Dobe

UKC Maribor s tremi, UKC Ljubljana pa s skoraj 24 milijoni evrov minusa
13. 07. 2022 20.46
UKC Maribor je od januarja do maja letos po trenutnih ocenah posloval s presežkom odhodkov nad prihodki v višini nekaj manj kot 3,3 milijona evrov, kar predstavlja 2,64 odstotka skupnih prihodkov. Direktor Anton Crnjac napoveduje, da bodo do konca leta uravnotežili poslovanje. UKC Ljubljana pa je prvih pet mesecev zaključil s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 23,9 milijona evrov. Za novo predsednico Sveta zavoda so člani soglasno izvolili Irmo Gubanec.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu
13. 07. 2022 13.58
Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Klakočar Zupančičeva bo naslednji teden razpisala lokalne in predsedniške volitve
13. 07. 2022 17.40
Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič bo v prihodnjem tednu razpisala tako lokalne volitve kot tudi volitve predsednika republike. Prve bodo v skladu z zakonom potekale tretjo nedeljo v novembru, torej 20. novembra. Datum predsedniških volitev uradno še ni znan, v skladu z zakonskimi roki pa je prvi možni datum 23. oktober.

Webb razkriva nove spektakularne fotografije: meglice, galaksije, zvezde
12. 07. 2022 17.15
Potem ko je ameriški predsednik Joe Biden okoli 11. ure po našem času razkril prvo fotografijo novega Nasinega teleskopa James Webb, ki je svojo vesoljsko odisejo začel na božični dan lani, je Nasa zdaj razkrila še nekaj novih fotografij. "Začela se je zora nove dobe v astronomiji," so razkritje pospremili v Evropski vesoljski agenciji. Fotografije prikazujejo spektakularno planetarno meglico Južni obroč, katere podrobnosti so bile astronomom skrite, meglico Carina, ki je bila že v preteklosti pogosta tarča opazovanj Webbovega predhodnika Hubbla, ter čudovite detajle Stephanovega kvinteta.

V ZZZS kritični do predlaganih interventnih ukrepov: Dialoga sploh ni bilo
12. 07. 2022 16.04
Ukrepi, ki jih za zdravstvo predlaga vlada z interventnim zakonom, po oceni ZZZS ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema. Menijo, da bi bilo treba najprej zagotoviti točne podatke o čakalnih dobah, pa tudi izenačiti pogoje dela v javnih zavodih in pri koncesionarjih, da bi omogočili nagrajevanje po storilnosti in učinkovitosti.

Ideologija pred zdravjem bolnikov?
12. 07. 2022 06.00
Ima ideologija res lahko prednost pred zdravjem bolnikov, je vprašanje, ki se postavlja, potem ko je Levica odrekla podporo interventnemu zakonu Ministrstva za zdravje. Interventni zakon je med drugim napovedal vojno tudi najbolj boleči točki slovenskega zdravstva - čakalnim vrstam. Skupno na zdravstvene storitve - pregled ali operacijo - čaka nedopustno dolgo 90.000 bolnikov, oziroma 5000 ljudi več kot pred epidemijo. So v koalicijski partnerici po dveh mesecih na to pozabili oziroma dali pred čakajočimi bolniki prednost strankarski ideologiji? Da gre pri neodobravanju financiranja koncesionarjev, ki bi skrajševali čakalne vrste, za absurd, opozarja ugledni kirurg Erik Brecelj. Ta je nasprotovanje Levice označil za 'populizem čez trupla bolnikov'.

Svetovni dan prebivalstva: Na svetu kmalu osem milijard ljudi
11. 07. 2022 11.20
Praznujemo že 34. svetovni dan prebivalstva. Na svetu trenutno po ocenah živi 7,8 milijarde ljudi. Leta 2011 je svetovna populacija dosegala sedem milijard. Naslednji mejnik, osmo milijardo, bi po projekcijah Združenih narodov lahko dosegli že v prihodnjih dveh letih. Leta 2057 naj bi medtem na svetu živelo že deset milijard ljudi.

Kako s pravo fizioterapijo odpravite kronične bolečine v križu za vedno?
11. 07. 2022 08.02
Ali ste vedeli, da je sedenje v več kot 90% primerov glavni razlog za bolečine v križu ? Ali ste vedeli, da je sedenje za naše zdravje potencialno bolj nevarno od kajenja ? Ali ste vedeli, da večina fizioterapij kronične bolečine v križu obravnava neuspešno? Preberite si, kako se pravilno lotiti bolečine v križu, da jo odpravite za vedno. Katere vaje so zares prave?

