AvtorMelita Stolnik

Nepremišljena kraja? Tatovi ukradli samo leve superge, desnih se niso dotaknili
09. 04. 2024 06.00
Zgodba, ki prihaja iz Nemčije, bi lahko sodila tudi v rubriko neumni tatovi, za tamkajšnje policiste pa primer predstavlja pravo uganko. Da so roparji izmaknili samo superge znanih blagovnih znamk, še nekako razumejo. Ne pa tudi, zakaj samo tiste, ki se prilegajo levemu stopalu. Kaj pa ujemajoči desni pari športnih čevljev? Jih ne potrebujejo, se sprašujejo tudi prebivalci nemškega mesteca in s kretnjami nakazujejo na očitno neumnost tatov.

Supermarketi v Nemčiji uvajajo tiho uro
21. 03. 2024 06.02
Ste vedeli, da nekatere trgovine in supermarketi v Nemčiji strankam in trgovcem priporočajo, da šepetajo? Ponekod je skoraj popolna tišina celo obvezna. Nenehna izpostavljenost glasni glasbi, obvestilom po zvočnikih in piskom blagajn je povsod del vsakdana kupcev. A hrup ni samo moteč, zaradi njega lahko človek tudi zboli, že dlje časa opozarja stroka. In zato vse več supermarketov v Nemčiji uvaja tako imenovano tiho uro. Enkrat na teden za eno uro izklopijo zvočnike, da lahko stranke v miru nakupujejo v pravem pomenu te besede.

Upor gostincev v Makarski
14. 03. 2024 07.00
Mestne oblasti so prepovedale plastične, kovinske in steklene konstrukcije, ki ograjujejo terase gostinskih lokalov. Ker gostom zastirajo razgled, ker so grde, predvsem pa postavljene na črno, pravi župan. Odslej bodo morali imeti vsi lokali v Makarski enake, bele sončnike in senčnike. Kdor ne bo upošteval mestnega odloka, ga čaka kazen.

Bi kupili hotelsko sobo in pri tem služili denar? V Belgiji je to mogoče
01. 03. 2024 06.00
Bi želeli postati brezskrben hotelir, ko za ves posel, tudi birokracijo in plačilo davka, skrbijo drugi? V Belgiji je to mogoče. Tako je na primer v Liègeu na zahodu države že vrsto let mogoče kupiti hotelsko sobo. Lastniki v njej ne morejo živeti, lahko pa v sobi uživajo nekaj dni v določenih obdobjih leta. A najpomembneje je, pravi ponudnik hotelskih sob, pri tem služijo denar. Cene hotelskih sob so od 130 tisoč evrov navzgor.

Imajo Hrvati res najmanjše morje na svetu?
28. 02. 2024 06.14
Hrvati so prepričani, da imajo najmanjše morje na svetu. Gre za Karinsko morje pri Zadru. Veliko ni niti šest kvadratnih kilometrov in je skoraj 2000-krat manjše od Marmarskega morja, ki se nahaja v prehodu med Bosporjem in Dardanelami in trenutno uradno nosi naziv najmanjše morje na svetu. Ambiciozni prebivalci vasi in naselij okoli Karinskega morja že kujejo načrte, kaj bo pisalo na krajevnih in reklamnih tablah okoli morja, potem ko oziroma če bodo pristojne svetovne organizacije njihovemu morju priznale status najmanjšega na svetu.

Opozorilo ministra zaleglo, čakalne dobe skrajšali tudi za polovico
20. 02. 2024 17.44
Dokler bodo čakalne vrste v javnih zdravstvenih zavodih dolge, ne boste dobili dovoljenj za opravljanje dela še kot ali pri zasebnikih. To decembrsko opozorilo hrvaškega ministra za zdravje zdravnikom je očitno zaleglo. Ponekod so v zgolj dveh mesecih sezname čakanja bolnikov za nekatere diagnostične preglede skrajšali za več kot polovico. V bolnišnicah v Čakovcu in Varaždinu zdravniki, medicinske sestre in drugo osebje prostovoljno delajo tudi ob koncih tedna in za praznike.

