Avtor
Natalija

Slovenka Eva iz Madrida: 'Morda gremo še po slabši poti kot Italija, ker so z ukrepi začeli pozno'

22. 03. 2020 07.00

Več kot 1300 mrtvih, več kot 25.000 okuženih, zdravstveni sistem, ki počasi kleca pod bremenom dotoka novih in novih bolnikov. Španija postaja novo žarišče izbruha koronavirusa v Evropi. O razmerah v tej državi smo se pogovarjali s Slovenko Evo Panjan, ki tam že nekaj let živi in dela.

Gibanje bi lahko še omejili, v ljubljanskem UKC okužen tudi že dlje časa hospitaliziran bolnik

20. 03. 2020 06.16

Zaradi omejevanja širitve okužb s koronavirusom je prepovedano zbiranje in gibanje na javnih površinah, možni so tudi novi ukrepi v smeri še večjega omejevanja gibanja, pravijo pristojni. Medtem je v Slovenijo prispelo 300.000 zaščitnih mask iz donacije fundacije spletnega trgovskega velikana Alibaba. Z infrastrukturnega ministrstva pa so sporočili, da bo elektrika prihodnje tri mesece cenejša.

Koronavirus spreminja delo, navade, dogodke: 'Tehnologije so na voljo, treba jih je izkoriščati'

20. 03. 2020 09.19

Te dni bi se morali na znani konferenci Inorbit družiti vsi, ki jih zanimajo (spletni) marketing, prodaja, poslovno okolje in podobne teme. Od svetovno znanih govorcev bi pridobili nova znanja in navezovali poslovne in prijateljske stike. Izbruh koronavirusa je to preprečil, a za razliko od številnih dogodkov, ki v tem času padajo v vodo, se konferenca vseeno odvija - na spletu. Z organizatorji smo se zato pogovarjali o tem, kako lahko tudi situacija, kot smo ji priča v tem trenutku, pomeni (poslovno) priložnost.

Konec druženja na javnih površinah, kršiteljem pa od 70 do 400 evrov globe

19. 03. 2020 06.16

Opolnoči bo v veljavo stopila odredba, s katero bo prepovedano druženje na javnih površinah. V trgovinah imajo odslej prednost invalidi, nosečnice in upokojenci, Slovenija pa je dobila pol milijona zaščitnih mask, ki jih krvavo potrebuje. Nove raziskave kažejo, da se virus pri bolnih lahko prične prenašati že dva dni pred pojavom znakov bolezni.

Preskočili živali, začenjajo s testi na ljudeh: v boju več kot 10 laboratorijev, do cepiva vsaj leto

16. 03. 2020 10.30

Medtem ko po svetu zaradi novega koronavirusa umira vse več ljudi, bolnišnice pa v državah, kjer je najhuje, pokajo po šivih, znanstveniki bijejo bitko s časom, ko gre za razvoj cepiva. In celo ta ne mineva brez političnega boja.

Manj testiranj: Bomo Slovenci razumeli, da lahko virus širimo tudi, če nimamo 'potrdila' o okužbi?

15. 03. 2020 07.21

Z naraščanjem števila okužb je Slovenija za ustavitev širjenja novega koronavirusa uvedla še več novih ukrepov, pripravljajo pa se še dodatni. Se je pa spremenil tudi pristop k obravnavi (potencialno) okuženih, kar pomeni manj testov, število novih primerov ne bo več znano, ker, kot pravijo pristojni, "kontaktov in virov okužb ni več mogoče izslediti, zato je smiselno, da sile usmerimo v skrb za bolne". Pri tem pa se poraja vprašanje – kako smiseln je manjši obseg testiranja, ki ga številni strokovnjaki vidijo kot enega najučinkovitejših sredstev v boju proti koronavirusu. In kaj vse se lahko naučimo iz primerov izbruhov v Južni Koreji in Italiji, ki sta se odzvali na zelo različen način.

