BiH

Kje so azilanti iz Črnomlja?
04. 02. 2001 00.00
Še vedno ni povsem znana prihodnost skupine približno 60 prebežnikov, ki so jih minuli konec tedna namestili v begunskem centru v Črnomlju. V notranjem ministrstvu so se zavili v molk in v zvezi s tem vprašanjem ne dajejo uradnih izjav. Kot je znano, v Črnomlju ni več azilantov. Po neuradnih informacijah naj bi azilante, ki so bili nameščeni v tem kraju, že preselili na več različnih lokacij po Sloveniji.

Slovenija pripravljena na članstvo v zvezi Nato
03. 02. 2001 00.00
O tem, kdo naj bodo nove članice zveze Nato, oziroma ali naj se zavezništvo sploh širi, ne smejo odločati nečlanice zavezništva, niti to vprašanje ne sme biti predmet zakulisnih dogovarjanj, temveč je ključno izpolnjevanje pogojev za članstvo in konkreten prispevek države k varnosti zveze Nato, je v svojem govoru na 37. mednarodni konferenci o varnostni politiki v Münchnu poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Dodal je, da bo Slovenija ob vrhu zavezništva v Pragi oktobra prihodnje leto pripravljena, kot je bila pripravljena že leta 1997 v Madridu. Članstvo v zvezi Nato ni le slovenski politični cilj, temveč uživa podporo širše javnosti in večine političnih strank v državi. Slovenija se na članstvo pripravlja, je dejal Rupel in pojasnil, da je vlada nacionalno strategijo vključevanja v Nato sprejela že februarja 1998.

Bohinc sprejel Jeleniča
02. 02. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je z generalnim sekretarjem Rdečega križa Slovenije Mirkom Jeleničem danes pogovarjal o možnostih sodelovanja RKS pri skrbi za azilante, saj je ta pri ustvarjanju človeških pogojev za nastanitev tujcev v Sloveniji z notranjim ministrstvom uspešno sodeloval že do sedaj. Jelenič je azilantskim otrokom v zbirnem centru v Šiški izročil tudi humanitarno pomoč, tamkajšnje otroke je obdaril z igračami, slaščicami in otroškimi oblačili, so sporočili iz RKS.

Kongres o prostovoljstvu
02. 02. 2001 00.00
Slovenska filantropija - Združenje za promocijo prostovoljstva (SF) prireja tretji slovenski kongres prostovoljstva z naslovom Vloga prostovoljcev in nevladnih organizacij pri zmanjševanju posledic revščine, ki se je zjutraj začel v prostorih Fakultete za družbene vede v Ljubljani, zaključil pa se bo jutri. Letos ima dogodek, ki poteka pod pokroviteljstvom predsednika države Milana Kučana, še posebno težo, saj je OZN leto 2001 razglasila za Mednarodno leto prostovoljstva. Slavnostni govornik, predsednik Kučan, se je na začetku kongresa prostovoljcem v imenu države zahvalil za opravljeno delo, za zavzetost in za človeško toplino, ki so jo razdajali drugim. V govoru se je med drugim dotaknil tudi problema socialne izključenosti, pri čemer je opozoril, da postaja begunstvo v zadnjem desetletju vse bolj pomemben vidik te izključenosti.

Wolfgang Petritsch na obisku
02. 02. 2001 00.00
Na povabilo slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla je danes v Ljubljani na enodnevnem obisku visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritsch. Ob gostitelju ga bo sprejel tudi predsednik republike Milan Kučan. Petritsch in Kučan se bosta pogovarjala o razmerah v BiH po lanskih splošnih volitvah, o dejavnosti slovenskega gospodarstva v tej državi, aktualnih dogodkih v BiH in na širšem območju JV Evrope ter o aktivnostih Centra za razminiranje v BiH, so sporočili iz urada predsednika države.

Nakup deleža Sarajevske pivovarne
01. 02. 2001 00.00
Pivovarna Union je prejšnji teden z Agencijo za privatizacijo v Federaciji BiH podpisala pogodbo o nakupu 12-odstotnega deleža Sarajevske pivovarne, za katerega je Union odštel štiri milijone mark. Poleg tega bo ljubljanska družba za dokapitalizacijo Sarajevske pivovarne namenila še dodatna sredstva, s čimer bo postala večinski lastnik podjetja.

Dokapitalizacija dnevnika Oslobođenje
01. 02. 2001 00.00
Holding Kmečka družba je v sredo v Sarajevu podpisala pogodbo o dokapitalizaciji največjega neodvisnega dnevnika v Federaciji BiH, Oslobođenje Sarajevo. Kmečka družba holding je z 39-odstotnim deležem postala največja lastnica omenjenega dnevnika.

