Avtor
Melita Stolnik

Na Hrvaškem vse več zahtev za zaostritev predpisov glede vodnih skuterjev

11. 08. 2021 18.27

Ne samo na cestah, tudi v pomorskem prometu je potrebna previdnost. S hrvaške obale te dni poročajo o kar treh hudih nesrečah z vodnimi skuterji v dveh dneh. Žal se je ena končala tragično. Pred obalo Trogirja je voznica vodnega skuterja, nemška turistka, silovito trčila v jadrnico. Umrla je na kraju nesreče. Na skuterju sta bili tudi njeni mladoletni hčerki. Starejšo so s hudimi poškodbami glave odpeljali v splitsko bolnišnico. Na Hvaru pa je bila v trčenju dveh vodnih skuterjev težje poškodovana 26-letnica.

Sladoled na Češkem postal jabolko spora med političnimi strankami

09. 08. 2021 19.59

Da se politične stranke javno sprejo tudi zaradi malenkosti, že dolgo ni več nič neobičajnega. Pa vseeno je nekoliko nenavadno, da je ena od teh malenkosti lahko sladoled. Vsaj na Češkem, kjer je ta hladna sladka osvežitev postala jabolko spora med strankami sredi kampanje za jesenske parlamentarne volitve. Češka piratska stranka je namreč sladoled razglasila za neekološki izdelek, zato bo na shodih privržencem in volivcem ponujala sadne sorbete. Na to potezo 'piratov' se je nemudoma odzval vodja vladajoče liberalne stranke ANO Andrej Babiš.

V Italiji že drug dan silovito neurje, po Grčiji in na Hrvaškem pa pustošijo požari

28. 07. 2021 21.23

Pasje vročemu obdobju vse pogosteje sledijo silovite nevihte. Po severu Italije je tako že drugi dan zapored pustošilo močno neurje. Najhuje je na območju jezera Como, priljubljene turistične destinacije. Deroča voda in zemeljski plazovi so odnašali vse pred seboj. Uničene so številne hiše in ceste. O žrtvah k sreči ne poročajo. V Grčiji, kjer termometri že kažejo okoli 40 stopinj Celzija, pa se gasilci borijo s kar 50 požari v naravi. Najobsežnejši grozi severu prestolnice Atene. Zagorelo je tudi v Dalmaciji pri Primoštenu.

Hrvaški turizem v šoku, obala že obarvana oranžno

16. 07. 2021 19.38

Zaradi naraščanja števila okužb so vse bolj zaskrbljeni tudi na Hrvaškem. Predvsem turistični delavci so v šoku, saj se sezona še niti prav začela ni, pa se je zgodilo to, česar so najbolj bali. Na zemljevidu Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni je celotna hrvaška obala obarvana oranžno. Nemčija je Zadrsko županijo razglasila za rizično območje. Hotelirji in zasebniki že beležijo prve odpovedi rezervacij. Primorsko-goranska županija je spet uvedla ukrepe, tudi prepoved zbiranja več kot 20 oseb. Župan Dubrovnika je gostincem zagrozil z odvzemom dovoljenj za obratovanje, če ne bodo spoštovali epidemioloških priporočil. Vrstijo se pozivi k cepljenju in spoštovanju ukrepov.

Kako so se dokumenti z osebnimi podatki gospe iz Dubrovnika znašli na Slovaškem?

05. 07. 2021 16.28

Naši južni sosedje imajo težave z odstranjevanjem in uničenjem odpadkov. Še posebej vprašljivo je postalo varno uničenje zaupnih dokumentov. Gospa iz Dubrovnika, ki je pred več kot desetimi leti na upravni enoti vložila vlogo za novo osebno izkaznico, je namreč pred dnevi doživela šok. Delavec v papirnici na Slovaškem ji je na Facebook profil poslal fotografijo z njeno takratno prijavo, z vsemi osebnimi podatki in celo prstnimi odtisi. Dubrovničanka in številni drugi državljani se zdaj sprašujejo, kako malomarno pristojne službe ravnajo z občutljivimi dokumenti in ali jih sploh uničujejo v skladu za zakoni in predpisi. Policija primer še preiskuje, notranje ministrstvo pa zatrjujejo, da varujejo identiteto svojih državljanov.

