AvtorNika

Na petkovem protestu več tisoč ljudi: Policija zoper tri organizatorje uvedla postopek
29. 05. 2021 19.40
Petkov množični protest v Ljubljani, na katerem so zahtevali predčasne volitve, je po podatkih Policije minil mirno. Po ocenah protestnikov se je na protivladnem shodu zbralo več kot 30 tisoč ljudi, po oceni Policije pa več tisoč. Policija je zoper tri organizatorje uvedla postopek po Zakonu o javnih zbiranjih. Program se je sicer odvil na drugem prizorišču, kot je bilo sprva predvideno, saj so policisti ogradili Gregorčičevo ulico, kjer je kabinet predsednika vlade in deloma tudi Trg republike pred parlamentom.

Kdo bo nadomestil ministrico za pravosodje Lilijano Kozlovič?
28. 05. 2021 20.00
Državnotožilski svet bo prihodnji teden odločil, ali bo pravno izpodbijal odločitev vlade o razveljavitvi postopka izbire dveh delegiranih evropskih tožilcev. Zato je, kot je znano, v četrtek odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Kot možna kandidata za naslednika Kozlovičeve se omenjata državni sekretar Zlatko Ratej in minister za javno upravo Boštjan Koritnik.

Janša ne sprejme sodne pošte, Matoz: Pisanje bi lahko vročili tudi meni
12. 05. 2021 09.04
Ljubljansko sodišče že nekaj časa ne more izročiti sodne pošte premierju Janezu Janši v zadevi Trenta. Ker premier ne sprejme redne pošte, se je sodišče po neuradnih informacijah spletnega Dnevnika odločilo, da mu poskusi sodno pošto vročiti prek pooblaščenega sodnega vročevalca. Tako mora predsednika vlade zdaj iskati detektiv.

Sodišče ustavilo postopek proti dijakinji, ki na avtobusu ni želela nositi maske
11. 05. 2021 15.57
Okrajno sodišče v Celju je v primeru mladoletnice, ki je lani septembra na avtobus vstopila brez zaščitne maske, odločilo, da postopek zoper mladoletnico ustavi, ker, kot so zapisali v obrazložitvi sklepa, kršitev pravil o uporabi mask v nobenem predpisu ni določena kot prekršek. Odvetnik in mladoletnica pa sedaj napovedujeta odškodninske tožbe zoper državo.

Zgodovinarji: Karantanski panter in slovenska zgodovina nimata prav nič skupnega
02. 05. 2021 20.11
Bo grb tako imenovanega karantanskega panterja logotip oziroma vsaj eden od simbolov slovenskega predsedovanja Svetu EU? Ugibanj je veliko, nekateri zgodovinarji pa so ogoročeni – opozarjajo, da panter in slovenska zgodovina nimata prav nič skupnega.

Nov kadrovski val na Finančni upravi in v Luki Koper?
30. 04. 2021 20.53
Se po Telekomu, Pošti in tudi Slabi banki obetajo nove kadrovske rošade v gospodarstvu in državnih institucijah? Že tretje novo vodstvo letos bi lahko kmalu dobila Finančna uprava, na njen vrh naj bi znova sedel Ivan Simič, trenutno predsednik vladnega Strateškega sveta za debirokratizacijo. Slovenski državni holding naj bi se pripravljal tudi na menjave nadzornikov v Luki Koper, kjer sta med novimi imeni v igri Franci Matoz in Nevenka Črešnar Pergar, tokrat, neuradno, kot del kvote Nove Slovenije.

Sodišče bo odločalo o globah zaradi dežnikov, okrašenih z novoletnimi lučkami in napisi
22. 04. 2021 19.49
Še vedno odmevajo in razburjajo primeri globe zaradi dežnikov, okrašenih z novoletnimi lučkami ter napisi "vladozlom" in "vlada pada". Policija zavrača očitke, da so protestnikom prekomerno in vsepovprek izrekali kazni. Tudi v primeru, ko so pet posameznikov oglobili, ker so bili na takrat prepovedanem shodu. Na drugi strani protestniki in odvetniki, ki protestnike zastopajo: "Za policiste so bili moteči prav dežniki, zakaj bi sicer peterica, ki je ohranjala razdaljo in nosila maske, prejela kazni." Na koncu bo o tem, ali je Policija prekoračila pooblastila ali ne, odločalo sodišče.

