BiH

NATO: Zaradi širjenja krize; Kosovo ni le notranji problem ZRJ

04. 03. 1998 16.55

Severnoatlantska zveza je danes ocenila, da zaradi nevarnosti širjenja nestabilnosti s Kosova na širše območje ter zaradi kršenja človekovih pravic, kosovska kriza ne more biti obravnavana zgolj kot notranja zadeva ZR Jugoslavije, se je izvedelo iz virov na zavezništvu.

Pavarotti prejel priznanje ZN

04. 03. 1998 10.32

Združeni narodi so italijanskega tenorista Luciana Pavarottija v torek imenovali za glasnika miru.

Cook potuje v Beograd na pogovore o Kosovu

03. 03. 1998 12.02

Predsedujoči EU, britanski zunanji minister Robin Cook, bo danes odpotoval v Beograd, kjer se bo z jugoslovanskimi oblastmi pogovarjal o položaju na Kosovu, so sporočili iz britanskih diplomatskih virov v Bruslju.

Vzpostavljen zračni promet med BiH in ZR Jugoslavijo

02. 03. 1998 16.12

BiH in ZR Jugoslavija sta z današnjim letom na liniji Beograd-Banja Luka vzpostavili civilni zračni promet. Letalo jugoslovanske letalske družbe JAT je v okviru redne povezave, ki naj bi jo za zdaj zagotavljali trikrat tedensko, danes dopoldne pristalo na banjaluškem letališču Mahovljani.

General Lang prevzel poveljstvo jugovzhodne divizije enot SFOR

02. 03. 1998 16.11

Francoski general Pierre-Henri Lang je danes prevzel poveljstvo jugovzhodne multinacionalne divizije enot SFOR v BiH, z glavnim sedežem v Mostarju. Lang je na tem mestu zamenjal rojaka, generala Christiana Delangheja, ki je omenjeno funkcijo opravljal od julija lani.

Vzpostavljen zračni promet med BiH in ZR Jugoslavijo

02. 03. 1998 14.06

BiH in ZR Jugoslavija sta z današnjim letom na liniji Beograd-Banja Luka vzpostavili civilni zračni promet. Letalo jugoslovanske letalske družbe JAT je v okviru redne povezave, ki naj bi jo za zdaj zagotavljali trikrat tedensko, danes dopoldne pristalo na banjaluškem letališču Mahovljani.

Pritisk Beograda na Wattsa

27. 02. 1998 11.48

Za Zvezno republiko Jugoslavijo (ZRJ) je nesprejemljiva vsakršna parcialna razdelitev premoženja nekdanje SFRJ, sporoča jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović v pismu visokemu predstavniku za BiH Carlosu Westendorpu. Jovanović je v pismu mednarodnemu posredniku na pogajanjih o nasledstvu SFRJ siru Arthurju Wattsu zameril, da svoj osnutek sporazuma iz novembra 1997 opira "na popolni parcelaciji premoženja SFRJ".

Sestanek kontaktne skupine za BiH

25. 02. 1998 09.59

V Moskvi se bodo danes sestali predstavniki t.i. kontaktne skupine za BiH, ki jo sestavljajo Rusija, ZDA, Francija, Velika Britanija, Italija in Nemčija. Sestanka, na katerem bodo govorili o spoštovanju že sklenjenih dogovorov, se bo udeležil tudi visoki civilni predstavnik za BiH Carlos Westendorp.

Westendorp in Tuđman o težavah v delovanju Federacije BiH

24. 02. 1998 18.08

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Carlos Westendorp je danes v Zagrebu hrvaškega predsednika Franja Tuđmana seznanil s problemi v delovanju Federacije BiH in mirovnega procesa na tem območju, pogovarjala pa sta se tudi o odprtju hrvaškega konzulata v Banja Luki. Hrvaški zunanji minister Mate Granić je povedal, da je Westendorp Tuđmana med drugim opozoril na probleme v zvezi z vrnitvijo beguncev, delovanjem lokalne policije, uresničevanjem volilnih izidov in prometom po reki Savi. Po Granićevem mnenju se razlogi za probleme v BiH skrivajo v dejstvu, da "se je število Hrvatov več kot prepolovilo". Tako naj bi Republiko srbsko zapustilo 180.000 Hrvatov, BiH 280.000 Hrvatov, sedanje število Hrvatov v BiH pa znaša manj kot 400.000. V Sarajevu so ostali le približno trije odstotki Hrvatov. Granić je omenil tudi številne teroristične napade v minulih mesecih, katerih žrtve so bili Hrvati. Problemi so predvsem v Zenici, Bugojnu, Travniku in Mostarju.

