Dobe

Nima ciljev in denarja, ima pa bogate izkušnje: 'Potovanja ti odprejo nov pogled na svet'

13. 02. 2022 15.45

43-letni Boris Šajtegelj svojo drugačnost izkazuje na vseh področjih svojega življenja, pri čemer zagotovo najbolj izstopajo njegova potovanja. Običajno se brez večjega slovesa, s čim manj prtljage, brez ciljne destinacije in skoraj brez denarja odpravi od doma. Obiskal je že 106 držav, več kot polovico od teh je prekolesaril. Med drugim je z avtom v Rusiji prečkal zaledenele reke in jezera, se družil s talibani in bil trikrat izgnan iz Tibeta. Trenutno ponovno nabira kilometre po Afriki.

NFL-ovec presenetil: 'Rad bi večerjal z dedkom, Hitlerjem in Michaelom Jacksonom'

10. 02. 2022 16.20

"Večerjal bi z dedkom, Hitlerjem in Michaelom Jacksonom," je med odgovarjanjem na vprašanja sledilcev na Twitterju dejal član ekipe ameriškega nogometa Washington Commanders Jonathan Allen. Kasneje se je za to, ker je za večerjo izbral nemškega diktatorja Hitlerja, opravičil.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa

10. 02. 2022 08.52

Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade

09. 02. 2022 20.29

Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

V Stanežičah tudi hitro testiranje

02. 02. 2022 11.26

Nekaj nelagodja je povzročila odločitev ZD Ljubljana, da na točki drive-in v Stanežičah ne opravljajo hitrega testiranja, ampak samo PCR-testiranje za naročene, ostale pa za hitro testiranje preusmerjajo na točke drugih izvajalcev. Iz ZD Ljubljana pa so pozno popoldne sporočili, da bo od četrtka naprej v Stanežičah potekalo tudi testiranje s hitrimi antigenskimi testi. Ob tem se sicer poraja tudi skrb glede testiranja na prostem, saj je lahko stanje v neprijetnih vremenskih razmerah za bolne ali starejše osebe zelo naporno, še posebej če potem čakajo še na natisnjeno potrdilo. Poleg tega se zdaj na teh točkah srečujejo tako bolni kot zdravi, saj nekateri še vedno potrebujejo negativen test za izpolnjevanje pogoja PCT.

Za povzročitev smrti iz malomarnosti lastniku psov pogojna obsodba

28. 01. 2022 16.36

Na Okrožnem sodišču v Novem mestu so končali sojenje Mihi Šumu, ki ga je obtožnica bremenila povzročitve smrti iz malomarnosti, ker so njegovi psi do smrti pogrizli njegovo mamo. Na podlagi sporazuma o priznanju krivde, sklenjenega s tožilstvom, mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo na eno leto in deset mesecev zapora s preizkusno dobo treh let.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

27. 01. 2022 08.34

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Samomorilne misli se pojavljajo tudi pri otrocih, potrebna je takojšnja pomoč

26. 01. 2022 20.05

Smrt otroka pretrese vsakega, kaj šele samomor. Ob takšnem dogodku se zdrznemo vsi – starši, prijatelji, sosedje, šole in tudi vse ostale institucije, ki dnevno delajo z otroki in jim pomagajo na poti odraščanja. V Osnovni šoli Vita Kraigherja so v obdobju enega leta obravnavali štiri učence, ki so imeli samomorilne misli. Vsak tragičen dogodek je zanje opomin, zato se trudijo stiske otrok spremljati vsak dan sproti. Psihologinja Andreja Poljanec pravi, da so se stiske mladostnikov še poglobile, da v večini primerov gre za občutek ničvrednosti, da nikamor ne spadajo, in da niso cenjeni.

'Lepega dne sem se zbudil in opazil, da na desno oko ne vidim dobro'

26. 01. 2022 15.17

Smo priča revoluciji zdravljenja z biološkimi zdravili, ki se ne odvija več samo v bolnišnicah, ampak je določenim pacientom zdravljenje s temi visoko učinkovitimi zdravili na voljo tudi doma. Za številne bolnike to pomeni veliko olajšanje, saj lahko pot v zdravstveno ustanovo pomeni velik finančni in logistični zalogaj, prav tako pa terja prilagajanje urnika – včasih celo celotne družine.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil

25. 01. 2022 14.20

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.