Znova dovoljeni shodi, a upoštevati morajo stroge zdravstvene omejitve
19. 04. 2021 20.16
Pod strogimi zdravstvenimi omejitvami je znova dovoljeno protestirati. Zunaj, na ulicah in trgih, se tako lahko zbere največ 100 ljudi, ki pa bodo morali med seboj vzdrževati najmanj meter in pol razdalje. V zaprtih prostorih bo lahko ena oseba na 30 kvadratnih metrov, protestniki pa bodo morali tu nositi tudi maske. A pozor: policija opozarja, da je treba shod prijaviti vsaj tri dni prej, sicer gre še vedno za nedovoljeno protestiranje, katerega udeleženci bodo, kot pravijo, kaznovani.

Tudi uradno: Pivčevi je dve nočitvi v hotelu plačala izolska občina
15. 04. 2021 18.19
Zdaj je uradno, hotelske stroške sinov nekdanje kmetijske ministrice Aleksandre Pivec je plačala občina Izola, in to kar dvakrat, junija 2019 in junija 2020, skupaj 360 evrov. Aleksandra Pivec, ki je v javnosti ves čas zatrjevala, da sinova lani v izolskem hotelu Marina z njo nista prenočevala, torej ni govorila resnice. S tem je, kot ugotavlja protikorupcijska komisija, kršila tako etični kodeks vlade kot zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.

Nekdanja glavna inšpektorica: Rekel je, da med nama 'ni kemije', zato ne želi delati z mano
15. 04. 2021 10.47
"Postavljena sem bila pred izbiro, ali s postopki na sodiščih uveljaviti svoje pravice in dokazati nezakonitost postopkov in pri tem uradne veterinarje in inšpektorje izpostaviti dilemi, kdo je njihov nadrejeni, komu poročati, koga obveščati ... ali pa se umakniti," v pismu sodelavcem svojo plat zgodbe pojasnjuje Andreja Bizjak. Generalni direktor UVHVVR jo je namreč z mesta direktorice Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin premestil na delovno mesto sekretarja.

Žaberl: Politiki naj se javno opravičijo preiskovalcem NPU
14. 04. 2021 11.11
Na naše razkritje, da so nadzorniki, ki so opravili revizijo kriminalističnih preiskav na NPU, zapisali, da so bile te strokovne in zakonite, se je odzval tudi Policijski sindikat Slovenije. "Glede na javno objavljene ugotovitve nadzora lahko zatrdimo, da smo policisti predani zakonitosti, vladavini prava in pravičnosti, zato so razni politični pritiski neprimerni in nedopustni, še posebej če niso pravno utemeljeni," so zapisali. Kot navajajo, lahko iz objavljenega poročila sklepajo, da so vodstvo Policije, policijski nadzorniki in nadzirani policisti obvladali kaotično situacijo in ravnali v skladu s pozitivno zakonodajo, kar pozdravljajo. "Tega pa ne moremo trditi za visoke uradnike na ministrstvu za notranje zadeve, ki svetujejo političnim funkcionarjem, kaj je pravno dopustno oziroma zakonito in kaj ni," je zapisal predsednik sindikata Rok Cvetko. *Kasneje sta se na članek z neresnicami in osebnimi napadi odzvala tudi Zdravko Počivalšek in Žan Mahnič, članek smo dopolnili z odzivom uredništva.

