BiH

Blagovna menjava med Slovenijo in BiH se krepi
09. 04. 1998 17.10
Blagovna menjava med Slovenijo ter Bosno in Hercegovino (BiH) je lani znašala 318 milijonov dolarjev, kar je za 14 odstotkov več kot leta 1996. Za gospodarsko sodelovanje obeh držav je značilno, da so se blagovni tokovi, ki niso bili pretrgani niti v času vojne v BiH, po letu 1994 začeli naglo krepiti, res pa je, da je blagovna menjava med Slovenijo in BiH pred osamosvojitvijo znašala že dve milijardi dolarjev. Slovenija v trgovanju z BiH beleži visok presežek. Lani je izvozila za 288,5 milijona dolarjev blaga, vrednost uvoza pa je znašala 29,5 milijona dolarjev. V letu 1997 je izvoz v BiH zavzemal 3,4 odstotni delež v celotnem slovenskem izvozu, medtem ko je delež BiH na uvozni strani znašal le 0,3 odstotka. Lanski presežek Slovenije v medsebojnem trgovanju se je v primerjavi z letom 1996 povečal še za slabih 11 milijonov dolarjev na 259 milijonov dolarjev. Blagovna menjava je najnižjo raven dosegla v letu 1993, ko je znašala le 31 milijonov dolarjev.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović jutri na obisku v Sloveniji
08. 04. 1998 07.57
Na povabilo predsednika države Milana Kučana bo jutri na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića.

Chirac prispel v Mostar
07. 04. 1998 18.50
Francoski predsednik Jacques Chirac je popoldne prispel v Mostar, zadnjo postajo svojega 24-urnega obiska v Bosni in Hercegovini.

Francija bo finančno pomagala BiH
07. 04. 1998 12.19
Ob današnjem obisku francoskega predsednika Jacquesa Chiraca v BiH so podpisali tri finančne protokole v višini 7 milijonov dolarjev. Med drugim bo Francija financirala tiskanje nove bosanske valute, konvertibilne marke, katere prvi izvodi naj bi na trg prišli v prihodnjih tednih. Nova valuta bo zamenjala štiri sedaj obstoječe: nemško marko, bosanski dinar, srbski dinar in kuno. Francija bo vlagala tudi v posodobitev pekarske industrije ter v obnovo električnega omrežja v BiH.

Tudžman in Granić sprejela Sadako Ogata
07. 04. 1998 07.39
Hrvaški predsednik Franjo Tudžman in zunanji minister Mate Granić sta danes ločeno sprejela visoko komisarko ZN za begunce Sadako Ogata, s katero sta se pogovarjala o vrnitvi beguncev na Hrvaško.

V Srebrenici vzpostavljena začasna uprava
06. 04. 1998 18.03
Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE) v BiH Robert Barry se je danes v Banja Luki sešel s podpredsednikom srbske vlade Ostojo Kremenovićem in namestnikom visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Hansom Schumacherjem. Barry je po srečanju potrdil sprejetje tretje arbitražne odločitve, na podlagi katere je v Srebrenici vzpostavljena začasna uprava. Vodja začasne uprave v Srebrenici bo mednarodni uradni predstavnik, v njej pa bodo štirje Muslimani in štirje Srbi. Kot je še povedal Barry, bo začasna uprava vzpostavljena v prihodnjih desetih dneh, in sicer po posvetu z vladama obeh entitet - Republike srbske in Federacije BiH.

Japonski premier daroval avtobuse za Sarajevo
05. 04. 1998 11.16
Japonski premier Keizo Obuši je med včerajšnjim obiskom v Bosni in Hercegovini Sarajevu daroval 45 avtobusov za mestni promet. Darilo je prevzel sopredsednik bosanske vlade Haris Silajdžić.

