AvtorNatalija

Janša zaradi preiskave v Banki Slovenije pisal von der Leynovi
11. 06. 2020 15.23
Predsednik vlade Janez Janša je pisal predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen in ji ponudil "roko sprave - poravnavo v tožbi komisije proti naši državi zaradi preiskave v Banki Slovenije". Šlo naj bi za Janševo solo akcijo, s katero naj vlada ne bi bila seznanjena. Janša sicer pravi, da gre za preverjanje - ali obstaja možnost, da EK tožbo umakne.

Zadnje slovo od Georgea Floyda: 'Njegov zločin je bil ta, da je bil rojen črn'
09. 06. 2020 07.14
V Houstonu so se na spominski slovesnosti in pogrebu poslovili od 46-letnega Georgea Floyda, katerega smrt je sprožila množične proteste proti policijskemu nasilju. V ZDA se obeta reforma policije, v ospredje pa zdaj stopajo tudi policijski sindikati – v podporo policistom. Trump je medtem znova razburil s svojimi tviti - v enem izmed njih je 75-letnika, ki sta ga policista med protesti porinila na tla, označil za provokatorja Antife.

'Niso nas naučili razlike med močjo in avtoriteto. Niti, kako oboje pravično izvajati'
09. 06. 2020 13.30
Občutek moči je tisti, ki v veliki meri določa, kakšna je naša interakcija z drugimi posamezniki in družbo. Večja, kot je moč posameznika, boljši je njegov dostop do virov, kot so hrana, izobrazba, delovno mesto, celo nabor potencialnih partnerjev. Težava pa je, da je mogoče postati "pijan od moči", pravi Marwa Azab, strokovnjakinja s področja nevroznanosti.

Satelitski posnetki razkrivajo, da se je virus v Vuhanu hitro širil že avgusta 2019?
09. 06. 2020 09.37
Strokovnjaki medicinske fakultete univerze Harvard so pod drobnogled vzeli satelitske posnetke, ki prikazujejo parkirišča bolnišnic v Vuhanu. Kot pravijo, je mogoče na podlagi analize teh posnetkov sklepati na to, da se je novi koronavirus v mestu širil že avgusta lani – torej veliko prej, kot so kitajske oblasti priznale obstoj virusa, ki je kasneje povzročil padnemijo in ob številnih življenjih terjal tudi velik gospodarski davek.

Avtomobilska industrija v težavah, vseeno v Nemčiji več optimizma: Ne padamo na nos
08. 06. 2020 14.49
Slabih novic za nemške avtomobilske proizvajalce, od katerih so odvisna tudi številna naša podjetja, še ni konec. Odprtje avtomobilskih salonov ni prineslo želenega razcveta prodaje, tudi paket državne pomoči ni takšen, kot bi si ga želeli nemški avtomobilski giganti. Je pa v nemški industriji vseeno zavelo nekaj optimizma, majski pričakovan padec proizvodnje je veliko nižji od aprilskega.

Proizvodnja pred odobritvijo: dva milijona odmerkov cepiva naj bi bila že v skladišču
08. 06. 2020 12.03
Število primerov novega koronavirusa po svetu je preseglo sedem milijonov, tekma za cepivo se tako stopnjuje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je po svetu na delu več kot 115 ekip, ki se trudijo razviti učinkovito cepivo. Več podjetij je prepričanih, da v rokah že imajo učinkovito cepivo. Ekipa, ki razvija cepivo na univerzi v Oxfordu, je celo tako prepričana v uspeh, da namerava – ob izdatni finančni podpori fundacije Billa in Melinde Gates – še pred uradno zeleno lučjo za cepivo v proizvodnjo poslati dve milijardi odmerkov. Dva milijona odmerkov pa naj bi že imele pripravljene ZDA. Pri čemer velja poudariti, da zelene luči regulatorjev za uporabo cepiva na populaciji trenutno nima še nihče, hitenje pa vzbuja tudi kar nekaj pomislekov.

Razpustitev policije, denar sociali. Sta rušenje kipov in Twitterjev aktivizem res del rešitve?
08. 06. 2020 10.02
V ZDA in marsikje drugod po svetu so se konec tedna odvili novi protesti zaradi policijske brutalnosti in rasizma, ki jih je sprožila smrt temnopoltega Georgea Floyda. V Minneapolisu se obeta razpustitev policije, širše po državi pa spremembe financiranja policije in uvajanje programov, ki bi zmanjšali prepad med rasami. Vse vpletene strani na tem področju sicer čaka ogromno dela.

Židan: Tanja Fajon je v mojih očeh naslednja premierka Slovenije
28. 05. 2020 11.12
Dejan Židan se umika z mesta predsednika stranke Socialnih demokratov. Odločitev predsednika stranke, ki jo je vodil od leta 2014, je bila nepričakovana, čeprav pravi, da je o tem razmišljal dlje časa. Vodenje stranke bo prevzela Tanja Fajon, ki jo Židan vidi v vlogi prihodnje slovenske premierke.

