BiH

Nova zastava BiH

04. 02. 1998 17.18

Po večmesečnem sporu glede državne zastave, ki je vladal med Srbi, Hrvati in Muslimani, je visoki predstavnik za BiH Carlos Westendorp Bosni in Hercegovini predal novo državno zastavo.

Letos se bo v BiH vrnilo 220.000 beguncev

29. 01. 1998 16.44

Analitiki Visokega komisariata ZN za vojne begunce (UNHCR) so ocenili, da se bo letos v Bosno in Hercegovino vrnilo okoli 220.000 beguncev, piše današnji sarajevski tisk. UNHCR bo za njihovo vrnitev s finančno pomočjo ostalih držav porabila najmanj 87 milijonov dolarjev. Mednarodni predstavniki v BiH in številne države bodo še posebej vztrajali pri vračanju beguncev v velika mesta, med katerimi bodo posebno pozornost namenili vrnitvi v Sarajevo.

Članice kontaktne skupine so pripravljene podpreti vlado Milorada Dodika

27. 01. 1998 09.40

Članice kontaktne skupine, ZDA, Rusija, Nemčija, Francija, Velika Britanija in Italija, so v ponedeljkovem skupnem poročilu izrazile pripravljenost, da podprejo novo vlado Republike srbske premiera Milorada Dodika. Šest držav obenem poziva vse strani v srbski entiteti BiH, naj sodelujejo, ter tako novemu vodstvu omogočijo miren prevzem oblasti. Po trditvah članic kontaktne skupine so glavne naloge Dodikove vlade nadaljevanje gospodarskih reform, ohranitev celovitosti Bosne in Hercegovine, boj proti korupciji ter uresničevanje Daytonskega sporazuma.

Marka - nova valuta BiH

21. 01. 1998 14.57

Visoki mednarodni predstavnik za Bosno in Hercegovino Carlos Westendorp bo na popoldanski tiskovni konferenci javnosti predstavil novo skupno valuto Bosne in Hercegovine, konvertibilno marko.

Evropska komisija za nov pristop v pomoči BiH

21. 01. 1998 14.42

Evropska komisija se je danes zavzela za takšno izboljšavo programa pomoči Evropske unije Bosni in Hercegovini, da bi sama neposredno sodelovala z lokalnimi oblastmi in ne zgolj z vlado v Sarajevu. Evropska komisija namreč ocenjuje, da se je program pomoči, ki je v veljavi že 18 mesecev, v tem trenutku izkazal za neučinkovitega pri soočanju z zapletenimi političnimi razmerami.

Okrepljena navzočnost mirovnih sil na Palah

19. 01. 1998 09.58

Mednarodne mirovne sile v BiH (SFOR) in pripadniki mednarodne policije so okrepili svojo navzočnost na Palah in v Bijeljini, da bi zagotovili mirno predajo oblasti v Republiki srbski. Portparol zveze NATO major Peter Clark je po poročanju agencije Reuters povedal, da so se za take ukrepe odločili na zahtevo civilnega predstavnika mednarodne skupnosti Carlosa Westendorpa. Clark je pojasnil, da mednarodne sile niso niti poskušale vstopiti v vladne zgradbe na Palah in v Bijeljini, pač pa je bil njihov edini cilj zagotoviti mirno predajo oblasti. Skupščina Republike srbske je v nedeljo za predsednika vlade Republike srbske izvolila socialdemokrata Milorada Dodika. Poslanci Srbske demokratske in Srbske radikalne stranke na zasedanju niso bili navzoči.

Gelbard ostro obsodil predsedstvo BiH

13. 01. 1998 18.13

Posebni ameriški odposlanec za območje nekdanje Jugoslavije Robert Gelbard je ob obisku v Sarajevu ostro obsodil člane tričlanskega predsedstva BiH, ker jim ni uspelo doseči dogovora o podobi skupne denarne enote. Gelbard je visokemu civilnemu predstavniku za BiH Carlosu Westendrorpu svetoval, naj uporabi svoja pooblastila in uveljavi skupno valuto, ki naj bi se začasno imenovala kupa. Posebni ameriški odposlanec, ki se je v Sarajevu srečal s čani predsedstva Alijo Izetbegovićem, Krešimirjem Zubkom in Momčilom Krajišnikom, je iz Sarajeva odpotoval v Banja Luko na srečanje s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić.