Sadako Ogata išče regionalno strategijo za rešitev problema beguncev iz BiH
03. 04. 1998 17.26
Na obisku v Sloveniji je visoka komisarka Združenih narodov za begunce Sadako Ogata, ki se je z zunanjim ministrom Borisom Frlecem danes pogovarjala predvsem o problemu beguncev iz Bosne in Hercegovine. Ogata, ki je v Sloveniji začela turnejo po državah, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije, je napovedala, da želi poiskati "regionalno strategijo" za rešitev problema beguncev na območju. Minister Frlec se je v izjavi za javnost po pogovorih gostji zahvalil za pomoč njenega urada pri reševanju begunske problematike v Sloveniji. Povedal je, da je v Sloveniji trenutno okoli 4400 beguncev iz BiH, med njimi pa je okoli 800 takih, ki bi se znotraj predvidenih mehanizmov lahko vrnili na območja, kjer njihova narodnost predstavlja večino, 3600 pa je takih, katerim je vlada na včerajšnji seji podaljšala dovoljenje za začasno bivanje v Sloveniji do konca junija 1999. Skupaj z Visokim komisariatom ZN za begunce (UNHCR) si bo Slovenija po Frlečevih besedah prizadevala za vrnitev teh beguncev v domovino in s tem za normalizacijo stanja v BiH.

V novih silah v BiH 700 Belgijcev
03. 04. 1998 11.22
Belgijska vlada se je odločila, da bo v mednarodnih enotah, ki bodo po 31. maju letos v Bosni in Hercegovini nasledile sedanji SFOR, sodelovala s 700 vojaki.

Tudi Argentina bo sodelovala v mirovni misiji v BiH
03. 04. 1998 10.52
Argentinska vlada razmišlja o napotitvi kontingenta žandarjev v BiH. 68 mož naj bi sodelovalo v mirovni misiji zveze NATO, je v četrtek poročala tiskovna agencija DyN, sklicujoč se na vladne vire. Naloga kontingenta bo urjenje in pomoč lokalni policiji.

SFOR na Palah namestil enote in oklepna vozila
02. 04. 1998 17.47
Mirovne enote SFOR so danes na Pale poslale okoli sto oklepnih vozil s 400 do 500 vojaki. Več tankov in blindiranih vozil je nameščenih v oddaljenosti 50 metrov od hiše nekdanjega srbskega voditelja Radovana Karadžića. Del enot SFOR je nameščen tudi pred uradom srbskega člana predsedstva BiH Momčila Krajišnika. Območje Pal preletavajo helikopterji. Po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa so viri zveze NATO v Bruslju akcijo označili kot običajen pregled.

Okrogla miza o položaju beguncev in tujcev v Sloveniji
31. 03. 1998 16.43
Danes ob 17h bo v Kulturnem domu France Prešeren okrogla miza o položaju beguncev in tujcev brez urejenega statusa za bivanje v Republiki Sloveniji. Na njej bodo sodelovali predstavniki vlade, nevladnih organizacij in predstavniki republike BiH.

Hrvaška in BiH podpisali sporazum o svetu za sodelovanje
30. 03. 1998 16.33
Zunanja ministra Hrvaške in Bosne in Hercegovine, Mate Granić in Jadranko Prlić, sta v Zagrebu podpisala sporazum o ustanovitvi sveta za sodelovanje. Kot je poudaril Prlić, svet omogoča stalno in odprto komunikacijo med najvišjimi predstavniki držav, ki bo prispevala k boljšim odnosom med državama.

Belgijski zunanji minister prispel v Banja Luko
26. 03. 1998 18.38
Belgijski zunanji minister Eric Derycke je prispel v Banja Luko, kjer naj bi se srečal z visokima predstavnikoma Republike Srbske, predsednico Biljano Plavšić in premierom Miloradom Dodikom.

Milo: Albanska vojska se pripravlja na morebiten jugoslovanski napad
26. 03. 1998 18.26
Albanska vojska je začela priprave na obrambo pred morebitnim jugoslovanskim napadom, ki bi bil posledica kosovske krize, je v Stockholmu povedal albanski zunanji minister Paskal Milo. Milo je še potrdil, da je zveza NATO albanski vladi obljubila pomoč, tako da bo v prihodnjih dneh v Tirano poslala svoje strokovnjake, ki bodo svetovali albanski vojski pri nadzoru meja.