Tudi žena znanega pevca delila napačne informacije o koronavirusu. Facebook pa dolgo nič

14. 03. 2020 07.17

Skrivni laboratoriji, vladne zarote, čudežna, a skrbno skrita zdravila, velik svetovni načrt za zmanjšanje populacije, stranski učinki 5G – teorije zarot, povezane z boleznijo covid-19, se širijo kot požar in med ljudmi povzročajo še več nelagodja. Glavni krivci. Družbena omrežja, kvazi-strokovnjaki, v veliki meri (spletni) zvezdniki in drugi vplivneži – žal pa tudi nekritični posamezniki. Čeprav lastniki platform, kot sta Facebook ali YouTube, trdijo, da se borijo proti pojavom lažnih novic, je koronavirus še en test, na katerem so zaenkrat padli.

'V Lombardiji je huje, kot bi eksplodirala bomba'. Zdravnica: Hudo zbolevajo tudi mlajši

11. 03. 2020 08.12

"Učinek eksplozije je enkraten, to pa se nadaljuje in je nalezljivo," o situaciji v zaradi koronavirusa najhuje prizadetih italijanskih območjih pravi Giacomo Grasselli, ki v Lombardiji trenutno koordinira mrežo enot intenzivne nege v tamkajšnjih bolnišnicah. Mi pa smo se pogovarjali z italijansko zdravnico, ki pravi, da kljub črni statistiki številni bolezni in ukrepov še vedno ne jemljejo dovolj resno.

Pri nas buren odziv na kritike cene testa. Znanstvenik vztraja: 10 evrov je primerno

10. 03. 2020 09.32

Eno najpomembnejših sredstev v boju proti koronavirusu so testi. Olfert Landt, Nemec, ki stoji za testom, ki ga uporabljajo tudi naši laboratoriji, pravi: "Odpovedal sem se zasebnemu življenju, da skušamo izpolniti vsa naročila, delam 16 ur na dan, tudi konce tedna, jem za računalnikom, ki sem ga "sinoči" ugasnil ob pol štirih zjutraj. V štirih tednih sem izgubil tri kilograme teže." Ampak testov je v tem trenutku na srečo dovolj.

Mia, Tanja in Vildana: 'Pri moških nikoli ne komentiramo, kako je lep in ima 10 otrok'

08. 03. 2020 10.52

Na mednarodni dan žensk smo k pogovoru povabili tri srčne, odločne in uspešne ženske – dve inženirki, ki sta bili tudi med nominirankami za inženirko leta, in zdravnico, ki se že 20 let posveča skrbi za starejše. S sogovornicami smo spregovorile o njihovi življenjski poti, o stvareh, ki jih ženejo dalje, življenjskih lekcijah, pa tudi o odnosih med moškimi in ženskami v družbi. Kot so poudarile, tukaj nismo zato, da bomo bili bitko med spoloma, ampak da bomo sodelovali.

Koronavirus kot učna ura za pristojne in vir strahu: 'To ni gripa, bojimo se neznanega'

25. 02. 2020 12.19

Po izbruhu bolezni v Italiji se je strah pred koronavirusom naselil tudi med Slovence. Na to, da je strah prisoten, kažejo tudi množični nakupi zaščitnih mask in ponekod precej prazne trgovinske police. A kje je meja med (samo)zaščito in pretiravanjem, kako biti previden, a ne postati žrtev panike, ki se lahko odrazi tudi na duševnem zdravju posameznika?

Doslej testirali 13 ljudi, vsi so negativni. Zdravstvenim delavcem odgovarjajo: Informacije so

24. 02. 2020 10.37

Sekretariat Sveta za nacionalno varnost, ki je sestankoval na temo koronavirusa, je ugotovil, da je situacija "dinamična", a pod nadzorom. Drugačnega mnenja je vrsta drugih deležnikov, z zdravstvenimi delavci na čelu. Ti so besni zaradi pomanjkanja informacij, vir, ki se nam je oglasil iz ljubljanske infekcijske klinike pa pravi, da razpoložljive kapacitete niti slučajno niso primerne za izbruh bolezni. EU pa medtem za boj s koronavirusom namenja posebna sredstva.

