BiH

Petritsch poziva Koštunico

21. 10. 2000 00.00

Visoki predstavnik ZN za BiH Wolfgang Petritsch je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na srečanju v Beogradu pozval, naj spoštuje mirovni proces v BiH. ZRJ je ena ključnih podpisnic Daytonskega sporazuma in mora znova sodelovati v procesu normalizacije razmer v BiH, je poudaril avstrijski diplomat.

Petnajsti Film video monitor

19. 10. 2000 00.00

Predstavitev letne slovenske filmske, televizijske in video produkcije Film video monitor (FVM) v organizaciji Kinoateljeja je letos že petnajsta po vrsti, potekala pa bo od 25. do 28. oktobra v Kulturnem domu v Gorici. Ob svojem jubileju bo predstavila tudi italijanski film, kar je izrednega pomena pri srečevanju med slovensko in italijansko produkcijo, je povedal programski direktor Aleš Doktorič.

Število nočitev v Ljubljani raste

19. 10. 2000 00.00

Število nočitev v Ljubljani je v prvih devetih mesecih letošnjega leta poraslo za približno devet odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Sicer lansko leto na področju turizma zaradi znanih dogodkov na Kosovu in v ZRJ ni bilo ravno tipično, turistični obisk pa se je povečal predvsem na račun povečanega števila nočitev tujih gostov, ki je bil višji za 13 odstotkov, je na današnji predstavitvi letošnjega obiska tujih in domačih gostov v slovenski prestolnici povedala vodja Sektorja za turizem pri Oddelku za gospodarske dejavnosti in turizem MOL Barbara Zupanc.

Raguz novi bosanski premier

18. 10. 2000 00.00

Bosanskohercegovski parlament je danes potrdil imenovanje Hrvata Martina Raguza na položaj predsednika vlade BiH. Raguz, sicer minister za človekove pravice, bo na tem položaju za osem mesecev zamenjal Srba Spasoja Tuševljaka. Tuševljak je bil na položaj imenovan junija, njegov mandat pa so v skladu z ustavo skrajšali, saj je minulo soboto predsedovanje v kolektivnem predsedstvu BiH od alije Izetbegovića prevzel Srb Živko Radišić. Po ustavi namreč dva člana iste skupnosti ne moreta istočasno zasesti dveh glavnih funkcij izvršilne veje oblasti v državi.

600.000 frankov za razminiranje

18. 10. 2000 00.00

Francoski veleposlanik v Sloveniji Olivier de la Baume in direktor Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) Jernej Cimperšek sta danes v Ljubljani podpisala sporazum, s katerim bo Francija v sklad prispevala 600.000 francoskih frankov. To je že druga francoska donacija v ITF, ki ga upravlja Slovenija. Sredstva bodo tako kot pri prvi donaciji namenjena razminiranju v BiH. Francija je doslej v ITF namenila skupno 1.200.000 francoskih frankov. Francoski veleposlanik je ob tej priložnosti pohvalil dejavnosti ITF in odlične odnose med državama. Poudaril je izjemno učinkovitost ITF in še zlasti preglednost nad tem, kje in za kaj sklad porabi denar.

Obisk generala Ralstona v Sloveniji

17. 10. 2000 00.00

Generala Ralstona so sprejeli predsednik države Milan Kučan, premier Andrej Bajuk, obrambni minister Janez Janša in načelnik generalštaba Slovenske vojske, generalpodpolkovnik Iztok Podbregar, kateremu je vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi dejal, da je zelo zadovoljen z napredkom v slovenskih oboroženih silah.

Izetbegović odstopil

14. 10. 2000 00.00

Predsednik predsedstva BiH Alija Izetbegović je po desetih letih v političnem vrhu BiH na izrednem zasedanju predsedstva tudi uradno odstopil s položaja. "Kot sem napovedal, sem se iz že znanih razlogov odločil za odstop še pred koncem mandata," je dejal 75-letni Izetbegović, ki je junija kot razlog za odločitev navedel starost in slabo zdravje. Tedaj je pojasnil, da delo člana predsedstva zahteva fizične sposobnosti, ki jih nima več.

