Dobe

Balanca: Čas slovesa
08. 12. 2021 08.00
Vsi smo na nek način vedeli, da bo prišel tudi ta dan. Dan, ko bo svojo zadnjo dirko v razredu motoGP odpeljal Valentino Rossi. Zadnjih nekaj let smo vedeli, da je lahko vsako leto njegovo zadnje, in pravzaprav smo že zadnjih nekaj sezon pričakovali, da bo najavil svoje slovo. A na nek način smo vsi na tihem upali, da bo dirkal vsaj še leto ali dve. In je.

Obdobja Angele Merkel je konec, nemški parlament Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja
08. 12. 2021 06.31
Nemški parlament je socialdemokrata Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja. Zanj je glasovalo 395 poslancev. S tem se uradno končuje 16-letno obdobje kanclerke Angele Merkel, začenja pa se novo poglavje Nemčije pod vodstvom SPD, Zelenih in liberalcev. Scholz je ob predaji poslov z Merklovo ocenil, da to predstavlja možnost za dober začetek za Nemčijo.

Od 20.000 posegov za krajšanje čakalnih vrst doslej opravili le dobrih 600
07. 12. 2021 07.52
Ministrstvo za zdravje je zaradi zaostrenih epidemioloških razmer v državi ustavilo izvajanje programa za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Razpisanih je bilo več kot 20.000 storitev in posegov, s katerimi bi do hitrejše zdravstvene storitve prišli tisti bolniki, ki čakajo nedopustno dolgo. A hitrejše obravnave je bilo doslej deležnih le nekaj več kot 600 bolnikov. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Robert Cugelj pravi, da bi lahko izvajanje programa nadaljevali v januarju.

Astronomi odkrili žgoči eksoplanet, katerega leto traja le osem ur
05. 12. 2021 10.42
Nasin tranzitni satelit za raziskovanje eksoplanetov je odkril planet v velikosti Marsa, a njegova sestava je pravzaprav bolj podobna Merkurju. Površina planeta naj bi bila namreč narejena iz staljenega železa. Eno leto na tem eksoplanetu traja manj kot osem ur, zaradi česar je del skupine planetov "ultra kratke dobe", ki pot okoli zvezde, okoli katere krožijo, opravijo v manj kot enem "zemeljskem dnevu". Ob tem je odkriti planet tudi eden izmed najlažjih eksoplanetov, ki so jih odkrili do zdaj.

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'
05. 12. 2021 07.06
Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

5 razlogov, zakaj je vino še vedno najboljše darilo
01. 12. 2021 00.15
Letos svojim najdražjim poklonite zgodbo, ki se skriva v steklenici skrbno izbranega vina.

'Vsak obiskovalec bo z nakupom vstopnice pomagal človeški ribici in sebi'
28. 11. 2021 17.40
Zdaj je že dobro znano, da se pod starim Kranjem skriva 1300 metrov podzemnih rovov, ki so jih zgradili med 2. svetovno vojno in so prvotno služili kot mestno zaklonišče. Le malokdo pa ve, da se le streljaj od tam nahaja naravna jama Tular, v kateri deluje jamski laboratorij s človeškimi ribicami. Ta je namenjen preučevanju teh živali in ni odprt za javnost. A že spomladi prihodnje leto bodo ribice zaplavale tudi v kranjskih rovih.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'
28. 11. 2021 15.39
Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Združenje nemških gospodarskih zbornic poziva k reformam Svetovne trgovinske organizacije
28. 11. 2021 09.29
Zaradi izzivov, s katerimi se trenutno sooča mednarodna trgovina, se Združenje nemških gospodarskih zbornic (DIHK) zavzema za reforme Svetovne trgovinske organizacije. Med drugim se zavzemajo za ponovno aktivacijo trenutno blokiranega mehanizma za reševanje sporov ter za odločnejše ukrepanje proti subvencijam in izkrivljanju konkurence.

Umrl je eden največjih ustvarjalcev muzikala Stephen Sondheim
27. 11. 2021 10.11
Poslovil se je Stephen Sondheim, eden najpomembnejših tekstopiscev in skladateljev ameriškega muzikala, ki se je podpisal tudi pod delo Zgodba z Zahodne Strani (West Side Story). Umrl je na svojem domu v Roxburyju, star 91 let.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37
V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Postani poštar
11. 11. 2021 00.15
Vas mika redna in varna zaposlitev za nedoločen čas, pri kateri ste v stiku z ljudmi? Če ste to informacijo našli ravno v pravem času in si želite terenskega dela, peš, s kolesom ali na motorju, ki vam prinaša stalni in zanesljivi prihodek, je pravi čas, da se prijavite na delovno mesto pismonoše. Pri Pošti Slovenije v svojo veliko družino s 6.000 zaposlenimi vabijo nove sodelavce pismonoše (m/ž).

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni
22. 11. 2021 09.48
V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

Največ štiri sežigalnice v državi le za odpadke, ki jih ni možno predelati
20. 11. 2021 09.23
V javni obravnavi do 20. decembra je predlog Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada. Postopki termične obdelave odpadkov so sicer v hierarhiji ravnanja z odpadki nad odstranjevanjem s postopkom odlaganja, prej pa je treba izkoristiti možnosti preprečevanja nastajanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov.

