AvtorNika

Gorski reševalci: Proračun krije vsa reševanja, tudi primere izigravanja in malomarnosti
02. 09. 2023 15.15
Podatki so zelo zgovorni. V zadnjih petih letih se je število gorskih nesreč skoraj podvojilo. Vsaki drugi, ki so ga v zadnjih mesecih reševali gorski reševalci, je bil tuji turist. In vsaki drugi, ki so ga prepeljali v dolino, je bil nepoškodovan. V nocojšnji rubriki 24ur Inšpektor boste lahko videli, da je vedno več izigravanj, neutemeljenih ali celo izmišljenih klicev. Tudi vsem tem stroške helikopterskega prevoza krije naš proračun. Kako je to mogoče? In kdaj bomo spremenili sistem?

Quartararoju zmanjkuje potrpljenja
10. 08. 2023 21.00
Nekdanjemu svetovnemu prvaku motoGP Fabiu Quartararoju zmanjkuje potrpljenja. Yamaho je opozoril, da ima samo še eno priložnost, da ga zadrži. Po novem razočaranju na Veliki nagradi Velike Britanije, ki jo je začel na zadnjem startnem mestu in končal na 15., od japonskega moštva pričakuje, da bo na septembrsko testiranje v Misanu pripeljalo konkurenčen motocikel za prihodnjo sezono.

'Le dva dni nazaj so okoli najine hiše stale tudi druge. Zdaj jih ni več'
06. 08. 2023 20.04
Srečni smo lahko, da ni smrtnih žrtev, pravi župan Ljubnega ob Savinji, kjer se voda počasi umika, na dan pa prihajajo vse razsežnosti opustošenja. Petkova noč bi se lahko tu končala veliko bolj tragično, če domačini najhuje prizadetih zaselkov ne bi prebedeli noči in se pravočasno umaknili iz svojih domov. Toda ostali so brez vsega. Plaz v zaselku Trbiž je zasul dve hiši, o katerih ni niti sledi več, pitne vode ni, tri četrtine občine je brez elektrike, do nekaterih zaselkov lahko vodo in hrano dostavljajo le s helikopterji.

Kaj je razlog, da je prišlo do tako uničujočih padavin?
05. 08. 2023 17.36
V noči na soboto so bili nalivi manj siloviti, a je ob poplavnih katastrofah vsaka kaplja odveč. Kljub temu da so padavine oslabele, je v zadnjih dveh dneh padlo dvakrat toliko dežja, kot ga je lansko leto padlo v celem poletju skupaj, poroča hišni prognostik Rok Nosan. Ujme, ki so pustošile po Sloveniji, pa so bile posledica nadpovprečno toplega sredozemskega morja in hladnega zraka iz severa.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54
V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Gostinstvo in turizem: namesto en mesec tuji delavci na papirje čakajo pol leta
15. 07. 2023 15.38
Kdo bo delal v turizmu in gostinstvu? Kadrovska kriza je hujša samo še v zdravstvu in domovih za starejše. Po nekaterih ocenah manjka deset tisoč ali kar ena četrtina vseh zaposlenih. Natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, točaji, sobarice ... Da bi hotelirji in gostinci rešili letošnjo sezono, zaposlujejo tujce. A ker je že zakonodaja pri nas zelo zakomplicirana, je tudi pridobivanje papirjev, ki so podlaga za delo pri nas, dolgotrajen in zapleten birokratski postopek. Namesto da bi izdaja dovoljenja za delo trajala mesec dni, kot določa zakon, delavci in delodajalci na papirje čakajo po tri, štiri, celo pet mesecev.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05
Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub
08. 06. 2023 06.30
Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?
07. 06. 2023 06.30
Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00
Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Zakaj potniki bežijo v Zagreb?
04. 06. 2023 13.00
Zakaj smo pri tem, kam lahko letimo iz Ljubljane, med najslabšimi v Evropi? Samo zagrebško letališče nam bo letos speljalo 200 tisoč potnikov. Tu so še bližnji Trst, Benetke, Dunaj in Gradec. Kaj torej tam delajo prav in pri nas narobe? V rubriki 24UR Fokus boste nocoj videli tudi, da imamo v Sloveniji uspešno letalsko družbo, ki ima več potniških letal, kot jih je v najboljših časih imela Adria. Poslujejo z dobičkom in bi bili pripravljeni sodelovati tudi z državo.