Izetbegović bo predal predsedovanje

14. 10. 2000 00.00

Predsednik predsedstva BiH Alija Izetbegović bo predsedovanje temu najvišjemu organu v državi predal srbskemu članu Živku Radišiću in se obenem umaknil iz aktivnega političnega življenja. Doyen diplomatskega zbora, slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošić je na torkovi poslovilni slovesnosti poudaril, da se poslavljajo od "državnika, udeleženca burnih časov, ki je pustil globoko sled v zgodovini te države in v evropskih dimenzijah". Še posebej je poudaril njegovo aktivno in odločno vlogo pri nastajanju in podpisovanju ter kasnejšemu uresničevanju Daytonskega mirovnega sporazuma.

Samomor vojnega zločinca

13. 10. 2000 00.00

V noči na petek je bil med poskusom aretacije v BiH ubit bosanski Srb Janko Janjić, ki ga je Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožilo vojnih zločinov. Ko so Janjića nemški pripadniki mirovnih enot v BiH (SFOR) poskušali aretirati, je ta odvrgel ročno granato.

NATO si želi sodelovati z ZRJ

13. 10. 2000 00.00

Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je na današnjem srečanju z obrambnimi ministri kandidatk za vstop v zavezništvo v Sofiji, dejal, da si zveza NATO želi sodelovati z Beogradom pri reševanju kosovskega vprašanja ter pri izročitvi vojnih zločincev. "Z nestrpnostjo pričakujemo, da bo nova vlada začela izvajati politiko, ki bo omogočila krepitev demokracije in vzpostavila sodelovanje z mednarodno skupnostjo, kamor spada tudi vprašanje vojnih zločincev," je dejal Robertson, in dodal, da namerava zavezništvo z novo jugoslovansko oblastjo tudi preučiti možnosti za okrepljeno sodelovanje v BiH in na Kosovu.

Hrvaška vlada sprejela dokument o sodelovanju z ZRJ

12. 10. 2000 00.00

Hrvaška vlada je na današnji seji sprejela dokument o sodelovanju z ZRJ, v katerem poudarja, da bo popolna normalizacija odnosov z ZRJ mogoča le ob razvoju demokratičnih procesov v tej državi. Vlada v Zagrebu v dokumentu tudi podpira zmago opozicijskega kandidata Vojislava Koštunice na predsedniških volitvah v ZRJ, saj po njenih ocenah pelje k utrditvi in stabilizaciji političnih razmer v regiji in ZRJ po 13-letni diktaturi Slobodana Miloševiča. V zvezi s politiko Evropske unije do držav, vključenih v proces stabilizacije in pridruževanja, hrvaška vlada opozarja na nujnost enakega ocenjevanja dosežkov vsake od držav, pa tudi na doslednost izvedbe politike, ki jo je EU striktno izvajala od aprila leta 1997. Ta politika med drugim vključuje zaščito človekovih pravic in pravic manjšin, spoštovanje resolucij Varnostnega sveta ZN in mirovnih procesov v regiji, spodbujanje vrnitve beguncev in izgnancev ter sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je še navedeno v dokumentu hrvaške vlade. Hrvaška vlada tudi poudarja, da je zanjo nesprejemljivo, da Slobodan Milošević na kakršenkoli način še naprej deluje na jugoslovanskem političnem prizorišču. Po mnenju Hrvaške morajo namreč Milošević in druge osebe, osumljene ali obsojene zaradi vojnih zločinov, storjenih na Hrvaškem, v BiH in na Kosovu, in se nahajajo na ozemlju ZRJ, odgovarjati za zločine oziroma morajo biti izročene haaškemu sodišču. Hrvaška vlada tudi ocenjuje, da imajo vse države naslednice nekdanje SFRJ pravico do nasledstva. Hrvaško vodstvo v dokumentu poudarja tudi pomembnost odnosov do BiH, pri čemer poziva ZRJ, da kot podpisnica daytonskega sporazuma prispeva k njegovi izvedbi in podpre napore, da BiH kot samostojna in celovita država zagotovi stabilnost ter politični, gospodarski in socialni napredek.

