BORUT PAHOR

Zaostrovanje odnosov v koaliciji
06. 07. 2001 00.00
Razmere v vladni koaliciji so se s podpisom štirih poslancev SLS+SKD pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva in vrnitvi gozdov v Triglavskem narodnem parku cerkvi ponovno zaostrila. Predsednik Združene liste Borut Pahor je predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj zaradi političnih razmerah v koaliciji še ta mesec skliče sestanek koalicijskih partnerjev.

SLS+SKD o obmejnem sporazumu
02. 07. 2001 00.00
Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

Pahor v Strasbourgu
27. 06. 2001 00.00
Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Pahor v Strasbourg
26. 06. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor bo odpotoval v Strasbourg, kjer bo na povabilo predsednika Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, lorda Russell-Johnstona, ob 10. obletnici slovenske državnosti spregovoril v Palači Evrope. Pahor bo jutri najprej nagovoril poslance PS SE, nato pa se bo ločeno sestal z generalnim sekretarjem SE Walterjem Schwimmerjem in predsednikom PS SE. Slednji bo Pahorju predal častno diplomo kot posebno priznanje za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE. Tretjega dela rednega letnega zasedanja PS SE, ki poteka od 25. do 29. junija, se udeležuje tudi štiričlanska slovenska parlamentarna delegacija pod vodstvom Romana Jakiča. Kot je pred odhodom v Strasbourg napovedal Jakič, bo na zasedanju kot glavni poročevalec za Makedonijo predstavil dokument o položaju v tej državi

Deset let slovenske državnosti
26. 06. 2001 00.00
Slovenija je včeraj praznovala dan državnosti. Točno pred desetimi leti je namreč takratna slovenska skupščina na podlagi plebiscitarne odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti ter tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost in začel boj za njeno osamosvojitev.

Nemški kancler v Sloveniji
25. 06. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Deset let vrhovnega sodišča
22. 06. 2001 00.00
Vrhovno sodišče je po organizaciji in delu primerljivo z vrhovnimi sodišči držav Evropske unije, vstop Slovenije v omenjeno evropsko družino pa bo vrhovno sodišče pričakalo pripravljeno in prilagojeno za uporabo prava Evropske unije, je na današnji slovesni občni seji v počastitev 10. obletnice vrhovnega sodišča poudaril predsednik sodišča Mitja Deisinger. Ob tem je izrazil skupno željo sodnikov, da bi jim s trdim delom uspelo odpraviti zaostanke na sodiščih in zagotoviti sojenje v razumnem roku, s čimer bi okrepili pravno državo, vladavino prava in enakost pred zakonom. Slovesnosti so se poleg predstavnikov sodne veje oblasti udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, predsednik državnega zbora Borut Pahor in minister za pravosodje Ivan Bizjak.

Nova stranka ne sprejema roka
21. 06. 2001 00.00
Odločitev ustavnega sodišča, da zakon o preoblikovanju brezcarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo ne velja, je naletela na mešane odzive v javnosti. Vlada trdi, da bo že peti odlog zapiranja brezcarinskih prodajaln odločno vplival na naše približevanje Uniji, predlagatelji in sindikati pa se že pripravljajo na zbiranje 40.000 podpisov.

Osamosvojitev '91 - pričevanja in analize
21. 06. 2001 00.00
V Viteški dvorani Posavskega muzeja se je dopoldne začel dvodnevni simpozij Slovenska osamosvojitev 1991 -pričevanja in analize. Kot je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze zgodovinskih društev Slovenije Jurij Perovšek, se bodo na enem od redkih organiziranih druženj srečali zgodovinarji in pričevalci obdobja, ki postaja zgodovina.

Odzivi na pisanje hrvaških medijev
20. 06. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška naj bi bili tik pred dogovorom o najbolj občutljivem odprtem vprašanju med državama - o poteku kopenske in morske meje. Hrvaška stran današnjega pisanja hrvaškega časnika Vjesnik, ki je predstavil domnevni kompromisni predlog hrvaške vlade za rešitev vprašanja meje, in srečanja obeh premierov Drnovška in Račana ni želela komentirati, redkobesedni pa so bili tudi slovenski predstavniki.

