BORUT PAHOR

Praznično ob prazniku dela
01. 05. 2001 00.00
Po vsej Sloveniji so se vrstile številne prireditve v počastitev 1. maja, praznika dela. Na tradicionalni prireditvi na Rožniku je zbrane nagovorila ljubljanska županja Vika Potočnik, ki je dejala, da naj se "vsaka družba ocenjuje po tem, kako spoštuje človekove pravice, pa naj gre za najmlajše ali najstarejše. Posebno mesto imajo tukaj delavske pravice. Mesto Ljubljana bo, seveda z zagotavljanjem novih delovnih mest, omogočilo, da bo dialog med lastniki in delavci korektnejši in kvalitetnejši."

EU se zavzema za model socialne družbe
30. 04. 2001 00.00
Ob prazniku dela se na dvodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Emilio Gabaglio. Evropska konfederacija, njena članica je tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, združuje skoraj 70 sindikalnih konfederacij iz več kot 30-ih evropskih držav.

Srečanje Pahorja in Tomčića
28. 04. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija danes praznuje Dan upora proti okupatorju, ki ga letos zaznamuje tudi 60-letnica ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda. Dopoldne sta se pričeli osrednji slovesnosti v Novi Gorici in Jelenovem žlebu, kjer so obeležili tudi 58-letnico zmage Cankarjeve in Gubčeve brigade nad italijanskim bataljonom Macerata.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

Ob dnevu boja proti okupatorju
26. 04. 2001 00.00
Pred desetletjem je Slovenija postala samostojna država, kar je bil prelomen dogodek v procesu oblikovanja Slovencev kot moderne nacije. "Po svoji usodnosti je bil brez primere v narodovi zgodovini, a da mu je bila sedanja generacija dejavna priča, so mu morale prejšnje postaviti stvarne in duhovne temelje. Upor proti okupatorju sredi prejšnjega stoletja je bil eden od njih," je poudaril predsednik DZ Borut Pahor na drevišnji osrednji državni slovesnosti ob prazniku dnevu upora proti okupatorju in 60

Zveza sindikatov že obeležila 1. maj
25. 04. 2001 00.00
V Domu sindikatov v Ljubljani je bil danes dopoldne slavnostni, že tradicionalni sprejem ob največjem delavskem prazniku 1. maju, ki ga je priredil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Slavnostnega sprejema so se poleg predsednikov in sekretarjev sindikatov dejavnosti Slovenije ter območnih organizacij ZSSS tudi letos udeležil med drugimi tudi predsednik Državnega zbora Republike Slovenije Borut Pahor, so sporočili iz ZSSS.

Pahor sprejel Pattisona
19. 04. 2001 00.00
Irske izkušnje v procesu vstopanja v Evropsko unijo so za Slovenijo zelo dragocene, saj se iz njih Slovenija lahko nauči, kako je mogoče dobro in uspešno izkoristiti strukturne sklade EU za demokratizacijo družbe, dvig gospodarske rasti ter za zagotavljanje večje socialne varnosti, je po današnjih pogovorih s predsednikom predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusom Pattisonom, ki se mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, poudaril njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pattison je pozdravil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v EU in poudaril, da je Irska zaveznica Slovenije pri njenih prizadevanjih za vstop v povezavo. Sogovornika sta se posvetila tudi dvostranskim odnosom in ob tem poudarila potrebo po tesnejšem gospodarskem sodelovanju med državama.

Pahor in Hanžek o sodelovanju
17. 04. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je sprejel varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka. V delovnem pogovoru sta se zavzela za uspešno sodelovanje med obema institucijama. Ocenila sta, da bi bilo najprimerneje, če bi DZ obravnaval poročili ombudsmana za leto 1999 in 2000 skupaj, pri čemer bo nekatere predloge sklepov pripravil tudi varuh človekovih pravic. Predsednik DZ je še izrazil interes poslank in poslancev, da bi kritična obravnava poročil varuha pripomogla k urejanju problemov ljudi, s katerimi se varuh najpogosteje srečuje pri svojem delu, so sporočili iz kabineta predsednika DZ.