Zadnji še živeči tigrovec praznuje 100 let: 'Sam sebi se čudim, da sem še vedno tukaj'
16. 05. 2020 07.40
O mojem življenju brez težav napišete knjigo, se nasmehne Alojz Kralj, še zadnji živeči tigrovec, ki danes praznuje stoti rojstni dan. Stoletnik je z nami obujal spomine na čase, ko se je bilo treba boriti za slovenstvo in za to tvegati tudi glavo – pa čeprav tega članom organizacije dolgo niso priznavali. "Ni se govorilo o nas," pravi Kralj. In doda: "Zdaj je na srečo drugače, mislim, da smo dobili svoje mesto."

Letošnje poletje: na 100 kvadratnih metrih le 15 kopalcev
15. 05. 2020 18.39
Aplikacija za prehajanje meje in stroga navodila za vedenje na plaži. Načrt hrvaških oblasti za letošnje poletje ob hrvaškem morju je vse bolj jasen. Hrvaški minister za turizem pravi, da so pripravili aplikacijo za mobilne telefone, na ta način naj bi čim bolj pospešili čezmejni promet in skrajšali čakalne dobe ob vstopu v državo. Od turistov pa bodo zahtevali tudi odgovorno vedenje na plaži. Na morskih in sladkovodnih kopališčih bo istočasno na 100 kvadratnih metrih lahko 15 kopalcev. Tako v vodi kot na plaži bo potrebna medsebojna razdalja - meter in pol. Ležalnike in toaletne prostore bodo redno dezinficirali. Ukrepi so podobni tistim, o katerih razmišljajo tudi druge države, denimo Španija.

'Airbnb stanovanja' kupili tudi s krediti, a najemnikov (še) nočejo: Čakamo turiste
13. 05. 2020 06.00
Država bi morala regulirati oddajanje stanovanj preko spletnih platform, omejiti bi morali število turistov ... To sta dve iztočnici razprav, ki smo jih poslušali še pred nekaj meseci. Danes je situacija popolnoma drugačna, mnogi, ki so v zadnjih letih oddajanje stanovanj turistom spremenili v dodaten ali celo glavni vir zaslužka, pa so se znašli v velikih težavah. Kritiki visokih najemnin in pomanjkanja stanovanj – predvsem v Ljubljani – v situaciji vidijo priložnost, da stanovanja spet postanejo dostopnejša. In niso edini, podobna so tudi pričakovanja po svetu. Vprašanje pa je, ali se bo to res zgodilo. In seveda – če boste vztrajali pri oddajanju stanovanja preko na primer platforme Airbnb – kaj vse bo drugače?

Na Havajih so se pripravljeni odpovedati turistom, da bi se zaščitili pred virusom
07. 05. 2020 06.00
Rajske plaže, do koder seže pogled, pa modrina morja. Slišati je kot idila, kamor bi se marsikdo z veseljem umaknil. Nič ne bo, pravijo prebivalci Havajev. Medtem ko je ZDA izbruh novega koronavirusa najhuje prizadel, so na Havajih potrdili le 600 okužb, umrlo je 17 ljudi. Prepričani so, da je za to zaslužna predvsem odmaknjenost območja. Za varnost so se zdaj pripravljeni odpovedati tudi velikemu delu turističnih prihodkov, tiste, ki bodo vseeno prišli, pa bodo poslali v karanteno.

Nevarnosti še ni konec: v številnih laboratorijih potekajo testiranja cepiv in zdravil
30. 04. 2020 19.52
Čeprav se številne države postopoma vračajo v aktivno življenje, so strokovnjaki jasni - grožnja novega koronavirusa ostaja. Nevarnosti bo zares konec šele, ko bomo imeli na voljo učinkovito cepivo ali zdravilo. Testiranja že potekajo v številnih laboratorijih, rezultati pa so vse bolj spodbudni. Kljub temu smo od učinkovitega cepiva še oddaljeni, se je pa na testiranju dobro odrezalo eksperimentalno zdravilo remdesivir.

Ljubljana, Kranj, Maribor ... Mobilnost najnižja v mestih. A tam je tudi največ stvari na dosegu roke
29. 04. 2020 09.40
Slovenci smo precej "mobilen narod". Podatki A1 razkrivajo, da je bila povprečna mobilnost slovenske populacije med januarjem in 12. marcem okoli 70-odstotna, kar pomeni, da je v povprečnem dnevu 70 odstotkov Slovencev zapustilo svoj domači kraj oziroma natančneje - so se premaknili za več kot dva kilometra.

