Avtor
Maja

Preverite, če je vaš dom varen pred potresom

14. 04. 2018 06.00

Kdaj lahko pričakujemo nov potres? Po nekaterih ocenah so napetosti v zemlji velike. A če lahko potresni sunek vedno preseneti, nas škoda ne bi več smela. Oceni svojo stavbo in Oceni posledice potresa sta dve aplikaciji, kjer se lahko že danes prepričate ali je vaš dom varen. Prav tako se že pripravlja nova ocena potresne ogroženosti Slovenije, še vedno pa velja, da je najbolj na udaru prav prestolnica.

Blagovne znamke na pragu izumrtja?

13. 04. 2018 18.04

Ali lahko pričakujemo, da v prihodnosti ne bomo imeli več blagovnih znamk? To se lahko zgodi hitro, če bodo države presodile, da se ne znamo odločati, kaj je za nas dobro in kaj ne. Za "nezdrave izdelke" bi uvedle enotne embalaže. Pa imajo pravico, bi to imelo učinek? O tej problematiki je na Slovenskem oglaševalskem festivalu govoril Ron Cregan, oblikovalski in komunikacijski strokovnjak.

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?

12. 04. 2018 15.56

Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

Svet brez blagovnih znamk, jih država lahko ukine?

07. 04. 2018 09.36

Ali si predstavljate, da bi jedli vašo najljubšo čokolado in bi bila zapakirana v enako embalažo kot vse druge čokolade? Kaj bi pomenil svet brez blagovnih znamk, na katere smo navezani in jih imamo radi? Se to lahko zgodi tudi drugim izdelkom, za katere velja, da niso dobri za naše zdravje? Ima država pravico to početi?

Otroci s posebnimi potrebami korak bliže lažjemu življenju

05. 04. 2018 17.46

Starši otrok s posebnimi potrebami imajo zaradi zakona in nedodelanega sistema pogosto težave. Ena izmed njih je, da vsi otroci ne morejo dobiti spremljevalca, ki bi jim pomagal v šoli. Zato mnogi hodijo v šole s prilagojenim programom, čeprav so se zmožni normalno učiti. Poslanka Jasna Murgel iz SMC je zato predlagala spremembo zakona. Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je na seji, na drugi obravnavi, potrdil njena dopolnila.

Policisti prvoaprilskemu šaljivcu za petami. 'Nezaslišano se je tako igrati z ljudmi'

03. 04. 2018 12.22

Za gasilce PGD Begunje je velikonočna nedelja imela grenak priokus. Odhiteli so gasit stanovanje, a je bila intervencija preklicana, ker požara sploh ni bilo. Nekdo je očitno želel biti duhovit in si je 1. aprila privoščil neumestno šalo. Policisti v povezavi s tem že obravnavajo eno osebo. Klicev na 112 namreč ni težko izslediti.

FOTO: Skakanje v ledeno vodo – 'Luža' na Krvavcu ponovno polna akrobatskih vragolij

01. 04. 2018 18.21

Si predstavljate, da bi se pri okrog nič stopinjah Celzijah metali v ledeno vodo? Točno to so počeli pogumni smučarji in deskarji na Krvavcu. V izvirnih opravah so se spustili po strmini in v različnih akrobatskih slogih pristali v 'luži' – bazenu z mrzlo vodo, zato smeha ni manjkalo. Zabavno tekmovanje Luža sicer napoveduje konec zimske sezone. In kdaj se zapirajo smučišča po državi?

FOTO: Lupingi, ostri zavoji, letenje na glavi – kako je leteti s sovjetskim nadzvočnim lovcem MiG-21?

29. 03. 2018 14.36

Si predstavljate, kako je leteti z nadzvočnim vojaškim letalom, tik nad tlemi, ostro zavijati in izvajati akrobacije? Del teh občutkov lahko doživite v Parku vojaške zgodovine Pivka, kamor se je iz Vesoljskega muzeja v Vitanju, v nadgrajeni obliki, preselil simulator legendarnega lovca MiG-21 bis. Pri sestavljanju je sodeloval nekdanji pilot MiG-21 Vojko Gantar, ki je poskrbel, da se je simulator kar najbolje približal izvirniku.