Westendorp podpira Ivanića

12. 01. 1998 10.07

Visoki civilni predstavnik v BiH Carlos Westendorp je podprl kandidata za premiera Republike srbske Mladena Ivanića in mu zagotovil pomoč. Westendorp se je z Ivanićem srečal v nedeljo v Banja Luki.

Nadaljnje odlašanje pri izvajanju daytonskih sporazumov ne bo tolerirano

09. 01. 1998 10.40

Skupina predstavnikov petih držav - Združenih držav, Rusije, Velike Britanije, Francije in Nemčije, ki skuša prinesti mir Bosni in Hercegovini, je v skupnem sporočilu, objavljenem pozno sinoči, izrazila nezadovoljstvo zaradi počasnega uresničevanja Daytonskega sporazuma in zatrdila, da "ne bo prenašala nadaljnjega odlašanja". Če bosanski voditelji niso zmožni doseči dogovora o vrsti vprašanj, bo skupina podprla izrabo vseh pristojnosti visokega predstavnika ZN za BiH. Skupina je pozvala vlado BiH, naj v skladu z dogovorom iz avgusta lani nemudoma imenuje nove veleposlanike BiH in pri tem priskrbi enakomerno zastopanost vseh etničnih skupnosti. Skupina je poudarila, da morajo lokalne oblasti pospešiti oblikovanje novih mestnih uprav, sicer se bodo morale soočiti z mednarodnimi ukrepi.

V Haagu začetek sojenja Aleksovskemu

06. 01. 1998 12.26

Pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji s sedežem v Haagu se je danes začel proces proti Hrvatu Zlatku Aleksovskemu, obtoženemu zločinskih dejanj v dolini Lašve v BiH leta 1993.

Klaus Kinkel zahteva robustni mandat v BiH

06. 01. 1998 09.06

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je zahteval "robustni mandat" za naslednika mednarodnih vojaških sil v Bosni in Hercegovini (SFOR). V luči bližnje odločitve o novem mandatu v BiH je Kinkel za torkovo izdajo časnika Leipziger Volkzeitung dejal, da ga je "presenetilo", da ameriška stran zdaj noče več časovne omejitve novega mandata. Sam je poprej vedno zagovarjal stališče o časovni omejitvi, saj je "domneval, da bi s tem povezani pritisk prispeval k uveljavitvi civilnega dela Daytonskega sporazuma". Vendar bi zdaj lahko sprejel tudi odločitev, po kateri bi neomejeni mandat "preverjali vsakih pol leta".

Španski kralj obiskal Mostar in Međugorje

05. 01. 1998 18.23

Španski kralj Juan Carlos je današnji 60. rojstni dan praznoval v Mostarju in Međugorju v krogu vojakov iz španskega kontingenta mirovnih sil v Bosni in Hercegovini. Ob tej priložnosti je Juan Carlos položil tudi venec na spomenik španskim vojakom umrlim v BiH, ki stoji na Španskem trgu v Mostarju.

Med Plavšićevo in Krajišnikom ni prišlo do sporazuma

02. 01. 1998 15.29

Predsednica Republike srbske Biljana Plavšić ter srbski član skupnega predsedstva BiH Momčilo Krajišnik se med današnjim srečanjem v Brčkem nista sporazumela o oblikovanju ustanov Republike srbske. Plavšićeva in Krajišnik naj bi, kot sta sama povedala novinarjem, v Brčkem danes nameravala pripraviti nadaljevanje ustanovnega zasedanja skupščine Republike srbske, napovedane za 12. januarja. Na zasedanju v Bijeljini 27. decembra namreč niso izvolili predsednika skupščine niti dveh podpredsednikov; pristaši oblasti s Pal zahtevajo vse tri položaje kot tudi mandat premiera. Plavšićeva in Krajišnik sta se danes dogovorila le, da se v Brčkem vnovič srečata 9. januarja.

Grčija pripravljena ohraniti vojaško in civilno prisotnost v BiH

29. 12. 1997 18.13

Grški obrambni minister Akis Cohadzopulos, ki se mudi na obisku v Sarajevu, je povedal, da je Grčija v pripravljena ohraniti vojaško in civilno prisotnost v BiH. Cohadzopulos je dejal, da Grčijo položaj v BiH zanima kot državo članico mednarodnih mirovnih sil v BiH in kot balkansko državo. Napovedal je, da bo njegova država sodelovala pri gradnji katoliške cerkve in mošeje v Visokem. V tem mestu je nameščenih 250 grških vojakov, ki sodelujejo v enotah SFOR. Grški obrambni minister se je ločeno sestal s tremi člani skupnega predsedstva BiH, Alijo Izetbegovićem, Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom.

