AvtorNatalija

Evropa v boju s covid-19: policijske ure, zaprti lokali, prepoved zborovanj ...
21. 10. 2020 10.49
Širjenje novega koronavirusa se ne umirja, države zato ena za drugo sprejemajo številne ukrepe. Iz Slovaške poročajo o rekordnih 2202 novih okužbah, iz Češke o skoraj 12.000 novih okužbah. Češke oblasti zato uvajajo podobne ukrepe kot spomladi, saj zapirajo trgovine in omejujejo gibanje. Medtem je Nemčija dala zvezi Nato na razpolago svoje vojake za pomoč drugim članicam zavezništva in partnerskim državam pri soočanju s pandemijo covida-19.

V veljavo stopila policijska ura, v Mariboru zavrelo
20. 10. 2020 07.10
Ob 21. uri so začeli veljati dodatni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V Mariboru je zaradi tega verbalno zavrelo med skupino okoli 100 protestnikov in policijo. S polnočjo sicer začne veljati tudi omejitev druženja na največ šest ljudi, prehajanje med regijami pa ne bo več mogoče, ne glede na to, ali je ta na rdečem ali na oranžnem seznamu – na slednjem je sicer tudi uradno le še obalno-kraška regija.

Novih 794 okužb: virus vdrl med bolnike na internem oddelku ptujske bolnišnice
20. 10. 2020 09.10
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo v ponedeljek potrjenih 794 novih okužb. Opravljenih je bilo 4326 testov, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih 18,4-odstoten. Medtem je v ptujski bolnišnici prišlo do obsežnejšega vdora novega koronavirusa med bolnike na internem oddelku, število okuženih v Koroškem domu starostnikov pa je vse višje.

Nevladniki ne nameravajo zapustiti prostorov. Ministrstvo: stavba je nevarna
20. 10. 2020 16.40
Potem ko je ministrstvo za kulturo nekatere nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, nevladniki opozarjajo, da so sredstva za obnovo v proračunu predvidena šele v letu 2023 - in sporočajo, da stavbe ne nameravajo zapustiti.

Evropski milijoni naj bodo vezani na spoštovanje načel pravne države
20. 10. 2020 15.44
Kar 77 odstotkov Evropejcev pričakuje, da bodo evropska sredstva odvisna od spoštovanja načel pravne države, ugotavlja raziskava, ki jo je naročil Evropski parlament. Sicer pa večina državljanov EU podpira večji proračun povezave za premagovanje pandemije. Kot prednostno nalogo vidijo javno zdravje, sledijo pa mu gospodarsko okrevanje in podnebne spremembe.

Kitajska ukrotila virus: ključ do uspeha je strožji nadzor
11. 10. 2020 15.02
Kaj se, medtem ko je Evropa v hudem primežu drugega vala novega koronavirusa, dogaja na Kitajskem, kjer se je vse skupaj začelo? Ključ do uspeha kitajskega obvladovanja novega koronavirusa je nadzor, strožji, kot si ga je privoščila katera koli druga država, pravijo kritiki režima. Dosledno sledenje, stroga lokalna zapiranja, nadzor, ki mu ni mogoče ubežati.

Izmikanje odgovorom, hvalospevi 'šefom' in zvezda – muha
08. 10. 2020 02.49
Drugo soočenje pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je prineslo soočenje podpredsedniških kandidatov Mika Pencea in Kamale Harris. Soočenje, ki bi mu domača in svetovna javnost običajno posvečali manj pozornosti, je tokrat odmevalo že pred dogodkom – tudi zaradi vloge, ki bi jo lahko odigral prihodnji podpredsednik, saj sta oba predsedniška kandidata že v precej visoki starosti. Oba kandidata sta se sicer izogibala odgovorom na najbolj pereča vprašanja, nekaj bolj šaljivih gledalcev pa je za zmagovalko debate razglasilo muho.