Na Nizozemskem bolnik ne more ostati brez osebnega zdravnika

24. 01. 2022 14.19

Pred konferenco Javno zdravstvo v EU in Sloveniji so zdravniki Matej Beltram, Zoran Erjavec in Andrej Vranič, ki delajo v tujini, predstavili nekaj predlogov za rešitev slovenskega zdravstva. Poudarili so, da naj bo javno zdravstvo vključujoč sistem, pomembna pa je tudi možnosti izbire med javnimi in zasebnimi izvajalci zdravstvenih storitev.

Rabljen avto – dober nakup ali prevara?

22. 01. 2022 10.46

V Sloveniji letno kupimo med 100 in 150 tisoč rabljenih avtomobilov oziroma kar dva- do trikrat več kot novih. To so sicer le ocene, saj uradne statistike v Sloveniji ne vodi nihče. V lanskem letu je bilo denimo v Slovenijo uvoženih več kot 37.000 rabljenih osebnih avtomobilov. Koliko je bilo zamenjanih po principu staro za novo ali staro za staro, je neznanka.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?

22. 01. 2022 07.00

Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

Nova pomlad ali obstanek evropskih avtokratov?

19. 01. 2022 11.00

Bo jugovzhodna Evropa kmalu doživela politično otoplitev ali bodo avtokratski vladarji utrdili svojo moč? Na aprilskih volitvah se bodo dokazovali "trije nacionalno-populistični vladarji" – slovenski premier Janez Janša, srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Jeseni se bo boju za glasove volivcev priključil njihov "ideološki prijatelj" voditelj bosanskih Srbov Milorad Dodik.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'

16. 01. 2022 07.47

Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

KOMENTAR: Brechtovska gesta v času covidne solidarnosti

15. 01. 2022 09.45

"Splošna korist je pred lastno koristjo," zapiše Brecht v svojo knjižico in kritično premišljuje o stavku, ki so ga nacionalsocialisti zapisali na svoj prapor in ga širili med ljudi. Pretkano, si misli Brecht, ko sprevidi, da za zapisanim stavkom stoji slepar, ki se pretvarja, da je solidaren in poln najbolj plemenitih namenov ter da celo ponoči ne spi, ker ga tako zelo "skrbi" skupnost. Brecht se sprašuje: "Kdo je ta skupnost, ki naj ji koristi posameznik in katere splošna korist naj bi bila pred lastno koristjo? Je to morda samo tista kopica ljudi, ki razširja ta stavek?"

Koliko prihrankov bo dovolj za upokojitev?

10. 01. 2022 00.15

Vsi si želimo dostojno pokojnino, želimo si, da bi bila pokojnina enaka našim prihodkom iz časa delovne dobe, s čimer bi lahko mirno preživeli zadnja leta svojega življenja. Žal ni tako. Ko gremo v pokoj, se nam prihodki praktično prepolovijo, zaradi česar se vse več ljudi znajde na pragu revščine. Da bi lahko na stara leta uživali, moramo že danes varno naložiti privarčevani denar. A kako to narediti? S tem vprašanjem se spoprijema večina med nami.

Za vstop v Slovenijo tudi več kot dve uri čakanja

08. 01. 2022 17.32

Tudi prvi januarski konec tedna je v znamenju povečanega prometa, ki so ga prinesli konec leta in prazniki. Tokrat v obratni smeri – z Balkana proti državam na zahodu Evrope. Na posameznih mejnih prehodih s Hrvaško bile tako ves dan daljše čakalne dobe, najdlje je treba za vstop v Slovenijo še vedno čakati na Obrežju in v sosednji Slovenski vasi ter na Gruškovju – več kot dve uri. Ker številni vozniki pot nadaljujejo proti Avstriji, je bil zastoj tudi pred predorom Karavanke. Povečan promet v tej smeri se pričakuje tudi v nedeljo.

V Cerknem šestsedežnica še vedno v okvari, poziv nedeljskim smučarjem

08. 01. 2022 11.50

Na smučišču v Cerknem se je že v petek pokvarila šestsedežnica Počivalo, tehnične napake pa še vedno niso uspeli odpraviti. Pred blagajno Počivalo, ki je trenutno na voljo zgolj za nakup vozovnic in testiranje, je tako v soboto nastala velika gneča. Organizatorji so sicer uredili prevoz iz parkirišča Počivalo do postaje Brdo, vendar zaradi omejenih zmožnosti smučarje prosijo, da če je le mogoče, v uporabijo lastna prevozna sredstva.

