Avtor
Natalija

'Kontaminirani izobčenci': raje v neizprosno okolje kot med neizprosne ljudi

22. 07. 2019 06.00

"Sosedje nas niso pozdravljali, na parkiriščih so nam razbijali avtomobile, zanje smo bili kontaminirani." Stavek je izpoved ženske, ki je preživela cunami in jedrsko nesrečo v Fukušimi in bila med tistimi, ki so jih evakuirali v Tokio. Jedrske nesreče so redke, a ko se zgodijo, so med njihovimi najhujšimi posledicami psihološke in družbene travme, pravijo strokovnjaki.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'

21. 07. 2019 07.44

"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Slovenci patentirali umetni želodec, ki 'melje' kot pravi

19. 07. 2019 06.00

Umetni želodec. Naprava, ki na prvi pogled niti slučajno ni podobna istoimenskemu človeškemu organu. Je pa zelo dobra v posnemanju funkcij človeškega želodca in zato velika konkurenčna prednost v svetu proizvajalcev generičnih zdravil. Prav tako je tudi nov odličen dosežek sodelovanja gospodarstva in izobraževanja pri nas.

Obsežna zbirka črnil preiskovalcem pomaga reševati zločine

11. 07. 2019 07.23

Ameriškega predsednika, kateregakoli, je tudi s pomočjo vzorca črnila možno zavarovati pred atentatom in izslediti hudodelsko združbo. Tako pravijo v laboratoriju v Washingtonu, kjer hranijo več kot 150 tisoč različnih vzorcev črnila. Zbirajo jih že od tridesetih let prejšnjega stoletja. Z analizo črnila lahko denimo ugotovijo, ali so dokumenti res stari toliko, kot trdijo njihovi najditelji. 

V komi rodila sina, sedaj že dela prve korake

10. 07. 2019 06.26

Medtem ko je bila v komi, je rodila, danes pa kljub zelo slabi prognozi spet dela prve korake. 36-letna Čehinja Veronica vse od hude prometne nesreče pred štirimi leti preseneča zdravnike, ki so bili prepričani, da bo umrla. Po letih rehabilitacije se lahko danes s svojim sinom pogovarja in igra. Upa, da bo lahko nekoč zanj skrbela povsem samostojno. 

Britanski veleposlanik Trumpovo administracijo označil za nesposobno

09. 07. 2019 06.00

Britanski veleposlanik v Washintonu Kim Darroch je v diplomatskih depešah administracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa označil za nesposobno, disfunkcionalno, zmedeno in razdeljeno. Depeše z nelaskavimi izjavami so zašle v roke novinarjev britanskega časnika Mail on Sunday. Ob razkritju vsebine je številne zaskrbelo, da se bodo vezi med ZDA in Veliko Britanijo skrhale. Vse namreč kaže, da je v rokah novinarjev še več podobnih dokumentov.

'Do 25. leta bo slep ali mrtev.' Diagnoza kot poslanstvo in zgodba o uspehu

23. 06. 2019 07.30

Tokratna kolesarska dirka Po Sloveniji je na slovenske ceste privabila tudi prav posebno ekipo, v kateri so vsi kolesarji diabetiki. Team Novo Nordisk ne kolesari le za športne dosežke. V ospredju njihovega dela je sporočilo vsem, ki se spopadajo z diabetesom - ne dovolite, da vas ima bolezen v oblasti.

Kaj se dogaja z našo kožo, ko smo izpostavljeni žgočemu soncu?

20. 06. 2019 06.00

Kaj se dogaja z našo kožo, ko je sredi dneva izpostavljena soncu in ultravijoličnim žarkom? Na plaži ob Črnem morju so se lotili posebnega eksperimenta in s termalno kamero pokazali, kako se koža, če sredi dneva poležavamo na plaži, že v nekaj minutah segreje na kar 40 stopinj Celzija. A številnih turistov to ni ustavilo.

Nehajte jesti, medtem ko hodite po naših mestih!