Kakšne bodo letošnje poletne počitnice?
27. 04. 2020 08.50
Poletje je pred vrati. In čeprav so številni upali, da se bo pandemija do glavne počitniške sezone že dovolj umirila, je zdaj že jasno, da bo letošnje poletje v vsakem primeru precej drugačno od prejšnjih. Številne najbolj priljubljene turistične destinacije na svetu začetek poletne sezone vse bolj premikajo proti avgustu, tudi po tem datumu pa napovedujejo, da bodo dobrodošli le gostje iz držav, kjer bo novi koronavirus obvladan, veljali pa bodo strogi ukrepi socialnega distanciranja. Za zdaj tako vse bolj kaže, da bomo počitnice preživljali doma in v bližnji soseščini.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo
24. 04. 2020 06.00
Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

EU na 'koronakocki': kdo bo pil, kdo plačal, kdo dobil milijone?
23. 04. 2020 12.16
Kako bo evropsko gospodarstvo okrevalo po pandemiji novega koronavirusa? Eno najpomembnejših vprašanj je skupno zadolževanje, bruseljski viri pa priznavajo, da bo pot do dogovora precej mučna – pričakovanja je znižal celo predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Pandemija novega koronavirusa je med drugim spet naplavila stara nasprotja in zamere med članicami, ker je pandemija še ojačala obračanje k nacionalnemu, pa se razpoke le še poglabljajo in povezavo postavljajo na veliko preizkušnjo.

V Italiji število okuženih prvič od začetka epidemije padlo
20. 04. 2020 08.02
Poleg Slovenije danes tudi številne druge države začenjajo opuščati nekatere ukrepe, ki so jih uvedli zaradi pandemije koronavirusne bolezni 19. Tako so na Norveškem z današnjim dnem med drugim odprli vrtce, na Danskem frizerske salone, v Nemčiji pa je rahljanje ukrepov odvisno od posameznih dežel. V Italiji pa je danes prvič od začetka epidemije število trenutno okuženih z novim koronavirusom padlo v primerjavi s številom predhodnega dne.

Viralna fotografija para postala simbol upanja in ljubezni
17. 04. 2020 19.30
Mindy in Ben sta par že 13 let, novi koronavirus pa je na preizkušnjo postavil ne le njuno poklicno, pač pa tudi zasebno življenje. Delo je stresno kot še nikoli, pravita, saj se zdravstveni delavci ves čas bojijo okužbe. Ju je pa epidemija naučila tudi pomembne lekcije – kako ključno je, da imata v tem času oporo drug drugega.

WHO: Smrtnost covida-19 desetkrat višja kot pri prašičji gripi
13. 04. 2020 07.57
V ZDA so zabeležili več kot 1500 novih smrtnih žrtev bolezni covid-19 in imajo zdaj skupno 22.105 umrlih, največ na svetu. In medtem ko so se številni Španci lahko vrnili na delo, pa je v Italiji število žrtev znova naraslo. V hrvaškem Karlovcu je zaradi okužbe v samoizolaciji kar 13 članov štaba civilne zaščite. V Srbiji pa so v zadnjem dnevu zaznali 424 novih okužb. Od tega je 139 okužb samo v niškem gerontološkem centru, ki so posledica številnih nepravilnosti, zato so privedli tamkajšnjega direktorja.

Civilna zaščita na severnem Primorskem med občani zaznava vse več nestrpnosti
13. 04. 2020 08.33
V Sloveniji smo v nedeljo potrdili le sedem novih okužb s koronavirusom. Pod deset novopotrjenih okužb na dan smo v Sloveniji sicer zabeležili nazadnje v začetku marca. Civilna zaščita na Primorskem ugotavlja, da so občani vse bolj nestrpni in razdražljivi. Medtem pa se podjetja, ki so zaradi novega koronavirusa zaustavila proizvodnjo, počasi pridružujejo tistim, ki je niso ustavila ali pa so jo nadaljevala v zmanjšanem obsegu.

Mesec dni epidemije: na vidiku omilitve ukrepov, krajša karantena ob vstopu v državo
12. 04. 2020 07.48
V enem mesecu po razglasitvi epidemije covid-19 je pri nas število potrjenih primerov okužbe naraslo za več kot tisoč. V zadnjih dneh je trend naraščanja števila obolelih ugoden, zato se obetajo prve omilitve vladnih ukrepov. A pristojni poudarjajo, da razmere še niso stabilne in da socialni stiki še dolgo ne bodo takšni, kot smo jih vajeni. Medtem so karanteno za osebe, ki vstopajo v Slovenijo, s 14 skrajšali na sedem dni.

