AvtorNika

Prvi policist Andrej Jurič ni govoril resnice. Kdo je izbral člane skupine za migracije?
29. 10. 2020 07.43
Policijo smo na podlagi Zakona o dostopu do informacij javnega značaja zaprosili za dokument, s katerim je v. d. generalnega direktorja Policije Andrej Jurič v vladno skupino za migracije imenoval tudi pomočnika direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada. Odgovorili so nam, da s tem dokumentom ne razpolagajo oziroma da ta ne obstaja.

Stroka: Dezinformacije pripomogle k ponovnemu hudemu izbruhu covida-19
27. 10. 2020 15.41
Zdravstveni strokovnjaki so na novinarski konferenci o tem, komu verjeti ob različnih informacijah o covidu-19, opozorili na problem razširjanja stališč in informacij, ki so strokovno povsem nepreverjene, a v javnosti pogosto dobijo veliko posluha in občinstva. Posebej so opozorili na odgovornost zdravnikov pri javnih nastopih.

Do sodb, ki so izrečene v imenu ljudstva, to isto ljudstvo nima več dostopa
17. 10. 2020 19.28
Sodišča in tožilstva so popolnoma zaprla dostop do informacij javnega značaja in novinarskih vprašanj. Da javnost nima več pravne podlage za to, so odločili po prelomni sodbi Vrhovnega sodišča maja letos. Javnost zato ne more več dostopati niti do pravnomočnih sodb, ki so bile izrečene prav v imenu ljudstva.

Ministrstvo Zdravka Počivalška skrivalo dokumente o nakupih
16. 10. 2020 11.33
V kratkem bodo na Računskem sodišču izdali osnutek revizije več 10 milijonskega posla države za nakup zaščitne opreme. A revizorji so, je potrdil predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel, pri svojem delu imeli precej težav s pridobivanjem dokumentacije. Gospodarskemu ministrstvu Zdravka Počivalška, kjer jim papirjev niso želeli predati več kot dva meseca, so morali celo zagroziti z denarno kaznijo.

Geneplanet za ventilatorje Kitajcem plačal pol manj, kot je dobil od države?
15. 10. 2020 13.17
Po naših neuradnih podatkih obstaja dokument, ki pravi, da naj bi družba GenEplanet diagnostika d.o.o. kitajskemu dobavitelju za ventilatorje nakazala samo dobro polovico od zneska, ki ga je po pogodbi za nabavo zaščitnih sredstev dobila od države. Bolnišnice pa večino od 90 nabavljenih ventilatorjev SiriusMed še vedno ne more uporabljati, ker ti nimajo dodatne opreme - država zdaj to kupuje z novim javnim razpisom. To potrjuje tudi dr. Marko Noč, ki pravi: "Večina bolnišnic teh ventilatorjev ne uporablja."

Jankovićeve ovadbe: zaslišan novinar
13. 10. 2020 20.30
Tri leta po javni objavi kazenskih ovadb zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića, v katerih so bili tudi kasneje izbrisani telefonski prisluhi v zadevi farmacevtka, je pred preiskovalnega sodnika stopil novinar, ki je te ovadbe pridobil. Tožilstvo namreč zaradi objav kazensko preganja pooblaščenca za posredovanje informacij javnega značaja na vrhovnem tožilstvu Aleksandra Lenarda.

NPU prevzela Janševa izbranka Petra Grah Lazar
12. 10. 2020 08.39
Zgodilo se je točno to, kar smo napovedovali - NPU prevzema izbranka SDS Petra Grah Lazar. Po tem, ko je pred slabim tednom na položaju direktorja NPU obupal tudi zadnji vršilec dolžnosti direktorja Uroš Lepoša, je danes vodenje Nacionalnega preiskovalnega urada prevzela Grah Lazarjeva. Že dva meseca jo želi aktualna politika, z generalnim direktorjem policije Andrejem Juričem na čelu, kot smo razkrivali zanje tedne, namestiti na vrh slovenskega FBI. Grah Lazarjeva bo NPU vodila kot vršilka dolžnosti, danes je že prevzela delo.