195144inđić je za "čiščenje"
01. 02. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić, ki se bo v petek v Washingtonu o razmerah na jugu Srbije pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, se je zavzel za "dolgoročno čiščenje" tega območja in za njegovo vrnitev pod izključni nadzor srbske policije. 195144inđić je po včerajšnji seji srbske vlade dejal, da lahko le "dolgoročno čiščenje" zagotovi mir in stabilnost na tem območju, ki bi moralo postati tamponsko območje in ga "teroristi ne bi mogli prečkati". Vzpostavitev takšnega območja je 195144inđić označil kot strateško prednostno nalogo, potrebno pa bi jo bilo doseči brez človeških žrtev. Pozdravil je še izjavo Varnostnega sveta ZN, ki je sinoči obsodil terorizem na jugu Srbije in po besedah 195144inđića "izrazil prepričanje, da morajo biti teroristi umaknjeni z območja". 195144inđić odhaja na obisk v ZDA na povabilo Powella, s katerim se bo pogovarjal o varnostnih razmerah na jugu Srbije, razmerah na Kosovu, o sodelovanju Beograda s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in o gospodarskem sodelovanju med državama.

Sonček širi ponudbo
30. 01. 2001 00.00
Turistična agencija Sonček je danes s podpisom franšizne pogodbe vstopila v verigo avstrijske turistične agencije TUI Potovalni center. Z vstopom v omenjeno verigo je Sonček pridobil pravico prodaje najširše palete turističnih aranžmajev največjih evropskih organizatorjev potovanj po enakih pogojih kot drugi člani verige. S podpisom pogodbe so pojem kakovosti poslovanja še zaostrili, stranko pa so v skladu s temeljnim načelom TUI postavili v središče lastnih prizadevanj. S tem so po besedah direktorja Sončka Filipa Tobiasa postavili tudi povsem nova merila turističnih storitev v Sloveniji.

Počasna vrnitev beguncev
30. 01. 2001 00.00
Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

Spomin na holokavst
27. 01. 2001 00.00
Danes mineva 56 let, odkar so zavezniki osvobodili zloglasno koncentracijsko taborišče Auschwitz. Okoli tisoč nekdanjih zapornikov in njihovih sorodnikov se je ob obletnici zbralo v taborišču smrti, kjer je med drugo svetovno vojno umrlo dva milijona taboriščnikov. Žrtvam holokavsta so se s mirnimi demonstracijami proti nacizmu poklonili tudi v Berlinu.

Mariborčani zabeležili zmago
26. 01. 2001 00.00
Nogometaši Maribora Pivovarne Laško so na drugi pripravljalni tekmi v Makarski zabeležili zmago. Tokrat so bili s 3:1 (0:0) boljši od prvoligaša iz BiH Širokega Brijega. V Poreču se mudijo nogometaši CMC Publikuma, ki so z 2:1 (0:0) premagali hrvaškega predstavnika Hrvatski dragovoljac.

Plavšičeva in Krajišnik skupaj pred sodišče
25. 01. 2001 00.00
Tožilstvo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je zahtevalo, da se morata nekdanja predsednica Republike srbske Biljana Plavšić in nekdanji predsednik parlamenta Momčilo Krajišnik v procesu v zvezi z vojnimi zločini na območju BiH skupaj zagovarjati pred sodiščem. Plavšićevi in Krajišniku očitajo zločine proti človeštvu ter kršitve vojnega prava in Ženevske konvencije. Kdaj naj bi se proces pred sodiščem začel, še ni določeno.

Svet Evrope zahteva prepoved DU izstrelkov
24. 01. 2001 00.00
Svet Evrope je v sredo zahteval prepoved izdelave, poskusov, uporabe in prodaje orožja z osiromašenim uranom ali plutonijem. Parlamentarna skupščina SE je pozvala odbor ministrov, naj od zveze NATO in ZN zahteva uvedbo programa zdravstvenega nadzora civilnega prebivalstva na Balkanu, vojakov, ki so sodelovali v operacijah, in predstavnikov humanitarnih organizacij ter novinarjev, ki so delali na tem ozemlju. Današnjega drugega zasedanja omenjenega odbora se je udeležilo 50 držav - 19 članic zveze NATO in države nečlanice, ki sodelujejo v mirovnih misijah v BiH in na Kosovu. Predstavnik ZDA je na srečanju posredoval nadaljnje informacije o vsebnosti plutonija v strelivu z osiromašenim uranom in obljubil, da bo podal poročilo na 600 straneh o natančni sestavi tega orožja, je sporočil tiskovni predstavnik zavezništva.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Začetek šole slovenskega jezika
21. 01. 2001 00.00
Sedma zimska šola slovenskega jezika se bo začela v jutri, na Filozofski fakulteti v Ljubljani in bo trajala dva tedna. Udeležili se je bodo predvsem študentje in drugi tujci, ki živijo in delajo v Sloveniji ali pa to nameravajo v prihodnosti. Osnova Zimske šole so jezikovni tečaji, ki bodo vsak dan potekali med 9. uro in 12.30. Izbirni tečaji s področja konverzacije s fonetiko za začetnike, konverzacije za nadaljevalce in priprav na izpit iz znanja slovenskega jezika bodo tečajnikom na voljo med 14. uro in 15.30. Sestavni del šole je tudi spremljevalni program, v katerem želijo organizatorji udeležencem predstaviti slovensko državo in kulturo, so sporočili s Filozofske fakultete.