Otroci niso samo žrtve, so tudi storilci
23. 05. 2023 07.00
Kaj se zgodi, da mladostnik napade sovrstnika? Kaj je v ozadju? Tudi o tem so sinoči spregovorili gostje – strokovnjaki, ki se vsakodnevno srečujejo z nasiljem med mladimi, dijakinje in številni znani Slovenci. Na koncu sta v posebni oddaji za NEnasilje, ki smo jo posvetili vsem – mladim staršem in učiteljem – spregovorila še minister za vzgojo in izobraževanje ter predsednica države.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo
22. 05. 2023 19.10
Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

Nov ljubljanski zapor: 'Napačno razumevanje je, da se gradi hotel'
20. 05. 2023 08.00
V ljubljanskih Dobrunjah že nastajajo prve zaporniške celice. Na gradbišču, velikem skoraj 5 hektarjev, bo do leta 2025 zrasel nov moški zapor. Imel bo prostora za 388 zapornikov, kar je trikrat več, kot jih uradno sprejme zapor na Povšetovi, kjer so bivanjske razmere – kar boste lahko videli v današnji rubriki 24UR Inšpektor – katastrofalne. Kar nekaj let je bilo tam zaprtih dvakrat več ljudi, kot bi jih po standardih lahko bilo, zaporniki pa so imeli na voljo tudi manj kot tri kvadratne metre osebnega prostora. Zaradi tega je država danes plačala že za četrt milijona evrov odškodnin.

Grozljivka pred hišo: 'V Zaki je bila muzika, volk pa je očitno plesal'
14. 05. 2023 20.00
Na Gorenjskem je na pašniku v zaščiteni ogradi volk napadel ovce in jih poklal sedem. Lastnik jih je našel pet, dve pa pogreša. Pokol se je dogajal le 30 metrov stran od hiše, kjer živi ogorčeni lastnik ovac. Volk je napadel zelo blizu Bleda, sicer na planoti, a kakšnih 500 metrov od jezera, kjer je potekala tekaška prireditev. Na Zavodu za gozdove na tem območju pristojne opozarjajo, naj ukrepajo čim prej in izdajo odločbe za odstrel. Bojijo se, da ne bi volk postal nevaren tudi ljudem.

Alex Rins poskrbel za novo upanje v Hondinem taboru
25. 04. 2023 18.40
"Če združimo moči, se bo Honda spet borila za zmage," je prepričan zmagovalec zadnje dirke motoGP Alex Rins. Član moštva LCR Honda je z zmago v Austinu nekoliko dvignil moralo pri japonskem proizvajalcu, ki je pred leti veljal za glavnega konkurenta v kraljevskem razredu. Od leta 2020 pa ob številnih poškodbah Marca Marqueza težko drži korak s tekmeci tako v razvoju kot na stezi.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov
14. 04. 2023 06.12
19-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'
13. 04. 2023 06.01
Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Država samo za najemnine letno plača vsaj 26 milijonov evrov
06. 02. 2023 08.07
Četudi bi z izgradnjo nove sodne stavbe privarčevali dobre štiri milijone evrov na leto – toliko namreč ministrstvo za pravosodje plačuje za najem 18 različnih lokacij, v katerih delujejo ljubljanski pravosodni organi – pa je znesek, ki ga država plačuje za najemnine ostalih državnih organov, še vedno visok. Leta 2022 je skupna številka namreč presegla 26 milijonov evrov. Poslovni prostori, arhivi, skladišča, garaže in tudi najemnine športnih dvoran za dijake ter vojaška stanovanja v Sloveniji in tujini. A to ni končna številka najemnin, saj v njej niso zajeti podatki drugih organov, agencij, zavodov, državnih podjetij in na primer občin.

Sodna stavba: štiri milijone evrov letno za najemnine neprimernih prostorov
03. 02. 2023 06.00
Neprimerni, funkcionalno zastareli in energetsko potratni prostori, pa improvizirane sodne dvorane in razpršene lokacije po celi Ljubljani – zneski najemnin so lansko leto presegli štiri milijone evrov, še skoraj dva milijona so poleg tega plačali za upravljanje in vzdrževanje. Posledica razpršenosti lokacij je, da sodni kurirji vsak dan po ulicah Ljubljane prevozijo tudi eno tono sodne dokumentacije. Ali je res smotrneje plačevati visoke najemnine kot zgraditi novo sodno stavbo? Kakšno je varnostno tveganje, ko v peš coni v strogem centru mesta lahko srečate olisičenega obtoženca, ki ga spremljajo pravosodni policisti ali pa celo do zob oboroženi policijski specialci?

