BORUT PAHOR

Delova osebnost leta

03. 01. 2001 00.00

Časnik Delo je danes slovesno razglasil Delovo osebnost leta, kar je po soglasni odločitvi uredništva tega časnika postal znan slovenski popotnik Tomo Križnar. Laskavi naslov si je prislužil zaradi svojega prizadevanja za ohranitev sudanskega plemena Nube, ki mu po njegovem prepričanju grozi genocid. Odgovorni urednik časnika Mitja Meršol je ob tej priložnosti na podlagi mesečnih političnih barometrov v minulem letu razglasil tudi najbolj priljubljenega slovenskega politika - predsednika države Milana Kučana - in mu izročil priznanje.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu

27. 12. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Lastna država je odgovornost

24. 12. 2000 00.00

Po slavnostni seji državnega zbora je bila sinoči v Gallusovi dvorani ljubljanskega Cankarjevega doma osrednja državna počastitev 26. decembra, dneva samostojnosti. Slavnostni govornik, predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je sicer povzel zgodovinsko pot Slovencev do samostojnosti in neodvisnosti, je poudaril, da lastna država ni samoumevna, je pa velika odgovornost. "To, kar smo uspeli dobiti pred desetimi leti, ni nekaj, kar bi nam v zgodovinskem in svetovnem kontekstu povsem samoumevno pripadalo. Zelo dolgo smo čakali na to. Zato bi bilo prav, da svojo državo cenimo in spoštujemo. Da jo napravimo čimboljšo in prijazno, čim bolj odprto in dosegljivo vsem državljanom."

Vključevanje Slovenije v NATO

19. 12. 2000 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je danes sprejel ameriško veleposlanico v Sloveniji Nancy Ely Raphael, s katero sta govorila o možnostih Slovenije za članstvo v zvezi NATO ter o odgovornostih in pristojnostih DZ pri tem vprašanju. Pahor je poudaril široko soglasje parlamentarnih strank glede vključitve Slovenije v Severnoatlantsko zavezništvo, obenem pa dodal, da bi bilo tako za Slovenijo kot tudi za njen parlament lažje in uspešneje sprejemati odločitve temu v prid, če bi zveza NATO natančneje določila kriterije za širitev.

Pahor sprejel italijanskega veleposlanika

19. 12. 2000 00.00

Predsednik Državnega zbora Borut Pahor je v ponedeljek sprejel italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Cappella. Pahor in Cappello sta pogovor v celoti namenila izmenjavi mnenj o možnosti, da italijanski senat še pred koncem mandata sprejme globalni zaščitni zakon za slovensko manjšino v Italiji.

Ob dnevu 1. brigade SV

15. 12. 2000 00.00

Letos mineva deset let od prvega postroja enot Specialne brigade MORiS. Ob tej priložnosti je bila danes, 15. decembra 2000, v Kočevski Reki slavnostna prireditev. Slavnostni govornik na prireditvi, ki je potekala v objektu nekdanjega podjetja Snežnik, je bil minister za obrambo dr. Anton Grizold. Prireditve so se udeležili: predsednik Državnega zbora Republike Slovenije gospod Borut Pahor, načelnik Generalštaba dr. Iztok Podbregar in drugi predstavniki Slovenske vojske ter gostje, ki so sodelovali ali bili udeleženci prvega postroja enot Specialne brigade MORiS pred desetimi leti, med drugimi tudi takratni predsednik Vlade RS gospod Lojze Peterle. Udeležencem današnje slovesnosti je pozdravno brzojavko poslal tudi predsednik Republike Slovenije, gospod Milan Kučan v kateri je poudaril pomen 1. specialne brigade MORiS za nastanek slovenske države in njenega obrambnega sistema. 15. december sicer 1. brigada Slovenske vojske praznuje kot Dan brigade.

Pahor sprejel češko veleposlanico

13. 12. 2000 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor je danes sprejel češko veleposlanico v Sloveniji Jano Hybaškovo. Gostja je Pahorju uvodoma izročila pisno čestitko predsednika češkega parlamenta Vaclava Klausa ob izvolitvi za predsednika DZ. V nadaljevanju pa sta sogovornika izmenjala mnenja glede tesnejšega sodelovanja med parlamentoma obeh držav.

Heinz Fischer v Ljubljani

07. 12. 2000 00.00

Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer je prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Sogovornika sta v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje.

