AvtorTina Čas

Štajerska 'Lili', kraljica krajših čakalnih vrst
12. 11. 2024 09.47
Jutro po martinovem so glave težke, kot bi bil 1. januar. Sploh v štajerski prestolnici, kjer so 11. november oklicali kar za svoje novo leto. Pomešali smo se v vrtinec njihovega jesenskega silvestrovanja, ki ga začnejo praznovati že dopoldne, da bi dobili vpogled v rajanje, ki na ulice privabi kar 20.000 ljudi. Tam se "špricerji" ne točijo na decilitre, ampak Štajerci postopek poenostavijo, da jim ni treba ves čas stati v vrsti. Na mize tako raje priroma "Lili".

Če bi streslo ljudi v tleh
28. 10. 2024 05.58
Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga
21. 10. 2024 08.20
"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00
Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Ko te do prvega soseda loči 1000 km, življenje lahko reši le letalo
29. 09. 2024 09.36
Čez dejstvo, da je Slovenija tranzitna država, pogosto bentimo, ko se dušimo v kolonah tovornih vozil ali dopustnikov. Toda prav njena lega k nam včasih zanese tudi popotnike, ki potujejo z enega na drug konec sveta in nam vmes ponudijo vpogled v življenje v njihovih domovinah, kjer kakšne stvari potekajo povsem drugače kot na sončni strani Alp. Če se v Sloveniji helikopter v zrak običajno dvigne le v najbolj nujnih primerih, za milijone Avstralcev letala predstavljajo že osnovno zdravstveno oskrbo. V neizprosni divjni pomaga reševati kar 81 letal, ki so skupno že 34-krat odletela do lune in nazaj.

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče
24. 09. 2024 06.30
Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.

'Nismo norci, ki želimo noreti po cestah'
09. 09. 2024 06.15
"Že od desetih zjutraj čakajo pred predorom," trije mladi Mariborčani v soboto popoldne pokažejo na gnečo pred Karavankami. Toda njihova pozornost ni skoncentrirana na dogajanje na gorenjski avtocesti, po kateri se trume dopustnikov valijo domov v zahodne države, temveč na vzporedno lokalno cesto. Po njej hrumijo predelani športni avtomobili, ki skušajo tri kilometre zavite gorske ceste prevoziti čim hitreje in brez zverižene pločevine.

Putin ne bi prišel niti, če bi ga vabili trikrat na dan
04. 09. 2024 14.11
Vroče septembrsko sonce, ki se je odločilo, da je še vedno poletje, je neusmiljeno žgalo skozi temne suknjiče in kravate ter črne karoserije diplomatskega voznega parka, ki so napolnili okolico Blejskega jezera. Vroče so bile tudi razprave, Vladimir Putin je dal 'absoluten in nepovraten' pospešek širitvi EU, a niti po 20 letih na Balkanu še vedno ni kakšnega posebnega napredka. Dejstvo, da bo za mizo sedela tudi izraelska političarka, je nekatere tako razburilo, da so pozivali k bojkotu in protestom. "Nismo razdeljeni zato, ker nimamo nič skupnega, ampak zato, ker se bojimo pogovarjati," so naši sogovorniki, ki si želijo kot sredstvo za reševanje nesoglasij uveljaviti dialog, v teh dneh drug za drugim priznavali, da je svet postal resnično zapleten.

Je s 23.000 pojočimi grli Slovenija dobila novo rekordno prizorišče?
01. 09. 2024 19.52
Od daleč je bilo videti, kot da gre za gasilsko veselico na steroidih. Ogromen travnik z belimi šotori, lesenimi klopmi in vonju po pečenem mesu. A na treh hektarjih površine se je skrivalo precej več kot to - glasbeni večer za slovensko zgodovino. Na odru je bil ustvarjalec, ki je v 30 letih doživel vse od čaščenja do šikaniranja, pod njim pa več kot 23.000-glava množica, ki se je prišla poklonit njegovi 30 let trajajoči karieri. Magnifico sinoči ni prišel v Tivoli, je pa Sloveniji dal novo koncertno prizorišče ogromnih razsežnosti.

V modro globino s še zadnjega stolpa v Sloveniji
15. 08. 2024 12.44
Ko se vzpenjaš po ozkih mokrih stopnicah navzgor, je na prvi skakalni ploščadi občutek še precej pomirjujoč. A višje kot greš, hitreje bije srce. Pogled s samega vrha stolpa, ko se ti na levi strani riše mogočna Mežakla, bazenska gladina pa je kar 10 metrov pod teboj, pa je že povsem zastrašujoč. Kaj šele, če se moraš pognati vanjo. "Tamle imate Gumija, on je legenda teh skokov, on vam bo vse razložil," se smejijo Jeseničani.