Člani društva Triglav na obisku v Sloveniji
13. 04. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel mlade člane Slovenskega kulturno - umetniškega društva Triglav iz Stuttgarta. Predsednica društva Ana Štuhec je predsednika seznanila z dejavnostmi mladih v najstarejšem slovenskem društvu v nemški zvezni deželi Baden-Wuerttemberg. Društvo je lani praznovalo 30-letnico delovanja in poučevanja slovenščine. Člani društva se sicer mudijo v Sloveniji, da bi obogatili svoje znanje o matični domovini, njeni kulturni dediščini in slovenskem jeziku, so sporočili iz urada predsednika.

Sprejeli besedilo Vatikanskega sporazuma
13. 04. 2001 00.00
Vlada je po nekajtedenskih koalicijskih pogajanjih sprejela pogajalska izhodišča za sklenitev Vatikanskega sporazuma. Besedilu sporazuma, s katerim naj bi uredili pravni položaj Rimskokatoliške cerkve v Sloveniji, nasprotuje Združena lista, saj naj bi bila nekatera določila sporazuma pravno premalo natančno definirana in dajejo cerkvi preširoka pooblastila.

Italijanski senator v Ljubljani
11. 04. 2001 00.00
Na povabilo predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Jelka Kacina bo na obisku v Sloveniji italijanski senator in poročevalec za Slovenijo odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve Demetrio Volcic.

Sejem EKO v Celju
10. 04. 2001 00.00
Na celjskem sejmišču so odprli že šesti sejem EKO, ekologija in varovanje okolja, ki ga organizira podjetje Celjski sejem. Sejem EKO, ki bo trajal do petka, 13. aprila, je edini tovrstni okoljski sejem v Sloveniji. Na njem se že tradicionalno predstavljajo slovenski izdelki, projekti in storitve s področja ekologije in varovanja okolja. Pokrovitelj sejma je ministrstvo za okolje in prostor (MOP), ki se bo na sejmu tudi predstavilo, so sporočili z MOP.

Pahor o odnosih s Hrvaško
06. 04. 2001 00.00
Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

Pahor za srečanje treh vej oblasti
04. 04. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je predsednikoma vlade in vrhovnega sodišča, Janezu Drnovšku in Mitji Deisingerju, poslal pismo, v katerem predlaga srečanje predstavnikov treh vej oblasti že v prvi polovici letošnjega leta, so sporočili iz kabineta predsednika parlamenta.

Tuomioja v Sloveniji
03. 04. 2001 00.00
Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Pahor odgovarja na očitke
02. 04. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je v odprtem pismu vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na očitke o slabi organizaciji dela v parlamentu odgovoril s predlogom o oblikovanju delovne skupine, v kateri bi bile z enim poslancem zastopane vse poslanske skupine. Namen delovne skupine bi bil, da skupaj z vodstvom in generalno sekretarko DZ Jožico Velišček ter njenimi sodelavci pripravi osnutek organizacijskih sprememb delovanja v parlamentu.

Pahor na srečanju SEP
30. 03. 2001 00.00
V Budimpešti se je začelo srečanje predsednikov parlamentov držav članic Srednjeevropske pobude (SEP), ki se ga udeležuje tudi predsednik državnega zbora Borut Pahor. Glavna tema srečanja, že četrtega po vrsti, je regionalno sodelovanje med članicami SEP in njihovo vključevanje v Evropsko unijo. Srečanje je odprl predsednik madžarskega parlamenta Janos Ader. Predsednik DZ Pahor bo na plenarnem zasedanju popoldan nastopil z referatom, ob robu zasedanja pa bo imel predvidoma tudi neformalna srečanja z udeleženci.

Pahor na srečanju SEP
30. 03. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je ob robu srečanja predsednikov parlamentov držav Srednjeevropske pobude v Budimpešti srečal z več udeleženci. Najprej se je sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Tomčićem, nato pa tudi s predsednikom jugoslovanskega zbora državljanov Dragoljubom Mičunovićem. Pahor je dejal, da je jugoslovanski kolega na njunem prvem srečanju sprejel uradno povabilo za obisk v Sloveniji, do katerega bi lahko prišlo še pred poletjem. Sicer pa naj bi še pred tem na obisk v Beograd odpotovala delegacija odbora DZ za zunanjo politiko.