Ljubezen našla tik pred 90. rojstnim dnevom
20. 02. 2024 06.00
Da nikoli ni prepozno in da nikoli nisi prestar za romantiko, dokazuje šest parov, ki so v oskrbi v domu za starejše v angleškem mestu Harrogate ob tradicionalnem angleškem popoldanskem čaju delili svoje zgodbe o ljubezni in skrivnosti dolgega zakona. Nekateri so skupaj že več kot 60 let, drugi so ljubezen našli tik pred 90. rojstnim dnevom. Kako negujejo romanco?

Nemška vas se je pogrezala v samoto, zdaj imajo recept proti osamljenosti
15. 02. 2024 07.00
Druženje ob rezanju čebule, korenja in sladkega krompirja. Tudi to je eden od receptov proti osamljenosti, ki ga v skupni vaški kuhinji pripravljajo prebivalci majhne vasice na severu Nemčije. In kot zagotavljajo, učinkuje. Vas, ki ni imela ne trgovine ne gostilne, se je pogrezala v samoto, ljudje pa v osamljenost. Do pred letom dni, ko je mladi socialni delavec zadeve vzel v svoje roke in vaščane, stare in mlade, zvabil iz samotnega vsakdana v druženje ob različnih dejavnostih.

Zaporniki iz ostankov tihotapskih čolnov izdelujejo glasbila
14. 02. 2024 06.00
Violine, viole in violončela, na katere so virtuozi Orkestra morja igrali na koncertu v sloviti milanski operni hiši La Scala, so posebna glasila. Tudi zato, ker so narejena iz posebnega lesa. Gre za razpadajoče tihotapske čolne, ki so pripeljali migrante na obalo Italije. Mojstri, ki so glasbila izdelali, pa so zaporniki iz največjega italijanskega zapora. Projekt, imenovan Metamorforza oziroma Preobrazba, se osredotoča na preoblikovanje tega, kar bi sicer zavrgli, v nekaj družbeno vrednega in koristnega.

Karneval v Benetkah: za gala večerjo v kostumih do 5000 evrov
13. 02. 2024 06.00
Smo sredi pustnega časa, časa karnevalov. In eden najrazkošnejših ter za obiskovalce nepozabnih je zagotovo karneval v Benetkah. Vrhunec karnevala predstavlja Dožev ples, ki že 30 let v eno od beneških palač iz 16. stoletja privablja goste z vsega sveta, ki se želijo odeti v osupljive kostume in uživati v vrhunski zabavi. Za noč razkošne fantazije z gala večerjo in različnimi predstavami, glasbo in plesom je treba odšteti od 800 do 5000 evrov. Kostumi v ceno niso všteti.

Da bi Perišića videl v dresu Hajduka, pešačil 150 kilometrov
01. 02. 2024 06.00
To je zvestoba predanega nogometnega navijača, bi lahko rekli ob naslednji zgodbi iz Hrvaške. 62-letni Ante Baraba iz vasice blizu Zadra je prepešačil 150 kilometrov od domačega kraja do Splita, na tekmo med Hajdukom in Reko, kot darilo hrvaškemu nogometnemu zvezdniku Ivanu Perišiću, ki je po skoraj 17 letih spet oblekel beli Hajdukov dres s številko 4. Baraba, strasten navijač Hajduka iz Splita, je že pred sedmimi leti je dejal, da bo šel peš po zvezdnika, če bo treba, tudi v London, kjer je Perišič zadnja leta igral za Tottenham.

Zagreb je za tuje delavce postal nevarno mesto
25. 01. 2024 19.10
Zagreb je za tuje delavce, ki jih je na Hrvaško zaradi pomanjkanja delovne sile povabila država, postal nevarno mesto. Postali so tarče nestrpnežev, rasistov in objestnežev. Skupine mladih Hrvatov, med njimi so tudi najstniki, vse pogosteje napadajo, zmerjajo, žalijo, brutalno pretepajo in ropajo dostavljavce hrane. Premier Plenković je val nasilja nad Pakistanci, Indijci, Nepalci, Filipinci, ki si na Hrvaškem s poštenim delom služijo kruh, najostreje obsodil. Policija trdi, da reši dve tretjini primerov nasilja nad tujci. A hrvaška družba bo morala narediti veliko več, da bo ustavila nestrpnost in nasilje do drugačnih, pravijo hrvaški sociologi in mediji, saj razmere počasi že uhajajo izpod nadzora.