Sodnica Urška Klakočar Zupančič oproščena obtožb zaradi zapisov na družbenem omrežju
14. 04. 2021 10.57
Sodnica Urška Klakočar Zupančič je bila oproščena vseh obtožb disciplinske tožilke zaradi zapisa, ki ga objavila na zasebnem profilu na družbenem omrežju, so sporočili iz Odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle. Tričlanski senat je namreč ugotovil, da sodnica ni kršila Zakona o sodniški službi. Klakočar Zupančičeva je ob tem dejala, da tudi sodnikom kot ostalim državljanom pripada pravica do svobode izražanja, "ki je ustavna pravica in ta v zasebnosti, kamor spada tudi zaprt, nejaven Facebook profil ne sme biti kratena".

Revizija kriminalističnih preiskav na NPU ni potrdila dvomov in očitkov ministra Hojsa
12. 04. 2021 12.01
"S pregledom dosjejev po bančni kriminaliteti strokovne napake ali pomanjkljivosti niso bile zaznane." Preiskava zoper Pro Plus - "aktivnosti NPU so bile opravljene skladno z ustaljeno kriminalistično prakso, pisni izdelki pa izražajo strokovno opravljeno delo". Afera "Irangate" – "NPU je aktivnosti izvajal skladno z uveljavljenimi principi kriminalističnega preiskovanja". Zadeva žilne opornice – "posamezna opravila NPU so bila izvedena strokovno in zakonito". To so ugotovitve nadzornikov v Poročilu o strokovnem nadzoru nad delom NPU, ki smo ga po več kot treh mesecih le uspeli dobiti. Šele po posredovanju informacijske pooblaščenke.

Spor zaradi neplačanih zaščitnih mask med Pečečnikom in državo se zdaj seli na sodišče
09. 04. 2021 12.12
Dobava zaščitnih mask Sloveniji je bila moja najslabša odločitev v življenju, je nedavno dejal podjetnik Joc Pečečnik. Državni Zavod za blagovne rezerve mu namreč ni plačal računa za 4,5 milijona evrov, zato je vložil tožbo. Zaplet z državo pa ga bo stal še dodatnih 1,4 milijona evrov, saj so mu naložili še plačilo carine in davka. Zgodba o neplačanih maskah se tako zdaj seli na sodišče. Najprej bodo skušali spor rešiti z mediacijo, ki se je bo Pečnik udeležil. "Ljudje, ki so delali z nami in bili dnevno o vsem obveščeni, tako Janša kot Počivalšek in Tonin, so se obrnili stran, njihove riti so na varnem, mene so pa pustili samega," je razočaran Pečečnik.

Bo STA kmalu postala plačilno nesposobna?
04. 04. 2021 19.45
Vlada je ponovno zavrnila financiranje javne službe, ki jo po zakonu STA mora opravljati, država pa plačevati. Finančno izčrpavanje, ki traja že več mesecev, bi lahko imelo hude posledice. Predsednik nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije opozarja, da je ogroženih 90 delovnih mest. Direktor agencije Bojan Veselinovič je zato premierju Janezu Janši in ministrom poslal pismo.

Šter kljub odločitvi upravnega sodišča državljane poziva, naj nenujna potovanja prestavijo
03. 04. 2021 18.14
Število okužb še kar narašča. Na vladi so tudi zato z odlokom prepovedali potovanja v države z rdečega seznama. Upravno sodišče je v enem primeru odlok razveljavilo. Družini, ki je želela zapustiti državo, so z začasno odločbo dovolili vkrcanje na letalo. Čaka nas bitka interpretacij, pravi vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter. Ta ne glede na odločitev sodišča poziva vse, naj nenujna potovanja prestavijo, če že morajo potovati, pa naj ne ogrožajo svojega ali skupnega zdravja.

Na čelu Pošte Slovenije neuspeli kandidat za župana Poljčan
01. 04. 2021 19.03
Zakaj je, po več kot devetih letih, svoj položaj na vrhu Pošte Slovenije moral zapustiti Boris Novak? Poznavalci opozarjajo, da gre za novo politično rošado, na njegovo mesto namreč prihaja Tomaž Kokot, svetnik stranke SDS iz Poljčan. Kokot, ki je že neuspešno kandidiral za župana, za vodenje tako velikega podjetja, v katerem je več kot 6000 ljudi, namreč nima izkušenj.

