BiH

Mira dobila vizum
14. 07. 2001 00.00
Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je povedala, da Mire Marković, soproge nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ni na tajnem seznamu oseb, obtoženih vojnih zločinov, ki jih je treba aretirati na zahtevo haaškega sodišča. "Iz razumljivih razlogov nikoli ne govorim o tem, kdo je in kdo ni na tajnem seznamu za aretacijo, vendar pa lahko v primeru Markovićeve naredim izjemo, ker ne želim, da bi bila to ovira za njen obisk soproga," je še pojasnila Del Pontejeva.

V Gradiški odprli novo mošejo
14. 07. 2001 00.00
Odprtja nove mošeje v Gradiški, ki stoji na mestu, kjer je stala 300 let stara mošeja, porušena med vojno v BiH, se je udeležilo nekaj sto Muslimanov. Verski obred je vodil gradiški imam Besim efendija Šepara. Slovesnost je potekala pod strogimi varnostnimi ukrepi, spremljalo jo je več sto policistov. Srbi so med vojno v Gradiški porušili deset mošej in ta je prva, ki so jo znova odprli. 11. avgusta naj bi v tem mestu slovesno odprli še eno mošejo.

ZN o preprečevanju spopadov
13. 07. 2001 00.00
V zadnjih desetih letih je mednarodno skupnost stalo posredovanje v spopadih več kot 200 milijard dolarjev. Generalna skupščina ZN je tudi zato začela razpravo o predlogih generalnega sekretarja Kofija Annana o tem, kako bolj uspešno preprečevali spopade, še preden izbruhnejo z vso silo. ZN so v zadnjih desetih letih med drugim posredovali v BIH, Kambodži, Salvadorju, Somaliji in Ruandi.

Gotovina si je poiskal odvetnike
12. 07. 2001 00.00
General Ante Gotovina, na katerega naj bi se nanašala ena izmed dveh obtožnic Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, si je poiskal odvetnike, danes piše hrvaški časnik Večernji list.

Gotovina že ima odvetnike
12. 07. 2001 00.00
Organizacija hrvaških vojnih veteranov je napovedala, da bo domnevnega haaškega obtoženca, upokojenega generala Anteja Gotovino, fizično branila pred izročitvijo v Haag. Obenem pa je eden vodilnih predstavnikov organizacij hrvaških veteranov Marinko Liović na včerajšnji novinarski konferenci sporočil, da hrvaški veterani ne bodo blokirali cest v turistični sezoni, saj "ne želijo škoditi interesom hrvaškega naroda".

Srebrenica 6 let pozneje
11. 07. 2001 00.00
V Potočarih so danes ob 6. obletnici padca muslimanske enklave Srebrenica med vojno v BiH postavili temeljni kamen za spominski center žrtvam pokola v tej nekdanji enklavi. Ob strogih varnostnih ukrepih so odkrili temeljni kamen spominskega centra, ki bo pričal o najhujšem zločinu nad civilnim prebivalstvom na ozemlju Evrope po drugi svetovni vojni. Srbska vojska je takrat pobila med 7000 in 8000 muslimanskih moških in dečkov.

Vukasović o vlogah Ljubljanske banke
09. 07. 2001 00.00
Zadnje izjave slovenskih predstavnikov potrjujejo, da nimajo nikakršne namere izplačati hranilnih vlog nekdanje Ljubljanske banke (LB), ne varčevalcem na Hrvaškem, ne varčevalcem v drugih republikah nekdanje Jugoslavije, ugotavlja hrvaški poslovnež Božidar Vukasović, ki sicer zase trdi, da je predstavnik varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke na Hrvaškem, čeprav uradno takšnega statusa nima. Vukasovič se tako v današnjem sporočilu za javnost odziva na nekatere izjave slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki jih je minister dal po podpisu okvirnega nasledstvenega sporazuma o delitvi premoženja in obveznosti nekdanje Jugoslavije na Dunaju, pa tudi na izjave guvernerja Banke Slovenija Mitje Gasparija o obrestih na pologe v Sloveniji.

Delegacija OZP v BiH
09. 07. 2001 00.00
Delegacija odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) pod vodstvom predsednika Jelka Kacina je danes prispela na tridnevni obisk v Bosno in Hercegovino, kjer se bo srečala s predstavniki parlamenta, vlade in predsedstva BiH ter mednarodne skupnosti, poleg Sarajeva pa bo obiskala še Mostar in Banja Luko.