Hrvaška Istra se sooča z invazijo divjih svinj: v tropih tudi do 30 živali

23. 06. 2021 15.52

Hrvaška Istra se ponaša z največjim obiskom tujih turistov, ki pa jim mirno dopustovanje kratijo divje svinje. Tropi teh živali v naseljih in mestih, v Rovinju in Medulinu jih videvajo tudi pri belem dnevu, postajajo vse večji problem. Tropi, ki zajemajo tudi do 30 živali, se v iskanju hrane potikajo okoli hiš in trgovskih centrov. Za invazijo teh živali, že peto leto zapored, pa so krivi ljudje sami. Vse več novogradenj, predvsem pa črnih gradenj v gozdovih, naravnem okolju divjih svinj, zapuščena polja, neodgovorno ravnanje z odpadki, vse to in še več so vzroki za rušenje naravnega ravnovesja v hrvaški Istri, pravijo tamkajšnji lovci.

'Srce mu je zelo močno bilo, težko je dihal, zmanjkovalo mu je kisika'

14. 05. 2021 18.57

V UKC Ljubljana so od začetka pandemije prejeli 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom, ki po okužbi z virusom prizadene večinoma otroke. O povečanju števila primerov poročajo tudi iz Srbije. Na Hrvaškem je za sindromom zbolelo okoli 20 otrok, natančnih podatkov nimajo. Samo na infekcijski kliniki Frana Mihaljevića v Zagrebu so od začetka pandemije zdravili 15 otrok. V kliničnem centru Rebro so zdravili osemletnega Petra iz Zagreba. Dečkovo življenje je viselo na nitki. Več dni je bil priključen na respirator, v nekem trenutku mu je celo odpovedalo srce. O boju dečka in zdravnikov za življenje, ter strahu, ki so ga preživljali njegovi najbližji, je za medije spregovoril Petrov oče.

Madžari v cepilno kampanjo vključili razvijalce računalniških iger in modno podjetje

13. 05. 2021 18.41

Kljub pandemiji pa se svet vrti naprej. Bolj podjetni posamezniki so tako tudi v cepivu prepoznali poslovno priložnost, hkrati pa s svojimi izdelki ljudi spodbujajo k cepljenju proti covidu-19. Madžari so prvi razvili videoigro, pri kateri mora možicelj z masko uničiti čim več virusov, nagrada pa so cepiva oziroma točke za popust pri nakupu oblačil madžarske modne hiše. Cepiva so navdihnila tudi gostinca iz Zagreba, ki je ponudbo obogatil z novimi koktajli, seveda povsem primernimi za obdobje pandemije.

Upor nemških duhovnikov: blagoslavljajo istospolne zakonske zveze

11. 05. 2021 18.36

Uporu nekaterih nizozemskih in avstrijskih katoliških duhovnikov, prvi kljub prepovedi, ki jo je odredil Vatikan, blagoslavljajo istospolne zakonske zveze, drugi pa so na svoje cerkve razobesili mavrične zastave, simbol raznolikosti, so se zdaj pridružili še nemški dušni pastirji. Več kot sto duhovnikov vodi bogoslužja za blagoslavljanje ljubezni, na katere vabijo istospolne pare in tiste, ki so se že enkrat razvezali. Kongregacija za nauk vere Svetega sedeža je namreč marca objavila dokument, v katerem je zapisala, da cerkev ne sme dovoliti blagoslova istospolnih zvez, ker "Bog ne more blagosloviti greha". Vrh nemške škofovske konference, ki ga še vedno spremlja škandal o spolnih zlorabah duhovščine, je akcijo nemških duhovnikov obsodil. Boji se, da bo ta poteza še poglobila razkol v cerkvi.