Rok Marguč v 'samokaranteno': Sem dejal ženi, da bo bolje, če se umaknem na vikend

23. 02. 2020 11.38

Pogovarjali smo se s slovenskim deskarjem na snegu, ki se je pravkar vrnil s tekmovanja v Južni Koreji, kjer so zaradi težav s koronavirusom razglasili najvišjo stopnjo nevarnosti. Kot pravi, tam prav vsi - brez izjeme - nosijo maske, ga je pa nekoliko presenetil odziv slovenskih oblasti, čeprav pravi, da razume, da je v povezavi z virusom "še veliko neznank".

Ruski mornarji ob 200-letnici odkritja Antarktike na pot z zgodovinskimi ladjami

18. 02. 2020 06.00

200 let je minilo, odkar je bila odkrita Antarktika - in ruski mornarji obletnico obeležujejo s posebno ekspedicijo. Tri zgodovinska plovila bodo plula od devet do 12 mesecev, delno tudi po poti, ki so jo prepluli odkritelji Antarktike. Za ekspedicijo so sicer dolge priprave, med drugim so morali na ladjah - najstarejša je bila zgrajena že daljnega leta 1920 - opraviti več popravil, preden so bile pripravljene na zahtevno pot.

Predaja predsedniškega stolčka bo na Hrvaškem potekala z manjšim pompom kot ponavadi

17. 02. 2020 18.48

Kolinda bo odšla, prišel bo Zoran - ob petju Josipe Lisac. Tako pri sosedih napovedujejo predajo predsedniškega stolčka med Kolindo Grabar Kitarović in Zoranom Milanovićem. Vse skupaj naj bi minilo z veliko manjšim pompom kot predhodne inavguracije hrvaških predsednikov. Milanovićeva ekipa namreč pripravlja sprejem le za okoli 40 ljudi.

S krova Coste Smeralde: povsod razkužila, razkuževanje in vprašanje – ste bili na Kitajskem?

31. 01. 2020 17.19

Smo na krovu velike ladje za križarjenja Costa Smeralda, ki je bila zaradi suma, da je potnica okužena s koronavirusom, dolge ure v karanteni. Sum je bil ovržen, vseeno na ladji veljajo preventivni ukrepi, ladjarji jih vsak dan uvajajo več. Potniki se nad tem praviloma ne pritožujejo, situacija s sumom na virus pa pestre ladijske zabave ni pretirano zmotila.

45554: Spremenili so me v pomilovanja vredno bitje, oropali človeškega obraza

28. 01. 2020 07.52

"Stražar je rekel – levo. In nato je rdeča pika v daljavi postajala vse manjša in manjša. In tako je iz mojega življenja v smrt odšla moja družina." Kruta usoda deklice v rdečem plašču je bila znova obujena v trenutkih, ko se je svet v Auschwitzu spominjal holokavsta. In čeprav tukaj vsako leto odmeva "nikoli več", osrednje vprašanje ostaja – kdaj bo Auschwitz tudi resnično “osvobojen”, kdaj bo zablod, ki so vodile v to mračno poglavje zgodovine, resnično osvobojeno tudi človeštvo, so poudarili govorniki.

'Vidite pepel? To so vaše mame, očetje, bratje, sestre! Bi radi bili naslednji?!’

27. 01. 2020 04.30

"Naša baraka je bila blizu ognja, na katerega so metali otroke. Žive! Si predstavljate? Celo noč smo gledali plamene in poslušali vpitje. Zaradi teh spominov pogosto ne spim. Veste, življenje gre naprej, zelo enostavno je pozabiti. Ampak tega ne morem dopustiti. Nacisti so poklali naše bližnje. In če svet pozabi, so umrli zaman. Bil sem iz sedemčlanske družine. Konec vojne sva dočakala samo jaz in sestra."

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi

26. 01. 2020 07.19

Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Dvoličnost? Kako bo 'generacija enega klika' ohromila in onesnažila mesta

20. 01. 2020 06.00

Spletno nakupovanje in storitve, ki do vrat prinesejo vse od hrane do pijače in celo odnesejo vašo pošto, še nikoli niso bile tako priljubljene, kot so prav danes. Od leta 2014 do 2019 se je spletna prodaja potrojila, še vedno raste in analitiki ji rast napovedujejo tudi v prihodnje. Ima pa tovrstno udobje tudi okoljske posledice. In je eden od razlogov, da je mlajša generacija tarča očitkov, da, ko gre za okolje, ne živi tako, kot pridiga.