Spodbudne novice iz Italije: najmanj žrtev v treh tednih
12. 04. 2020 08.47
Iz Italije prihajajo dobre novice. Zabeležili so namreč najmanj smrtnih žrtev po 19. marcu, in sicer 431. Upada tudi število hospitaliziranih in bolnikov na intenzivni negi. Po podatkih ameriške univerze Johns Hopkins so na svetu potrdili skupno 1,8 milijona primerov okužbe z novim koronavirusom, umrlo je več kot 110.000 ljudi, največ v ZDA.

'V svobodo bomo morali stopati previdno.' Poletja v tujini letos najbrž ne bo
11. 04. 2020 09.23
Čeprav so velikonočni prazniki, še naprej veljajo vsi ukrepi, ki so bili sprejeti za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V domu starejših v Ljutomeru so medtem potrdili okužbo z novim koronavirusom še pri enem oskrbovancu in treh zaposlenih. Vlada je odločila, da bodo osebe, ki bodo od nedelje prišle v Slovenijo, morale za sedem dni v karanteno na naslovu prebivanja ali nastanitve, nato se jih bo testiralo na novi koronavirus. Na NIJZ pa opozarjajo, kako pomembno je v tem času - kvalitetno spanje.

Če širjenje virusa omejimo, ta oslabi, ugotavljajo v italijanski Lombardiji
11. 04. 2020 08.00
V italijanski Lombardiji, ki jo je koronavirus najhuje prizadel, opažajo, da je zdravstveno stanje sprejetih pacientov v bolnišnicah vedno manj resno. Če je širjenje virusa omejeno, ta oslabi, ugotavljajo. V Srbiji so medtem prebivalci vse od petka popoldne v strogi karanteni, ki traja do ponedeljka. Pristojni so stroge ukrepi uvedli, da bi zajezili širjenje novih okužb, v zadnjih 24 urah so jih potrdili 275. Na Hrvaškem je medtem število novih primerov malce upadlo, a je minister za zdravje Vili Beroš poudaril, da še ni čas za sprostitev.

Italijanska bolnišnica v razstavnem prostoru simbol boja in sodelovanja
02. 04. 2020 14.52
"To bo simbol naše zmage nad koronavirusom," pravijo mojstri, ki so razstavni prostor v italijanskem Bergamu v le desetih dneh spremenili v bolnišnico z 200 posteljami za paciente, ki potrebujejo intenzivno nego. V Italiji se naraščanje števila okuženih končno umirja, a potrebe po bolnišničnih kapacitetah ostajajo ogromne.

'V zelo drastičnih razmerah bodo manjše skupnosti ostale prepuščene same sebi'
31. 03. 2020 13.07
Izbruh novega koronavirusa na preizkušnjo ne postavlja le odnosov za štirimi stenami, ampak tudi lokalne skupnosti, ki skušajo te dni poskrbeti tako za dosledno izvajanje ukrepov proti širjenju novega koronavirusa kot za najbolj ranljive člene svoje skupnosti. Zaenkrat solidarnost in medsebojna pomoč še delujeta. Se pa skupnosti pripravljajo tudi na morebitno poslabšanje razmer. Velik del bremena pri tem nase prevzemajo občinski štabi civilne zaščite.

'Koronalekcije' in znanstvenik, ki pravi, da je koronavirus rešil več življenj, kot jih je vzel
25. 03. 2020 13.58
Zapuščene ulice, prazne plaže in priljubljene turistične točke, ustavljena podjetja, javni promet, prizemljena letala, ladje v pristaniščih, še avtomobili so večinoma v garažah. Novi koronavirus je ustavil svet in v tej situaciji je precej težko najti zmagovalce. A so. Vsaj trenutno je med njimi okolje, a številni svarijo - na dolgi rok se lahko zgodi, da bo ena največjih žrtev novega koronavirusa prav naš planet.

Število mrtvih znova naraslo: 743 smrti v Italiji, 514 v Španiji
24. 03. 2020 08.09
Iz Italije znova poročajo o povečanju števila umrlih. Skupno jih je od izbruha bolezni umrlo že 6820. Črna statistika tudi v Španiji. V zadnjih 24 urah je umrlo 514 ljudi. Zaskrbljujoč je tudi podatek o številu okuženih med zdravstvenim osebjem. Medtem pa se razmere na Kitajskem vračajo v normalo. Popolne izolacije Vuhana, kjer je virus izbruhnil, bo konec 8. aprila. Razmere pa se slabšajo drugod po svetu.

601 smrt v Italiji, na Hrvaškem prepoved zapuščanja domov
23. 03. 2020 07.54
Italijanska civilna zaščita je objavila nove podatke o posledicah epidemije novega koronavirusa. V zadnjih 24 urah je število smrti doseglo 601, kar je manj kot v zadnjih dveh dneh, zabeležili pa so 3780 novih okužb. Na Hrvaškem so medtem sprejeli nove ukrepe. Prebivalci ne smejo več zapuščati svojih stalnih oz. začasnih prebivališč.