Avtor
Nika

Novo najnižjo ceno za prenovo železniške postaje naj bi ponudil konzorcij SŽ

24. 08. 2024 20.00

Se bo prenova naše največje železniške postaje vendarle začela v kratkem? Po naših neuradnih informacijah sta po intenzivnih pogajanjih namreč tik pred dokončnim dogovorom Direkcija za infrastrukturo in konzorcij gradbincev na čelu katerega je Železniško gradbeno podjetje Slovenskih železnic. Spomnimo, prvi javni razpis je v začetku leta padel, ker sta prispeli dve previsoki ponudbi. Tudi na drug razpis sta prispeli dve previsoki ponudbi, zato je šla država v pogajanja, in se bo očitno tudi izpogajala za nižjo ceno.

Strokovnjakinja: 14-letnike bi pošiljali v zapor? To se mi zdi skrajno noro

20. 08. 2024 15.29

NSi je v parlamentarno proceduro vložila novelo kazenskega zakonika, s katerim predlaga, da bi bili mladostniki za hujša kazniva dejanja kaznovani z zaporno kaznijo. A strokovnjakinja na področju kriminologije Mojca M. Plesničar poudarja: argumentov proti tovrstnemu zaostrovanju kazni je veliko. "Zaporna kazen je v naši sodobni kulturi najstrožja možna kazen in mi bi zdaj 14-letnike pošiljali v zapor. To se mi zdi skrajno noro," pravi.

Žensko ima za predsednico le vsaka sedma država - bo med njimi tudi ZDA?

18. 08. 2024 19.33

Mesec dni po konvenciji republikancev, kjer so že tretjič potrdili Donalda Trumpa za predsedniškega kandidata, se bo jutri začela še konvencija demokratov, na kateri bodo v boj za predsedniški stolček tudi uradno poslali Kamalo Harris. Zdajšnja podpredsednica je v javnomnenjskih anketah začela prevzemati vodstvo, kar pomeni, da bi Združene države lahko dobile prvo žensko na najvišjem položaju v državi. Žensko ima sicer za predsednico le vsaka sedma država na svetu, tudi Slovenija.

Kako uspešna je bila doslej država pri privabljanju letalskih družb?

17. 08. 2024 19.11

Država je po propadu Adrie uvedla nov ukrep – gre za nov paket subvencij za letalske družbe, ki bodo letele z Brnika, letališča v Mariboru ali celo letališča v Portorožu. Tokrat bo država za večjo letalsko povezljivost razdelila skoraj 17 milijonov evrov. Sicer gre za že peti tak razpis. Kako učinkoviti so bili prvi štirje? Kam smo, zaradi vseh teh milijonov, lahko leteli iz Slovenije?

Dars vztraja: turški podjetji pri gradnji tretje razvojne osi ne bosta sodelovali

15. 08. 2024 19.48

Dars tudi po ponovnem pregledu prijav ne odstopa od odločitve, da dva turška gradbena giganta, Chengiz in Ozaltin, ne smeta sodelovati pri gradnji enega največjih infrastrukturnih projektov pri nas, več kot dve milijardi evrov težki tretji razvojni osi, na katero Korošči, pa tudi Belokranjci, čakajo že več kot 20 let. Opozorili so, da bi izločitev Turkov lahko pomenila večmilijonsko podražitev že tako zelo drage gradnje. Je odločitev Darsa dokončna?

Pretiranega zanimanja za prenosnike Stojmenove Duh ni. Zakaj?

12. 08. 2024 19.57

Tudi na drugem javnem pozivu ni pretiranega zanimanja za računalnike, ki jih je ministrstvo za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh za šest milijonov in pol kupilo lansko jesen. Do danes so jih razdelili le 950 družinam, kar pomeni, da jih v skladišču ostaja še skoraj 9000. Zakaj ni zanimanja zanje? Pa tudi, zakaj so več vlog zavrnili, kot odobrili, in ali res drži, da javni sklad, ki računalnike deli v imenu ministrstva, res sprejema le vloge, poslane po pošti?

V državni blagajni zeva polmilijardni minus

09. 08. 2024 18.52

Najnovejši podatki o porabi javnega denarja so še vedno zaskrbljujoči. Naša država je namreč v prvih sedmih mesecih pridelala več kot pol milijarde evrov minusa v državni blagajni. To pa pomeni, da niti vladi Roberta Goloba ne uspeva omejiti odhodkov, in to kljub temu, da je država letos pobrala največ denarja v zgodovini naše države.