Skokovita rast okužb po praznikih: v ponedeljek odkrili 3393 novih primerov

04. 01. 2022 09.54

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo ob opravljenih 7485 testih PCR v ponedeljek potrjenih 3393 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 45,3 odstotka. Vodstvo UKC Maribor je medtem sporočilo, da se razmere v bolnišnici počasi izboljšujejo. Ob tem se bojijo, kaj bo prinesla nova različica omikron, ki se širi med prebivalstvom. Zaradi bistveno večje nalezljivosti bi lahko omikron povzročil tudi pomanjkanje kadra.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

PKP10 korak bližje k uveljavitvi, državni svet ni izglasoval veta

29. 12. 2021 06.36

Državni svet ni izglasoval odložilnega veta na novi interventni zakon in je tako odprl pot hitrejši uveljavitvi dodatnih ukrepov za blažitev posledic covida-19, vrednih 280 milijonov evrov. Med svetniki je prevladalo mnenje, da je potrebna čimprejšnja uveljavitev zakona.

Upokojencem danes zadnje pokojnine letos

29. 12. 2021 07.13

Upokojenci bodo danes prejeli zadnje pokojnine v letošnjem letu. Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) tako ohranjajo dosedanjo dolgoletno prakso, da v decembru zaradi praznikov ne čakajo z izplačilom na zadnji delovni dan v mesecu. Ob tem banke opozarjajo, da stranke za vstop v poslovalnico potrebujejo pogoj PCT, pri čemer test PCR ne sme biti starejši od 48 ur, hitri test pa 24 ur od brisa.

Prazniki polnijo Balkan, 13-kilometrska kolona na Bajakovu

24. 12. 2021 07.14

Zaradi praznikov in počitnic v večini evropskih držav je promet povečan od Avstrije proti meji s Hrvaško, kjer se bodo predvsem ta konec tedna podaljšale čakalne dobe za vstop in izstop iz Slovenije. Prometno-informacijski center je ves dan poročal o čakalnih dobah za osebna vozila na mejnih prehodih, predvsem na Obrežju, Gruškovju, Metliki, Slovenski vasi in Dobovcu. Številni vozniki pa se skozi Hrvaško odpravljajo tudi najprej v BiH ali Srbijo, kar ustvarja večkilometrske zastoje pred glavnem mejnim prehodom Bajakovo. Popoldne je bila kolona dolga celo 13 kilometrov.

Balanca: Vsi konjički dr. Rossija

22. 12. 2021 06.00

Veliki Valentino Rossi je v letošnji sezoni dokončno zaključil svojo tekmovalno pot. Kot smo napovedovali, je bil dogodek prevelik, da bi ga strnili v eno samo Balanco, zato Rossi ostaja naša tema tudi za zadnjo oddajo v letošnjem letu in ga bomo zagotovo še kdaj porabili kot temo za našo debato tudi v prihodnje. Rossijevo kariero, njegove uspehe, karizmo in sled, ki jo je ta dirkač pustil v motociklističnem športu, smo obdelali v naši prejšnji oddaji, tokrat pa se posvečamo njegovim motociklom. K zmagovitemu dirkaču sodi tudi zmagovit motor in Valentino Rossi je s svojimi dirkalniki imel še poseben odnos.

1555 novih okužb, Fafangel: Zadeve ne bomo ustavili, lahko jo obvladujemo

21. 12. 2021 08.54

Pristojni so v ponedeljek ob opravljenih 4973 testih PCR potrdili 1555 okužb s koronavirusom. Okužbe z novo koronavirusno različico omikron – skupno 51 – so do danes zjutraj potrdili v vseh slovenskih regijah razen goriški. Kot pravi Mario Fafangel z NIJZ, prenosa te bolj nalezljive različice virusa ne bomo ustavili, lahko pa virus obvladujemo.

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev

17. 12. 2021 12.16

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?

16. 12. 2021 16.49

Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Državni zbor podprl novelo zakona o zdravniški službi

09. 12. 2021 19.09

DZ je s 47 glasovi za in 28 proti potrdil novelo zakona o zdravniški službi, ki bo po oceni ministrstva za zdravje pripomogla k boljši dostopnosti zdravstvenega sistema. Za so glasovali poslanci SDS, NSi, SMC, NeP, SNS ter dva člana poslanske skupine DeSUS, proti pa poslanci LMŠ, SD, Levice. V SAB so se glasovanja vzdržali.