AvtorTina Čas

Škandal na prelomu stoletja in spanje v Ljubljani
10. 09. 2023 16.44
Če ne bi bilo njega, bi vsi govorili francosko, pravijo za enega najslavnejših mornariških poveljnikov v zgodovini. Številni pa ne vedo, da se je po tem, ko je razbil mit o Napoleonovi nepremagljivosti, Lord Nelson med vračanjem v Britanijo ustavil v Ljubljani. Z njim je potovala njegova velika (ne)sojena ljubezen, poročena Lady Emma Hamilton, ki se je domov vrnila noseča. O tem škandalu bi se danes razpisal ves rumeni tisk. Tudi na naših tleh so se tako prepletla življenja, ki so jih zaznamovale ljubezen, dolžnost, ambicije in usoda.

Anina večerja za nekoga, ki morda več ne verjame v boljši jutri
05. 09. 2023 11.08
V bistroju na Nazorjevi pridne mravljice hitijo od mize do mize in usklajujejo še zadnje podrobnosti za poplavno dobrodelno večerjo. Kuharska mojstrica Ana Roš Stojan je namreč z ekipami iz vseh svojih treh kulinaričnih kotičkov gostila donatorje, ki so mesto za mizo prislužili z licitiranjem na dražbi. Izklicna cena za sedež je bila 520 evrov, najdražji se je prodal tudi za 300 evrov več. Zbrali so več kot 20.000 evrov, glede zbiranja sredstev, ki se še vedno nadaljuje tudi s kosili v Hiši Franko, pa je v pogovoru za 24ur.com dejala: "Recimo, da bo vsaj dovolj nekomu, ki je izgubil toliko, da morda ne verjame v boljši jutri." Našo ekipo je tudi popeljala skozi priprave na odmevni dogodek.

Odšteva dneve do ženinega poroda, a vseeno nesebično pomaga v Sloveniji
20. 08. 2023 07.04
Voda se je umaknila, v zraku pa še naprej ostaja vonj po blatu. Odmetavanje mulja, ki so ga pred dvema tednoma nanosile besneče vode, se nadaljuje. Za kopico mulja ostajajo le vlažne, smrdljive stene, notranjost hiš je oguljena do "kože". V Črni čisti tudi slovenski vojak, ki mu je voda vdrla tudi v lastno hišo na Ljubnem ob Savinji. Tam pa ni sam, ob njem so kolegi iz Slovenske vojske in tudi pripadniki vojske Severne Makedonije. "Delajo za drug narod, pa so res požrtvovalni. Kar poglejte jih, kako so mokri," na prepotene Makedonce pokaže nadporočnica Jasmina Štingl. Na Koroško je prišel tudi vojaški zdravnik Brane Zafirovski, ki je ob nedavni delovni nesreči odhitel pomagat tistim, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom, doma pa ga čaka visoko noseča žena.

Ostali jim bodo vlažni domovi, negotova prihodnost in življenjska travma
13. 08. 2023 07.03
Prejšnji konec tedna smo lahko le onemelo spremljali zgodovinske poplave, ki so prizadele velik del države. Uničujoča sila vode, ki si je do še pred kratkim nismo zmogli niti predstavljati, je neusmiljeno pobirala vse, kar se je znašlo na njeni poti. Zadnje dni spremljamo pogumne ljudi, ki so v poplavah izgubili vse – najosnovnejše življenjske potrebščine, topel dom, neprecenljive spomine, občutek varnosti. Spremljamo hrabre, požrtvovalne ljudi, ki so v prvih bojnih vrstah, ki rešujejo življenja, ki nesebično nudijo pomoč in vlivajo upanje. In prizore s terena, ki smo ga obiskali, še zdaj težko ubesedim.