Golob – Bobnar: predkazenski postopek še ni končan

30. 07. 2024 19.24

Ovir, zaradi katerih je protikorupcijska komisija januarja ustavila preiskavo zoper premierja Roberta Goloba, ker da ima prednost predkazenski postopek zoper njega, ni več. Komisija naj bi tako v kratkem Golobu dovolila vpogled v zanj obremenjujoč spis. Toda s specializiranega državnega tožilstva so sporočili, da predkazenski postopek še ni končan. Kaj se torej dogaja?

Še ena revizija, tokrat zunanja, še vedno pa ni znano, kaj bo s stavbo

29. 07. 2024 19.09

Sporni nakup nesojene sodne stavbe na Litijski v Ljubljani za 7,7 milijona evrov bodo pretresali še zunanji revizorji. Ministrstvo za pravosodje je poslalo vabila trem revizijskim hišam, ki morajo še ta teden oddati svoje ponudbe. Notranja revizija je že bila opravljena, zakaj se je torej ministrstvo odločilo za še eno – zunanjo, ki nas bo stala skoraj 50 tisoč evrov?

Kdo od slovenskih politikov sploh še pride k Ruski kapelici?

27. 07. 2024 19.11

Tradicionalna spominska slovesnost pri Ruski kapelici tretjič, odkar je Rusija v vojni z Ukrajino, pod Vršič ni privabila prav nobenega predstavnika državne oblasti. Najvišji politični funkcionar je bil ljubljanski župan Janković, ki se je skupaj z nekaterimi znanimi gospodarstveniki poklonil umrlim žrtvam prve svetovne vojne.

Zakaj evropskih gradbincev ne zanimajo naši veliki posli?

26. 07. 2024 19.42

Kaj pa o izločitvi dveh turških gradbenih gigantov iz enega največjih infrastrukturnih projektov v prihodnjih letih – več kot dvemilijardne tretje razvojne osi, ki jo gradi državni Dars, meni pristojna ministrica Alenka Bratušek? Absolutno si na vseh razpisih želimo čim več konkurence, pravi. Na drugi strani pa, da morajo vsi, tako tuji kot domači gradbinci, izpolniti tudi razpisne pogoje. Tako torej Bratušek. In zakaj se na naše več sto milijonske posle ne prijavljajo tuji evropski gradbinci? Vprašali smo nemškega ministra za promet Volkerja Wissinga.

Turki dovolj dobri za Karavanke in 2. tir, ne pa tudi za odsek pri Velenju

25. 07. 2024 20.23

Turška gradbinska giganta - Cengiz, ki prav zdaj pri nas gradi predor Karavanke, in Ozaltin, ki gradi drugi tir med Divačo in Koprom – izpodbijata odločitev Darsa, ker so jim onemogočili sodelovanje pri še enem večstomilijonskem poslu, gradnji do Slovenj Gradca. Ob polnoči se je namreč iztekel rok za pritožbe in pred naše kamere je stopil tudi predsednik uprave Darsa David Skornšek. Tako pri Karavankah kot pri drugem tiru smo videli, da so bili prav Turki daleč najcenejši. Kakšna je možnost, da bodo s pritožbo uspešni? Razkrivamo, da je bil nad odločitvijo Darsa po naših informacijah presenečen tudi premier Golob. Je bil torej razpis prilagojen slovenskim gradbenim baronom?

'Za vsako opravljeno uro delajo 21 evrov izgube'

24. 07. 2024 18.41

Kako se bo končala pot za avtoličarje in avtokleparje, ki stavkajo in za nekatere zavarovalnice ne opravljajo več storitev? Zdaj s študijo, ki jo je izdelal znani slovenski ekonomist Jože P. Damijan, dokazujejo, da so njihove delovne ure res krepko podplačane. Pri vsaki storitvi, ki jo izvedejo za kakšno od zavarovalnic, imajo v poprečju tretjino izgube, kažejo izračuni. In kaj bodo zdaj storile zavarovalnice?

Leto dni po poplavah ocenjenih 130 poškodovanih hiš in odposlanih 16 pogodb

23. 07. 2024 20.04

Kaj pa vse ostale nadomestne gradnje, ki jih je obljubljala vlada Roberta Goloba? Spomnimo se obljub, ki jih je v našem studiu le tri dni po poplavah izrekel premier Robert Golob: "Občine zagotovijo zemljišča, jih komunalno opremijo, potem pa s pozivom, ki bo šel k vsem graditeljem montažnih hiš, država postavi tipizirane objekte po celi državi tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo. Se pravi, da niso ljudje prepuščeni sami sebi, ampak da maksimalno skrajšamo roke."