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Bushu in Putinu poziv za Nube in Afriko
13. 06. 2001 00.00
Skupina slovenskih državljanov je danes veleposlanikoma ZDA in Rusije v Sloveniji izročila poziv za Nube in Afriko, ki naj ga posredujeta predsednikoma Georgu Bushu in Vladimirju Putinu. Pozivu so priložili tudi videokaseti Toma Križnarja, ki je ta čas v Keniji, od koder bo skušal v Nubske gore pripeljati pošiljko humanitarne pomoči. Podpisniki predsednika pozivajo, naj javno podpreta prizadevanja za preprečitev genocida nad nubskimi ljudstvi in s svojo avtoriteto omogočita začetek resnega obravnavanja nubske problematike.

Študentje še pri ombudsmanu
13. 06. 2001 00.00
Študentje so relevantni sogovorniki in v DZ zaželeni v vseh tistih razpravah, ki zadevajo njihove življenjske interese", je poudaril predsednik DZ Borut Pahor po koncu pogovora s predstavniki študentov in dijakov, ki bodo jutri s protestnima shodoma v Ljubljani in Mariboru med drugim opozorili na pomanjkanje mest v študentskih domovih in prenizkega obsega štipendiranja. Pogovora se je poleg predsednikov parlamentarnih odborov za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport, Stanislava Brenčiča in Rudolfa Mogeta, udeležil tudi minister za finance Tone Rop. Po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Zvezdana Mikiča je Rop zagotovil, da se z načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini gmotno stanje študentov ne bo slabšalo.

Nadaljevanje reorganizacije SV
11. 06. 2001 00.00
Svet za nacionalno varnost pod vodstvom premiera Janeza Drnovška je na ponedeljkovi tretji seji, na kateri sta sodelovala tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Borut Pahor, obravnaval ukrepe za izboljšanje pripravljenosti Slovenske vojske in celotnega obrambnega sistema. Svet se je seznanil tudi s potekom priprav na srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, ki bo 16. junija v Sloveniji.

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Češki parlamentarci v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Na štiridnevnem obisku v Sloveniji se mudi delegacija odbora za javno upravo, regionalni razvoj ter okolje in prostor češkega parlamenta pod vodstvom Liborja Kratkyja. Gostitelj, predsednik odbora DZ za notranjo politiko Maksimilijan Lavrinc, je češkim gostom predstavil lokalno samoupravo in regionalni razvoj v Sloveniji. Češka delegacija je včeraj obiskala Ormož, danes pa je češke parlamentarce sprejel tudi predsednik DZ Borut Pahor. Beseda je tekla o vstopu Slovenije in Češke v Evropsko unijo ter slovenski kandidaturi za članstvo v zvezi NATO.

Schröder naj bi nagovoril poslance
07. 06. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor bo nemškega kanclerja Gerharda Schröderja povabil, da bo 25. junija ob deseti obletnici slovenske samostojnosti spregovori poslankam in poslancem DZ. Predlog, da bo Schröder ob obisku v Sloveniji spregovoril poslancem pred začetkom slavnostnega zasedanja, so vodje poslanskih skupin sprejele enotno.

Pahor in Tomčić v Podčetrtku
01. 06. 2001 00.00
Predsednika slovenskega in hrvaškega parlamenta Borut Pahor in Zlatko Tomčić sta se danes v Podčetrtku sešla na delovnem srečanju, ki sta ga označila kot izraz njune pripravljenosti in pripravljenosti parlamentov obeh držav, da dajo vzpodbudo vladam pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Pobuda za srečanje s hrvaškim kolegom je prišla iz Pahorjeve strani. Predsednik DZ Pahor je srečanje izpostavil kot simbol želje po ustvarjanju ustreznega političnega ozračja med državama, v okviru katerega bosta obe diplomaciji in predsednika vlad storila pričakovane korake pri urejanju odprtih vprašanj. Po njuni oceni je namreč dozorel čas za rešitev teh vprašanj.

Odprt termalni park Aqualuna
01. 06. 2001 00.00
V Termah Olimia, ki so v prvih petih mesecih letos zabeležile 98.884 nočitev ali pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so odprli termalni park z največjo koncentracijo vodnih atrakcij v Sloveniji Aqualuna. Marjan Švinglin, vodja marketinga v termah, je dejal, da je urejenih skoraj 200 kvadratnih metrov novih vodnih površin z 42 vodnimi atrakcijami in štirimi bazeni. Vrednost naložbe je ocenjena na 750 milijonov tolarjev. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil tudi predsednik državnega zbora Borut Pahor. Po besedah direktorja naravnega zdravilišča Olimia Zdravka Počivalška v termalnem parku, ki je v celoti zgrajen na slovenskem ozemlju, ograja pa se konča na brežini Sotle, v prvem letu obratovanja pričakujejo najmanj 65 tisoč kopalcev, ki se bodo do Aqualune lahko prepeljali s kopalnim vlakom Slovenskih železnic.

