in slane razvade – kdo nam lahko govori, ali jih smemo jesti ali ne?

29. 04. 2018 09.39

Prigrizki, sladke pijače, alkohol, sladkarije. Živila, ki niso adut zdravega načina življenja in za katere si države prizadevajo, da bi jih izrinile iz našega vsakdanjika. Vse lepo in prav do točke, ko se vprašamo, ali je način, s katerim bi to rade dosegle, pravi? Na izdelke želijo nalepiti zdravstvena opozorila o škodljivosti za zdravje ali za njih uvesti enotne embalaže. Se posameznik res ni sam sposoben odločiti, kaj je zanj dobro in kaj ne?

Bo Slovenija dobila prvo dvonadstropno 3D natisnjeno hišo?

27. 04. 2018 11.11

Medtem ko si Danci pišejo slavospev, da so s pomočjo tiskalnika natisnili prvo 3D hišo v Evropi, imajo slovenski strokovnjaki zaslugo, da so tiskalniki česa takega sploh zmožni. Jože Abram iz Krškega je oče tiskalnikov BetAbram in eden izmed prvih na svetu, ki je začel graditi zgodbo tiskanih hiš. In prav ti Danci, ki so postavili prvo tiskano hišo, so se o tej izjemni tehnologiji zanimali tudi pri njem.

Bomo do Brnika potovali s Pipistrelovimi letali?

26. 04. 2018 07.00

Prihodnost, ki se je začela včeraj, je danes prišla v Ljubljano. Tako bi lahko opisali okolju prijazno mobilnost, avtomobile na električni pogon, večjo rabo javnega prevoza, prav Slovenci se lahko pohvalimo z vodilnim v svetu električnega pogona - Boscarolom in njegovim Pipistrelom. Ta je bil na konferenci Evropske komisije med najbolj obleganimi.

Je kikiriki lahko nevaren izstrelek? V vesolju je

21. 04. 2018 07.55

Več kot dve milijardi ton odpadkov ljudje vsako leto proizvedemo na domačem planetu. In kot da to ni dovolj, smo nasmetili še vesolje. 61 let naše prisotnosti je v vesolju pustilo okoli pol milijona kosov smeti, tam je tudi 1500 delujočih satelitov in celo rdeča Tesla, ki jo je v orbito poslal ameriški podjetnik. A kar gre gor, bi, vsaj načeloma, moralo enkrat priti tudi dol.

Vročina, opekline, klanci: ultramaratonka premagala 5000 kilometrov in doma doživela nepozaben sprejem

20. 04. 2018 08.38

Ptujski ultramaratonki Bernardi Jurič je uspelo - v Avstraliji je premagala dobrih 5000 kilometrov, bila boj s hudo vročino, strmimi vzponi in nevarnostmi na cesti. Domači in prijatelji so ji pripravili zaslužen sprejem ter nepozabno praznovanje rojstnega dne, ki ga je sicer marca morala praznovati sama - na kolesu.

Nas vse večja regulacija držav ščiti ali omejuje našo svobodo?

17. 04. 2018 18.28

Svoboda in svobodna izbira se nam v današnjem času zdita nekaj samoumnevnega. Pa smo zares dovolj svobodni? Ali države z omejitvami želijo nadzirati, kaj bomo počeli? Kakšen vpliv ima lahko pretirana regulacija in ali je intelektualna lastnina dovolj zaščitena? O teh dilemah so razpravljali domači in tuji poznavalci in zagovorniki svobodnega trga na konferenci Free Market Road Show v Ljubljani.

Kako preprečiti smrt hišnega ljubljenčka ali otroka v pregretem avtomobilu?

18. 04. 2018 06.00

Mladi izumitelji so komisiji na tekmovanju Popri predstavili 142 poslovnih idej – med njimi higiensko držalo na sredstvih javnega prevoza, pametni nakupovalni voziček in naprava, ki preprečuje smrt hišnega ljubljenčka ali otroka v pregretem avtu, življenja pa bi v prihodnosti lahko reševali tudi z defibrilatorji, ki bi jih dostavljali droni.

Nosite očala? Veste, kakšne so vaše pravice?

14. 04. 2018 07.00

Za vse, ki potrebujete očala, je tu nekaj pomembnih dejstev, za katera mnogi ne vejo ... Če imate sklenjeno zdravstveno zavarovanje, ste upravičeni do brezplačnega pregleda vida pri okulistu s koncesijo. Ta vam nato izda naročilnico oz. takoimenovani zeleni recept.

Preverite, če je vaš dom varen pred potresom

14. 04. 2018 06.00

Kdaj lahko pričakujemo nov potres? Po nekaterih ocenah so napetosti v zemlji velike. A če lahko potresni sunek vedno preseneti, nas škoda ne bi več smela. Oceni svojo stavbo in Oceni posledice potresa sta dve aplikaciji, kjer se lahko že danes prepričate ali je vaš dom varen. Prav tako se že pripravlja nova ocena potresne ogroženosti Slovenije, še vedno pa velja, da je najbolj na udaru prav prestolnica.