Slovenska vlada v stiku s članicami EU

10. 10. 2000 00.00

Kabineta predsednika vlade Andreja Bajuka in zunanjega ministra Lojzeta Peterleta sta bila ves dan v stikih s predstavniki Evropske komisije in vlad držav Evropske unije pred torkovim obiskom francoskega zunanjega ministra Huberta Vedrina v Beogradu, so sporočili iz premierovega kabineta. Premier Bajuk je v telefonskem pogovoru predsednika Evropske komisije Romana Prodija vnovič seznanil s slovenskimi stališči do nasledstva nekdanje SFRJ, Prodi pa je ob tem zagotovil, da se bo zavzel za ustrezno rešitev sukcesijskih vprašanj. Kabinet slovenskega premiera je o tej temi podrobno obvestil tudi kabinete francoskega, britanskega, nemškega in španskega predsednika vlade.

Annan pisal Koštunici

10. 10. 2000 00.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je novega jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico v pismu pozval, naj zaprosi za članstvo ZRJ v Združenih narodih, da bi tako razrešili dolgotrajni spor z Zahodom, ki je omejil sodelovanje Beograda pri delu organov Svetovne organizacije.

Beograd naj izroči vojne zločince

10. 10. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić si želi, da bi novi jugoslovanski voditelji izročili vojne zločince iz vrst režima Slobodana Miloševića. "ZRJ ne more pobegniti pred odgovornostjo za zločine, ki so jih zagrešili pripadniki jugoslovanske vojske, srbskih paravojaških skupin oziroma nekateri njeni državljani," je v sporočilu za javnost opozoril Mesić.

Podobnik in Kacin z japonsko princeso

09. 10. 2000 00.00

Predsednik DZ Janez Podobnik in predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin sta danes skupaj sprejela japonsko princeso Sajako, ki je na večdnevnem obisku v Sloveniji. Podobnik in Kacin sta v pogovoru s princeso izrazila zadovoljstvo nad stopnjo japonsko-slovenskega sodelovanja na področju znanosti in tehnologije ter se ji zahvalila za japonski prispevek v mednarodni sklad za razminiranje in pomoč žrtvam v BiH, so sporočili iz državnega zbora. Japonska je v sklad prispevala milijon dolarjev.

Miloševića že čakajo v Haagu

06. 10. 2000 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu Carla Del Ponte je danes v Prištini napovedala, da bodo Slobodana Miloševića "kmalu" obtožili genocida v BiH in na Hrvaškem. Milošević je sicer zaradi svoje vloge med spopadi na Kosovu že od lanskega leta obtožen zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov. Evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten pa je danes zatrdil, da pomoč Srbiji, s katero želi Evropska unija vzpodbuditi demokratični proces v državi, ni pogojena z Miloševićevo izročitvijo haaškemu sodišču. Obenem je poudaril, da je Miloševićevo mesto pred haaškim sodiščem. Milošević čakajo še druge obtožbe.

Podpora demokratičnim silam v ZRJ

05. 10. 2000 00.00

V sporočilu za javnost je zunanje ministrstvo zapisalo, da slovenska vlada podpira vse demokratične sile v ZRJ, ki se borijo za priznanje demokratičnih volitev in odstop Slobodana Miloševića. Hkrati se pridružuje vsem pozivom predsednikom držav in vlad demokratičnega sveta, naj se armada in policija ne vmešavata, da ne bodo ogrožena človeška življenja.