Grški obrambni minister odpotoval v BiH

28. 12. 1997 13.51

Grški obrambni minister Akis Cohadzopulos je danes odpotoval v BiH, kjer naj bi se popoldne srečal s predsedujočim skupnega predsedstva BiH Alijo Izetbegovićem.

Letaki po Sarajevu zoper praznovanje božiča

25. 12. 1997 13.08

Na sarajevskih ulicah so se sinoči nekaj ur pred polnočnico pojavili letaki, ki so pozivali muslimane, naj ne praznujejo božiča.

Ameriški minister Cohen božični večer preživel v Sarajevu

25. 12. 1997 12.34

Ameriški obrambni minister William Cohen je odpotoval iz BiH, kjer je preživel božični večer z ameriškimi vojaki, ki služijo v Mednarodnih silah zveze NATO za vzdrževanje miru v BiH (Sfor) v Tuzli. Cohen, ki je v oporišče Eagle Base blizu Tuzle, sedež poveljstva severne divizije Sforja, prispel v sredo, je vojakom čestital za njihovo misijo, z njimi praznoval sveti večer in se udeležil polnočnice. 8000 ameriških vojakov v oporišču Eagle Base je že v ponedeljek obiskal ameriški predsednik Bill Clinton, ki je prejšnji teden napovedal, da bodo ameriški vojaki ostali v BiH tudi po izteku mandata Sforja junija prihodnje leto.

Kohl in Ruehe na obisku v Sarajevu

23. 12. 1997 14.24

Nemški kancler Helmut Kohl je v spremstvu obrambnega ministra Volkerja Rueheja dopotoval na enodnevni obisk v Bosno in Hercegovino, med katerim se bo sešel s tremi člani skupnega predsedstva BiH ter obiskal nemške vojake v sestavi mednarodnih enot SFOR; predvideni pa so tudi pogovori s predstavniki verskih skupnosti. Nemška gosta sta na letališču sprejela predsednik skupnega predsedstva BiH Alija Izetbegović ter zunanji minister osrednje vlade Jadranko Prlić.

Muslimani bojkotirajo lokalne oblasti v Livanjskem kantonu

22. 12. 1997 13.47

Muslimanski predstavniki so sklenili bojkotirati delo v lokalnih organih oblasti v Livanjskem kantonu ter novoustanovljenih občinskih svetih v občinah tega kantona v Federaciji BiH. Radio Sarajevo obenem trdi, da so bili Muslimani prisiljeni na ta bojkot zaradi njihovega brezpravja na omenjenem območju, zaradi stalnega preglasovanja s strani hrvaških predstavnikov in ker Muslimanom niso dovolili, da bi bili na oblasti zastopani v skladu z volilnimi izidi. Muslimanski predstavniki zahtevajo tudi ustavno presojo ustave Livanjskega kantona, ki ga Hrvati imenujejo Hercegbosanska županija. Po trditvah muslimanskih virov je bil ta kanton že leta 1992 vključen v ustavno-pravni sistem sosednje Republike Hrvaške.

Clinton z družino in spremstvom v Sarajevu

22. 12. 1997 09.26

Ameriški predsednik Bill Clinton je prispel na enodnevni obisk v BiH. Na sarajevskem letališču so ga pričakali vsi trije člani bosanskega predsedstva. Clintona spremljajo državna sekretarka Madeleine Albright, soproga Hillary in hčerka Chelsea, v delegaciji pa je tudi Clintonov protikandidat na lanskih predsedniških volitvah republikanec Bob Dole. Ameriški predsednik je v BiH prispel iz ameriškega oporišča Ramstein blizu Frankfurta v Nemčiji. Sprva je bilo predvideno, da se bo Clinton na poti iz ZDA ustavil v oporišču Aviano v Italiji, vendar je bilo tam slabo vreme, zato so se odločili za postanek v Nemčiji. Ameriški predsednik bo imel v Sarajevu pogovore z bosanskim vodstvom, nato pa bo obiskal še ameriške vojake v Tuzli. Nagovoril bo tudi člane člane parlamenta BiH.

Nesreče boeinga 737 ni preživel nihče

20. 12. 1997 12.49

Nihče od 104 potnikov in članov posadke ni preživel petkove nesreče boeinga 737 singapurske letalske družbe SilkAir nad Indonezijo.