19. 06. 2019 06.00

Japonci imajo dovolj ene najbolj priljubljenih dejavnosti turistov – prehranjevanja na ulicah. V mestu Kamakura, kamor se je lani zgrnilo več kot 20 milijonov turistov, je zdaj del domačinov zahteval, da se tudi turisti začnejo vesti v skladu s tradicionalnimi navadami precej zadržanih Japoncev, saj so kričeči turisti, ki ob tem še obedujejo sredi ulice, postali preveč moteči za njihov način življenja.

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'

14. 06. 2019 06.00

"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

'Zakaj država, ki pobira visoke davke, ponuja vprašljive javne storitve? Kam gre denar?'

13. 06. 2019 14.36

"Finančne prevare hromijo našo družbo, ki bi lahko mnogo bolje delovala, če bi jih bolje obvladovali," tako predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel ob podpisu Skupne izjave partnerjev o sodelovanju v pobudi Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah 2019. O prevarah moramo spregovoriti, ko gre za toleranco do tovrstnega početja pa moramo spremeniti mentaliteto, so opozorili govorniki.

Zanetil gonjo proti cepljenju, njegovo delo so zavrgli, a ne odneha: Wakefield v Splitu

08. 06. 2019 07.00

Napoved, da na Hrvaško prihaja Andrew Wakefield, kontroverzni nekdanji zdravnik in aktivist proti cepljenju, je povzročila precej negodovanja v širši regiji, oglasili pa so se tudi na medicinski fakulteti v Splitu, številni pediatri in hrvaška zdravniška zbornica, kjer opozarjajo, naj ljudje "ne nasedajo lažnim informacijam, ki lahko ogrozijo življenja ljudi".

Ponujajo jim 37 ur dela na teden in 100.000 evrov: Ne krivite zdravnikov, če želijo oditi

07. 06. 2019 06.00

V času, ko sistem slovenske družinske medicine razpada, zdravniki skupinsko pišejo odpovedi in rotijo za spremembe, so številni slovenski družinski zdravniki v poštni nabiralnik prejeli vabilo, da to soboto preživijo v Ljubljani, na predavanju o možnostih dela v Veliki Britaniji.

Pri 93 letih se je vrnil na kraj, kamor ni zmogel stopiti 75 let: Moram se soočiti z demoni

06. 06. 2019 06.00

Mineva 75 let od ene najpomembnejših vojaških operacij v zgodovini človeštva. Z izkrcanjem zavezniških sil na obalah Normandije v noči na 6. junij 1944 se je začelo osvobajanje Evrope izpod okupacije Tretjega rajha. Dan D tako danes simbolno predstavlja začetek konca druge svetovne vojne in propada nacizma v Evropi.

Američani ponujajo energijo, milijarde pa naj bi zabrisale meje med vzhodom in zahodom

05. 06. 2019 16.25

Potrebujemo več povezanosti na transportnem in energetskem področju, zmanjšati moramo razvojni zaostanek za zahodnimi članicami EU. Tako razpravljavci predsedniškega panela, ki je potekal v okviru srečanja pobude Tri morja. Pobuda sicer od razprav prehaja k dejanjem - z ustanovitvijo finančnega sklada pobude, ki bo deloval kot nov vir za financiranje velikih infrastrukturnih projektov.

1,8 milijona evrov za življenje: 'Rekli so, naj bom srečna, če bo živel 12 mesecev'

05. 06. 2019 06.00

Odločitev farmacevtskega giganta Novartis, da ceno zdravila Zolgensma postavi pri 2,1 milijona dolarjev ali okoli 1,8 milijona evrov, s čimer gre za najdražji enkratni odmerek zdravila do zdaj, je pred kratkim svet razburila celo veliko bolj kot dejstvo, da gre za sredstvo, ki daje hudo bolnim otrokom novo upanje.

