AvtorMelita Stolnik

Cene elektrike padajo: 'Na Finskem bi lahko prebivalcem plačali za porabo'
07. 06. 2023 06.58
Cene električne energije v Evropi počasi padajo. Prejšnji teden je bila cena megavate ure na borzah celo negativna, na Nizozemskem kar minus 400 evrov. Eden od razlogov pa preveč proizvedene elektrike. Višek pomeni, da je elektrika na primer v Belgiji skoraj zastonj. Velikim industrijskim obratom so celo plačali, da bodo porabili več elektrike. Z enako težavo, če ji v teh kriznih časih lahko rečemo težava, se soočajo tudi na Finskem. Direktor finskega javnega elektro omrežja je celo izjavil, da bi lahko prebivalcem plačali za porabo elektrike.

S kratkimi nožicami v dir za naslov najhitrejšega corgija
24. 05. 2023 06.23
Že stoletja lahko spremljamo tako konjske kot pasje dirke, a nobene niso tako prikupne kot dirke corgijev, štirinožnih ljubljenčkov pokojne britanske kraljice Elizabete II. V Združenih državah Amerike jih prirejajo ljubitelji te pasme, kužki pa so na kratkih nogicah premerjali trato na dirkališču v Omahi v Nebraski. Tekmovali so za naslov najhitrejšega corgija in nagrado v obliki najljubšega priboljška ter še mnogo več.

S 104 centimetri v višino in 100 kilogrami je Zeus najvišji pes na svetu
23. 05. 2023 06.00
Pravijo, da je pes človekov najboljši prijatelj, najsi bo velik, majhen, dolgodlak, kratkodlak, prikupen ali manj prikupen. A le redki izmed stotine milijonov psov in hišnih ljubljenčkov na svetu se lahko ponašajo z vpisom v Guinnessovo knjigo rekordov. Eden od njih je dveletni Zeus, nemška doga iz Bedforda v Teksasu. Pri Guinnessu so Zeusa okronali za najvišjega živečega psa na svetu, saj v višino meri neverjetnih 104,6 centimetra.

Spijo v garažah, turistom pa oddajajo spalnice: Temne plati turizma na Hrvaškem
22. 05. 2023 19.20
Bliža se čas dopustov in tudi to poletje bomo Slovenci očitno spet množično preživljali pri naših južnih sosedih. Na plan pa prihajajo bolj temne plati turizma na Hrvaškem. Zasebni ponudniki zaradi želje po zaslužku turistom oddajajo celo lastne spalnice, sami pa živijo v garažah in kleteh. Eden od pozivov k ukrepanju je tudi omejevanje števila turistov na najbolj priljubljenih destinacijah.

Množice turistov motijo domačine, župan postavil lesene pregrade
17. 05. 2023 06.00
Idilično alpsko vasico Hallstatt po treh letih zatišja zaradi pandemije spet oblegajo trume turistov. Vasico z manj kot 800 prebivalci letno obišče milijon turistov. Predvsem zaradi čudovitega pogleda na jezero in vasico z alpskimi hišicami in cerkvico iz 16. stoletja v ozadju. Gneča in hrup na obalni uličici, priljubljeni razgledni točki, pa sta dodobra načela živce domačinom. Da bi zmanjšali veselje turistov do fotografiranja in da bi imeli vaščani spet več miru in tišine, je župan na razgledni točki dal postaviti delne lesene pregrade, ki zastirajo pogled.

Vrane napadajo meščane, a ker so zaščitena vrsta, jih ni dovoljeno loviti
16. 05. 2023 06.00
Zgodba, ki spominja na Hitchcockovo klasiko Ptiči. V kultnem filmu ljudi napadajo agresivni galebi in krokarji. Nič hudega sluteče meščane mesta Emmerich v Spodnjem Porenju pa vse pogosteje napadajo poljske vrane. Ljudje so zaskrbljeni. Mestne oblasti delajo vse, kar je v njihovi moči, da bi odgnale skrbi in pomirile prebivalce. Poskusi odganjanja vran, ki so zaščitena vrsta, so bili namreč neuspešni.

Si predstavljate, kako je videti podvodni ragbi?
06. 05. 2023 07.00
Ragbi, šport, ki izvira iz Anglije, igrajo povsod po svetu, najbolj priljubljen pa je v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Vendar je igranje ragbija na zelenici za nekatere preveč dolgočasno, zato se je rodila vodna različica oziroma igranje ragbija pod vodo. Najboljša ekipa prihaja iz mesteca v nemški zvezni deželi Hessen. Njen glavni cilj pa ni samo osvojitev kolajne.