Država bo vrnila denar
29. 03. 2001 00.00
Državni zbor je sklenil današnje zasedanje in drugo obravnavo zakona o telekomunikacijah. S tem so poslanci začasno prekinili hitri postopek pri sprejemanju vladnega zakona, saj bo pred njegovim nadaljevanjem treba počakati na morebitni umik pobude Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o obravnavanem zakonu.

Vlagatelji ne popuščajo
28. 03. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je danes sporočil, da so izpolnjeni pogoji zakona o referendumu in ljudski iniciativi glede pobude za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o telekomunikacijah. Pobudo za razpis referenduma, podprto s 500 podpisi, je včeraj v DZ vložilo Vseslovensko združenje upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona
28. 03. 2001 00.00
Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

Vlada ugodila vlagateljem
28. 03. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju četrte redne seje skušal znova potrditi zakon o telekomunikacijah. Že na dopoldanskem delu seje pa se je spet pokazalo, da tudi stranke v koaliciji niso usklajene glede načina vračanja preveč vloženega denarja v telefonsko omrežje. Liberalni demokrati z e ministrom Gantarjem na čelu so znova zagotavljali, da je dikcija, ki je bila v zakonu zapisana kot 156. člen, zadovoljiva. In da naj torej vlada v šestih mesecih državnemu zboru predloži poseben zakon.

Rupel izrazil podporo Makedoniji
21. 03. 2001 00.00
Na srečanju z makedonskim kolegom Srdjanom Kerimom v Skopju je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel izrazil zaskrbljenost Slovenije zaradi "oboroženih napadov na tradicionalno medetnično sožitje v Makedoniji". Ob tem je minister zatrdil, da Slovenija podpira ozemeljsko celovitost in suverenost Makedonije, obsoja pa uporabo nasilja za doseganje političnih ciljev.

Jurgens o vprašanju varčevalcev LB
21. 03. 2001 00.00
Na obisku v Ljubljani se mudi poročevalec odbora Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Erik Jurgens. S predsednikom Državnega zbora Pahorjem, guvernerjem Banke Slovenije Arharjem, finančnim ministrom Ropom in vodjo slovenskih pogajalcev o nasledstvu Mejakom se je pogovarjal o vprašanju varčevalcev Ljubljanske banke.

Uspešna referendumska pobuda
20. 03. 2001 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je določil 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki jo je včeraj vložil predsednik zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik. Prvi dan roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov začne teči v ponedeljek, 26. marca, zadnji dan roka za zbiranje podpisov pa je četrtek, 24. maj.

Pobuda še petič v parlamentu
19. 03. 2001 00.00
Predsednik zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske (DSŠ) Albert Erjavičnik je dopoldne v DZ vložil že peto pobudo za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, tokrat podprto s 313 zbranimi podpisi. Za razliko od predhodnih štirih pobud predsednik DZ Borut Pahor - kot je napovedal ob zavrnitvi četrte vložene pobude - predlagatelje ni osebno sprejel. Pahor se je tako odločil, ker vlagatelji niti v četrtem poskusu niso uspeli zbrati 200 potrebnih podpisov volivcev, ki šele omogočajo, da se začne zbiranje 40.000 podpisov.

Pahor na Dunaju
15. 03. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se je na povabilo predsednika Socialdemokratske stranke Avstrije (SPOe) Alfreda Gusenbauerja danes na Dunaju udeležil četrte konference SPOe, so sporočili iz ZLSD.

Zavrnjena referendumska pobuda
14. 03. 2001 00.00
Tudi četrta pobuda za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki jo je pred dvema dnevoma vložila Deželna stranka Štajerske ob podpori še petih zunajparlamentarnih strank, ni bila podprta z zadostnim številom podpisov volivcev. Zaradi tega ni mogoče določiti roka za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma, je povedal predsednik državnega zbora Borut Pahor.

Pahor bo skrajšal obisk
13. 03. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se zaradi protokolarnih obveznosti ob smrti nekdanjega podpredsednika Skupščine Republike Slovenije Vitodraga Pukla v četrtek ne bo udeležil četrte konference avstrijske Socialdemokratske stranke (SPOe) na Dunaju. Pahorjev obisk sicer ni odpovedan v celoti, saj se bo na povabilo predsednika SPOe Alfreda Gusenbauerja in predsednika avstrijskega parlamenta ter podpredsednika SPOe Heinza Fischerja jutri udeležil uradne delovne večerje, so sporočili iz ZLSD.