Drugi tir z novo upravo: Dušan Zorko odhaja z 2TDK
06. 10. 2020 14.17
Nadzorni svet družbe 2TDK se je s članoma uprave Dušanom Zorkom in Markom Brezigarjem sporazumno dogovoril za predčasno prenehanje njihovega mandata. Z današnjim dnem jima prav tako preneha delovno razmerje, upravičena pa sta do pogodbeno dogovorjene trimesečne odpravnine, so sporočili iz družbe. Namesto njiju prihajata generalni direktor Pavle Hevka in direktor Iztok Černoša.

Sodbe v imenu ljudstva odslej skrite pred ljudstvom
04. 10. 2020 12.01
Tožilstva in sodišča v zvezi z zahtevami novinarjev po odgovorih, kot kaže, vzpostavljajo novo prakso onemogočanja dostopa do informacij javnega značaja v pravosodnem sistemu. Javnost in novinarji namreč niso več upravičeni do nobenih informacij, ki zadevajo predkazenski, kazenski ali sodni postopek, če za to ne morejo izkazati pravnega interesa po specialni zakonodaji. Še več, upravičeni niso niti do podatkov o pravnomočnih sodbah, ki so jih sodišča izrekla v imenu ljudstva.

Jurič: Izbrana šesterica izjemni profesionalci, ki bodo kos kompleksnim migracijam
01. 10. 2020 20.28
Z delom je začela nova vladna delovna skupina za migracije, v kateri so poleg obveščevalcev iz Sove in Obveščevalno-varnostne službe tudi uslužbenci policije, ki naj bi bili za vlado moteči. Ti danes izjav za medije niso želeli podati. Se je pa odzval prvi mož policije, ki pravi, da jih je izbral sam in da politika pri tem ni igrala nobene vloge.

Vladni obračun z uslužbenci policije
01. 10. 2020 06.00
Danes je z delom začela nova vladna delovna skupina za migracije, v kateri so se po mnenju poznavalcev znašli prav tisti uslužbenci policije, ki so vladi trn v peti. S tem manevrom naj bi jih skušali umakniti z njihovih delovnih mest, ker naj bi bili zaradi svojega dela moteči za to vlado. Več zaposlenih na Nacionalnem preiskovalnem uradu se je znašlo v nemilosti, ker NPU preiskuje domnevna kazniva dejanja številnih vladnih predstavnikov.

V objektu, katerega lastnik je Samo Feštajn, naj bi našli ukradeno vozilo
30. 09. 2020 06.00
Policisti so pred dnevi obiskali nekdanji športni kompleks Zasten v Zagorju, in sicer zaradi suma, da je v njem ukradeno vozilo. To so med postopkom tudi zasegli. Preiskava je potekala na zemljišču podjetja Global leasing, katerega lastnik je Samo Feštajn. Ta ima v lasti tudi podjetje Žonta iz Celja, ki se je lani znašlo pod drobnogledom policije. Na Darsov razpis naj bi se prijavili s prirejeno dokumentacijo, v javnost pa so prišli tudi posnetki njihove sumljive prakse ustavljanja vozil sredi avtoceste.

Travner se dokončno poslavlja od policije: službo naj bi našel na Darsu
24. 09. 2020 18.36
Anton Travner, ki se je v zgodovino vodenja mož v modrem zapisal kot direktor policije z najkrajšim stažem - odstopil je le dobra dva tedna po imenovanju - je dal odpoved. Zaposlil se bo na Darsu. Z mesta generalnega direktorja policije je sicer odstopil na dan hišnih preiskav zaradi sporne nabave zaščitne opreme, ki so potekale na kar 11 naslovih, tudi pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku.

