Dr.

Društvo 2000 izdalo delo Martina Bubra
05. 01. 2000 19.00
Dialoški princip - temeljno delo Martina Bubra, enega največjih filozofov prve polovice 20. stoletja in utemeljitelja filozofije medsebojnih odnosov - je v prevodu Janeza Zupeta, uredništvu Petra Kovačiča Peršina in Metke Cotič ter s spremno besedo dr. Antona Stresa izdalo Društvo 2000. Ob tej priložnosti so predstavili tudi dvojno številko Revije 2000 (122-123), zbornik z naslovom Pogledi na etiko, splet razmišljanj vrste piscev o tej temeljni problematiki današnjega sveta.

Leto dni urada vlade za droge
03. 01. 2000 13.29
Te dni mineva prvo leto delovanja urada vlade za droge. Njegov direktor dr. Milan Krek pravi, da so na uradu intenzivno delali in kljub majhnemu številu zaposlenih - celotna ekipa urada trenutno šteje le tri člane - marsikaj naredili. Pripravili so več seminarjev, se vključili v nekaj mednarodnih projektov, vodili aktivnosti za vključevanje BiH v program Phare na področju drog, začeli izdajati bilten Odmevi, v začetku tega leta pa naj bi vzpostavili spletno stran ter predstavili vodič po programih, ki nudijo ustrezno strokovno pomoč osebam, odvisnim od prepovedanih drog. Sicer pa je delo urada v minulem letu najbolj zaznamovalo zakonodajno urejanje problematike prepovedanih drog.

Kučan imenoval izrednega veleposlanika
30. 12. 1999 18.56
Predsednik republike Milan Kučan je za izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije v Kneževini Liechtenstein s sedežem v Bernu imenoval dr. Stanka Buserja. Ukaz o imenovanju je bil objavljen v včerajšnji številki Uradnega lista republike Slovenije.

Knjiga dr. Klemenčiča o Juriju Trunku
23. 12. 1999 18.27
Pri založbi Mohorjeva družba Celovec je izšla knjiga dr. Matjaža Klemenčiča Jurij Trunk med Koroško in Združenimi državami Amerike. Kot je v uvodni besedi zapisal Jože Velikonja, je knjiga predvsem dokument o politiku, katoliškem duhovniku in publicistu Juriju Trunku (1870-1973), o njegovi dobi in o krajih njegovega ustvarjanja, ''služi pa naj tudi kot dokument, ki bo olajšal bodoče analitično ocenjevanje slovenskih emigrantskih izkušenj, edinstvenih ali vzporednih z izkušnjami drugih emigrantov ali tudi družbe, ki je te emigrante sprejela''.

Rektor univerze promoviral 11 doktorjev znanosti
22. 12. 1999 16.19
Rektor ljubljanske univerze dr. Jože Mencinger je danes promoviral 11 doktorjev znanosti.

Etno večer in božična legenda
20. 12. 1999 18.03
V zimskem delu ciklusa Barjanski večeri umetnosti bo drevi ob 20. uri v cerkvi sv. Mihaela v Črni vasi na Ljubljanskem barju etno večer in božična legenda. Nastopili bosta pevka Bogdana Herman in igralka Nadja Vidmar. Večere organizira zavod za propagando umetnosti in izobraževanja Ianus iz Ljubljane.

Barrichello operiran
19. 12. 1999 20.40
Brazilski voznik formule 1 Rubens Barrichello je že zapustil bolnišnico v brazilskem Sao Paulu, kjer je bil v soboto operiran. Kirurgi so v uro dolgi operaciji uspešno odstranili obolelo tkivo med šestim in sedmim rebrom.

Kostelićeva operirana
19. 12. 1999 17.02
Hrvaško alpsko smučarko Janico Kostelič, ki je padla na treningu smuka v St. Moritzu in si pri tem poškodovala koleno, so v bolnišnici v Baslu uspešno operirali. Operacija je trajala kar šest ur, po njej pa so zdravniki povedali, da so bile poškodbe smučarke še težje, kot so sprva predvidevali.