Menjave na Telekomu: 'Politično nastavljeni kadri bodo politiki tudi neomajno vdani'
31. 03. 2021 20.05
Potem ko je vlada pred kratkim postavila novo vodstvo Urada za preprečevanje pranja denarja in Finančne uprave, se kadrovske rošade nadaljujejo tudi v gospodarstvu. Novo vodstvo je dobila Pošta, prve kadrovske poteze je potegnil tudi novi prvi mož Telekoma, ki je razrešil dolgoletnega direktorja varnosti. Gre za zelo občutljivo delovno mesto. Direktor varnosti ima namreč opravka z najbolj zaupnimi podatki, tudi o tem, katerim telefonskim številkam prisluškujeta Policija in Sova.

NPU uvedel preiskavo na Računskem sodišču
24. 03. 2021 14.00
Na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so nam potrdili, da so uvedli predkazenski postopek zaradi odmevne revizije nakupa zaščitne medicinske opreme, ki jo je Računsko sodišče objavilo minuli četrtek. Koga konkretno preiskujejo in zaradi katerih kaznivih dejanj, pa tudi ali je med osumljenimi predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel, na Policiji ne želijo razkriti.

Odgovorni urednik NTA: 'Sem urednik novega slovenskega fašističnega medija'
23. 03. 2021 19.42
Izjava glavnega in odgovornega urednika nove tako imenovane Nacionalne tiskovne agencije, Aleša Ernecla, "da je urednik novega slovenskega fašističnega medija", je povzročila hudo kri med njegovimi sodelavci in kolumnisti. Vinko Gorenak, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pa tudi Alojz Kovšca, predsednik Državnega sveta, in predavatelj Boštjan M. Turk – vsi ti so se distancirali tako od Ernecla kot tudi od nastajajočega portala.

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?
22. 03. 2021 11.16
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

Novo navodilo policistom – namesto kazni izrekajte več opozoril
15. 03. 2021 09.56
Vodstvo Policije je dalo policistom na terenu za cestnoprometne prekrške nove usmeritve. "Vodstvo Policije želi spodbuditi policiste, da pri svojem delu natančno presodijo dejanje udeleženca v cestnem prometu in se tem ugotovitvam primerno odločijo za ukrep, ki je v danih okoliščinah najprimernejši. Policisti se zdaj zelo redko odločijo za izrek opozorila, zato želimo to prakso spremeniti," piše v dokumentu, ki smo ga pridobili. Gre morda za "odpustke" državljanom? Nikakor ne, pravijo na Policiji, statistika kaže, da se policisti redko odločijo za izrek opozorila.

Je bil Snežič obveščen o preiskavah? Tožilstvo opozarjalo na konflikt interesov
04. 03. 2021 15.55
Vse več je namigov, da naj bi bili osumljenci milijonskih spornih poslov vnaprej obveščeni o včerajšnjih hišnih preiskavah, ki jih je opravil Nacionalni preiskovalni urad, ki ga vodi Petra Grah Lazar. Šefica NPU se namreč osebno pozna z glavnim osumljencem Rokom Snežičem. Po naših informacijah se je morala zaradi tega celo izločiti iz te kriminalistične preiskave. Vsaj na papirju. V praksi se očitno ni, saj je vedela, kdaj bodo hišne preiskave. Tožilstvo pa je že oktobra lani opozarjalo na Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. V preiskavi pa je policija zasegla okoli 300.000 evrov gotovine, veliko dokumentacije in elektronskih sredstev.

V roke Kolektorju eden največjih gradbenih poslov v zgodovini
04. 03. 2021 10.43
Odsek Divača–Črni Kal bo, kot kaže, gradil konzorcij s Kolektorjem CGP na čelu. Iz družbe 2TDK so namreč sporočili, da so oddali najcenejšo ponudbo za izvedbo gradbenih del na tem odseku. Na družbo sta prišli zgolj dve ponudbi, ki sta bili pod maksimalno določeno ceno, zato sta obe veljavni. Ponudbe pa ni oddal turški Cengiz, ki ta hip gradi drugo cev predora Karavanke. Kot smo izvedeli, ponudbe ni oddal zato, ker cene ni mogel postaviti tako nizko.