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov
02. 02. 2023 06.00
Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

Najvišja letna plača zdravnika v UKC Ljubljana je bila 181 tisoč evrov
16. 01. 2023 07.29
Po mesecu in pol so nam iz UKC Ljubljana vendarle poslali podatke o 50 najvišjih bruto plačah v letu 2021. Najvišja celoletna plača zdravnika je znašala dobrih 181 tisoč evrov, najvišji covidni dodatek za tisto leto pa 44.176 evrov. Prejel ga je zdravnik, ki je imel v ljubljanskem kliničnem centru drugo najvišjo letno plačo, in sicer nekaj več kot 175 tisoč evrov. Tretja najvišja plača je bila za dobrih pet tisočakov nižja, drugi najvišji covidni dodatek pa je znašal skoraj 38 tisoč evrov. 20 zdravnikov je prejelo več kot 130 tisoč evrov letne plače, devet zdravnikov pa covidne dodatke, višje od 30 tisočakov.

Zakaj so policijske plače javne, zdravniške skrivnost, tožilske pa nedostopne?
11. 01. 2023 07.56
Stališče Informacijskega pooblaščenca in Upravnega sodišča je, da so plače uslužbencev javnega sektorja javne, s polnimi osebnimi podatki, kot so ime in priimek, delovno mesto oziroma funkcija in bruto znesek plače. Pa vendar v praksi ta sistem ne deluje. Če so policijske plače v mandatu prejšnje vlade objavljali kar na spletni strani notranjega ministrstva, pa jih tožilstvo ne želi razkriti. Tudi v UKC Ljubljana ne želijo razkriti zdravniških plač.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov
09. 01. 2023 10.07
Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

Zelena zima na smučiščih, stroški za elektriko letijo v nebo
03. 01. 2023 19.37
(Pre)toplo vreme za ta čas bo – zaradi visokih cen elektrike in posledično dražjega umetnega zasneževanja – v likvidnostne težave pahnilo nižje ležeča smučišča. Na Cerknem, kjer bodo brez uporabe snežnih topov letos težko ponovno zagnali sezono, bodo stroški za elektriko kar za osemkrat višji. Na Kaninu pa za šestkrat. V praksi to pomeni namesto slabih 50 tisočakov, kolikor so plačali lani, dvig na skoraj 300 tisoč evrov.

Pivo se v Katarju (v omejenih količinah) toči le v navijaški coni
21. 11. 2022 14.29
Več deset tisoč navijačev se je ob otvoritvi svetovnega prvenstva zbralo v glavnem navijaškem središču FIFA Fan Festival. V pričakovanju nogometnih tekem so mnogi nestrpno stali v dolgih vrstah za pijačo in celo dočakali pivo. Vsak posameznik lahko dobi štiri kozarce, cene pa so zasoljene: približno 14 evrov na kozarec.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

'V politiki sem se naučil, da ga moram, če dobim udarec pod pas, vrniti'
10. 10. 2022 20.13
"Ko dobim udarec pod pas, sem se v politiki naučil, da ga moram vrniti. Sicer izpadeš šibek," slaba dva tedna pred prvim krogom predsedniških volitev pravi Milan Brglez. Kaj kandidat vladnih socialdemokratov in Gibanja Svoboda pravi o zadržkih Milana Kučana in Mira Cerarja? Zakaj bi volivci sploh glasovali za rezervno opcijo? Kako si po epizodi z neustavnim odvzemom mandata predstavlja politično sobivanje z Janezom Janšo?

Quartararo: Slišal sem, ko je Bagnaia padel, in imel sem srečo, da me ni zadel
26. 09. 2022 20.23
Čeprav je dirko za VN Japonske Fabio Quartararo končal razočaran in nejevoljen zaradi šele osmega mesta, je v seštevku prvenstva svoj položaj izboljšal. Oba največja tekmeca, ki ga realno še lahko ogrozita v lovu na letošnji naslov, Francesco Bagnaia in Aleix Espargaro sta imela namreč še slabšo nedeljo kot aktualni prvak, oba sta ostala celo brez točk, čeprav sta računala, da bosta lahko zaostanek zmanjšala.

Bagnaia: Rad bi le užival in grem iz dirke v dirko
03. 08. 2022 21.10
Ta konec tedna se na steze vračajo dirkači v prvenstvu motoGP. Za njimi je dolg poletni premor, pred njimi pa še 9 dirk do konca sezone. Vodilni v prvenstvu Fabio Quartararo na počitnice ni odšel z najboljšo popotnico, saj na zadnji dirki v Assnu zaradi napak ni videl cilja. Tekmeci, predvsem Pecco Bagnaia in Aleix Espargaro, so njegov padec s pridom izkoristili, nato pa si je večina dala duška z raznimi počitniškimi aktivnostmi.