Izetbegović protestira proti Tuđmanovim izjavam

23. 02. 1998 18.08

Bosanski veleposlanik na Hrvaškem Kasim Trnka je danes vložil uradni protest predsednika bosanskega predsedstva Alije Izetbegovića, v katerem ta nedavne izjave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana označuje za nesprejemljive. "Tuđmanove izjave so neprimerne in nesprejemljive, prav gotovo pa bodo vplivale na odnose med BiH in Hrvaško," je dejal Trnka.

Dodik: Republika srbska ni več mednarodno izolirana

23. 02. 1998 17.11

Premier Republike srbske Milan Dodik je danes izjavil, da njegov obisk v ZDA omogoča srbski entiteti v BIH izboljšanje njenega mednarodnega in še zlasti finančnega položaja.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno

20. 02. 1998 16.50

Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Novi državni grb BiH do srede maja

19. 02. 1998 16.42

Visoki predstavnik za uresničevanje Daytonskega sporazuma Carlos Westendorp je danes odločil, da mora BiH najkasneje do 15. maja dobiti državni grb. Novi grb naj bi sklenil proces vpeljave enotnih simbolov države BiH.

Proti nemškima častnikoma uveden disciplinski postopek

18. 02. 1998 17.37

Proti nemškima podčastnikoma v sestavi enot SFOR v BiH je bil uveden disciplinski postopek, ker naj bi oktobra lani albanske vojake v Sarajevu v vinjenem stanju ozmerjala z "umazanimi sužnji" ter "prasci", je danes poročala televizijska mreža ZDF. Po besedah tiskovnega predstavnika nemškega obrambnega ministrstva disciplinska preiskava ni potrdila, da gre za antisemitistične in ksenofobične trditve, zato sta bila podčastnika kaznovana le zaradi vinjenosti med opravljanjem službe.

Tadić in Simić, obtožena vojnih zločinov, v zaporu na Nizozemskem

15. 02. 1998 11.13

Bosanska Srba Miroslav Tadić in Milan Simić, obtožena vojnih zločinov, ki sta se včeraj v BiH prostovoljno predala enotam Sfor, sta zgodaj davi iz Tuzle prispela na Nizozemsko, kjer so ju premestili v zapor mednarodnega vojnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Scheveningenu. Po njunih besedah bosta pred haaškim sodiščem dokazala svojo nedolžnost.

Minister Marinček na obisk v Sarajevo

15. 02. 1998 11.09

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in državni sekretar na MZT Franci Demšar bosta jutri, 16. februarja, na povabilo slovenskega veleposlanika v BiH Draga Mirošiča in koordinatorja Projekta računalniškega povezovanja knjižnic v BiH prek Interneta Tomaža Seljaka odpotovala na dvodnevni obisk v Sarajevo.

Dva Srba ranjena v napadu Muslimanov

13. 02. 1998 14.37

Skupina bosanskih muslimanov je v bližini Tuzle danes s kamenjem napadla dve vozili švedske humanitarne organizacije Crossroads International, pri čemer je bil en bosanski Srb huje in eden lažje ranjen. Muslimani so vozili ustavili, ker naj bi eden od predstavnikov srbskih lokalnih oblasti v konvoju med vojno v BiH ubil 12 ljudi.

Minister Marinček na obisk v Sarajevo

13. 02. 1998 11.49

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in državni sekretar na MZT Franci Demšar bosta v ponedeljek in torek, 16. in 17. februarja, na povabilo slovenskega veleposlanika v BiH Draga Mirošiča in koordinatorja Projekta računalniškega povezovanja knjižnic v BiH prek Interneta Tomaža Seljaka na dvodnevnem obisku v Sarajevu.