'Nobeno cepivo proti SARS-CoV-2 ne povzroči spremembe človeškega genoma'
08. 10. 2020 06.00
Že dolgo kakšno dogajanje ni poskrbelo za toliko dezinformacij kot izbruh novega koronavirusa. Širijo se predvsem po družbenih omrežjih, kot so Facebook, Twitter in TikTok. Eno zadnjih takšnih "obvestil" ljudi svari, da jih bodo s cepivom Moderne, ki spada med obetavnejša in težje pričakovana, spremenili v "GSO-koruzo" – torej v gensko spremenjena bitja, kar ne drži. Je pa velika težava takšnih "obvestil", da avtorji spretno kombinirajo resnična dejstva z neresnicami, zaradi česar ljudje težje zaznajo, da gre za dezinformacijo.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00
Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Proučevanje ukrepov namesto krikov veselja, smeha in objemov: Pogrešam mladost na hodnikih
05. 10. 2020 13.14
"Pogrešam razigranost, ki je po šolskih hodnikih vladala pred covidom," pravi Vanja Kancler, profesorica slovenščine na mariborski srednji zdravstveni in kozmetični šoli. Izbruh novega koronavirusa je spremenil življenje tako dijakov kot učiteljev, ki imajo danes svoj praznik. Peti oktober je namreč svetovni dan učiteljev in Kanclerjeva, s katero smo se pogovarjali o tem, kako učitelji svoj praznik doživljajo letos, pravi, da imajo tokrat le eno, veliko željo: naj bo čim prej konec "koronačasov".

Ura in pol kaosa: Trumpove pikre opazke in malo 'težkih vprašanj' za Bidna
30. 09. 2020 02.35
Rokavice v ameriški predsedniški tekmi so snete, aktualni predsednik Donald Trump in izzivalec, demokrat Joe Biden, sta se pomerila na prvem soočenju pred volitvami. V uri in pol naj bi odgovorila tudi na tista ključna vprašanja, ki najbolj zanimajo neodločene volivce in volivce ključnih držav. Namesto tega sta se predvsem pregovarjala in poskrbela za izjemno negledljivo soočenje, po katerem se je zagotovo marsikdo vprašal – ali res potrebujemo še dve takšni?

Mesto v strahu pred amebo, ki napade možgane
27. 09. 2020 13.31
Prebivalci ameriškega Lake Jacksona imajo težave z amebo naegleria fowleri, katere prisotnost so odkrili v tamkajšnjem javnem vodovodu. Gre za amebo, ki lahko povzroči vnetje možganov, okužba pa je ponavadi usodna. Okužbe so sicer redke, od leta 2009 do 2018 je v ZDA zaradi tega umrlo 34 ljudi. Pristojni so prebivalcem sporočili, naj vodo iz vodovoda uporabljajo le za splakovanje stranišč.

30-letnik toži mamo, ker ga je vrgla iz hiše in hoče, da neha igrati igrice
27. 09. 2020 10.37
Pandemija novega koronavirusa spreminja tudi družinske odnose, marsikje jih močno postavlja na preizkušnjo. Ekstremen primer prihaja iz Mehike, kjer 30-letni Christian Uriel mamo in teto toži, ker sta ga "izgnali iz hiše" – s pomočjo metle in vedra z mrzlo vodo. Ženski odraslemu moškemu očitata, da je pandemijo izkoristil tako, da je nehal iskati delo, dneve naj bi preživljal tako, da je igral videoigrice – in živel na račun obeh žensk. 30-letnik meni, da je žrtev družinskega nasilja.

Preživel strmoglavljenje in ognjeni pekel: skočil iz letala in videl gorečega prijatelja
27. 09. 2020 09.53
Potem ko je v bližini ukrajinskega mesta Harkov na vzhodu države med zasilnim pristajanjem zagorelo vojaško transportno letalo Antonov An-26, v nesreči pa je umrlo 26 vojakov, večina je bila kadetov akademije vojnega letalstva v Harkovu, je edini preživeli spregovoril o grozi, ki jo je doživel.