Letošnja knjižna bera Slovenske matice
16. 12. 1999 19.55
Predsednik Slovenske matice prof. dr. Joža Mahnič je skupaj z avtorji, prevajalci in uredniki danes predstavil letošnjo knjižno bero, ki obsega sedem naslovov. Knjižne novosti so <i>Obzorja slovenske književnosti</i>, zbirka literarno-zgodovinski razprav akademika Franceta Bernika, <i>Psihologija z empiričnega vidika </i>Franza Brentana v prevodu Franeta Jermana, <i>Mariborska knjiga </i>Andreja Brvarja iz serije o slovenskih mestih, knjiga o avtohtonih drevesnih vrstah na Slovenskem z naslovom <i>Naše drevesne vrste </i>gozdarskih strokovnjakov Marijana Kotarja in Roberta Brusa, pregled slovenske lirike <i>Od ekspresionizma do postmoderne </i>akademika Borisa Paternuja, dnevniški zapisi iz I. svetovne vojne Franca Rueha z naslovom <i>Moj dnevnik 1915-1917</i>, kakor jih je pripravil njegov vnuk Igor Vilfan, ter esejistična knjiga <i>Metamorfoza groze </i>Jožeta Snoja. Dr. Mahnič je predstavil tudi dvojno številko Glasnika Slovenske matice, v katerem so med drugim prispevki z majskega matičinega simpozija ob stoletnici rojstva akademika Antona Slodnjaka in oktobrskega znanstvenega srečanja v organizaciji matice o prof. dr. Lavu Čermelju.

Varnostni svet o mirovnih operacijah v Afriki
16. 12. 1999 13.15
Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto razpravo o mirovnih operacijah v Afriki, na račun katerih so bile izrečene številne kritike zaradi neučinkovitosti mednarodne skupnosti, na čelu z OZN in Varnostnim svetom. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je o tem dejal: ''Če bi samo razprave lahko rešile afriške probleme, bi bili vsi že rešeni.''

Novi dokazi proti Ottojevi
16. 12. 1999 09.57
Enajst let po osvojitvi šestih zlatih medalj na olimpijskih igrah v Seulu leta 1988 se kopičijo sumi, da je takratna reprezentantka Nemške demokratične republike, Kirstin Otto, nastopila s pomočjo prepovedanih poživil. Novinarja Hans Jaochim Seppelt in Holger Schueck sta v knjigi ''Obtožba: Doping otrok. Dediščina športa NDR'' objavila dele tožbe proti zdravniku takratne nemške reprezentance Hansu Tauschu, ki je med leti 1985 in 1989 kar 22 plavalkam, med njimi tudi Ottojevi, podtaknil doping. Po navodilih dr. Lotharja Kipkeja naj bi bila Ottojeva, ki je bila takrat že polnoletna, z dopingom celo seznanjena.

Umetnine likovne akademije tudi za javnost
15. 12. 1999 18.28
Akademija za likovno umetnost (ALU) v Ljubljani je danes, pet desetletij po prvi pobudi za njen nastanek, odprla za javnost svojo zbirko likovnih del, poimenovano Ustvarjalci XX. stoletja. V celoti šteje 21 del najimenitnejših slovenskih upodabljajočih umetnikov, 21 del prav tako uveljavljenih avtorjev, ki sodijo med nekdanje ali sedanje profesorje na ALU, grafična zbirka pa zajema 20 listov, med njimi največ pripadnikov t.i. ljubljanske grafične šole.

Veliko zanimanje za da Vincija
13. 12. 1999 16.33
Razstavo o renesančnem mislecu, znanstveniku in umetniku Leonardu da Vinciju, ki je tačas na ogled v Narodnem muzeju Slovenije, je do danes videlo že približno 18.000 obiskovalcev. V muzeju so zadovoljni tudi z obiskom spremljajočih predavanj. Ob razstavi bo jutri, 14. decembra, ob 18. uri v muzeju dr. Zvonka Zupanič-Slavec predavala na temo Vpliv renesančne antomije na umetnikovo ustvarjanje.