Pet dirk in štirje zmagovalci, kaj prinaša Misano?
08. 09. 2020 18.41
Prvenstvo motoGP, ki se bo ta konec tedna nadaljevalo v Misanu, je v tej sezoni postreglo s pestrim dogajanjem: na petih dirkah smo videli kar štiri različne zmagovalce. V razvrstitvi dirkačev je še vedno v najboljšem položaju Fabio Quartararo, a 21-letnemu Francozu so se zadnje tri dirke ponesrečile. Številni tekmeci so mu začeli dihati za ovratnik in se spustili v lov za letošnji naslov. Quartararo si je prednost pred tekmeci privozil z zmagama na uvodnih dveh dirkah v Jerezu, nato so na plano prišle težave yamahe. Francoski dirkač kljub temu verjame v svoj potencial. S prenos na VOYO (in Kanalu A) začenjamo s petkovimi prostimi treningi.

160 tisočakov naj bi nezakonito zaslužili trije, tudi Pivčeva
04. 09. 2020 05.45
Ministrstvo za gospodarstvo je po naših neuradnih informacijah v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Tudi tista od kmetijske ministrice in predsednice DeSUS Aleksandre Pivec ne. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, pravijo naši viri na ministrstvu. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi Pivčeva nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska. Pivčeva se ni odzvala na naš klic in sporočilo. Po naših informacijah pa naj bi se že v prihodnjem tednu na tožilstvu pogovarjali o nadaljnjih korakih v aferi SRIPT.

Pivčeva še kot ministrica v nekdanji službi zaslužila dodatnih 22 tisoč evrov bruto
03. 09. 2020 18.38
Iz omare kmetijske ministrice in prve dame DeSUS Aleksandre Pivec je padel nov okostnjak. Ne le na projektu SRIPT, dodatno je do januarja letos služila tudi v svoji nekdanji službi, česar prav tako ni prijavila protikorupcijski komisiji. V zadnjih štirih letih, odkar je funkcionarka, je tako z znanstvenim raziskovanjem dodatno zaslužila 22 tisoč evrov bruto. Pri čemer pa – po javno dostopnih podatkih – zadnjih pet let sploh ni izpolnjevala kriterijev agencije za raziskovalno dejavnost, ki je te raziskave sofinancirala.

Drugi tir: Kolektorjevi pritožbi delno ugodili
02. 09. 2020 13.13
Kolektorju in Gorenjski gradbeni družbi je po naših informacijah delno uspelo s pritožbo na izbiro izvajalca glavnih gradbenih del pri drugem tiru, ocenjenih na 700 milijonov evrov. Medtem analiza, ki sta jo za družbo 2TDK izdelala Aleš Groznik in Igor Masten, kaže, da ima drugi tir 25-krat večji pomen za slovensko logistiko kot gradbeništvo.

Po izjavi za našo televizijo razrešili pomočnika direktorja kriminalistične policije
11. 08. 2020 14.10
Direktor policije Andrej Jurič se očitno maščuje za izjavo predsednika Društva kriminalistov Slovenije, Slavka Koroša. Direktor kriminalistične policije ga je po naših neuradnih informacijah razrešil kot svojega pomočnika.

Stroka: Direktor policije bi moral zavrniti Hojsa, politika mora ukrepati
11. 08. 2020 06.17
"Če bi imeli normalno situacijo na Ministrstvu za notranje zadeve, če bi vsak razumel svoj položaj, kaj je torej pristojnost ministra in kaj generalnega direktorja policije, potem je direktor tisti, ki bi moral te usmeritve v delu, ki so nezakonite, zavrniti," opozarja strokovnjak za policijska pooblastila doc. dr. Miroslav Žaberl, profesor na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru.

