BiH

Alpina kupila sarajevsko tovarno

13. 04. 2001 00.00

Alpina je v skladu s svojimi načrti o širitvi na tuje trge in zmanjševanju proizvodnih zmogljivosti v Sloveniji ter širitvi proizvodnje v države s cenejšo delovno silo, na tenderju kupila 67-odstotni delež v Fabriki obuče i galantarije Sarajevo (FOGS). Alpina bo za omenjeni delež odštela približno 22 milijonov tolarjev, poleg pa namerava v tovarno investirati še dodatnih 170 milijonov tolarjev. Alpina bo zadržala tudi vse zaposlene, poleg tega pa je obljubila, da v naslednjih sedmih letih ne bo prodala zemljišča in poslovnih zgradb. Slavnostni podpis pogodbe bo v četrtek 19. aprila v Sarajevu.

Powell svari skrajneže

13. 04. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je izrazil zaskrbljenost zaradi dejavnosti albanskih skrajnežev v Makedoniji in na jugu Srbije. Poudaril je, da se mora nasilje skrajnežev na Kosovu in drugje končati. Powell se je v makedonski prestolnici sestal s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Hansom Haekkerupom in političnimi voditelji kosovskih Albancev. Slednje je pozval, naj skrajneže obsodijo in osamijo.

Pohištvo Brežice iz najhujših težav

11. 04. 2001 00.00

Po dveletnem poslovanju z izgubo in uspešni prisilni poravnavi se položaj tovarne Pohištvo Brežice izboljšuje in stabilizira. Direktor Izidor Slatner je prepričan, da bodo letošnje leto poslovali z dobičkom, ustvarili pa naj bi 1,35 milijarde tolarjev prihodkov. K temu bodo prispevali tudi novi izdelki, povečan izvoz in posodobljena strojna oprema. Z izvozom, ki sicer že presega 40 odstotkov njihovih zmogljivosti, največ med drugim prodajo v Nemčijo in arabske države, se žele vrniti tudi na trge nekdanje skupne države. S prodajo na sosednjo Hrvaško že doslej niso imeli težav, politične razmere še vedno omejujejo izvoz v BiH in Makedonijo, medtem ko je trg ZRJ še vedno precej nezanesljiv.

Powell prispel v Pariz

11. 04. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je prispel v Pariz, kjer se bo srečal s kolegi iz kontaktne skupine za nekdanjo Jugoslavijo. Poleg ZDA skupino sestavljajo tudi Rusija, Nemčija, Francija, Velika Britanija in Italija. Ministri bodo največ pozornosti posvetili nedavnim spopadom med albanskimi uporniki in makedonsko vojsko, aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in volitvam na Kosovu.

Rupel čestital Kerimu

10. 04. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob včerajšnjem podpisu sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju med Makedonijo in Evropsko unijo čestital makedonskemu kolegu Srdjanu Kerimu. Rupel je v čestitki izrazil prepričanje, da je podpis sporazuma najboljše priznanje Makedoniji za njene dosedanje napore in dosežene rezultate, obenem pa je menil, da sporazum predstavlja dobro osnovo za premagovanje vseh izzivov, s katerimi se sooča Makedonija na svoji poti k sprejemu v družino evropskih držav. Čestitko bo ministru Kerimu predal slovenski veleposlanik v Skopju Mitja Štrukelj.

Boy George v Banja Luki

10. 04. 2001 00.00

Nekdanji britanski pop zvezdnik Boy George je bil minuli konec tedna DJ v eni od diskotek v Banja Luki, kjer se je zbralo 3500 mladih, večinoma iz Republike srbske. Gostovanje Boya Georgea je organiziral Sfor v želji, da bi se mladi Srbi, Muslimani in Hrvati skupaj zabavali. Boy George je prvi zahodnoevropski glasbenik, ki je gostoval v Republiki srbski po koncu vojne v BiH pred petimi leti. Irska rockovska skupina U2 je leta 1997 imela odmeven koncert v Sarajevu.