Na štajerski avtocesti odstranili ostanke gorečega vozila
10. 07. 2022 15.29
Na štajerski avtocesti so med Šentrupertom in Vranskim proti Ljubljani odstranili okvarjeno vozilo, ki je gorelo. Zastoj zaenkrat še ostaja, kažejo podatki prometnoinformacijskega centra za državne ceste.

Na meji s Hrvaško do dve uri čakanja
10. 07. 2022 15.14
Na nekaterih mejnih prehodih s Hrvaško so tudi danes podaljšane čakalne dobe. Vozniki osebnih vozil trenutno najdlje, do dve uri, čakajo na prehodu Gruškovje, pred katerim je okoli kilometer dolg zastoj. Zastoji so tudi pred prehodoma Dragonja in Sečovlje ter pred predorom Karavanke.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'
10. 07. 2022 13.10
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen
08. 07. 2022 15.18
Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Krajše čakalne dobe v zdravstvu? Priprava nove strategije
08. 07. 2022 12.59
Na ministrstvu za zdravje so pripravili akcijski načrt s predlogi aktivnosti za izboljšanje izmenjave podatkov v sistemu eNaročanje, ki bo osnova za vodenje čakalnih seznamov in skrajševanje čakalnih dob. Decembra bodo začeli s pripravo strategije za skrajševanje čakalnih dob, v naslednjem tednu pa bodo predvidoma imenovali koordinacijsko skupino.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu
07. 07. 2022 23.10
Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'
06. 07. 2022 06.00
Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42
V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Potrpežljivo na ceste: čakalne dobe na mejnih prehodih
02. 07. 2022 08.07
Konec tedna bo spet v znamenju gneče na cesti. Na pot se odpravite pravočasno in strpno. Na nekaterih mejnih prehodih s Hrvaško nastajajo daljši zastoji. Najdlje je treba čakati na mejnih prehodih Dragonja in Sečovlje, kjer se na izstop v države čaka od ene do dve uri. Gneče pri vstopu v Slovenijo tu ni.

Zastoji na cestah in čakalne dobe na mejnih prehodih
25. 06. 2022 10.03
Na naših cestah, zlasti v smeri proti Primorski, so v dopoldanskem času nastajali zastoji. Čakalna doba je na mejnih prehodih Starod in Gruškovje. Na cestah proti Primorski in na mejnih prehodih s Hrvaško lahko sicer močno povečan promet pričakujemo vse do ponedeljka.

Strmoglavil helikopter iz vietnamske vojne, umrlo šest ljudi
23. 06. 2022 15.08
Šest ljudi je umrlo v helikopterski nesreči, ki se je zgodila v okrožju Logan County v Zahodni Virginiji. Helikopter, sicer iz obdobja vietnamske vojne, so uporabljali za turistične polete. Vzroki za nesrečo še niso znani.

Macronovo zavezništvo izgubilo absolutno večino v parlamentu
20. 06. 2022 08.48
V Franciji je v odločilnem drugem krogu nedeljskih parlamentarnih volitev zavezništvo Skupaj predsednika Emmanuela Macrona osvojilo 245 sedežev v 577-članski nacionalni skupščini. S tem je Macron zlasti na račun močne okrepitve levice in skrajne desnice izgubil absolutno večino v parlamentu in bo moral za svoje reformne načrte iskati zaveznike.

Skrivnost je razkrita: To je najboljše varčevanje za pokojnino!
20. 06. 2022 00.15
Za svojo bodočo pokojnino varčujemo samo enkrat v življenju in popravnega izpita žal ne bomo imeli, pravijo strokovnjaki iz FINANČNE HIŠE d.o.o.

Na mejnih prehodih gneča in čakalne dobe
18. 06. 2022 12.22
Tretji junijski konec tedna je promet na cestah iz notranjosti države v smeri proti Primorski zgoščen. Zastoji so nastajali tudi pred mejnimi prehodi. Zastoj je nastal tudi na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke.

V Ljubljani in okolici poleti občasna zaprtja krajevnih uradov
18. 06. 2022 08.48
Na Upravni enoti (UE) Ljubljana so uspeli skrajšati čakalne dobe za stranke s 26 na štiri delovne dni. Bodo pa zaradi zaprtja šestih krajevnih uradov v času dopustov, od 4. julija do 3. oktobra, stranke s teh območij vse zadeve lahko urejale na UE Ljubljana in v krajevnem uradu Medvode, so sporočili z upravne enote.