FOTO: 'Tisti, ki se mu naježi koža, ko pod Poncami zapojejo fanfare, je pravi planiški delavec'

22. 03. 2018 10.41

Kdo piše uspehe planiške zgodbe? Kdo stoji za tem, da kljub morebitnim slabim vremenskim pogojem in težavam največji slovenski športni praznik uspe? To je ekipa več kot 600 ljudi, Slovencev, ki so lepotici pod Poncami predani zato, ker čutijo pripadnost in jim tradicija veliko pomeni. Planiški junaki so teptači snega, zastavonoše, skrbniki naleta in celotne skakalnice, vozniki teptalnih strojev, mizarji, monterji …

Venska bolezen – breme sodobne družbe, ki ga lahko sami močno zmanjšamo

21. 03. 2018 17.44

Venska bolezen je ena najpogostejših nenalezljivih kroničnih bolezni, ki prizadene venski sistem nog. Težave povzroča kar 80 odstotkom ljudem po svetu, bolj pa so na udaru ženske – zbolijo kar trikrat pogosteje kot moški. Začetne težave so težke in boleče noge, kar pa se lahko stopnjuje do hudih venskih razjed, če jih ne zdravimo. Veliko lahko naredimo sami, da zmanjšamo njeno napredovanje.

FOTO: Knjižnica kot iz filmov, obednica iz leta 1689 – kaj se skriva za zidovi novomeškega samostana?

18. 03. 2018 08.24

Knjižnica novomeških frančiškanov ne očara samo na pogled, v njej se skriva prava zakladnica. Najstarejša knjiga je stara 600 let, najdebelejša tehta kar deset kilogramov, na polici se bohotijo originali Slave vojvodine Kranjske. Pohvalijo se lahko tudi z edino staro frančiškansko obednico v Sloveniji. Štirje živijo v samostanu, vsak ima svoje zadolžitve. Nas je sprejel pater Tomaž Hočevar in nam razkril del življenja pod rjavimi kutami.

FOTO: Jogistka Ana Kersnik Žvab: Živimo samo enkrat v tej obliki, ampak če živimo prav, je enkrat dovolj

17. 03. 2018 11.16

Ste vedeli, da obstajajo joga olimpijske igre? Obstajajo. Letos potekajo v Nepalu in naša mednarodno priznana jogistka Ana Kersnik Žvab se jih bo udeležila. Z jogo se ukvarja že deset let. Začela je z jogo za nosečnice, mamice in dojenčke, a ker je v njihovi družini dedna kap, se je posvetila srčni jogi. Zaradi posebnih tehnik, ki krepijo srce, je požela zanimanje tudi v tujini.

FOTO: Prstani, ure, svečniki, figure, stoli – Sevničan ustvarja iz vinske trte

10. 03. 2018 10.02

V Sevnici se ne pišejo zgolj zgodbe o Melaniji, salami, vinu in čevljih, ampak tudi o ljudeh, ki so mojstri postali zato, ker so znali prisluhniti sebi, so vztrajni in preprosto ljubijo to, kar počnejo. Eden takih je Rudi Ameršek, ki je po upokojitvi svojo energijo vložil v vinsko trto. Ne, ni postal vinar. Pod njegovimi pridnimi rokami iz lesa trte nastajajo prave umetnine: nakit, pohištvo, ure, stojala …

FOTO: Zasneženo in neočiščeno parkirišče – plačati parkirnino ali ne?

06. 03. 2018 14.02

Letošnja zima je poskrbela za obilno snežno odejo in povzročila nemalo preglavic. Da so javne površine slabo očiščene, so se najbolj pritoževali Mariborčani. Še zdaj, ko sneg že kopni, je na mnogih plačljivih parkiriščih še vedno tako. Zato se porajajo vprašanja, ali naj plačamo parkirnino ali ne in ali jo sploh moramo? Ker je naša bralka iz Maribora na neočiščenem parkirišču dobila kazen, ker parkirnine ni plačala, smo preverili, kakšna so pravila.

Novi zakon, novo upanje za otroke z avtizmom?

06. 03. 2018 07.16

Mnogo otrok z avtizmom bi pri nas lahko hodilo v običajno šolo, saj so se zmožni normalno učiti. A ker je njihovo vedenje drugačno, se morajo šolati na domu ali v šolah za otroke s posebnimi potrebami. Zato mnogokrat ne dosežejo tega, česar so sposobni oziroma si želijo. To bi se lahko spremenilo, če bi se dopolnil zakon, ki bi tem otrokom kot tudi ostalim s posebnimi potrebami omogočil, da bi dobili spremljevalca.