Množičen pomor čebel na Hrvaškem: čebelarji krivijo kmete
02. 05. 2023 18.39
Čebelarji na sosednjem Hrvaškem so vse bolj obupani. V Medžimurju na severovzhodu države je poginilo več kot 16 in pol milijonov čebel in to že tretjo pomlad zapored. Čebelarji za množičen pomor čebel krivijo nevestne kmete. Nekateri uporabljajo prepovedane pesticide, drugi dovoljene, vendar ob nepravem času, pravijo in dodajo: "Kaj takega se v Sloveniji ne dogaja." Še huje je, da bodo kmetje za to prejeli 1300 evrov kazni, medtem ko čebelarji izgube preštevajo v petmestni številki. Da o pomanjkanju domačega medu sploh ne govorimo, pravijo. In da to še ne bi bilo dovolj, zdaj čebelarji, ki so brezbrižne kmete prijavili inšpekcijskim službam, prejemajo grožnje.

Španijo že zajel prvi vročinski val, temperature do 40 stopinj Celzija
27. 04. 2023 19.58
Španijo je presenetljivo zgodaj zajel prvi letošnji vročinski val s temperaturnimi rekordi. Ponekod na jugu države so izmerili celo 40 stopinj Celzija, kar je 15 stopinj nad običajnimi temperaturami v tem času. Najbolj zaskrbljeni so kmetje, državo namreč že pestijo dolgotrajne suše.

Vrtoglave cene na Hrvaškem: 24 evrov za dva kozarca vina in kepici sladoleda
20. 04. 2023 06.00
Da bo letos počitnikovanje pri naših južnih sosedih Hrvatih dražje, je dejstvo. Deloma zaradi splošne krize, ki jo je sprožila vojna v Ukrajini, deloma zaradi višanja cen po uvedbi evra na Hrvaškem. A cene so ponekod na hrvaški obali že zdaj, globoko v predsezoni, osupljivo visoke. 24 evrov za dva decilitra vina in dve kepici sladoleda, devet evrov za kepico kajmaka, kolikor zaračunajo v enem od lokalov v Rovinju, je morda sprejemljivo za premožne tuje turiste, za večino pa ne. Kljub temu si lahko turisti z običajnimi prihodki in nekaj iznajdljivosti, na primer v Opatiji, privoščijo kavo za evro in pol ter pico za devet evrov.

Nesrečnik z avtopivovarskim sindromom. Pijan, čeprav ne pije
05. 04. 2023 06.00
Si lahko vinjen, ne da bi spil kapljico alkohola? Američanu Marku Mongiardu se je življenje skoraj sesulo, ker mu nihče, niti njegova žena, ni verjel, da ne pije in da ni alkoholik. Izgubil je službo učitelja. Zaradi večkratne vožnje pod vplivom alkohola, tako je vedno pokazal alkotest, mu je grozil zapor. 40-letnik ima zelo nenavadno in izjemno redko bolezen, tako imenovani avtopivovarski sindrom. Ta je kriv za to, da je skoraj vedno okajen, saj se večina hrane, ki jo zaužije, v njegovem telesu pretvori v alkohol.

Katerim zaposlenim pravica do odklopa?
03. 04. 2023 18.48
Belgijci so dobili pravico do digitalnega odklopa. To pomeni, da imajo pravico, da so izven delovnega časa, še posebej ob nedeljah in praznikih, za delodajalca nedosegljivi. V skladu z novim zakonom morajo podjetja z več kot 20 zaposlenimi delavci skleniti pogodbo o pravici do nedosegljivosti izven uradnega delovnega časa. Pravica do odklopa mora biti vključena tudi v kolektivne pogodbe in pravilnike o delu. Nenehna prisotnost prek pametnih naprav in tako rekoč stalno delo brez pravega počitka povzročata preveliko preobremenjenost in izgorelost.

Kralja Karla III. v Berlinu čaka prestižen hotel, osebje pod hudim pritiskom
29. 03. 2023 07.00
Čeprav to ni bil njegov prvotni načrt, bo britanski kralj Karel III. na prvi državniški obisk v tujino odpotoval v Nemčijo. S soprogo Camillo bosta bivala v prestižnem hotelu Adlon, kjer je osebje že na nogah, saj želijo, da bi se visoka gosta počutila resnično udobno. Sicer pa se približuje kronanje kralja Karla III., zato raste tudi zanimanje, ali bosta Harry in Meghan, ki ju je povabil na dogodek, prišla in ali res drži, da kralj na kronanje ni povabil njunih otrok, dveh od svojih petih vnukov, Archieja in Lilibet.