V Bruslju molčijo
29. 05. 2001 00.00
Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Simoniti v Splitu
25. 05. 2001 00.00
V Splitu se je začel sestanek ministrskega sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se ga udeležuje tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti. Ministrskemu sestanku predseduje hrvaški zunanji minister Tonino Picula, udeležujejo pa se ga tudi visoki predstavniki Italije, BiH, Grčije, ZRJ in Albanije. Ob tej priložnosti bo vodenje pobude od Hrvaške prevzela Grčija.

Tožilci o človekovih pravicah
25. 05. 2001 00.00
Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

Srečanje Pahorja in Robertsona
22. 05. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Georgeom Robertsonom. Ob močni podpori, ki jo slovenska prizadevanja za pridobitev članstva v Severnoatlantski organizaciji uživajo v parlamentu, je Pahor Robertsonu zagotovil, da bo državni zbor storil vse, kar je v njegovi pristojnosti, za zagotovitev slovenske pripravljenosti za vstop v NAto.

Bavarska podpora Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Pevski festival v Celju
19. 05. 2001 00.00
V celjskem Narodnem domu bo drevi ob 19.30 zaključni koncert prvouvrščenih zborov s podelitvijo nagrad in priznanj 24. mednarodnega mladinskega pevskega festivala (MMPF). V tekmovalnem delu festivala je nastopilo 22 mladinskih pevskih zborov iz Slovenije, Madžarske, Češke, Rusije, Slovaške, Makedonije, Portugalske, Hrvaške in Litve. MMPF letos poteka pod okriljem Zavoda za kulturne prireditve Celje, sklenili pa ga bodo v nedeljo ob 11. uri v celjskem Mestnem parku s koncertom združenih slovenskih zborov.

Srečanje predstavnikov treh vej oblasti
15. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja so se pozno popoldne v parlamentu sestali predstavniki treh vej oblasti. Poleg gostitelja sta se sestanka udeležila še predsednik vlade Janez Drnovšek in predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Mitja Deisinger s sodelavci. Vsakoletno rečanje je bilo za javnost zaprto, osrednji temi srečanja pa sta bili kakovostna priprava predvidenih ustavnih sprememb, ki naj bi na poslanske klopi prišle predvidoma še julija, ter dolgoletni in številni sodni zaostanki.

Dan odprtih vrat DZ
12. 05. 2001 00.00
V državnem zboru so danes pripravili dan odprtih vrat - prvi v tem mandatu. Obiskovalci si bodo poslopje slovenskega parlamenta lahko ogledali pod strokovnim vodstvom, in sicer vsako polno uro od 10. do 13. Ob 10. in 11. uri jih bo v avli pred veliko dvorano nagovoril tudi predsednik DZ Borut Pahor. Tovrstni ogledi slovenskega parlamenta bodo poslej enkrat mesečno.

SV praznuje
11. 05. 2001 00.00
Glavna prireditev ob dnevu SV 15. marca bo v Mariboru, medtem ko so v Cankarjevem domu že v petek pripravili svečano akademijo, ki so se je med drugimi udeležili predsednik državnega zbora Borut Pahor, predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger, generalni direktor policije Marko Pogorevc, nekateri ministri ter večina predsednikov parlamentarnih strank.

Poljska podpira vstop Slovenije v Nato
10. 05. 2001 00.00
Poljski zunanji minister Wladyslaw Bartoszewski je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da so odnosi s Slovenijo brez odprtih vprašanj in zelo prijateljski, s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom pa sta največ pozornosti namenila predlogu uvedbe sedemletnega prehodnega obdobja pri prostem pretoku delovne sile po širitvi EU ter pobudi Dunaja o strateškem partnerstvu s srednje- in vzhodnoevropskimi državami. Wladyslaw Bartoszewski je tudi ponovil odločitev Poljske, da podpre vstop Slovenije v Nato na vrhunskem srečanju zveze novembra prihodnje leto.