Protest proti naselitvi ilegalcev
21. 01. 2001 00.00
Danes se je na protestnem zboru v Velikih Blokah zbralo približno 50 vaščanov, ki odločno nasprotujejo predlagani odločitvi vlade o naselitvi ilegalcev. Ta je namreč kot eno od možnih lokacij za njihovo nastanitev predlagala tamkajšnjo opuščeno vojašnico. Razlogov za nasprotovanje domačinov je več.

Okrepitev gospodarskega sodelovanja
19. 01. 2001 00.00
Sedem držav Jugovzhodne Evrope je včeraj po sestanku v Ženevi sporočilo, da bodo do junija pripravile memorandum sporazuma, s katerim bodo olajšale medsebojno trgovanje. Na trgovinsko-političnem forumu, ki ga je v Ženevi organiziral Pakt stabilnosti za JV Evropo, so ministri in namestniki ministrov za trgovino Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, ZRJ, Makedonije in Romunije podpisali skupno izjavo o omenjenem memorandumu.

Koštunica na obisku v BiH
19. 01. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je prispel na prvi uradni obisk v Bosno in Hercegovino po letu 1992. Po srečanju s predsednikom predsedstva Živkom Radišićem je Koštunica poudaril, da se bosta obe državi v prihodnje trudili za izboljšanje dvostranskih odnosov.

Kacin sprejel iranskega predstavnika
17. 01. 2001 00.00
Predsednik odbora za zunanjo politiko državnega zbora Jelko Kacin je danes sprejel iranskega veleposlanika s sedežem na Dunaju Rahima Poura, ki je akreditiran tudi za Slovenijo, in generalnega direktorja za severno in srednjo Evropo na iranskem zunanjem ministrstvu Mohameda Reza Bagherija, so sporočili iz državnega zbora. "Islamska republika Iran je za nas pomemben politični in gospodarski partner," je ob tem poudaril Kacin. Iranu je tudi izrazil priznanje za demokratične spremembe, ki jih je ta država dosegla po mirni poti in se s tem ponovno odprla svetu. Kacin je še poudaril, da je Iran pomemben dejavnik stabilnosti v svoji regiji in da s tem zagotavlja tudi širšo stabilnost.

Mobitelovi naročniki tudi v črnogorskem omrežju
17. 01. 2001 00.00
Mobitelovi naročniki in uporabniki lahko od danes gostujejo tudi v omrežju črnogorskega operaterja Telekom Crne Gore - Monet, s čimer se bistveno iz boljšuje dosedanja pokritost ozemlja. Doslej so lahko Mobitelovi uporabniki namreč uporabljali samo storitve prvega črnogorskega operaterja Promonte GSM.

Makedonija ni za ključ IMF
15. 01. 2001 00.00
Tiskovna predstavnica Narodne banke Makedonije Antoaneta Maneva je zanikala, da bi Makedonija privolila v ključ Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pri delitvi nekdanjega skupnega jugoslovanskega premoženja v baselski banki in pri razdelitvi deviznih rezerv nekdanje SFRJ. S tem je zanikala nedavno pisanje skopskega Dnevnika, pa tudi jugoslovanske agencije Tanjug, ki sta poročala, da naj bi Skopje pri omenjenih vprašanjih pristalo na ključ IMF. Na zadnjih treh sestankih o delitvi premoženja nekdanje SFRJ, ki so potekali na ravni guvernerjev narodnih bank, sta sicer Makedonija in BiH zastopali stališče, da bi morali baselsko zlato razdeliti po ključu Evropske centralne banke. To bi pomenilo, da bi Makedonija od 46 ton zlata, kolikor ga je v Baslu, dobila 7,2 odstotka, in ne 5,4 odstotka, kolikor bi ji pripadlo po ključu IMF. Pogovori o nasledstvu se bodo nadaljevali konec februarja v Ljubljani.