Michael Jordan košarkar stoletja
10. 12. 1999 18.34
Američan Michael Jordan je bil razglašen za najboljšega košarkarja stoletja na svetu v glasovanju ameriške tiskovne agencije AP. Izbor je opravila šestčlanska žirija funkcionarjev, novinarjev, trenerjev na čelu z najuspešnjšim v zgodovini lige Lennyjem Wilkensom (sedaj Atlanta Hawks) ter košarkarjev; slednje je zastopal po mnenju nekaterih najboljši obrambni igralec NBA vseh časov Bill Russell (enajstkrat prvak z Boston Celtcs, petkrat najkoristnejši igralec lige)...

Identificirali gen za avtizem
08. 12. 1999 08.18
Ameriški raziskovalci so na kromosomu 13 nedavno identificirali gen, ki naj bi povzročal avtizem, je poročala revija American Journal of Medical Genetics. Pri avtizmu gre za nevrološko motnjo, ki se pojavi že v otroštvu. Oboleli odklanja stike z zunanjim svetom. Po besedah profesorja psihiatrične pediatrije na Univerzi Severne Karoline dr. Josepha Pivena strokovnjaki avtizma dolgo niso obravnavali kot genetsko motnjo. Piven še meni, da pri avtizmu obstaja visoka stopnja dednega prenosa, zato je pri družinah z avtističnim otrokom pet odstotkov možnosti, da bo tudi drugi otrok avtističen.

O boju za slovensko univerzo
07. 12. 1999 16.52
Založba Studia Humanitatis je kot prispevek k praznovanju slovenske Univerze na ljubljanskem Magistratu predstavila knjigo Poti do univerze kot izredno izdajo v zbirki Apes. Osrednji del knjige, ki jo je uredila Neda Pagon, je doktorska disertacija dr. Ane Benedetič, pripoveduje pa o boju za ustanovitev slovenske univerze od konca 19. stoletja do njene ustanovitve pred osemdesetimi leti. Predgovor je prispevala Alja Brglez. Mentor Benedetičeve prof. dr. Vasilij Melik je na predstavitvi povzel predzgodovino nastanka slovenske univerze.

Etnografski filmski večeri o Koroški
07. 12. 1999 08.37
Slavistični inštitut Univerze Celovec je pripravil serijo novejših etnoloških filmov o življenju in običajih Slovencev na Koroškem. Z geslom Gostujemo pri prijateljih so filmske večere z decembrom ponudili kulturnim, prosvetnim in drugim društvom ter vsem ustanovam, ki jih zanima kultura te dežele. V nizu je osem video filmov, večina v dveh jezikovnih različicah, slovenski in nemški, zadnjega posnetega, Kruh iz črne kuhinje, bodo premierno prikazali jutri, 7. decembra, zvečer v Št. Janžu.

Mariborski senatorji pozivajo poslance
07. 12. 1999 08.29
Univerza v Mariboru se že nekaj let ukvarja z vse večjo prostorsko stisko, denarja za prepotrebne investicije pa je iz leta v leto manj. Zaradi vse težje rešljivih težav so senatorji mariborske univerze včeraj v pogovoru s štajerskimi poslanci predlagali, naj vložijo amandma k proračunu do leta 2006, ki bo vključeval program investicij na Univerzi v Mariboru. Mariborska univerza bi za investicije, predvsem za obnovo prostorov, do leta 2006 potrebovala približno 2,2 milijarde tolarjev.

O spolnem nadlegovanju in nasilju
04. 12. 1999 20.45
Na Fakulteti za družbene vede (FDV) je ljubljansko društvo medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov danes pripravilo strokovno srečanje o nasilju in spolnem nadlegovanju medicinskih sester na delovnih mestih.

Srbska opozicija brez prehodne vlade Avramovića
04. 12. 1999 16.41
Nekdanji guverner Narodne banke Jugoslavije in eden izmed uglednih članov opozicijske Zveze za spremembe (SZP) dr. Dragoslav Avramović se je odrekel zamisli o oblikovanju prehodne vlade srbske opozicije.