Znanstveniki odkrili planet, kjer je eno leto dolgo le 1,3 dneva

04. 06. 2019 06.00

Znanstveniki so odkrili planet, kjer je eno leto dolgo le 1,3 dneva, temperatura pa se giblje okoli 1000 stopinj Celzija. Raziskovalci so mu nadeli ime "prepovedani planet", saj kroži tako blizu svoje zvezde, da bi ga neizprosni pogoji – v skladu s sprejetimi znanstvenimi dognanji – morali uničiti. Zakaj ga niso, je zdaj odgovor, ki ga mrzlično iščejo raziskovalci, ki pravijo, da gre za izjemno pomembno odkritje. 

Kitajski vlak, ki bo resna alternativa letalskemu prometu

29. 05. 2019 06.00

Kitajci so predstavili prototip potniškega vlaka s hitrostjo 600 kilometrov na uro. Tak vlak bo resna alternativa letalskemu prometu, Kitajci pa se želijo na svetovnem trgu z njim zoperstaviti tudi Japoncem z vlaki podobne tehnologije na osnovi magnetnega lebdenja. Prav tako na Kitajskem te dni predstavljajo tudi, kako bo videti naš svet, ko bo omrežje 5G delovalo s polno močjo – od robota kirurga do popolnoma avtomatiziranega nakupovalnega središča.

Na Japonskem podjetja osamljenim ponujajo najem družine

28. 05. 2019 06.00

Si predstavljate, da ste tako osamljeni, da ste pripravljeni za nekaj ur človeškega stika seči globoko v denarnico? Na Japonskem podjetja osamljenim ponujajo, da najamejo družino. Še posebej se te možnosti poslužujejo starejši. Pa tudi ženske, ki želijo najeti lažnega zaročenca ali moža, da bi ugodile tradicionalni družini. 

'Poraz prve moderne politične delitve na levico in desnico'

26. 05. 2019 19.21

Odločilne, prelomne. To sta dva od pridevnikov, ki sta po Evropi odmevala pred tokratnimi volitvami. Za Evropo je turbulentno obdobje, v katerem se je povezava znašla precej blizu roba obstoja. Kam bo šla zdaj?

Novi evropski poslanci: Zver, Tomčeva, Bogovič, Fajonova, Brglez, Joveva, Grošelj in Novakova

26. 05. 2019 18.42

Evropejci v 28 državah so volili in odločili, katerih 751 poslancev bo prihodnjih pet let zastopalo 512 milijonov državljanov. Slovenijo bodo zastopali Milan Zver, Romana Tomc, Franc Bogovič, Tanja Fajon, Milan Brglez, Irena Joveva, Klemen Grošelj in Ljudmila Novak. Na evropski ravni pa so rezultati prinesli izgube za sredino, pridobili so zeleni, pa tudi skrajna desnica in evroskeptiki.

Vprašanje, ki je razdelilo Evropo: 'Če države ne želijo deliti bremena, bomo morali zapreti meje'

25. 05. 2019 07.00

Leta 2015 je Evropo zadel begunski val, v zadnjih štirih letih je na obale Evrope z upanjem na boljšo prihodnost tako prispelo več kot milijon beguncev in migrantov. A kriza je hitro pokazala razpoke med državami, ki so prebežnikom ponudile odprta vrata, in državami članicami EU, ki so se odločile zapreti svoje meje ali celo postaviti ograje. Te so se v zadnjih letih le še daljšale, vprašanje migracijske politike pa se je tudi tokrat znašlo v ospredju evropskih volitev.

Slovenci, ki 3.100 ur igrajo igrice in brskajo (po družbenih omrežjih): do dna v pol leta

25. 05. 2019 07.00

"Ko otrok posluša pravljico o zmaju s sedmimi glavami, ki bruha ogenj, njegovi možgani slikajo prizor, nastaja sposobnost abstraktnega razmišljanja, oblikuje se avtonomna vest. Izoblikuje se samostojen človek. Sodobna tehnologija pa ustvarja nekritičnega potrošnika, ki sledi umetno ustvarjenim potrebam," pravi Miha Kramli, terapevt, vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici.