Gradnja bunkerjev, obvezni vojaški rok in izjemno povečanje vojaške industrije
23. 01. 2024 18.40
Milijarde poganjajo vojne po svetu. In nobeni ni videti konca. Vojna v Ukrajini je doslej zahtevala že več kot 150 tisoč življenj. Rusija z droni silovito raketira ukrajinska mesta. Razmere so težke tudi na okoli 1500 kilometrov dolgi frontni črti na vzhodu Ukrajine. Dodajmo še več kot 100-dnevno bombardiranje Gaze, kjer je umrlo več kot 25 tisoč ljudi. In zadnje tedne ne mine dan, ko ne bi kateri od politikov ali generalov omenjal, da se je v roku nekaj let treba pripraviti na vojno.

Kapelica za 120.000 evrov: 'Še Svetega Blaža bi prodali'
16. 01. 2024 06.00
Na sosednjem Hrvaškem duhove buri prodaja kapelice. Sakralni objekt, ki so ga v Dubrovniku uredili v 25 kvadratnih metrov velik turistični apartma, prodajajo za 120.000 evrov. "Še Svetega Blaža bi prodali," so ogorčeni domačini. Cerkev molči, saj ni njena nepremičnina. Pa to ni prvi primer na Hrvaškem, da več sto let stari sakralni objekt v zasebni lasti že zdavnaj ne služi več verskemu namenu.

Pri južnih sosedih Hrvatih so na delu 'špeh tolpe'
10. 01. 2024 06.00
Pred dnevi so "špeh tolpe" samo z manjše kmetije pri Karlovcu odnesle za 1000 evrov domače slanine. Pa jim ne diši samo slanina, za sabo ne pustijo niti klobas, še manj dimljenega mesa. In tako je vsako leto v tem času, po kolinah. Lov mož v modrem na "gastro lopove", kot so jih tudi poimenovali ogorčeni Hrvati – nenazadnje vedo, kaj je dobro – je bil doslej na veliko razočaranje oropanih neuspešen. Je pa policija izdala tudi priporočilo.

Hrvati evre še vedno preračunavajo v kune in jih pogrešajo
02. 01. 2024 18.43
Hrvati se očitno nikakor ne morejo navaditi na evro, ki je že leto dni uradna valuta. Čeprav se je z današnjim dnem končalo dvojno označevanje cen, številni Hrvati še vedno preračunavajo evre v kune in se hudujejo, tudi obupujejo zaradi visokih cen, ki pa niso samo posledica uvedbe skupne valute.

Kako so praznovali po svetu?
01. 01. 2024 19.00
Svetovne metropole od Sydneyja do Dubaja so postregle z dih jemajočimi ognjemeti. Abu Dhabi je postavil kar dva rekorda v količini in dolžini postavitve ognjenega spektakla. Prešerno je bilo tudi na ulicah evropskih prestolnic in mest, razen v Nemčiji in na Nizozemskem, kjer so silvestrovanja skazili izgredniki. Ljudje po vsem svetu, tudi v obeh Amerikah, so v novo leto vstopili z upanjem in pozivi k miru. Še posebej v Ukrajini in Gazi, kjer so najdaljšo noč v letu preživljali ob eksplozijah smrtonosnih izstrelkov.

Povečano tveganje za teroristične napade, policija v pripravljenosti
30. 12. 2023 19.45
V mnogih svetovnih in evropskih prestolnicah so zaradi silvestrovanj na prostem in zaradi povečanega tveganja za teroristične napade islamskih skrajnežev, policije v najvišji pripravljenosti. V Franciji bo za varnost skrbelo skoraj sto tisoč policistov in vojakov. Z brzostrelkami oboroženi policisti patruljirajo okoli znamenite katedrale v Kölnu. Belgijsko policijo skrbijo tudi mladi izgredniki. V nekaterih italijanskih mestih pa bodo na najdaljšo noč v letu omejili postrežbo in prodajo pihač, ne samo alkoholnih. V New Yorku bodo dogajanje v mestu nadzirali tudi z brezpilotniki.