'Delal sem že na veliko prvenstvih, to je bilo še stopničko višje'

06. 07. 2024 17.08

Euro 2024 se nadaljuje, naša pravljica pa je končana. Slovenske junake smo v torek sprejeli doma. A naši nogometaši niso edini, ki so nam pričarali vzdušje in dobro voljo. Da smo dogajanje lahko natančno spremljali tudi v domovini, so poskrbele tudi naše ekipe, ki so se v preteklem tednu vrnile domov. Med njimi pa sta bila tudi dva naša fotografa Luka Kotnik in Damjan Žibert, ki sta dogajanje sproti preslikala tudi za tiste, ki nas v Nemčiji ni bilo.

'Starejši ljudje takšnega neurja ne pomnijo'

02. 07. 2024 12.43

Ponedeljkovo vremensko dogajanje je po več delih države povzročalo številne težave. Dve nevihtni celici sta sprva nastali nad severno Primorsko in se združili v večji nevihtni sistem, ki je prešel Gorenjsko, kjer je močan veter podiral drevesa in zalival objekte, nato pa je supercelična nevihta prešla tudi Dolenjsko, kjer je klestila debela toča in uničevala pridelke ter lastnino. Ponoči so se padavine ponehale, vreme se je zjasnilo. Danes pričakujemo sončno vreme s spremenljivo oblačnostjo, a kakšna ploha ni izključena.

Nove hišne preiskave in vedno več osumljenih

26. 06. 2024 08.05

Na Policiji so tudi uradno potrdili naše informacije, da so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada konec prejšnjega meseca opravili nove hišne preiskave, povezane z zlorabami pri nakupu propadajoče sodne stavbe na Litijski v Ljubljani. Na sicer že precej dolgem seznamu preiskanih sta se, po naših neuradnih informacijah, tako znašla še sodna cenilka Breda Zorko in znani žalski avtoprevoznik in hotelir Enes Draganović.

Švarc Pipanova, Boštjančič in Golob nezakonito prerazporedili sredstva za nakup Litijske

24. 06. 2024 16.29

Neuradno smo pridobili celotno poročilo Službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu. Tam so več mesecev prečesavali dokumentacijo enega najbolj spornih nakupov države v zadnjih letih – propadajoče sodne stavbe na Litijski v Ljubljani. Revizija, ki je tik pred zaključkom, zelo močno obremenjuje takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba. Da so s svojimi ravnanji "nezakonito prerazporedili sredstva iz proračunske postavke", je ena najbolj izstopajočih ugotovitev revizorjev.

Vlamljanja v ljubljanske bankomate osumljeni trije državljani Hrvaške

24. 06. 2024 08.15

Policija je z intenzivno preiskavo uspela prijeti storilce vlomov v ljubljanske bankomate. V prestolnici so v mesecu dni na območju ljubljanskih Most, Šiške, Štepanjskega naselja in Fužin razstrelili štiri bankomate. Vlamljanja v bankomata na območju ljubljanskih Most in Šiške so osumljeni državljani Hrvaške, ki so jim policisti že odvzeli prostost.

Kako minister Boštjančič pojasnjuje nakazilo v davčno oazo?

19. 06. 2024 19.05

Zakaj je finančni minister Klemen Boštjančič nekaj let pred vstopom v politiko prek svojega podjetja Brio, ki je še vedno v njegovi lasti, nakazal 31 tisoč evrov v davčno oazo Belize v Srednji Ameriki, kot piše v objavi na enem od družbenih omrežij? In zakaj je bilo njegovo podjetje nekaj mesecev celo davčni dolžnik, ki je po javno dostopnih podatkih finančni upravi dolgovalo med 10 in 30 tisoč evri? Je šlo res zgolj za napako?

T-2 v roke Telemacha

18. 06. 2024 22.10

Pozno zvečer sta operaterja T-2 in Telemach sporočila, da sta sklenila pogodbo o nameravani prodaji. T-2, četrti največji operater v državi, bo tako kmalu pristal v rokah Telemacha, ki je član skupine United Group. Prodaja se je odvila le nekaj dni pred napovedano obravnavo na ljubjanskem okrožnem sodišču glede zahteve za stečaj, ki ga je zoper T-2 vložil Slovenski državni holding.