Preiskava o poslovanju Hercegovske banke

09. 04. 2001 00.00

Uslužbenci Hercegovske banke so se danes zbrali pred prostori banke v Mostarju, kjer je v petek visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH ob podpori mednarodnih sil SFOR uvedel prisilno upravo, ker naj bi banka finančno podpirala nacionalistično gibanje Hrvatov v BiH. Ob tem so suspendirali uslužbence banke, delničarje in upravo ter blokirali delo banke.

Novi krog nasledstvenih pogajanj

09. 04. 2001 00.00

Dogovor o razdelitvi zlata v Baselski banki, arhivov in dogovor o pokojninah naj bi po pričakovanjih slovenske strani dosegle države naslednice nekdanje SFRJ dosegle na današnjih pogajanjih v Bruslju. Slovenske pogajalce vodi Miran Mejak, srečanje pa bo poteklo ob posredovanju Arthurja Wattsa, britanskega pravnega izvedenca.

Veterani napovedali blokado

08. 04. 2001 00.00

Združenje nekdanjih hrvaških borcev je danes napovedalo, da bo v podporo hrvaškim nacionalistom v BiH jutri blokiralo dostop do oporišča mednarodnih sil SFOR v Divuljah blizu Splita, danes piše hrvaški Jutarnji list.

V Bruslju nov krog pogajanj

08. 04. 2001 00.00

V Bruslju se bo v ponedeljek začel nov krog pogajanj o razdelitvi premoženja nekdanje SFRJ med peterico držav naslednic. Slovenijo bo na tridnevnih pogajanjih, ki bodo po ustaljeni praksi potekala ob posredovanju britanskega pravnega izvedenca sira Arthurja Wattsa, zastopal vodja slovenskih pogajalcev Miran Mejak. Mejak je pred odhodom v Bruselj izrazil upanje, da bodo tokrat vendarle dosegli dogovor o razdelitvi zlatih rezerv pri Baselski banki za mednarodne poravnave.

Klein obsodil nasilje v BiH

07. 04. 2001 00.00

Posebni predstavnik generalnega sekretarja OZN v Bosni in Hercegovini Jacques Klein je obsodil nasilje v Bosni in Hercegovini, ki je sledilo poskusu odpravljanja korupcije v banki bosanskih Hrvatov "Hercegovačka". Klein je dejal, da je bilo nasilje načrtovano, da bi preprečili posredovanje mednarodne skupnosti v banki in njenih podružnicah. Pri tem je pozval lokalne oblasti, naj obnovijo red in mir ter poskrbijo za kaznovanje odgovornih za nasilje.

Umiritev razmer v BiH

07. 04. 2001 00.00

Po več krajih hrvaškega dela bosanske federacije se je ponoči nadaljevalo nasilje hrvaških nacionalistov. Po včerajšnjih spopadih v Mostarju vojaki Sforja še naprej stražijo dostop do Hercegovske banke in njenih podružnic, kjer naj bi vodstvo Hrvaškega narodnega sveta skrivalo denar za financiranje odcepitve hrvaškega dela bosanske federacije.

Kmalu nove obtožbe

07. 04. 2001 00.00

Pooblaščenec haaškega sodišča za vojne zločine Hans Holthuis je jugoslovanskim oblastem včeraj vendarle predal zaporni nalog in obtožnico zoper Slobodana Miloševića, ki je od nedelje v priporu v osrednjem beograjskem zaporu. Nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku se bodo kmalu pridružili še nekateri najožji sodelavci in člani družine.

Protestniki napadli policiste in SFOR

06. 04. 2001 00.00

Ob prevzemu nadzora nad Hercegovsko banko v Mostarju in njenimi podružnicami v krajih Grude, Medjugorje, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Posušje in Orašje je danes prišlo do spopadov med predstavniki mednarodne skupnosti in bosanskimi Hrvati. Potem ko so pripadniki mednarodne policije in policije Federacije BiH ob podpori sil SFOR zasedli sedež omenjene banke v Mostarju je v poslopje vdrla množica protestnikov. Po prvih podatkih je bilo ranjenih več policistov, protestniki pa so iz banke odnašali dokumente in kradli denar.