Hrvaška obalna mesta samevajo, turistična pristojbina pa dvakrat višja

23. 04. 2021 19.57

Zaradi slabih razmer bodo v štirih hrvaških županijah nekoliko zaostrili ukrepe. V mnogih, tudi obalnih, pa jih bodo sprostili. Tudi v Primorsko-goranski županiji, torej Kvarnerju, kjer beležijo največ novih okužb. Tam se s ponedeljkom spet odpirajo nenujne trgovine in gostinski lokali. V Dubrovniku so zaželi cepiti turistične delavce, ki jih slabe epidemiološke razmere po lanski katastrofalni seveda skrbijo. Ministrstvo za turizem je sprožilo več kampanj o varnem počitnikovanju na Jadranu, a je rezervacij, tudi v predsezoni, malo. Ker so mnoge občine čez noč občutno zvišale turistične pristojbine, se mnogi hotelirji in lastniki drugih turističnih nastanitev bojijo, da bo turistov še manj.

Škandal v Srbiji: na zabavah za elito naj bi zlorabljali mladoletnice

22. 04. 2021 16.34

Srbijo pretresa škandal zaradi zlorabe mladoletnic za zabave, ki so se jih udeleževali vidni srbski politiki in podjetniki. Organizator zabav je vodja koalicijske stranke Združena Srbija, Dragan Marković Palma. Mladoletna dekleta so na zabave v Jagodini vozili iz Beograda, je za eno od zasebnih srbskih televizij povedal nekdanji natakar v hotelu, kjer so prirejali zabave za elito. Na eno od zabav naj bi bila vabljena tudi premierka Ana Brnabić. Marković, ki je bil v preteklosti sodelavec vojnega zločinca in vodje zemunskega klana Željka Ražnatovića Arkana, vse zanika, opozicijo in pričo pa obtožuje podtikanja. Medtem je tožilstvo že sprožilo preiskavo.

Cepilni turizem v Rusiji v polnem razmahu

19. 04. 2021 18.47

Začela se je bitka za turiste, saj prihod tujih obiskovalcev in počitnikarjev marsikateri državi predstavlja velik del družbenega bruto prihodka in seveda številna delovna mesta. Grčija pospešeno cepi turistične delavce, druge države, kot na primer Hrvaška, pa pripravljajo kampanje o varnem počitnikovanju. Tretjo rešitev države vidijo tudi v cepilnem turizmu in že ponujajo ali načrtujejo tako imenovane turistične cepilne pakete. Kot ena prvih je pomanjkanje cepiv in počasno cepilno kampanjo v državah članicah Evropske unije izkoristila Rusija. Cepilni turizem je tam že v polnem razmahu.

Na Portugalskem in Otoku se počasi vračajo v normalo

06. 04. 2021 18.54

Nekatere države zaradi občutnega izboljšanja razmer po praznikih sproščajo ukrepe, druge pa napovedujejo njihovo podaljšanje ali celo zaostrovanje. Skoraj normalen vsakdan spet živijo tudi Portugalci. Zaradi padca okužb in vse večje precepljenosti se v novo normalo vračajo tudi Britanci. Žal pa se razmere spet naglo slabšajo v Franciji. Na Hrvaškem pa skrbi povzroča vse več mlajših covidnih bolnikov v bolnišnicah.

Žaljiva komunikacija Plenkovića in Milanovića: od nilskega konja do huligana

31. 03. 2021 18.48

Politični divjak, zakompleksani lažnivec, nilski konj, hijena, skorumpirani mrhovinar, huligan ... To je le nekaj žaljivk, s katerimi se zadnje dni javno obkladata hrvaški predsednik Zoran Milanović in premier Zoran Plenković. Da se nikoli nista marala, ni skrivnost. A politična komunikacija je po njunem zadnjem sporu okoli imenovanja ustavnega sodnika dosegla dno. Premier Plenković je celo razmišljal o odpoklicu predsednika zaradi sovražnega govora. A priljubljenost levosredinskega Milanovića kljub že skoraj ’trumpovski’ retoriki na desnici in v javnosti nasploh narašča.