'Nekdo, ki te še nikoli ni videl, gara kot bik'
12. 08. 2023 08.54
"Nimam besed," Marjan Burja pred svojo zasuto hišo pod kamniškimi hribi za nekaj trenutkov postane, da umiri glas. "Koliko ljudi se žrtvuje, da gre nekomu pomagat," nadaljuje, medtem ko globina njegovih modrih oči dobi moten odtenek, v katerem se zrcali neizmerna hvaležnost do vseh tistih, ki so priskočili na pomoč v trenutkih, ko jih je besneča narava odrezala od sveta. "In toliko srčnih ljudi, kot sem jih spoznal v teh dneh ... Pride tudi človek, ki te ne pozna, nikoli te ni videl, ampak ves dan gara kot bik," pokaže z roko na zaselek, v katerem kar mrgoli pridnih rok.

Hišam, ki so povodenj preživele, zdaj grozijo še plazovi
07. 08. 2023 05.45
Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.

'Leva stran, veslaj!'
16. 07. 2023 20.30
Mali motorček je glasno zabrnel, ko je pomagal izvleči enega izmed splavov s "parkirišča" v rečnem rokavu na prostrano Dravo. Mariborski flosarji Stanko, Miha in Aljaž niso skrbeli samo, da je plovba mimo Lenta potekala varno, ampak so se izurili tudi v pregovorni štajerski gostoljubnosti, ki vedno poskrbi za polne želodčke in odpravi užejanost tudi v najbolj soparnem poletnem večeru. Nekdaj težaško delo na reki je zdaj postalo prava turistična atrakcija.

Vodje bataljona Azov izpuščeni na prostost, Kremelj ogorčen
09. 07. 2023 14.26
Marsikdo je bil prepričan, da poveljnikov ukrajinskega nacionalističnega bataljona Azov, ki je za Ruse ob začetku invazije v Ukrajino postal sinonim za "denacifikacijo", nikoli več ne bomo videli živih. Po predaji v Mariupolu so padli v ruske roke, čez čas pa so jih prepeljali v Turčijo, kjer naj bi počakali na konec vojne. V soboto pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski po obisku Istanbula nepričakovano objavil fotografije z letala: Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Sergija Volina, Oleg Komenko in Denis Šleha v velikem slogu odhajajo domov iz ujetništva. Vrnili se bodo na fronto.

'Modernizacija' železnice na ceste poslala (pre)več tovornjakov
08. 07. 2023 16.39
Promet je v primerjavi z minulim letom za skoraj desetino bolj gost in vse pogosteje hromi državo ter 'kravžlja' živce tistim ujetim v dolge zastoje, ki smo jim v zadnjem času vse pogosteje priča. Zaradi nevzdržnih razmer v prometu pa nastaja tudi ogromna gospodarska škoda. Najmanj 120 evrov naj bi po ocenah gospodarstvenikov stala vsaka ura, ki jo voznik tovornega vozila izgubi ujet v prometnem zamašku. In te ure nabirajo in nabirajo. Škodo lahko tako preračunavamo v milijonih, celo milijardah, opozarjajo. Državi pa očitajo, da je pri iskanju rešitev povsem zaspala.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?
23. 06. 2023 15.00
Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

Vnovično sojenje Kristijanu Slodnjaku: kdo je umor izvršil, ni znano
21. 06. 2023 16.47
Na ptujskem okrožnem sodišču se je pred novim senatom znova začelo sojenje zavarovalničarju Kristijanu Slodnjaku, ki mu tožilstvo očita pomoč pri umoru 39-letnega Andreja Kirbiša februarja 2022 v naselju Mostje. Obtoženi še vedno vztraja pri molku oziroma zatrjuje, da se nima za kaj zagovarjati. "V nič od tega, kar se mi očita, nisem vpleten," je ponovil. Kdo točno je naročeni umor izvršil, sicer še naprej ostaja neznano.