Dvojna dnevna doza Zdravljice in orjaški rogljiček za konec
10. 08. 2024 21.52
Slovenska hiša v Parizu se zapira z najlepšim mogočim scenarijem: sprejemom za olimpijsko prvakinjo in olimpijskega podprvaka. Janja Garnbret in Toni Vodišek sta požela glasen aplavz, ko sta na odru podoživljala trenutke zmagoslavja. Posnetku predvajanja Zdravljice na podelitvi medalj so pritegnili vsi zbrani, za konec pa so jima na podarili še velikanski simbol Francije. Rogljiček, seveda, v katerega sta slastno zagrizla.

Slovensko zastavo kupil prek spleta in nasmejal 'rojake'
10. 08. 2024 18.30
"Počakaj, ali na tisti majici piše Slovenija? Končno, saj ne morem verjeti," se je v petek zvečer zaslišalo v polni navijaški coni Pierre Mauroy. Občutek je bil nenavaden, trajal pa je že od popoldneva. Po prizorih, ki smo jim bili letos poleti priča v Nemčiji, ko so navijaške barve že nekaj ur pred tekmo preplavile osrednje mestne trge, tisti v Lillu ni dal niti slutiti, da se v mestu kdo bori za olimpijske kolajne.

Kristjan Čeh za podpis na steno slavnih ni potreboval lestve
08. 08. 2024 18.30
"Že v 9. razredu sem bil visok 199 centimetrov, tako da sem se navadil," z nasmehom pravi Kristjan Čeh. Čeprav se mu v metu diska ni izšlo za olimpijsko medaljo in je ostal tik pod odrom za stopničke, je v Slovenski hiši v Parizu doživel veličasten sprejem. Gostje so občudujoče zrli vanj z zvitimi vratovi, njegova višina pa je bila osrednja tema komentarjev po aplavzu in čestitkah, ki jih je bil deležen. Kako pa so njegov nastop spremljali na Ptuju?

Zgodovinsko slavje v pariški spalni tišini
08. 08. 2024 11.01
"Oprostite, se bo rokomet predvajal? Tam se je že začelo, tukaj pa smo že izgubili, nočem biti žalostna še bolj, kot moram biti," pride povprašat Veronika pod veliki ekran na zunanji terasi Slovenske hiše v Parizu. Peščica zbranih navijačev je po leseni medalji Kristijana Čeha nestrpno čakala na sliko iz Lilla na drugem programu, da bi stisnili pesti še za rokometaše. Televizijski prenos so sicer dobili, zvok pa se je kmalu poslovil. Stroga pravila organizatorjev namreč predvidevajo nočni počitek za Parižane. Zgodovinski uspeh rokometašev so tako zbrani morali proslaviti v tišini.

Baloni za Metko in še topli letalski sedeži
05. 08. 2024 06.00
Mizo na zunanji terasi lokala na brniškem letališču zasedejo šopi pisanih balonov. Matija in Lana sta jih prinesla za dobrodošlico judoistki Metki Lobnik ob vrnitvi v domovino. Žiga in Aljaž, dobra prijatelja odbojkarja Roka Možiča, pa potujeta v drugo smer in se na stopnicah do letala pridušata, kako zgodaj se bo začel ponedeljek.

Streli v berlinskem parku spisali Putinov seznam
02. 08. 2024 06.00
Bilo je sredi belega dne, pisal se je 23. avgust 2019. Kolesar se je od zadaj približal sprehajalcu v parku Tiergaten v Berlinu in ga ustrelil. Moški je bil na mestu mrtev, nemška policija je kmalu aretirala osumljenca. Šlo je za Rusa, ki je v EU pripotoval pod lažnim imenom, žrtev pa je bila čečenski disident. Likvidator iz berlinskega parka pa je zdaj svoboden, njegovo ime se je znašlo na seznamu največje izmenjave zapornikov med Rusijo in Zahodom po koncu hladne vojne. Vse odkar je Vadim Krasikov prestajal dosmrtno kazen zaradi umora, si je ruski predsednik Vladmir Putin želel, da bi se vrnil domov.