Na Hrvaškem nov fizični napad na tujega državljana
21. 03. 2023 20.23
Hrvaško pretresa nov rasistični napad na tuje delavce. V Zagrebu je v noči na torek 20-letnik najprej verbalno napadel indijska državljana, ju ozmerjal in žalil, ker sta tujca, nato pa ju začel tepsti. Mladeniča sta se pred nasilnežem zatekla v bližnji lokal, vendar jima je ta sledil in ju še naprej napadal. Policija je napadalca že aretirala. Tri leta zapora grozi tudi 34-letnemu Hrvatu, ki je pred tednom dni po Zagrebu napadal tuje delavce, ob tem pa kričal nacistične pozdrave in gesla.

Razmere v Venezueli vedno slabše, ljudje zapuščajo državo
06. 03. 2023 18.31
Pomanjkanje, revščina in kriminal. Nekoč, zahvaljujoč nafti, bogata Venezuela je danes, 10 let po smrti levičarskega predsednika Huga Chaveza, ki je državo popeljal na pot propada, in po 10 letih vladavine naslednika Nicolasa Madura, na dnu. Maduro se s pomočjo vojske trmasto oklepa oblasti. Vsi poskusi, da bi se otresli režima, od volitev, protestov do poskusa udara dela vojske, so propadli. Kdor je lahko, je zbežal. Zaradi nevzdržnih razmer se je tako že leta 2019 v okviru repatriacije v Slovenijo vrnilo 55 Venezuelcev slovenskega rodu. V teh štirih letih pa so se razmere tam še poslabšale. Ljudje še vedno zapuščajo državo, hrane je malo in je draga, zdravil skorajda ni, minimalna plača pa znaša manj kot pet evrov na mesec.

Hrvaške posvojitelje v Zambiji znova poslali v zapor
09. 02. 2023 19.29
Osem hrvaških posvojiteljev se je zaradi spleta okoliščin znašlo na sodišču v Zambiji, nato so jih izpustili na prostost. Ko so na letališču že čakali, da se vrnejo v domovino, so jih tik pred vkrcanjem zadržali zaradi obtožb o trgovini z otroki in jih odpeljali v zapor. Sedaj bi morali znova stopiti pred sodnika. A sodišče je zaslišanje preložilo za nedoločen čas. Kaj se dogaja, še vedno ni jasno. Situacija je zarezala tudi v hrvaško notranjo politiko.

Vremenske težave na Balkanu: sunki burje presegali 150 kilometrov na uro
05. 02. 2023 19.31
Snežne nevihte in orkanski veter povzročajo težave na Balkanu. Grčijo in južno Srbijo so zajele snežne nevihte, brez elektrike je več tisoč ljudi, poročajo iz Črne gore ter Bosne in Hercegovine. Na Hrvaškem so za območje Dalmacije in Velebitskega kanala razglasili rdeči alarm. V Splitu so sunki burje, ki so presegali 150 kilometrov na uro, ruvali drevesa, podirali telefonske in električne drogove ter odkrivali strehe. Na 11-letnika je na nogometnem igrišču padla kabina in ga poškodovala. V Zagrebu, od koder poročajo o dveh poškodovanih osebah, pa gasilci že cel dan odstranjujejo posledice divjanja narave.

V kitajskem mestu namerili rekordnih minus 53 stopinj Celzija
02. 02. 2023 06.18
Kitajskim strokovnjakom ni treba na severni tečaj, da bi občutili in preučili izjemno nizke temperature. S hudim mrazom, najhujšim doslej, se spopadajo kar doma. Termometri se na severu države vsako zimo spustijo globoko pod ničlo. A še nikoli bilo tako pasje mrzlo, kot je te dni. V mestu Moha so namerili rekordnih minus 53 stopinj Celzija. A tudi mraz je za nekaj dober, pravijo domačini. Vsakoletni festival ledu namreč v mesto privablja trume turistov.

Dubrovčanom dvakrat na dan pozvonijo poštarji s Filipinov
21. 01. 2023 07.00
Soseda Hrvaška pa se sooča s kroničnim pomanjkanjem delovne sile, čeprav je na zavodu za zaposlovanje prijavljenih več kot 120 tisoč ljudi. A kot kaže, so to službe, ki so na voljo zanimive predvsem tujcem. V zadnjih dveh letih je zaposlitev na Hrvaškem našlo okoli 8000 delavcev iz Azije. Od novega leta Dobrovčanom dvakrat na dan pozvonijo poštarji s Filipinov, ki so k našim južnim sosedom prišli neposredno z gradbišč v Katarju. Na Hrvaškem so le dobre tri tedne, a se tam že počutijo kot doma.