Upokojeni general hrvaške vojske in njegova ljubljenka Bibi

29. 03. 2021 19.14

Zagrebčani zadnje dni na ulicah srečujejo nenavaden par. Upokojenega generala hrvaške vojske, ki na povodcu sprehaja svojega hišnega ljubljenčka – jagenjčka. Mesec dni stara ovčka Biserka, general jo ljubkovalno kliče Bibi, ni navadno jagnje, temveč je enakopraven član družine. Čeprav najraje skupaj z domačim kokeršpanjelom po dvorišču preganja kokoši, je Bibi prava mestna punca, ki se rada vozi z avtomobilom, hodi po trgovinah in na sončen dan skaklja po terasi priljubljenega lokala v soseski.

Številne evropske države v luči tretjega vala zaostrujejo ukrepe

22. 03. 2021 18.40

Številne evropske države zaradi vse slabših epidemioloških razmer spet zaustavljajo javno življenje in uvajajo ostrejše ukrepe, ki bodo veljali tudi čez velikonočne praznike. Hkrati pa so konec tedna v več državah potekali protesti proti ukrepom. Madžarska je medtem odobrila že drugo kitajsko cepivo podjetja CanSino. Kljub naraščanju števila okužb in smrti pa se rahljanja ukrepov veselijo v Grčiji. Izrael pa medtem odpira plaže in nočne klube.

Medicinski sestri med zdravljenjem bolnike okradli za več kot pet tisoč evrov

18. 03. 2021 19.49

"Sramota, nezaslišano, nesprejemljivo," so odzivi na dogajanje v nekoč najuglednejši bolnišnici na Hrvaškem, kliničnem centru Dubrava v Zagrebu. Po anonimnem pismu zdravnice o katastrofalnih razmerah v bolnišnici zaradi slabe higiene in pomanjkanja hrane med bolniki je sledil še škandal o zabavah medicinskega osebja sredi najhujše pandemije. Zdaj Dubravo pretresa še odkritje tatvin dveh medicinskih sester. Medtem ko so se covidni bolniki na respiratorjih borili za življenje, sta jim kradli denar, bančne kartice, mobilne telefone in nakit.

Nekoč živahna in cvetoča sirska mesta so zdaj le še kupi ruševin

15. 03. 2021 18.56

Pred desetimi leti so se v Siriji začeli protesti proti režimu predsednika Asada, ki so se sprevrgli v enega najbolj krvavih konfliktov mednarodnih razsežnosti in eno največjih humanitarnih katastrof v 21. stoletju. V spopadih med sirsko vojsko in privrženci opozicije, Kurdi ter skrajneži Islamske države, ki so sirsko mesto Raka razglasili za prestolnico svojega kalifata, je bilo ubitega skoraj pol milijona ljudi, od doma pa jih je pobegnilo več kot 10 milijonov. Nekoč živahna in cvetoča sirska mesta so le še kupi ruševin, med katerimi v skromnih razmerah životarijo preživeli.

Codogno leto dni po odkritju 'pacienta nič': mnoge je še vedno strah

19. 02. 2021 19.44

Pacienta nič, ki ni imel nobene povezave s kitajskim Vuhanom, so odkrili v italijanskem mestecu Codogno blizu Milana v Lombardiji. Oblasti so takrat nemudoma odredile najstrožjo karanteno, a zaman. Virus se je hitro širil po državi. Javno zdravstvo je zaradi cunamija obolelih v spomladanskem prvem valu skoraj kolapsiralo. Kljub večmesečnim najstrožjim ukrepom in popolnemu zaprtju države je v Italiji za covidom-19 umrlo malo manj kot 95 tisoč ljudi, kar našo zahodno sosedo uvršča na žalostno prvo mesto v Evropi in šesto na svetu. Tako kot ves svet se Italija še vedno bori z virusom, a razmere za zdaj obvladuje.