Rogliču so se prišli poklonit tudi danski nogometni navijači
20. 06. 2023 07.00
Na Kongresni trg se je v ponedeljek popoldne zgrnila pisana navijaška sestava. Tisti v rožnatih majicah so se nagnetli pod manjši oder ob Slovenski cesti, tisti v belo-rdeči opravi pa so vstopali v mestne avtobuse v smeri stadiona Stožice. Trije danski bradači pa so se vseeno pridružili Slovencem, ki so čakali na Primoža Rogliča. Prišli so prav zaradi tega, saj so tudi sami kolesarski navdušenci in so spremljali skoraj vse etape Gira, osebno pa poznajo tudi domačega kolesarskega asa Jonasa Vingegaarda.

V Mariboru predstavili najdragocenejšo na novo izdelano violino na svetu
07. 06. 2023 14.30
Izdelana iz italijanskega smrekovega lesa, bosanskega javorja, ebenovine iz Madagaskarja in lesa pušpana. Okrašena pa s skoraj 300 dragimi kamni – rubini, safirji, brilijanti, pa tudi 541 kosi najdragocenejše plemenite kovine na svetu – osmija, vgrajenega v 18-karatno zlato. Tako je videti najdragocenejša in trenutno tudi najdražja na novo izdelana violina na svetu. Eminetna 'gostja' se je v sklopu svetovne predstavitvene turneje za nekaj ur ustavila tudi v Mariboru. In cena? Kupec, čigar ime javnosti zaenkrat še ostaja skrito, zanjo ponuja vrtoglavih tri in pol milijone evrov.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49
Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Gašparič krivde za poskus umora študentke v mariborskem parku ne priznava
01. 06. 2023 11.11
23-letni Luka Gašparič, obtožen poskusa umora 21-letnega dekleta v mariborskem mestnem parku, na predobravnavnem naroku krivde ni priznal. Tožilstvo mu očita, da je septembra 2022 z nožem in kuhinjsko sekiro na grozovit način napadel študentko, v katero je bil nesrečno zaljubljen. "Utrpela je številne rane, odsekal ji je palec leve roke, poškodbe kosti glave, ureznine – samo po glavi 20," je naštel tožilec. Obtoženčev zagovornik je medtem predlagal izločitev nekaterih dokazov, saj naj bi 23-letnik trpel za 'adaptacijsko motnjo', zaradi česar naj bi bil nezmožen izražanja svobodne volje glede tega, ali bo med zaslišanjem izkoristil pravico do molka.

Če bi se Rogliču veriga snela 600 metrov pred ciljem ...
31. 05. 2023 21.32
Cesta je njihov stadion, dvorana. Navijače pa imajo kolesarji bližje kot v drugih športih. Tekmovalci so jim praktično na dosegu roke. Pristojni ob tem opozarjajo, da se morajo gledalci ves čas zavedati, kakšna je njihova vloga in katera so (ne)želena ravnanja. Tekmovalcem ne smejo pomagati, razen v res izjemnih primerih, ne smejo pa jih niti ovirati. Kolesarske navdušence še vedno zmrazi ob spominu na prizore grozljivega množičnega padca, ki ga je zakrivila neprevidna obiskovalka s kartonastim transparentom, ki se je želela pokazati kameram.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00
Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

NEnasilje: Večja naj bo odgovornost staršev, več pooblastil učiteljem
23. 05. 2023 11.01
Problematika medvrstniškega nasilja je kompleksna, je pravzaprav globalen fenomen, ki zadeva vse nas. Nasilje – v fizični obliki, nadlegovanje in grožnje, ki se prenašajo na splet (ali obratno) – se namreč pojavlja že v vrtcih, nadaljuje skozi šolo in pušča globoke rane, trajne posledice. Smo postali družba nasilja in na področju odnosov resnično povsem odpovedali? Je medvrstniškega nasilja vse več? Da je treba o tem spregovoriti odgovorno in premišljeno, so izpostavili v posebni oddaji na POP TV NEnasilje. "V ospredje je treba postaviti dolžnosti, naloge staršev, šole, celotne družbe," so se strinjali strokovnjaki, pa tudi politični odločevalci.