Izdelki 'Melania' odlično v promet, zaradi ameriške prve dame v Sevnici kar 30 odstotkov več turistov

04. 03. 2018 06.54

Melania Trump je poskrbela, da je v Sevnici, kjer je odraščala, zavel svež turistični veter. Ne samo tuji mediji, ki poizvedujejo o soprogi ameriškega predsednika, tudi tuji turisti hočejo vedeti, kje je živela, kaj v kraju ponujajo. Zaradi nje občino obišče 30 odstotkov več tujih turistov, prav tako so se odlično 'prijeli' izdelki, ki so nastali zaradi nje. Občina zdaj vabi občane, da predlagajo, kako bi razvoj turizma še bolje zasnovali.

FOTO: Slovenka iz preproste mešanice moke in vode ustvarja svetovno prepoznavne umetnine

24. 02. 2018 10.21

Anita Šumer peče kruh z drožmi dobrih pet let. To je kruh, ki sicer zahteva daljši postopek priprave, a je tudi bolj zdrav od tistega s kvasom. Pekovska mojstrica je z umetniško okrašenim kruhom, ki ga je kar škoda pojesti, očarala svetovne spletne portale, zdaj se teh veščin želijo naučiti širom po svetu. Šumrova se je ravno vrnila z Jamajke, kjer je učila peke v domači pekarni, zdaj pa svoje znanje že predaja doma. Obiskali smo jo na delavnici v Ljubljani.

Pogrešate prave razglednice s potovanj? Slovenec ustvaril aplikacijo za pošiljanje pozdravov iz Tajske

18. 02. 2018 06.00

Andrej Fister je imel dovolj objav turističnih fotografij na Facebooku in Instagramu. S Tajcem Noommiejem Kingthongom sta ugotovila, da je na Tajskem pravi podvig poslati razglednico, zato sta naredila aplikacijo. Ta omogoča turistom, da lahko samo s pomočjo pametnega telefona svojim domačim pošljejo čisto pravo razglednico.

Dve slovenski podjetji dobitnici mednarodne nagrade 'Naj delodajalec 2018'

12. 02. 2018 15.38

Preverili smo, kaj pomeni biti najboljši delodajalec. Kaj je tisto, kar ponuja svojim zaposlenim, da jim zjutraj ni težko vstati in oditi na delo, da se počutijo dobro?

Slovenija, gastronomska destinacija? 'Hrana je magnet za turiste, želijo okušati našo Slovenijo'

29. 01. 2018 18.25

Za preboj in uspeh v kulinariki si je treba upati in hoditi po robu med uspehom in neuspehom, je prepričana mojstrica visoke kulinarike Ana Roš. Slovenija ima vse pogoje in možnosti, da se dokaže in tudi ustali na svetovnem kulinaričnem zemljevidu, predvsem zato, ker Slovenci znamo živeti z naravo, pravi.

Mladi zaradi visokih cen nepremičnin in prekarizacije vse težje do stanovanja. So rešitev zadruge?

09. 11. 2017 07.12

Zaradi neurejenih razmer na trgu dela mladi v Sloveniji težko pridejo do redne zaposlitve, ki bi jim omogočila nakup stanovanja in posledično vstop v samostojno življenje. Nedavna raziskava je pokazala, da kar tri četrtine mladih Slovencev živi s starši. So rešitev stanovanjske zadruge? Pilotni projekt je pripravljen, zdaj nas čaka izvedba, obljubljajo na ministrstvu za okolje in prostor.

Slovenija kot prva uzakonila prometne znake za AED: 'Če imamo prometni znak za stranišče, bi ga lahko imeli tudi za defibrilator'

16. 10. 2017 06.30

Zastoj srca, ki je najpogostejši vzrok smrti pri nas, se lahko zgodi komurkoli, kadarkoli in kjerkoli. Možnost, da boste preživeli, je v Sloveniji le šestodstotna, v Švici pa denimo kar polovična. Da bi se približali tej statistiki, moramo vzpostaviti gosto mrežo stalno javno dostopnih AED-jev, ljudi pa izučiti, da bodo defibrilatorje znali uporabiti.

ČASOVNICA: Kako se je Joško Joras kotalil v Dragonjo, se ruval za les, stradal zaradi cvetličnih korit ...

28. 06. 2017 06.32

Joško Joras velja za sinonim spora v povezavi z določanjem meje med Slovenijo in Hrvaško, saj se je prav z njegovim izpostavljanjem v medijih začelo javnosti predstavljati, kaj se dogaja na območju spornih zaselkov na levem bregu Dragonje, eni izmed ključnih spornih mejnih točk med Slovenijo in Hrvaško.