Žalčanke zmagale tudi v BiH
14. 01. 2001 00.00
Rokometašice Žalca so v povratnem srečanju tretjega kroga pokala pokalnih zmagovalk na gostovanju premagale Mladost iz Banja Luke z 28:26 (14:15) in se uvrstile v nadaljnji krog tega evropskega tekmovanja. Prvo tekmo so Žalčanke dobile s 23:17.

Odzivi na sojenje Plavšićevi
12. 01. 2001 00.00
"Biljana pod ključem" je le eden od naslovov prispevkov s katerimi so vsi srbski dnevni časniki na prvih straneh objavili novico o predaji nekdanje predsednice Republike srbske haaškemu sodišču. V številnih komentarjih in odzivih se največkrat izpostavlja pogumno gesto sedemdesetletne političarke in podpira njeno odločitev, ki je, kot pišejo časniki, najboljši način, da se umakne kolektivno krivdo s celotnega srbskega naroda.

O diplomatskih odnosih z Albanijo
12. 01. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada je včeraj sporočila, da bo ponovno vzpostavila diplomatske odnose z Albanijo, ki sta jih državi prekinili, ko je zveza NATO leta 1999 napadla ZRJ.

Parlament Republike srbske potrdil novo vlado
12. 01. 2001 00.00
Parlament Republike srbske je na današnji seji potrdil sestavo nove vlade, ki jo je predlagal novi premier, vodja Stranke demokratičnega napredka Mladen Ivanič. Novi kabinet, v katerem bo tudi predstavnik Muslimanov, je podprlo 51 od skupno 81 navzočih poslancev, 29 pa jih je glasovalo proti. Poslanci so podprli tudi Ivaničev program dela nove vlade. Ivanič je poudaril, da je večina ministrov strokovnjakov in ne pripadajo nobeni politični stranki.

Halcom informatika uspešna v BiH
11. 01. 2001 00.00
Ljubljansko podjetje Halcom informatika je eno vodilnih podjetij, ki razvija sisteme za elektronsko in mobilno bančništvo z jasno usmeritvijo v tujino. Na osnovi mednarodnega razpisa, ki je bil objavljen v revijah Wall Street Journal in Financial Times junija lani, je mednarodna komisija med ponudniki različnih držav izbrala Halcomovo rešitev za potrebe sistema plačil malih vrednosti. Podjetje Halcom informatika je tako v rekordnih štirih mesecih postavilo sistem plačil malih vrednosti v BiH, imenovan žiro kliring. Sistem je nameščen v Centralni banki BiH in je namenjen izmenjavi in poravnavi vseh medbančnih plačil v državi, ki ne presegajo 20.000 mark. Po številu transakcij pokriva omenjeni sistem okoli 90 odstotkov vseh plačil, so sporočili iz podjetja Halcom informatika.

Vse močnejši pritiski na zvezo Nato
10. 01. 2001 00.00
Generalni sekretar Nata George Robertson je po zasedanju sveta zveze ponovil, da ni znanstvene povezave med uporabo orožja z osiromašenim uranom in pojavom rakavih obolenj. Kljub temu so vse močnejši pritiski na Severnoatlantsko zvezo, naj razkrije vse stranske učinke uporabe takšnega orožja.

Slovenija izvaža gledališče
10. 01. 2001 00.00
"Slovenija: država, ki izvaža gledališče" je več kot zgovoren naslov članka na kulturni strani osrednjega čilskega dnevnika El Mercurio, v katerem so bralcem napovedali gostovanje Primorskega dramskega gledališča na mednarodnem gledališkem festivalu Teatro A Mil v Santiagu. PDG iz Nove Gorice bo danes na festivalu v Čilu prvič predstavilo Ionescovo dramo Plešasto pevko, nato pa jo bodo še dvakrat ponovili.

Toepfer poziva NATO k ukrepom
07. 01. 2001 00.00
Vodja Programa ZN za okolje (UNEP) Klaus Toepfer je v ponedeljkovi izdaji nemškega časnika Berliner Zeitung pozval zvezo NATO, naj zavaruje območja, kjer so uporabljali strelivo, ki vsebuje osiromašeni uran, da ne bi škodovalo otrokom in drugim ljudem. Ob tem je poudaril, da je dolgo trajalo, preden so ZDA izdale podrobnosti o operacijah, v katerih so uporabili sporno strelivo, in opozoril, da ZDA še vedno niso predložile seznama območij v BiH, kjer so uporabljali sporno strelivo.