'Danes preživi cel razred, iznakaženih pa ne srečujemo na hodniku'

24. 05. 2019 07.57

"Ljudjem gre zelo slabo od rok ocenjevanje razmerja med tveganjem in koristmi, ocenjevanje verjetnosti, soočanje z negotovostjo, izbiranje med več možnostmi in presejanje nasprotujočih si informacij. A prav pred vse to nas postavijo inovacije v medicini in znanosti nasploh," pravi dr. Andrea Grignolio, avtor knjige Kdo se boji cepiv, ki je te dni na obisku v Ljubljani.

'Ne' kitajskemu denarju: strah pred vplivanjem vlade in krajo tehnologije

24. 05. 2019 10.37

Neposredne investicije Kitajske postajajo v Evropski uniji in ZDA vse bolj nezaželene. Tako študija nemškega inštituta Ifo, ki je bila opravljena na vzorcu več kot 1000 ekonomistov z vsega sveta. Gre za nadaljevanje trenda, ki ga še krepijo novi dvomi o kitajski nameri.

'Rekli so nam, da je nevaren toliko kot kuhinjska sol. Zdaj umiramo za rakom'

21. 05. 2019 07.38

Roundup, v ZDA in širše izjemno priljubljen uničevalec plevela, v katerem je tudi nam dobro znani glifosat, je v ZDA znova na zatožni klopi. Kup tožb proti proizvajalcu je namreč po prisojeni milijardni odškodnini vse večji. Pri nas medtem z glifosatom ravno v teh dneh zatirajo plevel ob cestah, železniških progah in v kmetijstvu, nova pobuda pa zahteva njegovo takojšnjo prepoved.

So tudi vas pričakale prazne police? 'Tako hudo ni bilo že desetletja'

20. 05. 2019 10.42

Za slovenske čebelarje letošnji svetovni dan čebel, ki ga obeležujemo prav danes, ni pretirano slovesen. Pa čeprav so z bojem za ta dan na svetovni ravni pomembno prispevali k ohranjanju čebel. Lakota, ki je posledica hladnega in deževnega vremena, namreč letos mori njihove čebele. Tako hudo ni bilo že desetletja, opozarjajo.

Od odtrganega krila do nasilnega soproga in Teda Bundyja: kdo so mučitelji živali?

17. 05. 2019 06.00

Potem ko je slovensko javnost v zadnjih mesecih razburilo več primerov krutega ravnanja z živalmi, nazadnje primer mladeniča, ki čez rob vrže nič hudega slutečo mačko, je najpogostejše vprašanje "pa kaj se plete v glavi nekoga, ki stori kaj tako krutega".

Brezposelnost, pomanjkanje priložnosti: 'Leto dni in pol sem delala za nič'

12. 05. 2019 07.00

Zapostavljene regije Evrope, kjer vladajo visoka brezposelnost, vedno večja neenakost in pomanjkanje priložnosti predvsem za generacijo mladih in upanja v boljšo prihodnost. Vse več mladih išče rešitve tudi v populističnih strankah, ki obljubljajo boj proti obstoječemu sistemu, ki je mnoge pustil na cedilu.

30 let iskal cepivo proti bolezni, ki vsaki dve minuti vzame otroško življenje: 'Za ta trenutek smo delali'

12. 05. 2019 07.00

Malarija je ena najbolj smrtonosnih bolezni na planetu. Po podatkih WHO zaradi te bolezni vsaki dve minuti ugasne eno otroško življenje. Večinoma v Afriki, kjer bolezen letno terja več kot 250.000 življenj. Največ smrtonosnih zapletov, povezanih z malarijo, se namreč pojavi pri malčkih, mlajših od pet let. Na svetovni ravni je statistika še bolj črna – za boleznijo letno zboli okoli 200 milijonov ljudi, okoli 430.000 jih umre, več kot polovico žrtev predstavljajo otroci.