'Mladostniki sploh nimajo besed, s katerimi bi opredelili svoje počutje'
17. 06. 2022 07.51
Praznina. To je občutek, ki se danes zajeda v vse več najstnikov, mladostnikov, celo otrok. Kdo sem, kaj imam rad, kaj si želim, kaj čutim, kaj vidim – to so vprašanja, ob katerih njihova usta ostanejo zaprta, ker ne najdejo besed, ki bi opredelile njihov notranji in zunanji svet.

Bo zaradi prenove zaprta polovica glavne stavbe UKC Ljubljana?
14. 06. 2022 17.20
Ta teden se bo začela obnova zunanjega dela glavne stavbe UKC Ljubljana. Zamenjali bodo okna, fasado in streho, za kar imajo že zagotovljena sredstva. Kot so nam pojasnili iz največje zdravstvene ustanove, obnova ne bo vplivala na obravnavo pacientov. Pojavili pa so se pomisleki glede druge faze obnove, ki obsega notranje prostore. Za čas obnove bi namreč izpraznili polovico glavne stavbe UKC-ja, kar bi lahko vplivalo na strokovno obravnavo bolnikov, opozarjajo predstavniki zdravniških organizacij.

V nekaterih hotelih v slovenski Istri skoraj ni več prostih sob
11. 06. 2022 19.32
Drugi junijski vikend je bil pester predvsem na cestah. Turistična sezona se je že začela, z njo se je na ceste znova vrnila tudi počitniška gneča. Na mejnih prehodih so čakalne dobe tudi do ene ure, na avtocestah pa zastoji. Vse od Ljubljane do Primorske se je promet v dopoldanskih urah ustavil tudi zaradi prometne nesreče. Očitno je, da so ljudje pogrešali potovanja, saj je zadnji mesec promet povečan skoraj vsak dan, pravijo na Prometno-informacijskem centru. In tudi v slovenski Istri beležijo dober obisk, v nekaterih hotelih skorajda ni več prostih sob.

Zastoji na avtocestah, čakalne dobe na meji
11. 06. 2022 10.43
Na primorski avtocesti je promet močno povečan od Brezovice proti Postojni, občasno nastajajo zastoji. Zastoj je tudi na podravski avtocesti pred mejnim prehodom Gruškovje proti Hrvaški.

Zahodna liberalna tradicija in prihajajoča doba umetne inteligence
11. 06. 2022 14.06
Vprašanja okrog umetne inteligence in nove dobe človeške zgodovine, na katero bo imela le-ta nedvomno močan vpliv, vedno bolj prodirajo v splošni diskurz. Nastop umetne inteligence in njena eksponentna rast sta sprožila porast različnih filozofskih, političnih, etičnih strahov, hkrati pa tudi navdušenja nad prihajajočo novo dobo. Toda, če želimo holistično razumeti umetno inteligenco, njen nastop in dobo, ki jo bo (so)oblikovala, moramo razumeti širši politični, družbeni in filozofski kontekst, v katerem se je le-ta rodila in v katerem se (še vedno njen dobršen del – poleg vzpenjajoče se Kitajske) razvija.

Al-Khelaifi: Nogomet niso samo dobri igralci, ampak kako igrati kot ekipa!
10. 06. 2022 10.13
Na četrtkovi konferenci SPORTO, ki se je po 18 letih znova vrnila v prestolnico, so udeleženci nabirali znanja z različnih področij marketinga in sponzorstva v športu. Med drugimi smo na odru lahko videli predsednika Uefe Aleksandra Čeferina in predsednika Evropskega združenja klubov (ECA) Nasserja Al-Khelaifija, ki je obenem tudi predsednik kluba Paris Saint-Germain. Katarec je na vprašanje naše novinarke Nataše Gavranić, zakaj se PSG-ju lovorika zdi tako daleč dosegljiva, odgovoril, da so pomembne malenkosti, ki jim še manjkajo, pa tudi nekaj športne sreče. Zaupanje, spoštovanje, transparentnost pa so tri besede, ki so pomembne v njegovem odnosu s predsednikom Uefe, je izpostavil Khelaifi, le-te pa so tudi pogoj za dobro delovanje nogometnega moštva.