Oblikovanje sklada, ki bo jamčil za tuja vlaganja v BiH

12. 02. 1998 09.41

Evropska unija in Svetovna banka sta napovedali oblikovanje posebnega sklada, s katerim bodo jamčili za vlaganja tujih podjetij v BiH, je sporočil tiskovni predstavnik EU Ivo Ilić Gabara. V Investicijski jamstveni sklad bo petnajsterica prispevala 20 milijonov nemških mark, s katerimi bo upravljala agencija Svetovne banke. Novi sklad naj bi spodbudil pritok neposrednih tujih vlaganj v opustošeno BiH, kjer se vlagatelji bojijo političnih pretresov, izgub zaradi omejitev pri menjavi valut, težav pri transportu, zamplemb, vojne in nemirov. Evropska unija je v sredo tudi podarila 2,4 milijona mark vredna posebej prirejena vozila sarajevskemu komunalnemu podjetju.

Plavšićeva v Parizu sprejeta na neprimeren način?

11. 02. 1998 11.20

Bosanske oblasti so francoskemu veleposlaniku v Bosni in Hercegovini izročile protestno noto zaradi načina sprejema predsednice Republike srbske Biljane Plavšić v Parizu pred dvema dnevoma. Plavšićevo je pred Elizejsko palačo osebno sprejel francoskim predsednik Jacques Chirac in ji pri tem poljubil roko. Predsednik predsedstva BiH Alija Izetbegović je protestiral proti uradnemu sprejemu, krizitiral pa je tudi francosko politiko do BiH.

Bosanski Srbi začeli graditi zid v Sarajevu

10. 02. 1998 17.39

Bosanski Srbi so na cesti prek sarajevskega naselja Dobrinja danes začeli graditi zid.

Solana zahteva večjo odgovornost Evrope v zvezi NATO

08. 02. 1998 10.55

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je evropske članice zavezništva pozval, naj prevzamejo večjo odgovornost v Severnoatlantski zvezi. Evropa bi morala igrati varnostno vlogo, ki bi bolj ustrezala njeni gospodarski moči, je dejal Solana na 34. konferenci o varnosti, ki poteka v Muenchnu. Poudaril je še, da bi morali Rusijo tesno vključiti v novo varnostno strukturo zveze NATO. Solana se je zavzel tudi za nadaljnje tesno sodelovanje pri nadaljevanju posega v BiH, potem ko se silam Sfor izteče mandat. Evropo je še pozval, da so za to potrebna finančna sredstva.

Streljanje v ljubljanskem lokalu - gost podlegel ranam

08. 02. 1998 10.07

V lokalu Alamut na Vodnikovi ulici v Ljubljani sta sinoči, natančneje ob 20.34, dva neznanca umorila gosta. Kot so sporočili iz Operativno komunikacijskega centra (OKC) ministrstva za notranje zadeve, je eden od neznancev s pištolo večkrat ustrelil 34-letnega Sejfa M., državljana BiH. Neznanca - prvi naj bi bil star okoli 30 let, visok približno 175 centimetrov, temnejše polti, neobrit in oblečen v temnejšo bundo, drugi pa naj bi bil nekoliko višji od prvega - sta po dejanju zapustila lokal in odšla neznano kam. Policijska preiskava in zbiranje podatkov poteka. V minulih dveh dneh so se po podatkih OKC zgodile tudi tri prometne nesreče s smrtnim izidom.