V luči pomanjkanja cepiv tudi Slovaška pogleduje k ruskemu Sputniku

18. 02. 2021 18.49

Kljub zatrjevanju politikov je vse več dvomov, da bo Evropska unija dosegla zadani cilj, da bi do poletja precepili 70 odstotkov prebivalstva. V 450-milijonski Evropi je trenutno precepljenost manj kot dvoodstotna, v Sloveniji smo pri treh odstotkih in pol. Zaradi zamud pri odobritvah in dobavi cepiv v okviru Unije se nekatere države odločajo za nakup drugih cepiv, in to z vso pravico. Tako se Slovaška kot druga članica Unije po Madžarski dogovarja za nakup ruskega cepiva Sputnik, o njem pa razmišlja tudi Hrvaška. Rusija prošnje za odobritev prometa v Uniji sicer še ni vložila.

Kakšne posledice pusti okužba s koronavirusom na živalih?

16. 02. 2021 19.23

Posledice okužb na zdravje psov in mačk že od potrditve prvega primera na Hrvaškem marca lani raziskujejo na Veterinarski fakulteti v Zagrebu. Ta vključuje dva tisoč psov in mačk. Doslej so odkrili, da se je z virusom okužil vsak četrti hišni ljubljenček v lasti osebe, ki je zbolela za covidom-19. V vseh primerih so živali, ki sicer le redko kažejo simptome, okužili lastnik. Psi ne morejo okužiti človeka, ker izločajo premalo virusa, trdijo raziskovalci. Posledice okužb za hišne ljubljenčke pa še niso povsem znane.

Sproščanje ukrepov pri sosedih. Kaj delajo drugače?

02. 02. 2021 19.12

Epidemiološka slika nekaterih naših sosedov se vidno izboljšuje. V Italiji so odprti lokali, restavracije in muzeji, otroci pa so se vrnili v šole. Oranžno je obarvanih le še pet regij. S ponedeljkom bo ukrepe sprostila tudi Avstrija, kjer tedenska incidenca trenutno znaša okoli 100 okužb na 100 tisoč prebivalcev. Hkrati pa Avstrija zaostruje pogoje za vstop v državo. Največji upad novih okužb pa beležijo na Hrvaškem, ki v drugem valu ni imela tako strogih ukrepov, kot jih imamo v Sloveniji.

Švedska vlada priznala, da ji je spodletelo, a ostrih omejitev zagotovo ne bo

23. 12. 2020 18.43

Švedske oblasti so priznale, da jim je z mehkim pristopom v boju proti virusu delno spodletelo. Beležijo skoraj 900 okužb na sto tisoč prebivalcev in tudi največ smrti zaradi covida-19 med skandinavskimi državami. Čeprav je vlada v zadnjem času uvedla nekaj ukrepov, ti še vedno niso tako izjemno strogi. Tudi zato, ker nima zakonske podlage za sprejemanje ostrih omejevalnih ukrepov. Tega razen v primeru vojne ne dovoljuje tudi ustava. Švedski premier, ki je priznal, da jim ni uspelo zaščiti najranljivejše skupine, se še vedno zanaša na odgovorno ravnanje državljanov.

109-letna Luisa: 'Preživela sem špansko gripo in preživela bom tudi covid'

22. 12. 2020 18.35

"Prebolela sem vse mogoče bolezni, pri sedmih letih okužbo s špansko gripo, pri 19 letih tifus, pri 46 še azijsko gripo, in preživela bom tudi covid-19," je odločna Italijanka Luisa Zappitelli, ki je 8. novembra dopolnila 109 let. Čeprav sta s hčerjo, ki skrbi zanjo, že skoraj leto dni zaprti v stanovanju, se vedno optimistična in vztrajna gospa ne vdaja malodušju. Vsak dan se razgibava in nestrpno čaka na cepivo, saj si neizmerno želi objeti vnuke in pravnuke. Veseli pa se tudi, da se bo lahko spet potepala in posvetila svojima konjičkoma, vzreji kanarčkov in vožnji z vespo z vnukom.