Podaljšan mandat ameriškim silam v BiH

20. 12. 1997 09.56

Ameriški predsednik Bill Clinton je kongres uradno obvestil o nameri, da za nedoločen čas podaljša mandat ameriškim silam v BiH, ki se sicer izteče junija prihodnje leto. Clinton je v pismu predsedniku poslanskega doma Newtu Gingrichu zapisal, da deluje v skladu z ustavo, po kateri ima kot vrhovni poveljnik oboroženih sil pravico do vodenja ameriške zunanje politike.

Solana v BiH na pogovorih s Plavšićevo

19. 12. 1997 13.08

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes prispel v Banja Luko na pogovore s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. Popoldne bo Solana obiskal Sarajevo, kjer se bo srečal z visokim civilnim predstavnikom za BiH Carlosom Westendorpom in poveljnikom Sforja ameriškim generalom Ericom Shinsekijem, morda pa tudi s člani bosanskohercegovskega predsedstva.

Clinton se bo srečal s Plavšićevo in Izetbegovićem

19. 12. 1997 09.20

Ameriški predsednik Bill Clinton se bo v okviru krajšega obiska v Bosni in Hercegovini v ponedeljek v Sarajevu sešel s predsednikom BiH Alijo Izetbegovićem ter predsednico bosanskih Srbov Biljano Plavšić. Ameriški voditelj bo nato obiskal mednarodne enote, razporejene v mestu.

31 milijonov ekujev za bosanske begunce

18. 12. 1997 15.57

Evropska komisija je potrdila štiri projekte v vrednosti 31 milijonov ekujev, ki naj bi pomagali pri vračanju beguncev v Bosno in Hercegovino. Projekti so del 709 milijonov vrednega programa pomoči za obnovo BiH v obdobju 1996-1997.

Sestanek zunanjih ministrov članic OVSE

18. 12. 1997 15.49

V Koebenhavnu se je začel šesti sestanek zunanjih ministrov držav članic Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Vodja danske diplomacije in predsedujoči organizacije v letošnjem letu Poul Nyrup Rasmussen je v nagovoru kolegom iz 54 držav poudaril, da je organizacija v letošnjem letu dokazala svojo sposobnost delovanja v premagovanju kriz v več evropskih državah. OVSE je letos prispevala svoje misije med drugim v Bosni in Hercegovini, Čečeniji in Tadžikistanu.

Clinton za nove ukrepe proti Iraku

17. 12. 1997 23.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči v Washingtonu dejal, da bo mogoče potrebno začeti z novimi ukrepi, da bi iraškega predsednika Sadama Huseina prisilili, da inšpektorjem Združenih narodov dovoli popoln pregled iraške oborožitve.

Plavšićeva se bo v Sarajevu srečala s Clintonom

17. 12. 1997 16.51

S predsedstva Republike srbske v Banji Luki so danes sporočili, da se bo predsednica bosanskih Srbov Biljana Plavšić v Sarajevu 22. decembra srečala z ameriškim predsednikom Billom Clintonom.

Uveljavitev zakona o državljanstvu BiH

17. 12. 1997 09.53

Visoki predstavnik za izvedbo Daytonskega sporazuma Carlos Westendorp je v torek prvič izkoristil pooblastila, ki so mu jih dodelili na nedavnem sestanku v Bonnu, in objavil uveljavitev zakona o državljanstvu Bosne in Hercegovine, četudi ga bosanskohercegovski parlament ni sprejel. Westendorp je sprejel odločitev, da omenjeni zakon začne začasno veljati 1. januarja prihodnje leto, veljal pa bo, dokler parlament BiH ne sprejme tega zakona. O svoji odločitvi je pisno že obvestil člane predsedstva BiH Alijo Izetbegovića, Krešimirja Zubaka in Momčila Krajišnika. Westendorp je tudi zahteval, da zakone o svetu ministrov in o potnih listinah, ki ju je v torek potrdil dom narodov parlamenta BiH, takoj objavijo v uradnem listu. Westendorp je za 19. december sklical sestanek s člani predsedstva in sveta ministrov za nadaljnje dogovore.

Srbi niso prišli na zasedanje parlamenta BiH

15. 12. 1997 17.45

Seja parlamenta Bosne in Hercegovine, na kateri naj bi razpravljali o vrsti zakonov, za katere mednarodna skupnost meni, da so ključni za BiH, se davi ni mogla začeti, saj so manjkali predstavniki bosanskih Srbov.