Med (prvimi) narcisami
21. 05. 2023 07.00
Ko se vzpenjamo po poti, ki se vije po pobočju Golice, hitro postane jasno, zakaj je bil letošnji praznik narcis, ki bi moral biti že prejšnji konec tedna, prestavljen. Ponekod so še zaplate snega, blato kaže, kako obilne so bile padavine v teh majskih dneh, prav tako pa zgoraj še ni tistih tako opevanih cvetov, zaradi katerih se iz doline zgrinjajo trume izletnikov. Dobra novica pa je – najboljše torej šele prihaja.

On je odgovoren, da se vsi skupaj ne zabijejo v tla
15. 05. 2023 06.00
Ko so preleteli naše glave, smo še nekaj časa upirali pogled v nebo. Se bodo morda še enkrat vrnili? O znameniti akrobatski skupini britanskih kraljevih letalskih sil je bilo prelitega še ogromno črnila, toda prelet v živo je vedno nekaj posebnega. V Sloveniji so se med potjo v Grčijo ustavili po svoji predstavi na kronanju novega kralja Karla III., na letališču v Cerkljah ob Krki pa smo jih povprašali glede (ne)varnosti letenja v tako tesni formaciji. Za rokav smo pocukali tudi Andreja Fiorellija, slovenskega "Red Arrowsa".

Jan že ve, da gre v mornarico, Miha pa nazaj v svojo redno službo
14. 05. 2023 11.53
Medtem ko se je v daljavi slišalo pokanje pušk in nad glavami brnenje vojaških letal, so se nekateri osredotočili na razmišljanje o prihodnosti. Svoji ali pa otrokovi. Bodo šli v službo domovine, kot pogosto pravijo vojaškim vrstam? Največ obiskovalcev dneva Slovenske vojske 2023 so zanimali prihajajoči poletni tabori, prostovoljno služenje vojaškega roka in štipendije za mlade.

Na vnovič analiziranih dokazih ni Kamenikovih sledi, tožilstvo je v njegovo krivdo prepričano
10. 05. 2023 14.37
Vnovična analiza DNK nekaterih materialnih dokazov v zadevi Tekačevo ni prinesla ničesar novega. Sledi so se doslej delno pobrisale ali pa se zaradi starosti niso ohranile. Za Kristijana Kamenika pa to po mnenju njegove zagovornice lahko pomeni le eno: da pri okrutnem štirikratnem umoru pred 25 leti ni sodeloval. A vendar tožilstvo nad primerom še ni obupalo: na prihodnjem naroku bosta (predvidoma) zaslišani še dve priči. Zahteva tožilstva za sodno preiskavo zoper morebitnega sostorilca Mladena Fabijanića pa medtem 'še čaka' na sodišču.

Zlate krone pod Triglavom in kuštravi 'Beatli' za kralja
07. 05. 2023 09.20
Kronanje je svečana stvar in k taki priložnosti običajno sodi tudi pražnja obleka. V Mojstrani pa so bile graciozne le kartonaste zlate krone, namesto suknjičev in visokih pet pa so se nadeli pohodni čevlji in udobna oblačila. Britansko veleposlaništvo je pripravilo skupinski ogled kronanja novega kralja in obudilo del poti takratnega princa Charlesa, ki je Slovenijo uradno obiskal leta 1998. Ker je s takratnim predsednikom Milanom Kučanom odšel tudi do slapa Peričnik, so se zbrani gostje najprej odpravili tja.