Koprski lokal z zabavo do jutranjih ur. Krek: Takšne zabave so tempirana bomba
09. 08. 2020 19.17
Kljub opozorilom strokovnjakov in prepovedi obratovanja diskotek je nočno življenje v Sloveniji zelo živahno. Zabavo do jutranjih ur je gostil tudi eden od koprskih lokalov. Nihče ni nosil zaščitne maske, tudi ustrezne razdalje med obiskovalci ni bilo. Direktor NIJZ Milan Krek poudarja, da so takšne zabave tempirana bomba. A kako je mogoče, da se nekateri požvižgajo na vsa opozorila in ukrepe in se na takšni zabavi zbere več kot sto ljudi? Krek pravi, da bi odgovornost za to morale nositi tako pristojne institucije kot državljani.

Aleš Hojs želi očitno preko policije obračunati tudi z našo medijsko hišo
07. 08. 2020 13.20
Usmeritve, ki jih je vršilcu dolžnosti direktorja policije Andreju Juriču podal notranji minister Aleš Hojs, so na noge, poleg policije, dvignile tudi opozicijske vrste. Če policija Hojsova navodila razume kot politični pritisk, opozicija opozarja, da gre za odkrito zlorabo oblasti, policije in tožilstva s strani vladajoče politike. Prav tožilstvo pa se odziva medlo, še več, nadzor, ki ga je odredil minister, se jim ne zdi sporen. Hojs se je za nas že odzval in dejal, da razburjenja javnosti in medijev ne razume, prav tako pa ima očitno v mislih točno določene primere.

Kolektorjeva pritožba postala ena najobsežnejših v zgodovini Slovenije
24. 07. 2020 20.17
Kolektor je po naših informacijah pritožbo na izbiro izvajalca glavnih gradbenih del pri drugem tiru, ocenjenih na 700 milijonov evrov, pred dnevi še dopolnil, tako da je postala ena najobsežnejših v zgodovini Slovenije. Pritožba lahko izbiro izvajalca zavleče tudi za več mesecev. Če izvajalca ne bodo izbrali do konca leta, pa bi lahko bilo 250 milijonov evropskih nepovratnih sredstev izgubljenih.

Kot primerna kandidata za vodenje NPU ocenjena Lamberger in Lindav
22. 07. 2020 15.49
Posebna natečajna komisija je danes opravila razgovor z dvema kandidatoma za direktorja NPU. Tretji kandidat, nekdanji tožilec iz Celja Edvard Ermenc, je od prijave odstopil. Oba kandidata, ki sta bila zaslišana, sta sicer po oceni te komisije za navedeno delovno mesto primerna. V. d. generalnega direktorja policije Andrej Jurič bo njuna imena na mizo dobil predvidoma v petek – to sta trenutni v. d. direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada Igor Lamberger ter nekdanji prvi mož Uprave kriminalistične policije Boštjan Lindav.

Nadzor razkril napake pri delu policistov na meji: 1400 pregledov, a le 88 zasegov
17. 07. 2020 19.38
Notranje ministrstvo je ugotovilo precej napak pri delu policistov na državni meji. V nadzoru so ugotovili, da so policisti v letu 2018 preiskali skoraj 1400 ljudi in vozil, zasegli pa so le 88 nezakonitih predmetov, kar pomeni, da so nadzori neučinkoviti, nekateri pa naj bi bili tudi v nasprotju z zakonom. Policija sicer največkrat na meji zaseže prepovedane droge, ukradena vozila in ponarejene dokumente.

Burno v parlamentu in pred njim: 'Grozi nam enoumje in informacijska blokada po Orbanovem tipu'
15. 07. 2020 12.08
Na Trgu republike se je zaradi napovedanih sprememb medijske zakonodaje zbralo nekaj sto novinarjev in zaposlenih v medijih. S transparenti "Izklop janšizmu, svoboda medijem", "Kdor ruši RTV, ruši Slovenijo", ter "Za politično neodvisno STA" so pozivali k neodvisnosti in svobodi slovenskih medijev. Burno je bilo tudi v parlamentu. Da si želi vlada na hitro in brez sodelovanja strokovne javnosti podrediti medije, finančno oslabiti javno radiotelevizijo in milijone nameniti medijem blizu SDS, je bila jasna opozicija na seji odbora za kulturo.