Snežič dva dni pred obsežnimi preiskavami ilegalno v BiH
03. 03. 2021 11.31
V Sloveniji, na Hrvaškem in v BiH so danes potekale obsežne kriminalistične preiskave v povezavi z domnevnim milijonskim pranjem denarja, v katero naj bi bili vpleteni številni državljani BiH, glavni organizator spornih poslov pa naj bi bil Rok Snežič. Ta naj bi dva dni pred preiskavami prišel v BiH, čeprav mu je država že konec lanskega leta prepovedala vstop.

Kako bo Slovenija porabila 5,2 milijarde evrov?
02. 03. 2021 20.49
Osnutek nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost je po več mesecih usklajevanja javno dostopen. Z njim naj bi se sprostilo kar 5,2 milijarde evrov evropskega denarja, ki je predviden za spopadanje s posledicami epidemije v Sloveniji. Denar se bo delil po obrokih do avgusta 2026, razdeljen pa bi bil na devet področij. Kam konkretno bi Slovenija ta denar vložila?

Gostinci napovedali možnost odškodninskih tožb. Trdijo, da so jih zavajali
19. 02. 2021 19.18
Po novici, da bi lahko že štiri mesece stregli zaključenim družbam iz istega podjetja, pa tega niso vedeli, gostinci zdaj dokazujejo, da so jih na ministrstvu za gospodarstvo ves čas zavajali. Objavili so elektronska sporočila z ministrstva, ki dokazujejo, da so jim v tem času prepovedali strežbo. Gostinci so jasni - nekdo bo moral odgovarjati, napovedujejo tudi možnost odškodninskih tožb.

Počivalšek glavni akter pri nepravilnostih z dobavo zaščitne opreme
18. 02. 2021 10.45
Podrobnosti enega največjih nakupov v zgodovini Slovenije, ki ga že več mesecev pretresa Računsko sodišče, so še pred objavo končnega poročila pricurljale v javnost. Revizija računskega sodišča o dobavi zaščitne opreme je pokazala številne nepravilnosti, za katere je odgovoren predvsem gospodarski minister Počivalšek: od sklenitve pogodb brez ponudb ali z nepopolnimi ponudbami do dobave opreme brez ustreznih certifikatov.

Hrvaška policija ministru Hojsu in njegovi mami preprečila vstop na Hrvaško
10. 02. 2021 15.03
Hrvaška policija je na praznični ponedeljek popoldne, kot smo izvedeli, na meji zavrnila vstop notranjemu ministru Alešu Hojsu, ki se je tja pripeljal z mamo. Ker nista izpolnjevala pogojev, ki jih je v epidemiji za vstop tujcem določila Hrvaška, sta se na meji morala obrniti in tudi vrniti v Slovenijo. Kam sta želela iti in kaj je razlog za zavrnitev, nam hrvaška mejna policija uradno ni želela razkriti. Poudarili so, da naša država za ponedeljek ni najavila prihoda nobenega od naših ministrov. Minister Hojs pa je zatrdil, da ni kršil nobenega odloka in da je želel le sam oziroma z mamo preveriti, kako hrvaška policija opravlja svoje delo.

Potovanja niso prepovedana, a odgovornost mora vsak prevzeti sam zase
07. 02. 2021 19.34
Potovanja, tudi turistična, v druge države ali na drug konec sveta niso prepovedana, so le močno odsvetovana. Kar nekaj Slovencev tako tudi letos uživa v eksotičnih krajih, vedno več je tudi držav, iz katerih se lahko vrnete brez negativnega testa na covid-19 ali 10-dnevne karantene. V Evropi so takšne Islandija, Finska in Grčija.