Po 51 letih našli ugrabljeno hčerko
30. 11. 2022 19.34
Družina Highsmith iz Fort Wortha v ameriškem Teksasu pravi, da je priča zgodnjemu božičnemu čudežu. Po 51 letih, odkar je izginila, se je namreč v objem svojih staršev vrnila hčerka Melissa. Leta 1971, ko je bila stara komaj 22 mesecev, jo je ugrabila varuška in jo odpeljala neznano kam. Starši in svojci so jo skupaj s policijo desetletja zaman iskali. Na koncu se je izkazalo, da živi v Južni Karolini pod imenom Melanie Walden. Ključni, da so jo končno našli, pa so bili ujemki DNK-ja na enem od spletnih mest za iskanje sorodnikov in prednikov.

Kitajski prevaranti po ogoljufanih Srbih zdaj nad Špance in Jordance
14. 10. 2022 19.17
Okoli 100.000 državljanov Srbije je nasedlo obljubam kitajskega podjetja Kangoroo treasure o hitrem zaslužku na internetu. Ljudje so v spletno piramidno shemo vložili od nekaj sto evrov do več deset tisoč evrov, mnogi vse svoje prihranke. Nekateri so celo najeli posojila, zdaj pa ostali v ogromnih dolgovih. Kitajski goljufi so po šestih mesecih delovanja v Srbiji skupaj z denarjem, šlo naj bi za okoli 180 milijonov evrov, izginili iz države. Pristojne srbske institucije se na prijave oškodovancev ne odzivajo.

V Evropi naj bi letos izdelali 1,4 milijona manj avtomobilov
23. 09. 2022 18.25
Vlada je v javno obravnavo poslala tudi zakon, ki predvideva plačilo dodatne dajatve za lastnike avtomobilov, tudi električnih. Vstopili smo v proizvodne prostore podjetja Hidria, ki se med drugim osredotoča prav na hibridne in električne pogone. Po napovedih naj bi zaradi pomanjkanja polprevodnikov v Evropi izdelali 1,4 milijona avtomobilov manj, kar pa na poslovanje uspešnega slovenskega podjetja ne vpliva.

Stopnjevanje napetosti na Kosovu, politiki grozijo z izstopom in oviranjem pogajanj
22. 09. 2022 19.11
Na Zahodnem Balkanu podpora ruski invaziji na eni strani in Ukrajini na drugi še bolj deli in razvnema strasti. Napetosti se stopnjujejo tudi na Kosovu. Zveza Nato je zato tja v okviru mirovne misije KFOR poslala rezervne enote, bataljon z okoli 700 vojaki. Strah pred novimi nemiri sproža iztekanje roka za preregistracijo vozil in pridobitev kosovskih registrskih tablic za kosovske Srbe. Razmere pa nevarno zaostrujejo njihovi politiki, ki grozijo z izstopom iz vseh institucij Kosova in oviranjem pogajanj med Beogradom in Prištino pod okriljem Evropske unije.

Inšpektorji naleteli na številne kršitve pri označevanju cen
06. 09. 2022 20.18
Vse bo kmalu še dražje pri južnih sosedih, ki so v ponedeljek vstopili v obdobje dvojnega označevanja cen. S 1. januarjem 2023 bodo kune tudi uradno zamenjali evri. Že z dvojnim označevanjem cen pa se je začelo tudi goljufanje kupcev, poročajo hrvaški mediji. Nekateri izdelki so se čez noč podražili za več kot 100 odstotkov. Tržni inšpektorji so že prvi dan naleteli na številne kršitve, tudi strogo prepovedano zaokroževanje cen navzgor in neupoštevanje fiksnega tečaja pri preračunavanju iz kun v evre. Kršiteljem so prvi dan izrekli le opozorila, sicer pa vsem, ki se bodo okoriščali na račun uvedbe nove valute, grozi 13 tisoč evrov kazni.

Napetosti med hrvaškimi politiki se nadaljujejo
04. 08. 2022 18.36
Saga o spopadu dveh hrvaških hribov, predsedniškega Pantovčaka in vladnega Griča oziroma Gornjega grada, se nadaljuje. Tokrat je počilo zaradi proslave v Kninu ob obletnici operacije Nevihta in enega največjih državnih praznikov na Hrvaškem. Letos sprejem za vojaške poveljnike ob dnevu domovinske zahvale, zmage in hrvaških vojnih veteranov na kninski trdnjavi organizira urad predsednika države. Zoran Milanović je že pred časom razposlal vabila. A so premier Plenković, trije ministri za obrambo, vojni veterani, predsednik parlamenta in nekateri hrvaški generali udeležbo zavrnili. Sporna naj bi bila tudi z deskami pokrita pot na kninski trdnjavi.