Ikono Ruth Bader Ginsburg bo nasledila konservativna mati sedmih otrok
27. 09. 2020 07.52
Ameriški predsednik Donald Trump je v skladu s pričakovanji na slovesnosti pred Belo hišo imenoval 48-letno konservativno prizivno sodnico Amy Coney Barrett na položaj vrhovne sodnice ZDA. Republikanska večina v senatu jo namerava potrditi do splošnih volitev 3. novembra. Demokratski strani izbira ni niti najmanj po godu. Menijo, da je z njenim imenovanjem ogrožena pravica Američank do splava, zdravstvena reforma Obame, skrbi jih tudi za pravice manjšin in homoseksualcev.

Negativni test ob vstopu v Slovenijo bo zadoščal, da karantena ne bo odrejena
26. 09. 2020 09.57
Vlada je na dopisni seji odločila, da bo od ponedeljka, 28. septembra, negativni test ob vstopu v Slovenijo že zadoščal, da karantena ne bo odrejena. V petek so v Sloveniji sicer potrdili 184 novih okužb s koronavirusom, ena oseba je umrla. V CUDV Črna na Koroškem beležijo 32 pozitivnih uporabnikov in 15 zaposlenih, zato bodo vzpostavili rdečo cono. V SB Jesenice pa so zaradi vdora virusa v bolnišnico morali zapreti dva oddelka.

V 36 urah padlo toliko dežja kot običajno v dveh septembrih skupaj. Padel pa je tudi sneg
26. 09. 2020 07.22
V številnih delih Slovenije je začetek vikenda zaznamovalo pestro vremensko dogajanje. Občani so gasilcem poslali obvestila o kar 121 dogodkih, težave je povzročala meteorna voda, sprožilo pa se je tudi več zemeljskih plazov. Medtem je višje predele že pobelil sneg, meja sneženja se je ponekod spustila do okoli 900 metrov nadmorske višine.

Amy Coney Barrett: nasprotnica splava, ki ji demokrati ostro nasprotujejo
26. 09. 2020 09.41
Ameriški mediji poročajo, da bo predsednik Donald Trump danes na položaj vrhovne sodnice ZDA imenoval Amy Coney Barrett. Imenovanje dviguje veliko prahu, saj ji demokrati očitajo nasprotovanje splavu in preveč konservativno držo, s čimer je ne vidijo kot naslednico demokratske ikone Ruth Bader Ginsburg, ki je pred tednom dni umrla za rakom, stara 87 let. Bader Ginsburgovo bodo prihodnji teden pokopali v Arlingtonu.

Vlada o predlogih petega protikoronskega zakona
23. 09. 2020 16.26
Vlada razpravlja o predlogih petega protikoronskega zakona in zakona o nacionalnem demografskem skladu. Reprezentativne sindikalne centrale so vlado sicer pozvale, naj ta teden še ne sprejme predloga petega protikoronskega zakona, temveč nadaljuje usklajevanja s socialnimi partnerji oziroma naj iz zakona izvzame neusklajene predloge. Seja ESS pa se je predčasno končala zaradi odhoda sindikatov.

Na OKS okužena oseba, več zaposlenih v karanteni. Počivalšek 'čaka informacije'
23. 09. 2020 16.40
Na OKS so potrdili pozitivno okužbo z novim koronavirusom. Osebe na prireditvi sicer ni bilo. Več ljudi je v samoizolaciji, tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, ki še čaka na test. Kot kaže, pa ne razume, zakaj se ji zaradi nespoštovanja pravil trese stolček. Nacionalni inštitut za javno zdravje je medtem v komentarju pozitivnega mnenja o izvedbi prireditve zapisal, da je v zaprtih prostorih potrebno pravilno nošenje maske. Ob tem je poudaril še odgovornost vsakega posameznika za dosledno izvajanje preventivnih ukrepov.