Westendorp vzpostavlja pravosodni sistem v Mostarju

07. 02. 1998 12.36

Zakon o pravosodju v Hercegovsko-neretvanskem kantonu bo z arbitražno odločitvijo sprejel urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Carlosa Westendorpa, saj muslimanski in hrvaški predstavniki v minulih štirih mesecih niso uspeli doseči dogovora, je danes poročal hrvaški radio. V skladu z določili Bonske deklaracije bi morala skupščina Hercegovsko-neretvanskega kantona zakon sprejeti najkasneje do 31. decembra lani. Guverner kantona Željko Obradović je sinoči izjavil, da sta se hrvaška in muslimanska stran kljub nasprotjem dogovorili, da naj zakon o vzpostavitvi pravosodnega sistema najkasneje do 28. februarja letos sprejme urad visokega predstavnika. Pri obravnavi zakona se Hrvati in Muslimani ne morejo sporazumeti predvsem o številu sodišč v razdeljenem Mostarju, saj Muslimani zahtevajo, da se oblikuje samo eno večnacionalno mestno sodišče, hrvaška stran pa predlaga, da bi v vsaki od šestih mostarskih občin delovalo po eno občinsko sodišče. Zaradi številnih nerešenih vprašanj v hrvaško-muslimanskih odnosih je v Mostar sinoči dopotoval namestnik visokega predstavnika Hans Schumacher.

Države udeleženke ZOI

07. 02. 1998 11.47

Države udeleženke ZOI:Andora, Argentina, Armenija, Avstralija, Avstrija, Azerbejdžan, Belgija, Belorusija, Bermuda, BiH, Brazilija, Velika Britanija, Bolgarija, Češka, Ciper, Čile, Danska, Deviški otoki, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Indija, Islandija, Italija, Iran, Irska, Izrael, Jamajka, Japonska, Jugoslavija, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Kitajska, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luxembourg, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Monako, Mongolija, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Poljska, Portoriko, Portugalska, Romunija, Rusija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Trinidad in Tobago, Turčija, Ukrajina, Urugvaj, Uzbekistan, Venezuela, ZDA.

Kohl: Nemška vojska ostaja v BiH nespremenjena

07. 02. 1998 10.31

Nemški vojaki naj bi po besedah nemškega kanclerja Helmuta Kohla po izteku mandata mednarodnih mirovnih sil SFOR v BiH še naprej ostali na tem območju v nespremenjeni velikosti. Krhek mir na nekdanjem območju državljanske vojne je treba zagotoviti tudi po juniju, je danes ob otvoritvi 34. konference o varnostni politiki v Muenchnu izjavil Kohl.

BiH s staro zastavo

06. 02. 1998 16.16

Športniki Bosne in Hercegovine bodo na ZOI v Naganu nastopili pod staro zastavo, z grbom v obliki lilij na modrem ščitu, ki se je uveljavila med državljansko vojno. BiH je že objavila odločitev, da bo zamenjala zastavo, a je vodja bosanske delegacije Slaven Kovačevič pojasnil, da jo bodo lahko uporabljali šele, ko bo uradno izobešena pred sedežem Združenih narodov v New Yorku. Športniki BiH upajo, da se bo zgodilo še med igrami.

Slovenija bo BiH darovala hrano

05. 02. 1998 16.21

Iz Ljubljane bo v ponedeljek, 9. februarja, odpeljal konvoj s hrano slovenskega porekla, ki jo Slovenija podarja Bosni in Hercegovini v okviru Svetovnega programa za prehrano (WFP) - sklada za boj proti lakoti.

Nova zastava BiH

04. 02. 1998 17.18

Po večmesečnem sporu glede državne zastave, ki je vladal med Srbi, Hrvati in Muslimani, je visoki predstavnik za BiH Carlos Westendorp Bosni in Hercegovini predal novo državno zastavo.

Letos se bo v BiH vrnilo 220.000 beguncev

29. 01. 1998 16.44

Analitiki Visokega komisariata ZN za vojne begunce (UNHCR) so ocenili, da se bo letos v Bosno in Hercegovino vrnilo okoli 220.000 beguncev, piše današnji sarajevski tisk. UNHCR bo za njihovo vrnitev s finančno pomočjo ostalih držav porabila najmanj 87 milijonov dolarjev. Mednarodni predstavniki v BiH in številne države bodo še posebej vztrajali pri vračanju beguncev v velika mesta, med katerimi bodo posebno pozornost namenili vrnitvi v Sarajevo.