SFOR zavzel Hercegovačko banko

06. 04. 2001 00.00

Mednarodne mirovne enote v Bosni in Hercegovini so davi prevzele nadzor nad mostarsko banko Hercegovačka, ki naj bi bila banka hrvaških nacionalistov v BiH. Več deset vojakov SFOR naj bi vkorakalo v poslopje sedeža banke in v druge podružnice banke v Mostarju. SFOR je po poročanju radia bosanskih Hrvatov med drugim vkorakal v podružnice Hercegovačke v krajih Grude, Medugorge, Vitez, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Posušje, Ljubuski in Orašje oziroma v mestih, ki so pod nadzorom hrvaških nacionalistov.

Zavračanje haaške obtožnice

06. 04. 2001 00.00

Predstavnik mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis je včeraj v Beograd prinesel obtožnico in zaporni nalog, ki ga je za Slobodana Miloševića izdalo haaško sodišče. Vendar je srbski pravosodni minister Batić sprejem dokumentov zavrnil in Holthuisa napotil na zvezno ministrstvo za pravosodje. Gosta iz Haaga bo zvezni minister Grubać sprejel šele danes.

Batić zavrnil nalog za aretacijo

05. 04. 2001 00.00

Predstavnik haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis, ki se z delegacijo mudi na obisku v Beogradu, je skušal danes izročiti zaporni nalog za nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića srbskemu pravosodnemu ministru Vladanu Batiću, vendar je ta dejal, da naloga ne more sprejeti in Holthuisa napotil k jugoslovanskemu pravosodnemu ministru Momčilu Grubaču. Holthuis se bo tako obiskal Grubača jutri. Jugoslovanski zakoni zaenkrat ne dovoljuje predaje svojih državljanov na tuje, vendar vlada pripravlja posebne ukrepe za sodelovanje s haaškim sodiščem. Novi zakon naj bi po Grubačevih besedah sprejeli prihodnji mesec.

Brdarjev kiparski prispevek

05. 04. 2001 00.00

Na ploščadi pred Goriško knjižnico Franceta Bevka je potekala slovesnost ob postavitvi skulpture Jakova Brdarja "Bor na obali" iz cikla Pridiga ptičem, ki je obogatila zbirko kiparskih stvaritev na prostem, v Hitovi galeriji Paviljon pa so odprli še razstavo Brdarjevih skulptur. Brdarjeva skulptura je nova pridobitev stalne zbirke kiparskih stvaritev na prostem, ki so jo v novogoriškem podjetju Hit zasnovali pred približno tremi leti. Takrat so namreč z ministrstvom za kulturo podpisali posebno pogodbo o financiranju kulturnih projektov in z njo sprejeli obveznost, da bodo v petih letih finančno omogočili ustvarjanje kiparskih del slovenskim likovnim umetnikom in postavitev njihovih skulptur v mestu ali v njegovi bližnji okolici.

Zavračanje haaške obtožnice

05. 04. 2001 00.00

Predstavnik mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis je v Beograd prinesel obtožnico in zaporni nalog, ki ga je za Slobodana Miloševića izdalo haaško sodišče. Vendar je srbski pravosodni minister Batić sprejem dokumentov zavrnil in Holthuisa napotil na zvezno ministrstvo za pravosodje. Gosta iz Haaga bo zvezni minister Grubać sprejel šele jutri.

Haag za takojšnjo izročitev Miloševića

05. 04. 2001 00.00

Svetovalec glavne tožilke mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, Jean-Jacques Joris, je izjavil, da haaško sodišče zahteva takojšnjo izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Joris je dejal, da je Miloševičeva izročitev mednarodna obveza, o kateri se ne bodo pogajali.

Samaranch v Sarajevu

02. 04. 2001 00.00

Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch je obiskal Sarajevo, mesto ki je leta 1984 gostilo zimske olimpijske igre. Samaranch, ki se mu letos dokončno izteče mandat prvega moža olimpijske organizacije, je od bosanskih oblasti prejel zlati grb za zasluge, bil pa je tudi prisoten na skupščini enotnega Olimpijskega komiteja BiH, ki je izvolilo svojega prvega predsednika, bosanskega Srba Zdravka Rađenovića.