V steni ferate
02. 05. 2023 12.00
Ko človek stoji na ozki polici sredi navpične stene, bi bilo povsem razumljivo, če bi se mu tresle noge ob misli na globino za njim. A pozitivna stvar je, da se tako zamotiš z neprestanim vpenjanjem varovalnih vponk na napeto jeklenico, da se osredotočiš predvsem na to in pozabiš, kaj je za tvojim hrbtom. Tudi pot na vrh hriba je stopničasto grajena, zato ne gledaš denimo 100 metrov navpično v tla, običajno vedno vidiš na neko polico. Tako se po navadi tolažijo popolni začetniki, ki se šele spoznavajo s feratanjem, nekakšnim hibridom med plezanjem in plazenjem, ki postaja vse bolj priljubljeno.

Fotograf, ki se je skoraj utopil, Lindsey Vonn pa ga kliče po imenu
24. 04. 2023 07.53
"Saj ne morem verjeti, ali vi to resno?" vzklikne Maura, ko ji z roko pokažem na klop v Tivoliju. Svojega spremljevalca je namreč ravno spraševala, kdo neki je ta Samo Vidic, za katerega piše, da je avtor teh čudovitih fotografij, ki sta si jih ogledovala. Vidic sramežljivo vstane, še vedno nevajen vse te pozornosti, ki jo je deležen v zadnjih dneh. Nas niso zanimale samo fotografije, ampak tudi zgodbe za njimi, med katerimi so nekatere prav tako neverjetne kot prizori, ki jih je ujel.

Stava za 'gajbo' piva in dva odziva dveh Tilnov
20. 04. 2023 07.00
Nekaj minut pred 21. uro natakarica Pika hiti od mize do mize in pobira še zadnje stave. Gostje lokala morajo napovedati, kako se bo končala povratna četrtfinalna tekma Lige prvakov med Bayernom in Manchester Cityjem. Napoved rezultata je brezplačna, nagrada pa je v taki obliki, da jo cenijo vsi nogometni navijači: zaboj piva.

Za znanim proruskim profilom v resnici stoji nekdanja ameriška vojakinja
18. 04. 2023 08.21
Profil "Donbass Devushka" oziroma "Dekle iz Donbasa", ki na družbenih omrežjih že ves čas vojne v Ukrajini objavlja izrazito proruska stališča in se veseli ruskih vojaških uspehov ter ukrajinskih izgub na fronti, presenetljivo ni upravljan iz Rusije, pač pa iz ZDA. Izkazalo se je, da za njim stoji 37-letna Sarah Bils, ki se je rodila v New Jerseyju, zaposlena pa je bila tudi v ameriški vojski. Prodajala je tudi tropske ribe in uvažala hrano iz Poljske.

Dopust, kamor lahko 'v miru' pelješ tudi ženo
16. 04. 2023 09.43
Niti osem stopinj Celzija ni imela kristalno čista Tolminka, ko smo zakorakali vanjo. Brez podloženega nepremočljivega kombinezona z všitimi "nogavicami" nikakor ne bi šlo. Spremljali smo ribiče, ki so ta mesec odprli ribolovno sezono. V Zgornjem Posočju ni dovoljena nobena druga tehnika lovljenja rib razen muharjenja. Šport, ki je bil nekoč rezerviran za "stare bele moške", postaja vse bolj priljubljen tudi med mlajšimi generacijami. Čeprav ribo (običajno) izpustijo nazaj, tak ribolov predstavlja odklop od prehitrega življenjskega tempa. Dolina Soče se uvršča v sam vrh najboljših muholovnih destinacij na svetu, ti gostje pa tja letno prinesejo 3,5 milijona evrov.

'Naloga pisatelja je razumeti, pisatelj ni sodnik'
13. 04. 2023 19.00
Ko po Dravi zapiha z vzhoda, kar se zgodi le redko, to ne pomeni nič dobrega. V daljavi se pripravlja nekaj hudega. Takšni so bili občutki med prebivalstvom Maribora, ko so se nekje daleč že kuhale razmere, ki so pozneje dozorele v drugo svetovno vojno. In to je čas, ki ga v svojem novem romanu mojstrsko ubesedi priznani slovenski pisatelj Tone Partljič.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12
Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.