Priprtje Karadžićevega ''bodyguarda''
08. 07. 2001 00.00
Srbska tajna policija je prijela nekdanjega vodjo telesnih stražarjev Radovana Karadžića, ki ga haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožuje vojnih zločinov. Dragana Bojića so zaslišali v zvezi s krajem bivanja in skrivališči nekdanjega srbskega voditelja v BiH, so sinoči v Beogradu sporočili viri v srbskem notranjem ministrstvu. Bojića naj bi prijeli pred tremi dnevi na srbskem ozemlju in ga od takrat zaslišujejo. Kot navaja isti vir, naj bi bili pod nadzorom tudi ostali Karadžićevi telesni stražarji, ki se nahajajo v Srbiji. Radovan Karadžić je bil po nekaterih podatkih nazadnje v Srbiji januarja letos.

Nato avgusta v Makedoniji
07. 07. 2001 00.00
Vojaki zveze NATO naj bi predvidoma avgusta začeli z razoroževanjem albanskih upornikov v Makedoniji, je v petek povedal veleposlanik zveze NATO v Makedoniji, nemški diplomat Hans-Jörg Eiff. Vendar morata biti najprej izpolnjena dva pogoja: trajno premirje in napredek v pogovorih med makedonskim in albanskim političnim vodstvom o mirni rešitvi krize. Eiff je ob tem poudaril, da ni gotovo, da se bodo uporniki držali premirja. Nemški obrambni minister Rudolf Scharping pa je dejal, da bo Nemčija pri morebitnem posredovanju zveze NATO v Makedoniji prispevala 400 do 500 vojakov. Vojaki nemške vojske naj bi po načrtih v Makedonijo odšli v okviru nemško-francoskega bataljona, ki naj bi bil eden izmed štirih bataljonov zveze NATO.

Hitri in dragi
07. 07. 2001 00.00
Na Dolenjskem in v Posavju se je v petek začelo največje letošnje srečanje lastnikov vozil Ferrari iz devetih evropskih držav. Srečanje bo trajalo do nedelje. Poleg sedmih slovenskih lastnikov te prestižne znamke na festivalu sodelujejo lastniki iz Avstrije, Nemčije, Italije, Švice, Hrvaške, Lichtensteina, BiH in Monaka. Po ocenah prirediteljev naj bi se na prizorišču vsak dan predstavilo približno 120 vozil.

Proces proti bosanskim Muslimanom
06. 07. 2001 00.00
Sodišče v Mostarju je s soglasjem haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obsodilo deset bosanskih Muslimanov, ki so bili obtoženi vojnih zločinov nad ujetimi bosanskimi Hrvati leta 1993, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Deset nekdanjih pripadnikov vojske bosanskih Muslimanov, ki so ubili 18 vojnih ujetnikov, je bilo obsojenih na skupno 23 let in šest mesecev zapora. Dva osumljenca so zaradi pomanjkanja dokazov izpustili, dva obsojenca pa sta v ZDA. Gre za prvi primer obsodbe bosanskih Muslimanov zaradi vojnih zločinov v BiH.

Haag čaka na Karadžića in Mladića
05. 07. 2001 00.00
Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Jelišiću potrdili kazen
05. 07. 2001 00.00
Prizivno sodišče Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je danes soglasno potrdilo razsodbo prvostopenjskega sodišča, ki je Gorana Jelišića, znanega tudi pod vzdevkom "srbski Adolf iz Bosne", obsodilo na 40 let zapora zaradi zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov. Gre za najvišjo kazen, ki jo je doslej izreklo haaško prizivno sodišče. Sodniki prizivnega sodišča so zavrnili tako pritožbo tožilstva, ki je zahtevalo obsodbo Jelišića tudi zaradi genocida, kot tudi obrambe, ki je zahtevala nižjo kazen.

Biljana Plavšić kmalu doma
04. 07. 2001 00.00
Vlada Republike srbske je včeraj v obravnavo parlamentu poslala predlog zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Parlament bosanskih Srbov naj bi zakon obravnaval na prihodnji seji, predvideni za konec meseca, premier Republike srbske Mladen Ivanić pa se bo na Nizozemskem srečal s predstavniki haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Uradni viri iz Banja Luke so sicer napovedali, da naj bi se Ivanić s predsednikom sodišča Claudom Jordom in glavno tožilko Carlo Del Ponte sestal že danes, vendar se bo to najverjetneje zgodilo jutri. Sogovorniki naj bi razpravljali o pospešitvi sodelovanja med srbsko entiteto BiH in mednarodnim sodiščem.

Milošević bo sodišče napadal
04. 07. 2001 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević med celim sodnim procesom pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ne bo imel odvetnika, je včeraj na novinarski konferenci v Haagu zatrdil Miloševićev odvetnik Zdenko Tomanović, ki je pri tem pojasnil, da ni "tiskovni predstavnik" nekdanjega jugoslovanskega predsednika. "Ne vem, ali bo Milošević aktiven ali pasiven pri svoji obrambi, vendar mislim, da bo napadal," je še dejal Tomanović.