Milošević vložil priziv

02. 04. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je na sodišču v Beogradu naslovil priziv, v katerem je zahteval izpustitev iz pripora in zavrnil obtožbe o korupciji. Milošević je obenem izrazil prepričanje, da je proces politično motiviran ter da je obtožnica proti njemu krivična in sramotna. Izrazil pa je tudi začudenje, da se je v priporu znašel samo on.

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Odvetnik nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića Toma Fila se je pritožil na 30-dnevni preiskovalni pripor, ki ga je včeraj za Miloševića odredil preiskovalni sodnik v Beogradu. Fila je pritožbo vložil ob 11.30, nanjo pa lahko sodišče odgovori v 48 urah.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Aretacija Anića

31. 03. 2001 00.00

Hrvaška policija je v Splitu aretirala bosanskega Hrvata Miroslava Anića, ki ga je mednarodno sodišče za zločine storjene na tleh nekdanje Jugoslavije obtožilo vojnih zločinov med vojno v BiH med leti 1992 in 1995. Splitsko sodišče je za 30-letnega Anića že odredilo zapor. Policija pa z drugimi podrobnostmi ni postregla.

Bohinc na obisku v BiH

30. 03. 2001 00.00

Notranji minister Rado Bohinc se je v okviru enodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini z ministrom za človekove pravice in begunce BiH Krešimirjem Zubakom in namestnikom ministra za civilne zadeve in komunikacije BiH Jusufom Halilagićem pogovarjal o ilegalnih migracijah in podpisu sporazuma o ponovnem sprejemu oseb med Slovenijo in BiH. Poleg tega se je delegacija MNZ s predstavniki Državne mejne službe BiH dogovorila, da bosta Slovenija in BiH že maja podpisali sporazum o vračanju oseb, slovenska delegacija pa je bosanskim kolegom predložila tudi osnutek sporazuma o policijskem sodelovanju.

Pahor na srečanju SEP

30. 03. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je ob robu srečanja predsednikov parlamentov držav Srednjeevropske pobude v Budimpešti srečal z več udeleženci. Najprej se je sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Tomčićem, nato pa tudi s predsednikom jugoslovanskega zbora državljanov Dragoljubom Mičunovićem. Pahor je dejal, da je jugoslovanski kolega na njunem prvem srečanju sprejel uradno povabilo za obisk v Sloveniji, do katerega bi lahko prišlo še pred poletjem. Sicer pa naj bi še pred tem na obisk v Beograd odpotovala delegacija odbora DZ za zunanjo politiko.

Izidi kvalifikacijskih tekem

29. 03. 2001 00.00

Nogometna reprezentanca Rusije je v kvalifikacijskem srečanju skupine 1, v kateri nastopa tudi Slovenija, za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2002 premagala Ferske otoke z 1:0 (1:0). Strelec edinega zadetka je bil Mostovoj v 19. minuti. Švica pa je v isti skupini visoko premagala Luksemburg s 5:0 (2:0). Za Švicarje je trikrat zadel Frei, po enkrat pa Lonfat in Chapuisat.

EU proti ilegalcem

29. 03. 2001 00.00

Predstavniki EU so se v Sarajevu srečali z notranjimi in zunanjimi ministri BiH, Hrvaške, Makedonije, ZRJ in Albanije ter v sklepni izjavi poudarili, da morajo države JV Evrope tesneje sodelovati, da bi rešile probleme povezane z nezakonitimi imigracijami in trgovino z ljudmi, evropska unija pa jim bo pri tem nudila vso podporo. Udeleženci sarajevskega srečanja so preučili konkretne ukrepe, ki bi jih bilo treba sprejeti na področju migracij in prehodnih domov za tujce, upoštevajoč sklepe z zagrebškega vrha, ki je potekal novembra lani.

Del Pontejeva z novimi obtožnicami

26. 03. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, je danes v Sarajevu napovedala izročitev novih obtožnic za vojne zločine proti Srbom, pa tudi Muslimanom in drugim domnevnim zločincem. Del Pontejeva je po srečanju s predsednikom Federacije BiH Karlom Filipovićem dejala, da je prvič doživela tako odprto podporo haaškemu sodišču. "Zdaj čakam na konkretne rezultate in prepričana sem, da bodo prišli," je dejala.