Prijave KNOVSU za preverjanje prisluhov ne obstajajo

17. 06. 2024 08.04

Prijave, na podlagi katerih so štirje poslanci Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, pod vodstvom predsednika Janeza Žaklja in njegovega strankarskega šefa, prvaka Nove Slovenije Mateja Tonina, novembra lani od Policije zahtevali, da jim razkrije, ali prisluškujejo petnajstim akterjem afere Dars, ne obstajajo.

V katere posle vse je vpleten ljubljanski podžupan Boštjan Koritnik?

06. 06. 2024 19.47

Nekdanji minister za javno upravo, zdaj podžupan Ljubljane, Boštjan Koritnik, ima očitno veliko dela. Podjetje, katerega lastnik je, bo državnemu Borzenu, ki trguje z elektriko, svetovalo, kako postaviti Center za spodbujanje prehoda na alternativna goriva. Koliko bo s tem ljubljanski podžupan zaslužil in ali je takšno početje v mejah zakona? To pa ni edini posel, ki ga Koritnik dodatno opravlja. Več virov nas je opozorilo na morebiten konflikt interesov, saj pomaga pri prodaji dveh stanovanjskih sosesk, ki se bosta kmalu gradili v Ljubljani.

Kako bo država rešila težave s tovornim železniškim prometom v Ljubljani?

05. 06. 2024 19.23

Tovorni vlaki, ki so iz Luke Koper namenjeni proti Avstriji čez Jesenice in obratno, gredo kar dvakrat čez glavno železniško postajo. Da pridejo na gorenjsko progo, morajo namreč obračati v Zalogu. Ljubljanski župan si želi poglobitve celotne železnice, kakšne pa so še možnosti, ki so na mizi ministrice za infrastrukturo? Bo vlada o tem odločala že ta mesec?

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?

05. 06. 2024 06.00

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Slovenija bo nadzor na mejah podaljšala še za pol leta

22. 05. 2024 10.51

Po tem, ko se je za podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo odločila Italija, se je za podaljšanje nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločila tudi Slovenija. Nadzor na mejah bo podaljšan do 21. decembra, je povedal notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za javnost, odločitev pa je padla na podlagi stanja na Bližnjem vzhodu, kjer se zadeve po Poklukarjevih besedah le zaostrujejo. Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je kasneje sporočil, da zagotovo ne pričakuje nikakršnega zaostrovanja.

Urgenca bo postala gradbišče, pričakujte motnje pri obravnavi

22. 05. 2024 08.50

V ponedeljek se začenjajo obsežna gradbena dela na Urgentnem kirurškem bloku naše največje urgence v državi. Kako bo torej organizirano delo v ljubljanskem kliničnem centru? Da bosta naslednji dve leti zahtevni tako za zaposlene kot za paciente, zaradi česar vse prosijo za razumevanje, je javnosti iskreno predstavil Uroš Tominc, vodja Urgentnega kirurškega bloka. "Lahko pride do motenj v obravnavi. Podaljša se lahko čakanje na obravnavo in tudi čas same obravnave."

Sporen razpis padel v vodo, brez denarja ostalo več nevladnih organizacij

17. 05. 2024 19.43

Ali so že hišne preiskave potrdile sume, da je nekdanja ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik zlorabila ministrski položaj in favorizirala prijatelje, ko je šlo za deljenje denarja prek javnega razpisa za nevladne organizacije? 10,6 milijonski razpis je bil voden transparentno, skladno z moralnimi standardi, je ves čas vztrajala Ajanovič Hovnik. A zakaj je bil razpis vmes spremenjen, da je iz vreče sredstva dobil tudi inštitut njene nekdanje sodelavke in poslovne partnerke? Prav zato denarja ne bo videl nihče od izbranih.

Dvorane Cankarjevega doma oddajali brez plačila, so si kupovali politične točke?

15. 05. 2024 19.37

Si je vodstvo Cankarjevega doma, pod taktirko generalne direktorice Uršule Cetinski, kupovalo politične točke in političen vpliv tudi z ugodnim oddajanjem dvoran Cankarjevega doma našim najvidnejšim politikom? Razkrivamo vsaj dva takšna primera. Založbi Beletrina in Primus sta za predstavitvi knjig dveh najbolj vidnih politikov – nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja in sedanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič – stroške za najem dvorane poravnali kar s knjigami. Tak način oddajanja dvoran, brez plačila po ceniku, je najmanj nenavaden, nas opozarjajo viri. Kako pa odgovarjata nekdanji predsednik države in prva dama državnega zbora?