Lerič v Pivovarni Laško
04. 07. 2001 00.00
Košarkarski klub Pivovarna Laško je podpisal enoletno pogodbo z možnostjo podaljšanja še za eno sezono z bosanskim reprezentantom Samirjem Lerićem.

Milošević ne potrebuje zagovornika
03. 07. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Srečanje Slovencev z vsega sveta
03. 07. 2001 00.00
V slovenskem parlamentu je danes potekalo srečanje Slovencev z vsega sveta, ki ga je pripravila državnozborska komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Gre za prvo tovrstno srečanje, ki so se ga udeležili predstavniki slovenskih društev in organizacij iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške, BiH, Makedonije, Nemčije, Švice, Francije, Švedske, Argentine, Avstralije, ZDA in Kanade. Po grobih ocenah zunaj meja Slovenije živi pol milijona Slovencev.

Odmevi na Miloševićev nastop pred sodiščem
03. 07. 2001 00.00
Na zaslišanje Miloševića se večina zahodnih voditeljev še ni odzvala. Mnogi državniki so s privedbo nekdanjega jugoslovanskega predsednika pred sodnika zadovoljni in upajo, da bodo pred sodišče kmalu stopili tudi drugi vojni zločinci.

Izročitev ni presenetila nikogar
02. 07. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je v pogovoru za nedeljsko izdajo beograjskega dnevnika Večernje Novosti zatrdil, da sta bila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in njegova stranka, Demokratska stranka Srbije (DSS), vnaprej obveščena o izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića Haagu. Izročitev Miloševića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji "ni presenetila nikogar v koaliciji DOS", je še dejal 195144inđić in dodal, da morajo poiskati način za reformo federacije s Črno goro. "Ta koncept je potrebno Črnogorcem predstaviti kot tudi za njih ugodno rešitev. Če bodo v Črni gori tak predlog zavrnili, se bomo morali raziti."

Milošević telefoniral družini
30. 06. 2001 00.00
Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Obisk v Velenju
30. 06. 2001 00.00
Velenjski Premogovnik, ki se slavnostno pripravlja na praznovanje 3. julija - dneva rudarjev, je obiskal bosanskohercegovski minister za energijo, rudarstvo in industrijo Hasan Bečirović. Skupaj z direktorjem Premogovnika Francem Žerdinom si je ogledal delo na odkopih ter se z vodstvom velenjskih rudarjev pogovarjal o organizaciji, tehnologiji in varnosti dela v rudniku.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

SNS proti sporazumu
29. 06. 2001 00.00
Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Leotard prispel v Skopje
28. 06. 2001 00.00
Novi predstavnik Evropske unije za Makedonijo, nekdanji francoski obrambni minister Francois Leotard je danes prispel v Skopje. Mandat unijinega posebnega predstavnika za nemirno republiko bo trajal štiri mesece, so danes sporočili iz Bruslja. Leotard bo imel težko nalogo vzpostavitve političnega dialoga med makedonsko in albansko skupnostjo. Boji med makedonskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži se namreč nadaljujejo.

Slovenski Oracle podpira finančno poslovanje v BiH
27. 06. 2001 00.00
Slovensko podjetje Oracle Software je prevzelo uresničevanje enega največjih projektov v povojni Bosni in Hercegovini. S sedeža v Ljubljani bodo preko svoje sarajevske podružnice vodili izgradnjo finančno informacijskega sistema za učinkovito upravljanje s finančnimi viri ter računalniško vodenje računovodstva in materialnega poslovanja.

Sanjsko moštvo Reala za novo sezono
27. 06. 2001 00.00
Vodilni možje španskega nogometnega prvoligaša Reala iz Madrida si prizadevajo, da bi ob 100-letnici kluba sestavili sanjsko enajsterico, ki bi nasprotnikom pognala strah v kosti. Po poročanju časnika Marca so pri Realu za štiri vrhunske nogometaše pripravljeni odšteti kar 355 milijonov mark. V klub naj bi pripeljali evropskega in svetovnega prvaka Francoza Zinedina Zidana iz torinskega Juventusa, zvezdnika sredine igrišča Gaizko Mendieto iz FC Valencie, italijanskega branilca Alessandra Nesta iz rimskega Lazia in španskega reprezentančnega branilca Manuela Pabla iz Deportiva la Corune.

Konferenca o boju proti korupciji
26. 06. 2001 00.00
Slovenija je je gostiteljica regionalne konference o boju proti korupciji držav jugovzhodne Evrope, ki jo je organiziralo ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Korupcija, o kateri se je pri nas začelo več govoriti po aferi Šuštar, je tudi v svetu, zlasti v državah s politično nestabilnostjo, vse bolj pogosta.