Sodelovanje med Slovenijo in BiH v vzponu

05. 10. 2000 00.00

Slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošič je na današnji poslovni konferenci gospodarstvenikov iz Slovenije in BiH, ki sodelujejo na mednarodnem sejmu ZEPS 2000, poudaril, da je gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in BiH v vzponu. Trenutno je Slovenija prvi gospodarski partner BiH, saj je blagovna menjava med državama v prvih šestih mesecih letos znašala več kot 200 milijonov dolarjev. Mirošič je napovedal krepitev dolgoročnejših oblik poslovnega sodelovanja z BiH, zlasti nadaljnje vlaganje slovenskega kapitala v BiH, ter interes za sodelovanje pri privatizaciji v BiH, so sporočili s slovenskega velposlaništva v Sarajevu.

Perutnina Ptuj uspešna v BiH

04. 10. 2000 00.00

Perutnina Ptuj (PP) je ena izmed družb, ki uspešno nastopa na trgu Bosne in Hercegovine (BiH). Na omenjenem trgu si je namreč priborila pomemben tržni delež pri prodaji perutninskega mesa in izdelkov. Tako po zadnjih podatkih na sejmu ZEPS 2000 v Zenici vsak peti kilogram prodanega perutninskega mesa ter vsak četrti kilogram mesnih izdelkov iz perutninskega mesa na trgu BiH prihaja iz PP. Vse to priča o izjemni priljubljenosti izdelkov PP pri potrošnikih BiH.

Tožilka Del Pontejeva v BiH

03. 10. 2000 00.00

Glavna tožilka mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte je danes začela štiridnevni obisk v BiH, je sporočil tiskovni predstavnik ZN v Sarajevu.

Unicef za otroke v Sloveniji

01. 10. 2000 00.00

Slovenski odbor za Unicef je zaradi uspešnega dela od Unicefa ponovno dobil dovoljenje, da del neprodanih zalog barvank, sestavljank, pisemskih kompletov in spominskih knjig v skupni vrednosti treh milijonov tolarjev podari otrokom v Sloveniji. Unicefovih izdelkov so se razveselili otroci v Pediatrični kliniki v Ljubljani, Centru Dolfke Boštjančič, Bolnišnični šoli v Slovenj Gradcu, VIZ Veržeju, Splošni bolnišnici Stara gora, Zavodu za usposabljanje invalidne mladine v Kamniku, Vrtcu Ljubljana Center in v enajstih osnovnih šolah, ki so se najbolj dejavno vključile v program Unicefovih delavnic, so sporočili iz Slovenskega odbora za Unicef.

Peterle v Sarajevu

30. 09. 2000 00.00

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj v Sarajevu, v okviru delovnega obiska skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva, sestal z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Wolfgangom Petritschem. Petritsch je pohvalil prizadevanje Slovenije in Mednarodnega sklada za razminiranje in žrtve min (ITF), ki uspešno lobira za pridobivanje tujih sredstev za odstranjevanju protipehotnih min. Razminiranje je namreč eden izmed bistvenih dejavnikov pri vračanju beguncev. Peterle je sogovorniku obljubil, da bo Slovenija pomoč nudila še naprej, da bo posebno pozornost namenila gospodarskim stikom med državama in bo še naprej izobraževala kadre v državnih organih BiH. Minister Peterle se je srečal še s predsedujočim predsedstva BiH Alijem Izetbegovićem, ki je še posebej izpostavil težaven proces sprave med narodi in pri tem menil, da je potrebno zavrniti načelo kolektivne krivde.

Razstava Neobičajne dvojice v Celju

30. 09. 2000 00.00

V Likovnem salonu Celje bo drevi otvoritev prve iz serije treh razstav pod skupnim naslovom Neobičajne dvojice, kar pomeni, da se bosta na vsaki razstavi predstavila dva umetnika, ki bi se zaradi različnih konceptualnih, estetskih ali celo zunajumetnostnih razlogov težko znašla v istem razstavnem kontekstu. Prva dvojica, ki se bo predstavila, sta Narcis Kantardžić in Nebojša Šerić - Šoba, za katera velja, da sta v trenutnem umetnostnem okolju postavljena v popolnoma različne pozicije. Razstava bo na ogled do 21. oktobra.