Predsednik DZ sprejel delegacijo SE

06. 12. 2000 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je danes sprejel delegacijo Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti pri Svetu Evrope, ki je na tridnevnem obisku v Sloveniji. Gostje so predstavili namen obiska, ki je priprava poročila za Kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji.

SDS in NSi pozdravili ponudbo vladnih strank

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin so dopoldne na delovnem pogovoru pri predsedniku DZ razpravljali o predlogu za dogovor glede vodenja delovnih teles, ki so ga opozicijskima SDS in NSi ponudili vodje poslanskih skupin koalicijskih LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Opozicijski stranki, ki jima koalicija "ponuja" vodenje šestih delovnih teles, naj bi o predlogu razmislili do prihodnjega petka, 15. decembra, je na seji kolegija pojasnil predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD). Miha Brejc (SDS) je ponudbo vladnih strank - ta predvideva ustanovitev dveh dodatnih komisij (za evropske zadeve ter Slovence v zamejstvu in po svetu) -, pozdravil, vendar bi bilo po njegovem treba razmisliti še o ustanovitvi samostojne komisije za invalide.

Drnovšek predlagal novo kandidatko

26. 11. 2000 00.00

Mandatar Janez Drnovšek je nepričakovano umaknil kandidaturo Jane Kolar za kulturno ministrico. Kot piše v sporočilu za javnost, je mandatar, ki je na to mesto predlagal Andrejo Rihter, kandidatko ZLSD, to odločitev sprejel sporazumno z Jano Kolar.

Drnovšek vložil kandidaturo Kolarjeve

24. 11. 2000 00.00

Mandatar za sestavo vlade Janez Drnovšek je v Državni zbor vložil kandidaturo Jane Kolar za ministrico za kulturo, in sicer po starem, še vedno veljavnem zakonu o vladi. Drnovšek je tako dopolnil vloženo listo 13 kandidatov za ministre. Pred vložitvijo zadnje kandidature je Drnovšek komentiral pobudo za naknadni potrditveni referendum v zvezi z novelo zakona o vladi, ki naj bi začela veljati v nedeljo. Ob tem je mandatar med drugim poudaril nesmiselnost vložene pobude, saj ta po nepotrebnem zavira postopek imenovanja nove vlade.

Pobuda za razpis zakonodajnega referenduma

24. 11. 2000 00.00

Skupina 258 volivcev s prvopodpisanim Boštjanom Cizljem iz Ljubljane je v Državni zbor vložila pobudo za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vladi, ki jo je DZ sprejel minuli petek. Referendumsko vprašanje naj bi se glasilo: "Ali ste za to, da se potrdi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o vladi RS?" Predsednik DZ Borut Pahor je že napovedal, da bo ravnal v skladu z zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi. Sekretariatu DZ za pravne zadeve je v vsebinsko presojo že poslal dobljene dokumente

O novih ministrih prihodnji četrtek

24. 11. 2000 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD) je po posvetu s predstavniki poslanskih skupin v zvezi z oblikovanjem nove vlade napovedal, da bodo predstavitve ministrskih kandidatov mandatarja Janeza Drnovška pred pristojnimi parlamentarnimi odbori potekale od prihodnjega ponedeljka do predvidoma četrtka opoldne

Pahor za začetek drugega kroga pogajanj

22. 11. 2000 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD) je danes podpredsednikom DZ in vodjem poslanskih skupin poslal vabilo, v katerem predlaga začetek drugega kroga pogajanj o oblikovanju in vodenju delovnih teles DZ. Posvet bo predvidoma v petek, 24. novembra, dopoldne.

Pod Mangartom nadaljujejo reševanje

18. 11. 2000 00.00

Potem, ko je območje Loga pod Mangartom

Zasedanje DZ v torek

17. 11. 2000 00.00

Po prekinitvi izrednega zasedanja DZ, ki se bo nadaljevalo v torek, 21. novembra, ob 12. uri, so vodje poslanskih skupin in vodstvo DZ za zaprtimi vrati skušali razrešiti zaplete v zvezi s sestavo in razdelitvijo predsedniških položajev v delovnih telesih DZ, ki so botrovali dvodnevnemu bojkotu parlamentarnega dela s strani SDS in NSi. Predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD) je po sestanku dejal, da so danes naredili velik korak naprej. O kompromisni ponudbi ni govoril, vendar se bodo o njej posvetovale poslanske skupine, sestanek pa naj bi nadaljevali v torek ob 10. uri, ko naj bi tudi skušali doseči sporazum o oblikovanju delovnih teles DZ.