Pod curkom domačega šampanjca
25. 07. 2024 08.00
V njegov domači kraj smo se pripeljali, ko mu je večtisočglava množica še vedno skandirala v središču prestolnice. V dobrih 20 kilometrov oddaljeni Komendi pa so hiteli s še zadnjimi pripravami, da bi bilo vse tako, kot mora biti, ko bo z balkona pomahal ta hip najbolj vroči slovenski športnik, ki je v zadnjih treh tednih poskrbel za ponosno trkanje po prsih pod Triglavom – imamo najboljšega kolesarja na svetu.

Tišja 'kroska' za specialce in slovenski odgovor na drone
07. 07. 2024 18.40
17-letni Mark Müller na ploščadi pred garažo ljubljanske vojašnice sede za krmilo močnega motorja in požene proti bližnjim kupom gramoza. Čeprav je videti kot motokrosistična vožnja, ni značilnega hrupa in vonja po bencinu. Nič čudnega, saj gre za električni hard enduro motor, ki ga razvijajo posebej za vojaške potrebe. Preden ga je testni voznik spravil na plano, je bil v hangarju naložen zadaj na lahkem oklepniku perun 4x4, ki pa ima na strehi tudi posebno kupolo, daljinsko voden sistem zračne obrambe Mangart 25. Gre za slovenski izdelek, ki je veliko pozornost pritegnil tudi v Parizu.

Tribuna, ki je vztrajala do konca
02. 07. 2024 15.43
Trenutek, ko je Jan Oblak v podaljšku ubranil enajstmetrovko enemu najboljših nogometašev na svetu in Cristiana Ronalda s tem spravil v jok, se bo za vedno zapisal v slovensko športno zgodovino. Na slovenskem sektorju tribun na stadionu v Frankfurtu je vse poletelo v zrak – ljudje, kozarci, pivo je brizgalo naokrog kot iz vodometa. Vedno bomo imeli tudi Stuttgart, München in Köln. In navijače, ki so celo neuspeh spremenili v veliko zmagoslavje. Portugalski nogometaši so bili že v slačilnici, ko se je slovenskim še vedno ploskalo.

Darilo pokojnega očeta, Slovaki Slovencem dali streho nad glavo
01. 07. 2024 06.49
Mežikamo skozi nadležne dežne kaplje, ko izza točilnega pulta v gostinskem šotoru ob reki Majni, okrašenega z slovaškimi zastavicami ter ponudbo klobas in šunke, pokuka grozd glav. Zdijo se kot eno, čeprav v resnici niso. "Tako in tako, nas ves čas zamenjujejo, zato je popolnoma vseeno, če smo zdaj res skupaj," skomigne z rameni Slovakinja Silvija, ki je skupini slovenskih navijačev ponudila zavetje.

Slovenci bi se slikali z njimi, veseli so jih bili tudi Srbi
25. 06. 2024 09.32
"Če gredo oni naprej, gremo vsi naprej," se pred odločilno tekmo z Anglijo nasmeji uniformirani slovenski policist, ki pa za zagotavljanje varnosti ne skrbi na domačih ulicah, ampak v samem srcu Nemčije. "Že na začetku so nam povedali, da smo tukaj, dokler je naša reprezentanca," pravi Blaž Papež iz policijske postaje Črnomelj. V družbi nemških kolegov že ves čas nogometnega prvenstva na ulici Stuttgarta, Münchna in Kölna skrbi za blagostanje slovenskih navijačev, skupaj jih usmerjajo in jim nudijo kakršno koli pomoč, ki jo potrebujejo.

Slovenska baza, nagci in stara pingvinka Oma
23. 06. 2024 08.55
V kotu igrišča si ena skupina žogo podaja z nogo, na sredini jo druga odbija z glavo. Slovenski nogometaši v Nemčiji vsak dan trenirajo na tamkajšnjem stadionu, ki je precej večji, kot se sprva zazdi. Sprejme več kot 23.000 gledalcev, zgrajen pa je bil pred natanko 100 leti. V Wuppertalu, ki je najbolj znan po svojem visečem vlaku, je sicer nekoč živela najstarejša pingvinka na svetu, tam je bila odigrana tudi protestna tekma nagcev, katere namen je bil opozoriti na pretirano komercializacijo profesionalnega nogometa. V bazi v bližnjem hotelu jim gredo najbolj v slast testenine, igrajo pa tudi golf.