Ne z lučkami, svoj dom vsako leto okrasi z lutkami Barbie
30. 12. 2023 14.30
Domala vse domove po svetu v tem času krasijo pisane lučke in praznične dekoracije. A ne doma upokojenke iz ameriške Oklahome. Gospa je velika oboževalka in strastna zbirateljica lutke Barbie. Zbira jih že vse od leta 1988. Svoji zbirateljski strasti primerno svoj dom za božič in ob koncu leta okrasi z osupljivo zbirko malih lutk, odetih v najrazličnejše oprave.

Korupcijska afera odnesla hrvaškega ministra za gospodarstvo
13. 12. 2023 18.36
Hrvaška je ostala brez ministra za gospodarstvo. Davor Filipović je že 30 minister, ki ga je premier Plenković v zadnjih sedmih letih, odkar vodi hrvaško vlado, odslovil čez noč. Filipovića je odnesla korupcijska afera, ki jo je razkril hrvaški tednik Nacional. Ministrov svetovalec, ki so ga prav tako odpustili, je namreč od lokalne zagrebške televizije v zameno za polovico od 200 tisoč evrov denarja od oglasov ponudil oglaševalske akcije številnih državnih podjetij in ustanov. Poleg tega je premiera Plenkovića razjezilo, ker naj bi Filipovićev svetovalec opozicijski stranki Most dajal zaupne gospodarske informacije, ki jih je stranka potem uporabila proti vladi.

Na Kitajskem veliko otrok zboleva za pljučnico
29. 11. 2023 20.32
S Kitajske, od koder se je pred skoraj štirimi leti razširila pandemija covida-19, prihajajo poročila o velikem številu otrok, ki so zboleli za pljučnico. Za zdaj sicer ne kaže, da bi šlo za kakšno novo virusno obliko bolezni dihal. Kljub temu kitajski zdravniki opozarjajo na resnost letošnjega vala pljučnice pri otrocih. Svetovna zdravstvena organizacija je zato Peking javno pozvala, naj takoj posreduje podrobnosti glede naglega porasta bolezni dihal pri otrocih, pa tudi odraslih.

Umor, ki je pretresel Italijo: zakaj je morala umreti študentka Giulia?
20. 11. 2023 17.04
Najprej je Italijo pretreslo izginotje 22-letne študentke iz Benečije, nato pa spoznanje, da je bila kruto umorjena. Umora je osumljen njen prav tako 22-letni nekdanji fant Filippo, ki se očitno ni hotel sprijazniti z razhodom. 22-letnik naj bi nekdanje dekle na martinovo soboto povabil na večerjo, s katere se nikoli ni vrnila domov. Izginil je tudi Fillipo. Po tednu dni iskanja so kar 20-krat zabodeno Giulijino truplo našli v grapi ob jezeru blizu Aviana. Osumljenca so na avtocesti blizu Leipziga ujeli nemški policisti.

Šest tednov pred božičem vrata odprla Jezuščkova pošta
15. 11. 2023 06.00
Praznično vzdrušje z vsakim letom pride prej. Pa ne samo pri nas. Kmalu po 1. novembru marsikje po Evropi in svetu ljudje že lahko zremo v okrašene izložbe ter občudujemo veličastne novoletne jelke v nakupovalnih središčih. Odpirajo se božični sejmi. Po televiziji in na spletu nas bombardirajo z reklamami in nasveti za nakup praznične dekoracije in daril. V Nemčiji pa je šest tednov pred božičem na veliko veselje otrok vrata odprla posebna, Jezuščkova pošta.

Namesto pesticidov in kemikalij med vinske trte spustijo race
08. 11. 2023 06.00
Bliža se martinovo, praznik vina, ko se mošt spremeni v žlahtno kapljico. In na marsikateri mizi se bo ob praznovanju znašla zlato rjavo zapečena gos ali raca. Na vinorodnih območjih Južne Afrike pa ima jata rac tekačic povsem drugo vlogo. Odgovorne so za ekološko pridelavo grozdja in pri svojem delu so nadvse uspešne. Za lastnike vinske posesti in njihovega skrbnika so kot družina, zato jim še na pamet ne pride, da bi katero od 1300 rac dali v pečico.