Poklici, rezervirani samo za moške? To ne obstaja

20. 04. 2017 07.00

Poklici naravoslovnih smeri, kot so računalniški programer, elektotehnik, strojni inženir, mehatronik in podobno, so med delodajalci vse bolj zaželeni. In čeprav je na teh mestih še vedno zaposlenih več moških kot žensk, se slednje pri izbiri poklica na stereotipe vse bolj požvižgajo. Na Dnevu za punce smo prisluhnili navdihujočim zgodbam deklet, ki orjejo ledino v poklicih, ki jih tradicionalno pripisujemo moškim.

Slovenci radi rečemo, da smo okoljsko naravnani potrošniki, a naše vedenje kaže drugačno sliko

13. 04. 2017 06.45

Trajnostna potrošnja postaja vse pomembnejša vrednota. Kot je pokazala raziskava, se Slovenci radi deklariramo za odgovorne potrošnike, a naša dejanja od tega precej odstopajo. Najbolj trajnostno naravnane so ženske nad 35 let z višjo izobrazbo, najmanj pa mlajši moški, srednje ali višje izobrazbe. Splošno navodilo za odgovorno potrošnjo pa: Kupujte manj!

Bizarnost slovenske birokracije: bomo za spor okoli dveh smrek in bora plačali 28.000 evrov?

12. 04. 2017 06.45

Gozdarski inšpektor je zoper lastnika kamniškega eko resorta sprožil postopek zaradi nedovoljenega poseka 0,4 kubičnega metra lesa. Sodišče je odločbo razveljavilo, saj da nima nobene pravne podlage. Sodba še ni pravnomočna, če pa bo, bomo stroške sojenja v višini 28.000 evrov krili davkoplačevalci. Medtem je tudi gradbeni inšpektor, čeprav je pristojno ministrstvo njegovo odločbo enkrat že odpravilo, izdal novo.

KOMENTAR Maje Sodja: Spraševali so me, ali se vse Slovenke podrejamo svojim partnerjem?

08. 04. 2017 07.00

"Zelo lepa je, lepo se oblači", so mi "dobrega" o Melanii Trump, ameriški prvi dami, pripovedovali Newyorčani. Tisti, ki imajo o njej poglobljeno mnenje, so večinoma razočarani. Najbrž tudi zato, ker je Melania Trump čisto nasprotje svoje predhodnice Michelle Obama.

FOTO in VIDEO: Jezni Moravčani: Kjer so bili nekoč Havaji, je zdaj deponija, ogroženo je tudi naše zdravje

14. 03. 2017 08.35

Jezero Havaji je bila nekoč priljubljena izletniška točka Moravčanov in okoliških prebivalcev. Zdaj je na tem območju, kot pravijo, deponija. Krajani so prepričani, da podjetje Termit pod pretvezo, da gre za sanacijo opuščenih peskokopov, tam odlaga nevarne odpadke. V Termitu pa odgovarjajo: "Za izvajanje del imamo vsa potrebna dovoljenja." Dodajajo še, da to ni bilo nikoli jezero, ampak industrijski bazen.

VIDEO: Zaradi neurejenih razmer za helikoptersko reševanje plačujemo neverjetne zneske

21. 02. 2017 16.19

Helikoptersko nujno medicinsko pomoč v Sloveniji opravljamo s policijskimi in vojaškimi helikopterji, ki niso v skladu z evropskimi predpisi. Na terenu to najbolj občutijo reševalci, pa tudi bolniki in poškodovanci, ki zaradi neustreznih plovil na zdravniško ekipo čakajo bistveno dlje. Medtem zaradi neurejenih razmer lete opravljata vojska in policija, strošek takih letov pa je celo do 7500 evrov na uro.

Koga ščiti Violeta Bulc? Evropa kljub prijavi o neurejenih razmerah helikopterskega reševanja v Sloveniji ne ve nič

03. 03. 2017 12.57

Helikopterska reševalna služba v Sloveniji ni urejena v skladu z evropskimi predpisi. To je sporno predvsem z vidika varnosti, za kar bi proti naši vladi morala ukrepati Evropska komisija, kjer resor za mobilnost in promet vodi Violeta Bulc. Tam trdijo, da o stanju v Sloveniji niso obveščeni, iz dokumentov, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa je razvidno, da so prijavo prejeli že aprila lani.