Scenarij po vzoru Charleroija, kot bi ga spisal Hitchcock
21. 06. 2024 12.58
"Bojda bo ob petih ploha," na ploščadi pred Allianz Areno pravi Zvone, ko pogleda v sivo nebo. "Seveda bo, ker bodo Srbi jokali," mu odvrne Zdravko. Njegove besede so bile res videti preroške še nekaj minut pred 17. uro, nato pa so se slovenske sanje sesule v sekundi. In to v zadnji. Pred očmi približno 20.000 slovenskih navijačev oziroma skoraj odstotka prebivalstva, kolikor se jih je včeraj zgrnilo na tribune znamenite Allianz Arene.

'Rade, runda!'
17. 06. 2024 06.00
Vzklik iz naslova je še pred poldnevom odmeval po glavni ulici v Stuttgartu, usmerjen pa je bil proti predsedniku Nogometne zveze Slovenije (NZS). In Radenko Mijatović je res segel v žep ter družbi slovenskih navijačev plačal pijačo. To pa je bil šele začetek pestrega dne, ki se bo vsekakor zapisal v slovensko športno zgodovino.

Šarčeva kriminalka in nedelja, dolga kot ponedeljek
10. 06. 2024 09.29
Sopara, ki je ves dan ležala nad Ljubljano, ni popustila niti, ko je sonce že začelo zahajati. Konferenčni prostor Edvard na Igriški ulici v središču prestolnice je bolj ali manj sameval, polnili so ga le pladnji s hrano, stativi televizijskih kamer pred panojem, na katerem je pisalo Svoboda, ter grozd novinarjev, ki je preigraval scenarije volilne kombinatorike. Ostali gostje so raje kramljali na prostem, čeprav težko nebo ni obetalo, da bodo tam lahko še dolgo ostali.

Povišani toni velikega soočenja: burno o Palestini in splavu
03. 06. 2024 15.19
Na naši televiziji je potekalo veliko soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami. Dvourno oddajo je vodila Petra Kerčmar, o različnih temah so se soočali nosilci list devetih strank. Začeli so s trenutno najbolj vročo politično temo: priznanje Palestine. Svoja stališča so soočili tudi glede plač evroposlancev, pravici do splava, pa tudi o referendumih.

Thoru ni bila namenjena Amerika, ampak Jan
03. 06. 2024 19.40
Srce Jana Oblaka ne pripada samo nogometu. Čeprav je največji zvezdnik slovenske reprezentance, (dobesedno) opevajo pa ga tudi navijači njegovega španskega kluba, se povsem razneži, ko spregovori o Thoru in Dii. Velikem dobermanu in mali jazbečarki, s katerima si deli dom. "Z njima se rad družim, takrat je mir, nič me ne sprašujeta. Njima je vseeno, ali si zmagal ali izgubil," slavni športnik priznava, da se takrat najbolj sprosti. "Mislim, da so živali najbolj prijetna živa bitja," pravi.

Naš sprehod z Janom Oblakom presenetil navijače
03. 06. 2024 10.21
Ko nogometni navdušenci kupijo vstopnico za ogled praznega domačega stadiona, upajo, da bodo lahko prečesali čim več prostorov, kjer se gibajo njihovi ljubljenci, kadar jih kamera ne lovi na zelenici. Morda, morda koga od svojih junakov uzrli vsaj od daleč. Da bi kdo od njih prikorakal mimo, si niti sanjati ne upajo. Prav to pa se je zgodilo navijačem Atletica, ko se je neko torkovo popoldne na hodniku Metropolitana nenadoma prikazal Jan Oblak iz mesa in krvi.

V 'pajzlu' sredi soseske Moratalaz
02. 06. 2024 17.17
"Kje si naj ogledamo tekmo Oblakovega Atletica v La ligi?" smo se spraševali, ko smo prišli v Madrid. Iz kluba so nam posredovali neznan naslov, ko pa nas je taksist odložil v mirnem spalnem naselju, smo že mislili, da smo v navigacijo vnesli napačnega. Nato pa se je izkazalo, da smo se znašli v lokalnem gnezdecu vnetih južnoameriških nogometnih zanesenjakov.

Primož je imel prav, Anže pa čarobni ključ
02. 06. 2024 13.03
"Nič ne bom rekla," s stisnjenimi ustnicami reče Meta, ko pohvalimo njen pogum pri izbiri oblačil. Čez pajkice si je navlekla le rožnate kopalke, tako da so roke, ramena in hrbet razgaljeni kljubovali nadležnim dežnim kapljicam nad Kranjsko Goro in le borim 15 stopinjam Celzija na termometru. "Daj no, saj nama bo hitro vroče," jo dregne Primož. Izkazalo se je, da je imel še kako prav.