Peterle začel pogovore v Sarajevu

29. 09. 2000 00.00

Zunanji minister Lojze Peterle se je danes v Sarajevu srečal z vodom Slovenske vojske, ki deluje v okviru mednarodnih sil SFOR, v okviru delovnega obiska pa je začel tudi pogovore z zunanjim ministrom BiH Jadrankom Prličem, je STA izvedela iz virov delegacije. Ministra Peterle in Prlič bosta po pogovorih podpisala tudi skupno izjavo o sodelovanju med ministrstvoma za zunanje zadeve obeh držav.

Seminar o kulturni raznolikosti

29. 09. 2000 00.00

V Ljubljani se je danes, v okviru evropskega projekta Moasaic, začel dvodnevni multilateralni seminar o kulturni raznolikosti in varovanju kulturnih pravic manjšin. Seminar organizirata Svet Evrope (SE) in slovensko ministrstvo za kulturo.

Slovenski Unicef bo del zalog podaril otrokom

28. 09. 2000 00.00

Slovenski odbor Unicef je zaradi uspešnega dela dobil od krovne organizacije dovoljenje, da del neprodanih zalog podari otrokom. Barvanke, sestavljanke ter pisemske in spominske komplete v vrednosti 2,5 milijona tolarjev bodo razdelili nekaterim ustanovam za bolne otroke ali otroke s posebnimi potrebami in 11 osnovnim šolam, ki so se najbolj dejavno vključile v program Unicefovih delavnic, so povedali predstavniki nacionalne organizacije ob predaji dela omenjenih izdelkov ljubljanski Pediatrični kliniki.

V BiH se je začela predvolilna kampanja

27. 09. 2000 00.00

Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v BiH Robert Barry je danes v Sarajevu uradno naznanil začetek predvolilne kampanje, ki bo trajala naslednjih 45 dni. Splošne volitve v BiH so napovedane za 11. november, na njih pa bodo državljani volili predsednika in podpredsednika Republike Srbske, poslance parlamenta Republike BiH ter parlamentov Federacije BiH in Republike Srbske.

Pomoč Norveške skladu za razminiranje BiH in Kosova

27. 09. 2000 00.00

Norveška vlada je Mednarodni ustanovi - Fundaciji za razminiranje in pomoč žrtvam min v

Čudoviti popotniki v Sarajevu

26. 09. 2000 00.00

V Sarajevu se je danes začelo šestdnevno 1. Evropsko literarno srečanje, katerega se bo udeležilo kakih 200 domačih in tujih umetnikov, intelektualcev in pisateljev. Gre za nadaljevanje literarnega festivala Čudoviti popotniki, ki se vsako leto odvija v Saint-Malu na vzhodu Francije. Podnaslov sarajevskega srečanja je Za literaturo, ki predstavlja svet. Literatura predstavlja vez, ki je za udeležence srečanja osnovnega pomena, je povedal ustanovitelj festivala Čudoviti popotniki Michel Le Bris. Srečanja se bodo med drugimi udeležili francoski intelektualci pa tudi ustvarjalci z Balkana - Makedonci, Hrvati, Srbi in državljani BiH, med njimi Enki Bilal, Pascal Bruckner, Paul Garde, Jorge Semprun, Predrag Matvejevič, Pierre Starobinski in Vidosav Stevanović, avtor biografije o jugoslovanskem predsedniku Slobodanu Miloševiću.

Karadžić ponovno obsojen

26. 09. 2000 00.00

Nekdanjega političnega vodjo bosanskih Srbov Radovana Karadžića je včeraj sodišče v New Yorku na civilnem procesu zaradi srbskega nasilja obsodilo na plačilo 4,7 milijarde dolarjev skupini 22 tožnikov, državljanov BiH. Tožbo je vložil Center za človekove pravice že leta 1993, samo sojenje pa je trajalo dva tedna.