Hrvaški poslanci o mednarodnih pritiskih na Hrvaško
25. 03. 1998 09.01
Člani odbora za zunanjo politiko hrvaškega sabora so v današnji razpravi o mednarodnem položaju Hrvaške govorili tudi o povečanih pritiskih mednarodne skupnosti na državo. Zunanji minister Mate Granić je uvodoma dejal, da je trenutni zunanjepolitični položaj zapleten in občutljiv, določajo pa ga procesi v vzhodni Slavoniji, vračanje beguncev, uresničevanjem mirovnega sporazuma v BiH ter položajem demokratičnih ustanov v državi, pri čemer je po njegovih besedah posebej pomemben položaj elektronskih medijev. Granić meni, da bi morala Hrvaška izpolnjevati vse obveznosti, ki jih je sprejela, da ne bi nikomur dajala povoda za pritiske, obenem pa mora "biti trdna v argumentiranem odporu proti vsakršnemu neumestnemu pritisku, ki žali in načenja dostojanstvo države ter osebe in institucije predsednika republike".

Belgijski zunanji minister v BiH
25. 03. 1998 08.34
Danes bo belgijski zunanji minister Erik Derycke prispel na dvodnevni obisk v BiH, kjer se bo srečal z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti Carlosom Westendorpom in njegovim pomočnikom Jacquesom Kleinom ter s poveljnikom enot SFOR generalom Erikom Shinsekijem.

Beograd glede Kosova pričakuje jasno stališče
24. 03. 1998 17.48
Beograd od srečanja s predstavniki kontaktne skupine za BiH glede kosovskega vprašanja, ki bo jutri na gradu Petersberg pri Bonnu, "pričakuje jasno stališče proti odcepitvi in terorizmu". Srbska vlada je pripravljenost za dialog s kosovskimi Albanci dovolj jasno izrazila, je danes povedal veleposlanik ZRJ v Bonnu Zoran Jeremić. Zato po Jeremićevem mnenju nima nobenega pomena, da bi Zahod še naprej vršil pritisk na njegovo vlado. Jeremić je vodstvo kosovskih Albancev pozval, naj ponujene pogovore sprejmejo brez odlašanja in pogojev. Pristavil je še, da je treba najti rešitev, na podlagi katere se bo popolnoma spoštovalo manjšinske pravice Albancev v skladu z mednarodnimi pravili in določili srbske ustave.

Kinkel in Vedrine odpotovala v Beograd
19. 03. 1998 13.14
Vodji diplomacij Francije in Nemčije Hubert Vedrine in Klaus Kinkel sta danes dopoldne iz Zagreba odpotovala v Beograd na pogovore z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem. Po pričakovanjih bo osrednja tema položaj na Kosovu.

Primakov v BiH
19. 03. 1998 11.13
Vodja ruske diplomacije Jevgenij Primakov bo danes obiskal oporišče SFOR-ja na Ilidži pri Sarajevu, nato pa se bo sestal še s pripadniki ruskih sil v Bosni in Hercegovini. Primakov bo popoldne odpotoval v Banja Luko na pogovore z vodstvom bosanskih Srbov, zvečer pa bo prispel v Zagreb.

Westendorp ukazal odpreti letališče v Mostarju
17. 03. 1998 16.25
Mednarodni predstavnik za BiH Carlos Westendorp je danes po večmesečnem sporu med Hrvati in Muslimani glede uporabe letališča v Mostarju ukazal, naj ga odprejo za civilni promet. Westendorpov tiskovni predstavnik je povedal, da naj bi bilo letališče za delovanje usposobljeno v enem mesecu.

Danes naj bi bila znana arbitražna odločitev o Brčkem
15. 03. 1998 11.58
Mednarodna skupnost bo predvidoma danes popoldne objavila arbitražno odločitev o Brčkem, mestu na severovzhodu BiH, ki ga zase zahtevata tako Republika srbska kot Federacija BiH. V diplomatskih krogih sicer pričakujejo ponovno preložitev končne odločitve o prihodnjem statusu Brčkega. Muslimanski predstavnik v arbitražni komisiji Cazim Sadiković je v včerajšnjem pogovoru za agencijo AFP izrazil pričakovanje, da bo mesto prešlo pod nadzor osrednjih zveznih oblasti ob mednarodni navzočnosti.