Drnovšek novi predsednik vlade

16. 11. 2000 00.00

Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes&nbsp

Pogajanja prekinjena

15. 11. 2000 00.00

Predstavniki poslanskih skupin so v dopoldanskih urah nadaljevali z dogovarjanji o razdelitvi preostalih vodstvenih položajev v državnem zboru in jih po dobrih dveh urah prekinili. Z usklajevanji bodo nadaljevali danes ob 13. uri, je po prekinitvi napovedal Janez Podobnik (SLS+SKD), ki koordinira dogovarjanja o porazdelitvi vodstvenih položajev v parlamentarnih komisijah in odborih ter mednarodnih delegacijah.

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Tuji tisk o izvolitvi Pahorja

10. 11. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so pozno popoldne poročale o izvolitvi novega vodstva drž avnega zbora. V ospredje postavljajo novega predsednika DZ Boruta Pahorja, vodjo ZLSD. Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da je za "reformiranega komunista" glasovalo 63 poslancev, 25 pa jih je bilo proti. Hkrati se nadaljujejo pogovori o oblikovanju vladne koalicije, ki naj bi jo vodil Janez Drnovšek, čeprav ta še ni bil uradno imenovan za mandatarja, piše AFP.

In kako naprej?

10. 11. 2000 00.00

Z izvolitvijo predsednika parlamenta pa je izpolnjen tudi pogoj za začetek formalnih pogovorov o mandatarju in vladi. Predsednik države Milan Kučan bo v ponedeljek opravil posvetovanja z

Bomo danes dobili novo koalicijo?

09. 11. 2000 00.00

LDS in njene morebitne koalicijske partnerice imajo časa za sestavo nove

Pahor za predsednika DZ

07. 11. 2000 00.00

Koalicijska pogajanja med Liberalno demokracijo Slovenije in Združeno listo socialnih demokratov so zastala. Predstavniki obeh strank

Pahor pisal Drnovšku

06. 11. 2000 00.00

Predsednik ZLSD Borut Pahor je v pismu, ki ga je v zvezi s popravljenim predlogom

Koalicijski partnerji še niso znani

06. 11. 2000 00.00

Predsednika Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in Demokratične stranke upokojencev Slovenije (DeSUS),

Hrvaška o volitvah v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Hrvaška tiskovna agencija Hina je danes obširneje poročala o nedeljskih parlamentarnih volitvah v Sloveniji. LDS nekdanjega premiera Janeza Drnovška je, kot piše Hina, največji favorit na nedeljskih parlamentarnih volitvah, na katerih bo 1,5 milijona volilcev izbralo 90 poslancev v državni zbor.

Predvolilna kampanja se počasi izteka

12. 10. 2000 00.00

Tudi zadnja dva dneva predvolilne kampanje se bodo kandidati za volitve predstavljali volivcem v svojih volilnih okrajih, le nekatere stranke pa bodo pripravile tudi zaključne prireditve. Kampanjo bo tako večina sklenila na še zadnjih predvolilnih soočenjih v elektronskih medijih, jutri popoldne oziroma zvečer na nacionalnem radiu in televiziji.

Osrednji predvolilni shod ZLSD v Novi Gorici

12. 10. 2000 00.00

Vodstvo Združene liste socialnih demokratov se je zbralo v Novi Gorici na zaključnem predvolilnem srečanju, na katerem je bil osrednji govornik predsednik in kandidat za poslanca Borut Pahor. V nabito polni sejni dvorani Obrtnega doma je Pahor še enkrat preletel vse dogodke minulih štirih let, ko stranka ni počivala, pač pa trdo delala in korenito prenovila svoje ideje, načela in cilje, zato da lahko zdaj z novo energijo nastopi na nedeljskih volitvah. Pahor je svoj zaključni predvolilni nagovor začel z ugotovitvijo, da so minula štiri leta minila v znamenju priprav, in da se pravi boj začenja šele v nedeljo. "Znanje bo tisto, ki nas bo ob vstopu v Evropo delalo konkurenčne. Pri tem koraku bodo potrebne številne nove spremembe in naša odločitev je, da stopimo na čelo teh sprememb," je povedal in še enkrat poudaril, da je znanje edina strateška surovina, ki jo ima Slovenija na voljo na poti v prihodnost. &nbsp

Pahor se je sestal z Račanom

10. 10. 2000 00.00

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor se je danes sestal s hrvaškim premierom in predsednikom Socialdemokratske stranke (SDP) Ivico Račanom.