Bodo morali zaradi migrantov na Hrvaškem uvesti vaško stražo?
25. 10. 2023 18.43
Zaradi vojne na Bližnjem vzhodu tudi na Hrvaškem narašča strah pred novim valom ilegalnih migrantov skozi balkansko migrantsko pot, med katerimi bi se lahko v Evropo tihotapili tudi teroristi. Župan Sinja, hrvaške občine v Dalmaciji, ki meji na Bosno in Hercegovino, je napovedal, da bo za zaščito hrvaških državljanov organiziral vaške straže. Hrvaški policiji očita, da ne obvladuje meje s svojo južno sosedo. Število ilegalnih prehodov v prvih osmih mesecih letos se je v primerjavi z enakim obdobjem lani celo potrojilo, kar priča tudi več kot 34.500 registriranih ilegalnih prehodov hrvaško-slovenske meje.

Fajonova: Ni pravi čas, da bi se pogovarjali o priznanju Palestine
11. 10. 2023 06.00
Že več dni letijo izstrelki med Gazo in Izraelom, med njimi pa je ujetih na tisoče civilistov. Ob tem ostaja strah, da bi konflikt zajel širše območje Bližnjega vzhoda. "Naša skrb je skrb za civiliste in umiritev razmer," je mnenje Unije po neformalnem zasedanju zunanjih ministrov strnila Tanja Fajon. Dejala je tudi, da ravno zaradi tega ni pravi čas, da bi se pogovarjali o priznanju Palestine, kot je to predlagala Levica.

Družina v Teksasu pričakuje 19. otroka
22. 09. 2023 06.00
Ko je Teksašanka Desiree spoznala Christopherja, se je rodila ljubezen na prvi pogled. Poročila sta se, Christopher pa je v zakon pripeljal osem otrok. A za par to ni bilo dovolj, želela sta si več. Desire je vse od poroke vsako leto noseča, trenutno pričakujeta 19. člana družine.

Popiti hektolitri piva z Oktoberfesta pogosto ne končajo v straniščih
22. 09. 2023 06.00
V bavarsko prestolnico se spet zgrinja na milijone ljudi, na največji festival piva na svetu, znameniti Oktoberfest. Seveda morajo hektolitri popitega piva iz telesa tudi nekam odteči. Običajno in na žalost ga obiskovalci odtočijo in svoje neprijetne sledi puščajo posod, ob ograji sejmišča, za šotori in celo na ograjah in vrtovih bližnjih stanovanjskih hiš.

Brutalen pretep v svingerskem klubu v Rovinju: zaposleni odkorakali na svobodo
11. 09. 2023 16.06
Hrvaško pretresa bizaren škandal, v katerega je vpleteno tožilstvo v Pulju. Ker okrožni tožilec ni opravil svojega dela, so prejšnji teden na svobodo odkorakali zaposleni v svingerskem klubu v Rovinju, ki so brutalno pretepli in okradli mladeniča, obiskovalca kluba. Šele po ostrem posredovanju glavne državne tožilke sta v nedeljo v preiskovalnem zaporu zaradi povzročitve hudih telesnih poškodb pristala lastnica svingerskega kluba in eden od nasilnih varnostnikov. Ne zaradi napada na mladeniča, temveč brutalnega fizičnega obračuna z italijanskim obiskovalcem kluba pred dvema mesecema. Še šest zaposlenih v zloglasnem klubu, ki so sodelovali v množičnih pretepih, ostaja na prostosti.

V Šentilju zaradi plazov na cestni infrastrukturi za okoli 15 milijonov evrov škode
08. 08. 2023 20.02
V Občini Šentilj v Slovenskih goricah, kjer si ljudje še niso opomogli od majskih ujm, se je zdaj sprožilo 50 novih zemeljskih plazov, od tega 30 večjih. Praktično vsa občina je v plazovih, razmere opisuje župan. Skupaj jih je na območju Šentilja tako skoraj 500. Od tega jih 200 ogroža hiše, predvsem pa ceste. Nekaterih plazov najverjetneje sploh ne bo mogoče sanirati in številne ceste so zaprte. Škode je po prvih ocenah samo na cestni infrastrukturi za okoli 15 milijonov evrov.