Unescov seznam kulturne dediščine bogatejši za 32 novih običajev, veščin in tradicij

18. 12. 2020 18.48

Medvladni odbor Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo je na seznam kulturne dediščine med drugim uvrstil finsko savno, veščine evropskih kamnoseških delavnic, tradicionalni kitajski taj či, pa singapurske ulične prodajalce hrane in severnoafriški način priprave kuskusa.

Pandemija lakote: Američani množično kradejo hrano v supermarketih

16. 12. 2020 18.49

Milijoni obupanih Američanov skušajo preživeti tako, da kradejo hrano po trgovinah. Ameriški trgovci opažajo kar 60-odstotni porast kraj hrane zase in za svoje otroke. Trgovci in varnostna podjetja, ki skrbijo za red v nakupovalnih centrih, so celo prenehali klicati policijo, piše Washington post. Ljudje kradejo predvsem kruh, testenine, riž in hrano za dojenčke. S pomanjkanjem hrane se sooča že vsak osmi Američan. Po vsem svetu je na poti proti lakoti še najmanj 270 milijonov ljudi, opozarja Svetovni program za hrano.

Iznajdljivost na vrhuncu: hotel v Zagrebu ponuja varno covid zabavo

04. 12. 2020 18.33

Eden izmed zagrebških hotelov je našel način, kako v času omejevanja druženja organizirati varno nočno zabavo. Udeleženci so zaprti v hotelske sobe, vendar so prek televizijskega zaslona oziroma aplikacije za videoklice povezani med sabo in DJ-jem. Da v času zabave nihče ne zapušča sobe in da na koncu tudi varno zapustijo hotel, pa skrbijo varnostniki.

Po skoraj desetletju iskanja aretirali enega najhujših serijskih morilcev

03. 12. 2020 18.55

Ruski policiji je uspelo ujeti enega najhujših serijskih morilcev v sodobni Rusiji. Manijak z Volge, kot mu pravijo, je v dveh letih zadavil najmanj 26 žensk. Kriminalisti so 38-letnega Radika Tagirova aretirali v Kazanu v osrednji Rusiji. Identificirali so ga s pomočjo DNK-analize in odtisov čevljev z enega od krajev zločina. Tagirov je med zaslišanjem mirno priznal vsa dejanja. Žrtve je zadavil, ker je bilo to hitro, tiho in za žrtve neboleče, pravi. Zakaj je moril in za žrtve izbiral starejše ženske, ki so živele same?

Nekaj deset ton mandarin bodo podarili

02. 12. 2020 19.07

Kljub slabši letini bodo velike količine mandarin iz doline Neretve letos proizvajalci pustili kar zgniti. Zaradi slabše kakovosti so jih odkupni centri namreč nehali sprejemati. Mnogi so že zaprli vrata. A vseeno bo nekaj deset ton neretvanskih mandarin končalo v rokah tistih, ki si jih ne morejo kupiti. Ker kmetje in zadruge z viški nimajo kam, bodo mandarine podarili bolnišnicam in pomoči potrebnim družinam v vukovarski županiji.

Drugačni prazniki: Nekatere evropske vlade napovedujejo omilitev ukrepov

25. 11. 2020 19.00

Evropske prestolnice in številna druga mesta se že odevajo v praznične barve. Ulice, ki so ponoči zaradi policijskih ur prazne, razsvetljuje več tisoč prazničnih lučk in napisov. A jasno je, da bodo letošnji božično-novoletni prazniki precej drugačni, kot smo jih vajeni. Evropske vlade sicer napovedujejo, da bodo sprostile ali omilile nekaj ukrepov, tudi omejitev gibanja, a jih bo večina ostala v veljavi. Tako bo ponekod druženje ljudi, tudi za praznike, ostalo dokaj omejeno.