Moški so lani v povprečju umirali tri leta mlajši od njihove pričakovane življenjske dobe
17. 11. 2021 14.31
Pred mednarodnim dnevom moških, ki ga že od leta 1999 obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil novo statistiko, ki med drugim kaže, da je med delovno aktivnim prebivalstvom z izobrazbo na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij kar 90 odstotkov moških, da je med moškimi z otroki stopnja delovne aktivnosti višja kot med moškimi brez otrok ter da imajo moški nižjo pričakovano življenjsko dobo, čeprav ocenjujejo svoje zdravje z boljšimi ocenami kot ženske. Največ novorojenih dečkov je medtem že 21. leto zapored dobilo ime Luka.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

V nedeljo potrjenih 1282 novih okužb
08. 11. 2021 09.49
Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil epidemiološke podatke za nedeljo, ki kažejo, da so pristojni tokrat potrdili 1282 okužb. Opravili so 2958 testov PCR. Delež pozitivnih testov je znašal 43,3 odstotka. UKC Maribor je medtem predstavil razmere na Kliniki za kirurgijo. Kirurgi so opozorili, da se je zaradi povečanega števila covidnih pacientov močno zmanjšalo število operativnih posegov za ostale bolnike. Čakalne dobe za operacije, ki niso nujne, se tako še podaljšujejo. Bolniki zato čakajo na operacije, včasih tudi predolgo, opozarjajo.

Covid občutno skrajšal pričakovano življenjsko dobo, v Sloveniji za več kot eno leto
07. 11. 2021 14.00
Nova raziskava univerze v Oxfordu je pokazala, da se je pričakovana življenjska doba, odkar imamo epidemijo covida-19, občutno skrajšala. Študija, v kateri so število smrti v letu 2020 primerjali s tistim med letoma 2005 in 2019, vključuje tudi podatke za Slovenijo. Kazalci kažejo, da bomo živeli 1,06 leta manj.

Digitalizacija zdravstva in srebrna ekonomija
06. 11. 2021 17.56
Kralj je roko svoje hčere obljubil mladeniču, ki bo najbolje razrešil tri izzive. Prvi izziv snubcev bo dobil tisti, ki bo prvi uzrl jutranje sonce. Peter je prosil za nasvet svojega dedka in ta mu je rekel, naj se obrne proti zahodu, na vršace gora, tja se bodo uprli prvi jutranji žarki. Vsi snubci so se obrnili na vzhod, Peter pa je upošteval dedkovo modrost in zmagal prvi izziv. (Povzeto po slovenski ljudski pravljici Pšenica najlepši cvet.)

Pahor namerava redne parlamentarne volitve razpisati za 24. april
05. 11. 2021 10.59
Predsednik republike Borut Pahor je zaključil posvetovanja z vodji poslanskih skupin v državnem zboru in se po posvetovanjih odločil, da bo februarja podpisal akt o razpisu rednih volitev v DZ, v katerem bo kot dan glasovanja določil prvi možen datum 24. april 2022. Še vedno se sicer vrstijo tudi pozivi k predčasnim volitvam, h katerim pozivajo številne politične stranke in že več mesecev tudi protestniki na ulicah. Na odločitev Pahorja se že vrstijo številni odzivi, datum volitev večinoma pozdravljajo.

Zaradi vrha G20 poostren nadzor na italijanskih mejah, možne čakalne dobe
30. 10. 2021 17.33
Zaradi vrha G20, ki poteka v Rimu, bodo do 1. novembra na italijanskih mejah poostrili nadzor. To lahko pomeni daljše čakalne dobe za vstop v Italijo, sporoča PIC.

Nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu
25. 10. 2021 13.22
Ministrstvo za zdravje bo konec novembra objavilo nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst, ki bo temeljil na prečiščenih čakalnih seznamih, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu Robert Cugelj. V okviru julijskega razpisa so klicali skoraj vse bolnike, ki na pregled čakajo nad dopustno čakalno dobo, a jih je skoraj polovica storitev že opravila. 36 odstotkov bolnikov si medtem novega termina ni želelo. Kot je dejal Cugelj, so ga ti rezultati neprijetno presenetili.

Gripe pri nas še ni, a letošnja sezona bo takšna kot pred epidemijo
22. 10. 2021 12.14
Medtem ko so ponekod v Evropi že potrdili primere gripe, jih v Sloveniji še niso, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Tatjana Mrvič z UKC Ljubljana ob tem poziva k cepljenju proti gripi. "Vemo, da bo letošnja sezona ravno takšna kot pred začetkom epidemije covida-19, če ne hujša," je opozorila.

Pahor italijanskemu predsedniku Mattarelli podelil najvišje državno priznanje
21. 10. 2021 08.45
Začelo se je na Bevkovem trgu sredi Nove Gorice, končalo pa slovesnostjo na Trgu Evrope - na meji med državama. Predsednika Slovenije in Italije, Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle, sta obiskala obe Gorici, ki bosta leta 2025 skupaj postali Evropska prestolnica kulture. Pahor je italijanskemu kolegu ob koncu srečanja vročil najvišje slovensko državno odlikovanje, red za izredne zasluge.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica
20. 10. 2021 08.55
V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Mel Brooks bo sodeloval pri nadaljevanju filma Smešna plat zgodovine
20. 10. 2021 14.44
Ameriški komik Mel Brooks bo pri 95. letih sodeloval pri pisanju nadaljevanja svojega filma Smešna plat zgodovine (1981), ki bo na voljo v obliki osemdelne serije. "Komaj čakam, da še enkrat povem resnico o vseh zlaganih zgodbah, za katere je svet prepričan, da so zgodovina," je izjavil Brooks.

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec
20. 10. 2021 12.13
Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42
V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi
16. 10. 2021 07.00
Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.