Proračun tudi v Republiki srbski
15. 03. 1998 10.22
Parlament Republike srbske je včeraj sprejel proračun za leto 1998 v višini 2,071 milijarde dinarjev. Podprlo ga je 55 poslancev, 17 jih je glasovalo proti, štirje pa so se vzdržali. Največ proračunskih sredstev so namenili obrambi, in sicer 24 odstotkov. 14 odstotkov proračunskega denarja je namenjenega izobraževanju, enak odstotek pa so namenili tudi pomoči invalidom ter nekdanjim borcem. Premier srbske entitete BiH Milorad Dodik je po glasovanju dejal, da bo vlada o morebitnih spremembah proračuna odločala maja.

Slovenska vlada o proračunu 1998 in Slovenskih železarnah
12. 03. 1998 16.39
Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala dopolnjeni predlog državnega proračuna za letošnje leto. Odločanje o državni blagajni bo nadaljevala še na jutrišnji seji.

Westendorp odredil, naj stopi v veljavo zakon o tujih vlaganjih v BiH
10. 03. 1998 17.56
Visoki mednarodni predstavnik za BiH Carlos Westendorp je danes odredil, naj začasno stopi v veljavo zadnja različica zakona o politiki neposrednih tujih vlaganj v BiH, ki ga parlament BiH sicer še ni sprejel.

Gonzalez kot posrednik v kosovskem konfliktu
10. 03. 1998 16.09
Bivši španski premier Felipe Gonzalez naj bi po mnenju vlade v Madridu, če bo potrebno, tudi proti volji ZR Jugoslavije posredoval v kosovskem konfliktu. "Gonzalez bo imenovan za posrednika, ne da bi za mnenje vprašali jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića," je danes v Madridu povedal španski zunanji minister Abel Matutes. Gonzaleza so kot posrednika v kosovskem konfliktu v ponedeljek v Londonu predlagale države Kontaktne skupine za BiH.

Parlament sprejel novi stanovanjski zakon
09. 03. 1998 18.27
Predstavniški dom parlamenta muslimansko-hrvaške federacije je na današnjem zasedanju v Sarajevu sprejel zakon o razveljavitvi dosedanjega zakona o zapuščenih stanovanjih, ki omogoča vrnitev stanovanjske pravice predvojnim nosilcem te pravice z določenimi omejitvami.

Kontaktna skupina za BiH o razmerah na Kosovem
09. 03. 1998 09.28
V Londonu se bodo danes predvidoma ob 9. uri za zaprtimi vrati sestali predstavniki šestih držav članic kontaktne skupine za Bosno in Hercegovino in razpravljali o razmerah v južni srbski pokrajini Kosovo. Ameriška tiskovna agencija AP v napovedi sestanka ugiba, da soglasja za trdo akcijo pri reševanju kosovskega problema najverjetneje ne bodo dosegli, saj so si mnenja omenjenih držav o tem hudo vsaksebi. Združene države na pogovorih zastopa državna sekretarka Madeleine Albright. Za hiter odziv mednarodne skupnosti se je poleg Američanov in Nemcev v nedeljo izrekel še francoski predsednik Jacques Chirac.

UNHCR: Kosovo spominja na BiH leta 1992
06. 03. 1998 16.07
Zdajšnje razmere na Kosovu spominjajo na scenarij BiH leta 1992, je danes ocenil tiskovni predstavnik Visokega komisariata Združenih narodov za begunce Kris Janowski.

Kinkel za ukrepanje mednarodne skupnosti za preprečitev krize na Kosovu
04. 03. 1998 18.11
Nemški zunanji minister Klaus Kinkel se je izrekel za ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev krize na Kosovu. S tem bi morali preprečiti tudi širitev konflikta v Albanijo in v ostale sosednje države, je za nemški radio danes izjavil Kinkel.