100 milijonov evrov prometa: bomo obdavčili digitalne multinacionalke?
23. 09. 2020 15.21
Poslanska skupina Levice je v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o davku na digitalne storitve. Z zakonom bi po sedemodstotni stopnji obdavčili storitve digitalnih multinacionalk, ki v Sloveniji letno ustvarijo okoli 100 milijonov evrov prometa, ki pa se še povečuje. Pozivi k obdavčitvi gigantov se vrstijo po vsem svetu, išče se rešitev na evropski ravni, zaenkrat pa je bilo malo uspeha.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00
Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Slovenska zdravnica o boju s covid-19 na Švedskem, kjer ne nosijo mask, skrbijo pa drug za drugega
19. 09. 2020 07.22
Marsikdo, ki je pri nas nezadovoljen z ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa, kot zgled postavlja Švedsko. Pavšalno, brez poznavanja dejstev. Ne drži, da tam živijo brez vseh omejitev. Kot tudi ne drži, da za več svobode niso plačali cene. A zdi se, da jim bo morda na dolgi rok uspelo. Pa ne, ker bi ignorirali ukrepe, ampak ker jih vse bolj ponotranjajo in zaupajo pristojnim, da delajo v dobro ljudi. Predvsem pa, ker dobro sočloveka postavljajo pred lastni egoizem. O tem, kako se s covidom-19 spopadajo na Švedskem, smo se pogovarjali z Damjano Berce, ki tam že nekaj let živi in dela kot družinska zdravnica.

Dojenčica, ki je ob rojstvu tehtala le 414 gramov, zapustila bolnišnico
18. 09. 2020 12.49
Elena, najmanjša dojenčica, ki se je kdaj rodila na Hrvaškem, je končno zapustila bolnišnico. Deklica se je rodila maja, v 27. tednu nosečnosti, ob rojstvu pa je tehtala le 414 gramov. Ko je zapustila bolnišnico v Osijeku, je tehtala petkrat več. Starši in stroka pa se strinjajo – Elena je naš mali čudež.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'
15. 09. 2020 13.50
Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Vrhunski športnik na štirih nogah: hiter, drzen, močan in avtohton
13. 09. 2020 08.18
Odločen, jasen pogled, prijeten karakter, hitre noge, izjemna moč. To je ljutomerski kasač. V približno 150 letih načrtne vzreje so imele te čudovite živali na ljutomerskem in širše različno vlogo. Sprva so bili konji seveda neobhodno potrebni za delo na kmetiji, pozneje so ob tem s svojo hitrostjo še navduševali na hipodromu, danes je prav to njihova najprepoznavnejša vloga. A čas jim niti ni bil naklonjen. Populacija se krči, zavezani jim ostajajo le še najbolj predani rejci, ki si življenja brez njih ne predstavljajo. Si pa želijo, da bi jim njihova dejavnost – po zgledu iz tujine – omogočala boljše prihodke, saj se sicer bojijo za prihodnost teh plemenitih živali na našem območju.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba
12. 09. 2020 08.27
Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Noro vreme: prebivalce Kolorada presenetil sneg
09. 09. 2020 06.00
Iz poletja v zimo v le nekaj urah. To se je zgodilo prebivalcem ameriškega Kolorada, ki so sicer vajeni hitrih temperaturnih obratov, a so jih snežinke vseeno presenetile, saj se takšni vdori arktičnega zraka običajno dogajajo med novembrom in februarjem. A tokrat je dramatično poslabšanje vremena več kot dobrodošlo, na območju namreč pustošijo obsežni požari in gasilci upajo, da jim bodo padavine ogenj pomagale vsaj omejiti. Še huje pa je po drugih delih države, kjer ogenj golta vse pred seboj, olajšanja pa ni na vidiku.

Cilj šestletnega obetavnega nogometaša je biti najboljši na svetu
08. 09. 2020 06.00
Kako poteka vsakdan šestletnega Arata, enega največjih nogometnih upov na svetu? Zdaj je njegov oče javnosti popolnoma odprl vrata v svet malega talenta. Na domu so ju obiskali novinarji in sami ugotovili, da je Aratov trening izredno naporen, celo za odraslo osebo.