Nov medijski zakon bi drastično zmanjšal financiranje RTV Slovenija
13. 07. 2020 18.56
Val kritik leti na namero vlade, da spremeni zakone o medijih, o RTV Slovenija in o Slovenski tiskovni agenciji. Ključni spremembi sta drastično zmanjšanje količine denarja za RTV Slovenija in uvedba sklada za financiranje televizijske produkcije, v katerega bi se z novo dajatvijo nateklo kar 25 milijonov evrov. O delitvi denarja pa bi odločal kulturni minister. Prizadeti so ogorčeni, tudi zato, ker je vlada za tako drastične – in po mnenju mnogih tudi škodljive – spremembe namenila pičlih pet dni javne razprave.

Črno na belem: maske podjetja Acron niso skladne z zakonodajo SLO in EU
06. 07. 2020 08.46
Pridobili smo nove dokumente, da slovenjgraško podjetje Acron, ki je za dobavo mask FFP2 z državo podpisalo tri pogodbe, težke 30 milijonov evrov, ni predložilo ustreznih dokazil o skladnosti oziroma ustreznosti certifikatov. Več kot pol milijona njihovih mask je Zavod za blagovne rezerve zavrnil že konec aprila. Še več: v začetku junija so na Zavodu jasno zapisali, da maske, ki so jih dobavili, niso skladne ne s slovensko ne z evropsko zakonodajo. Kljub vsem dokumentom, ki smo jih objavili, pa podjetje Acron od naše medijske hiše s tožbo zahteva za 120 tisoč evrov odškodnin, novinarje pa preganja tudi z zasebnimi kazenskimi tožbami.

Kdo bo nasledil Hojsa?
02. 07. 2020 17.12
Notranji minister Aleš Hojs je zapisal, da je bila njegova odstopna izjava predsedniku vlade Janezu Janši vseeno prenagljena. A kot kaže, si ni premislil, tako je zagotovil po seji vlade, ko je pred kamere prvič stopil tudi novi začasni direktor policije Andrej Jurič.

Direktor NPU: Stojim za svojimi zaposlenimi in ne vidim razlogov za svoj odstop
01. 07. 2020 17.45
Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Igor Lamberger se je odzval na hišne preiskave glede spornih poslov z zaščitno opremo in zavrnil navedbe o politični motiviranosti preiskav. "Kriminalisti NPU so dokazali, da njihovo delo vodita izključno načeli zakonitosti in strokovnosti, da so pri svojem delu nepristranski, ne glede na to, kdo nastopa kot osumljenec kaznivega dejanja. Zato nasprotujem vsem neutemeljenim in neargumentiranim očitkom, ki letijo tako na kriminalistično stroko, kot tudi na vse kriminalistke in kriminaliste, ki predano in požrtvovalno opravljajo svoje delo," je poudaril.

Pečečnik vrh vlade obveščal o dobavi zaščitne opreme pred podpisom pogodbe
29. 06. 2020 20.47
Elektonska pošta razkriva, da je znani podjetnik Joc Pečečnik, ki je z državo sklenil največji, kar 30-milijonski posel za dobavo zaščitne opreme, o vsem obveščal tudi vrh slovenske vlade. Tako predsednika vlade Janeza Janšo kot oba ministra: gospodarskega Zdravka Počivalška in obrambnega Mateja Tonina. Pečečnik, ki je spregovoril za našo televizijo, sicer pravi, da še vedno čaka, kaj bo z maskami za 4,5 milijona evrov, ki jih Zavod za blagovne rezerve ne želi prevzeti in stojijo v skladišču. Pravi, da bo uporabil vsa pravna sredstva, da jih bo na koncu država tudi plačala.