250 evrov denarne kazni za pomanjkljivo oblečene turiste
21. 07. 2022 19.23
Hrvaška obalna mesta so že pred leti odredila, da sprehodi v pomanjkljivih oblačilih po mestnih ulicah niso dovoljeni. A turisti napisov, označb in opozoril na tablah očitno ne jemljejo resno ali pa jih preprosto spregledajo. Izjema ni niti Dubrovnik, kjer se iz dneva v dan vse več turistk po starem mestnem jedru sprehaja samo v kopalkah, turisti pa le v kratkih hlačah. Mestni gospodi, kot se Hrvati radi pošalijo z oblastmi zgodovinskega mesta, ki je na Unescovem seznamu kulturne dediščine, je prekipelo. Zato je na ulice poslala redarje. Pomanjkljivo oblečene obiskovalce, pa tudi domačine, čaka več kot 250 evrov denarne kazni.

Nizozemski kmetje vztrajajo s traktorskimi protesti
12. 07. 2022 18.36
Nizozemski kmetje že skoraj mesec dni s traktorji blokirajo ceste ter skladišča trgovin, saj se ne strinjajo z vladnim načrtom o zmanjševanju emisij dušika oziroma proti novim okoljskim predpisom. Za mnoge kmete so okoljski ukrepi propad, saj bodo morali zmanjšati število živali za rejo in nekatere kmetijske dejavnosti. Čeprav je nizozemsko kmetijstvo dejansko največji onesnaževalec tal in voda, so iz solidarnosti s kmeti protestirali tudi ribiči in gasilci. Podporo so jim izrazili tudi stanovski kolegi v Nemčiji, na Poljskem, v Italiji in v Španiji. Nizozemski kmetje pravijo, da traktorjev s cest še ne bodo tako hitro umaknili.

Pri DrogArtu opozarjajo: Previdno na poletnih zabavah
11. 07. 2022 19.34
Nemško vladajočo stranko SPD pretresa škandal z drogami. Na tradicionalni poletni zabavi stranke v Berlinu so z drogo za posilstvo omamili najmanj devet žensk. V stranki so zaradi dogajanja na zabavi ogorčeni in jezni. Poletnega druženja socialdemokratov se je udeležilo okoli tisoč povabljencev, med njimi številni poslanci, pa tudi nemški kancler Olaf Scholz. Dogajanje na zabavi preiskuje tudi policija. O povečanju uporabe drog za posilstvo poročajo tudi s sosednje Hrvaške. Uporaba droge GHB in podobnih psihoaktivnih snovi tudi v Sloveniji ni več neznanka. Te izjemno nevarne droge povzročajo zmedenost in izgubo spomina, v najhujših primerih izgubo zavesti, padec v globoko komo, iz katere je žrtev težko zbuditi, in celo smrt.

Pandemija ali draginja – kaj nas bo bolj prizadelo?
01. 07. 2022 19.17
Ne samo naša južna soseda Hrvaška, na rekordno turistično sezono, sicer ne tako uspešno kot leta 2019 pred pandemijo, in kljub pomanjkanju delovne sile, upajo številne evropske države. Ljudje so po dveh letih zapiranj javnega življenj in omejitev naveličani osamitve in prikrajšanosti. Čeprav v nekaterih državah še vedno veljajo nekateri protikoronski ukrepi, turisti spet množično odhajajo na poletne počitnice. Poleg tega si, preden bo udarila resnična draginja zaradi vojne v Ukrajini, kot napovedujejo ekonomisti, želijo potovati. A popolno okrevanje turističnega sektorja bi lahko trajalo prav tako dolgo kot sama pandemija, ki je še ni konec.

Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele Gardalanda
20. 06. 2022 18.33
Tik pred glavno turistično sezono se v praktično vseh evropskih državah soočajo s hudim pomanjkanjem delavcev v gostinstvu in turizmu. Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele priljubljenega zabaviščnega parka Gardaland. V Grčiji bi nujno potrebovali okoli 55.000 natakarjev, kuharjev in sobaric ter drugih turističnih delavcev. Na Hrvaškem okoli 35.000. Pri južnih sosedih pomanjkanje sezonskih delavcev poskušajo reševati z zaposlovanjem ukrajinskih beguncev, študentov in delavcev iz Azije.