'Globalizacija je šla predaleč'

19. 01. 2020 07.00

"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," pravi oče Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu Klaus Schwab. Ob jubilejni, 50. izdaji foruma, pravi, da se morajo odnosi med deležniki v današnjem svetu temeljito spremeniti.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

17. 01. 2020 06.10

Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Naj novoletne zaobljube ne vodijo v (zvezdniško) past: Oglaševala bi celo napitek s cianidom

01. 01. 2020 07.00

Novo leto je za številne čas novoletnih zaobljub in po številnih raziskavah je med najpogostejšimi novoletnimi zaobljubami tista o izgubi nekaj kilogramov. A čeprav se število članov fitnes centrov po praznikih zelo zviša, večino vnema mine že po nekaj tednih. In nato se začne iskanje bližnjic do cilja.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'

01. 01. 2020 07.00

Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

Nevarnost snežnih plazov: ko minute odločajo o preživetju

31. 12. 2019 06.00

Po tragičnem obdobju na alpskih smučiščih, kjer so zaradi snežnih plazov v obdobju 24 ur ugasnila štiri življenja, med njimi dve otroški, stekla pa je vrsta reševalnih akcij, se je odprla množica vprašanj. Kar nekaj plazov so sprožili smučarji, ki so smučali zunaj urejenih prog. Upravljavci alpskih smučišč, kjer množično smučajo tudi Slovenci, opozarjajo, bodite previdni. Kako se zaščititi, kako ravnati, če se znajdemo v tej izjemno nevarni situaciji? Kaj svetuje gorski reševalec, ki ima več kot 30 let izkušenj?

Mož, ki je ustrelil diktatorja: 'Takrat so vsi želeli biti na mojem mestu. Danes – nihče'

25. 12. 2019 08.03

"Vsaka revolucija je krvava, zahteva žrtve, revolucija tudi "požre svoje heroje" – ne pozabite tega," pravi mož, ki je po bliskovitem sojenju na božični dan pred tremi desetletji ustrelil romunskega diktatorja in njegovo soprogo. Čeprav so te dni v Romuniji obletnico večinoma obeležili kot obletnico rojstva demokratične države, odnos Romunov s preteklostjo ostaja zapleten, izzivov pa državi, ki je v zadnjih desetletjih zaradi težkih razmer izgubila skoraj štiri milijone prebivalcev – ne manjka.

Za podobo praznične sreče in evforije: 10 načinov za boj proti žalosti in osamljenosti

22. 12. 2019 07.00

Iz zvočnikov odmeva božična glasba, zdi se, da so ulice postale ena sama neskončna zabava, v zraku je vonj po kuhanem vinu, še po pisarni se kakšen dan namesto šefa sprehodi – Božiček. Kamor koli se ozrete, pa večinoma nasmejani obrazi, ki načrtujejo naslednje praznično druženje. In kaj, če se v vsem tem prazničnem vzdušju počutite neskončno same, preveva vas globoka žalost? Si to sploh upate povedati na glas?

Po 'najbolj božičnih ulicah Vojnika': 'Tisoč rok' izdelalo 250 jaslic

17. 12. 2019 06.00

V Vojniku so znova na ogled jaslice iz najrazličnejših materialov, ki so nastale po zamislih posameznikov, družin, društev, umetnikov od blizu in daleč - na ogled so celo jaslice iz Južne Afrike. Lani je razstava privabila okoli 40.000 obiskovalcev, ob veliki odmevnosti, ki je pomembno prispevala k prepoznavnosti kraja, pa gre v prvi vrsti za projekt, ki je na prav poseben način združil lokalno skupnost.

'Želel sem hčerko zdravnico, ampak je test DNK dojenčka pokazal, da ima slab spomin'

15. 12. 2019 07.00

Globalna "industrija" genskega testiranja naj bi do leta 2022 po kitajskih ocenah prodajo svojih produktov z lanskih okoli 41 milijonov dolarjev – povečala na kar 405 milijonov dolarjev. Največji razcvet tako tehnologija kot prodaja doživljata na Kitajskem, kjer so meje etično dovoljenega skoraj povsem izginile.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.