70-letnica delovanja Slovenskega doma
04. 12. 1999 09.15
Kulturno-prosvetno društvo Slovenski dom v Zagrebu je sinoči v zagrebškem gledališču Gavella praznovalo 70. obletnico delovanja. Slovesnost z naslovom ''Sedemdeset let smo in še bomo'' je potekala pod pokroviteljstvom parlamentov obeh držav.

Vojska zavzela položaj upornikov
03. 12. 1999 15.09
Redna vojska v DR Kongu je včeraj prevzela nadzor nad uporniškim položajem v mestu Bokungu, so potrdili danes tamkajšnji uporniki. To je prvič, da so uporniki priznali, da so vladne sile prevzele nek njihov položaj.

Meissnitzerjeva operirana
30. 11. 1999 18.38
Zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala v prejšnji sezoni 26-letna Avstrijka Alexandra Meissnitzer je 48 ur po njeni težki operaciji kolena na kliniki v Salzburgu dejala, da si želi čimprej stopiti na sneg, zato naj bi po njenih besedah že ta teden začela z rehabilitacijo.

Bilačeva bo v sredo operirana
30. 11. 1999 13.04
Slovenska rekorderka v skoku v višino in nekdanja evropska prvakinja Britta Bilač bo v sredo, 1. decembra odšla na operacijo v Kirurški sanatorij Rožna dolina v Ljubljani, kjer ji bodo operirali ahilovo tetivo na levi, odrivni nogi.

Nova zbirka Philosophica
29. 11. 1999 17.07
Filozofski inštitut Znanstveno-raziskovalnega centra pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v novi zbirki Philosophica izdal Aristotelovo Metafiziko, Boetijeve Filozofsko-teološke traktate in Kantovo Kritiko razsodne moči; ob predstavitvi prvih treh del, ki so jih prevedli dr. Valentin Kalan, dr. Matjaž Vesel in dr. Rado Riha, je urednik nove zbirke Vojislav Likar opozoril na ponos izdajatelja, ker ''začetek izhajanja zbirke obeležujejo izdaje del, ki ne le sodijo v klasiko filozofske literature, temveč imajo v njej posebej odlično mesto in hkrati zapolnjujejo veliko vrzel v slovenski prevodni filozofski literaturi''.

Jutri podelitev Bloudkovih nagrad
25. 11. 1999 20.52
Najvišja državna priznanja za šport, Bloudkove nagrade in plakete, bodo podelili v petek, 26. novembra, ob 19. uri v dvorani Zavoda za zdravstveno zavarovanje v Ljubljani. V letošnjem letu, ki je bilo za slovenski šport zelo bogato, bodo podelili pet nagrad in deset plaket.

Predsednik Kučan podelil državna odlikovanja
24. 11. 1999 17.05
Predsednik države Milan Kučan je danes na posebni slovesnosti vročil odlikovanje srebrni častni znak svobode Republike Slovenije Reviji pevskih zborov Primorska poje za 30-letno širjenje pevske kulture in ljubiteljske kulturno-umetniške dejavnosti v celotnem slovenskem kulturnem prostoru, profesorju Univerze v Mariboru dr. Tinetu Lahu za vsestransko življenjsko delo in dr. Vilku Novaku za bogato in ustvarjalno življenjsko delo na področju etnologije. S častnim znakom svobode Republike Slovenije pa je predsednik Kučan odlikoval Posavski muzej Brežice ob 50-letnici delovanja za zasluge in prispevek pri ohranjanju kulturne dediščine in razvoju kulturnega življenja, Miroslavo Kramarič za dolgoletno učiteljsko delo in bogat osebni prispevek k razvoju Loma pod Storžičem, Milana Matosa za zasluge pri razvoju slovenskega založništva ob 25-letnici delovanja knjižnega kluba Svet knjige, zaslužnega profesorja Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani dr. Antona Ogorelca za zasluge pri razvoju in uresničevanju programov avtomatizacije, dr. Milana Pogačnika za zasluge pri znanstveno-raziskovalnem, pedagoškem in organizacijskem delu, pomembnem za razvoj in uveljavljanje slovenskega veterinarstva, ter dr. Bruna Ravnikarja za pomembno delo v slovenski folklorni dejavnosti.

Slovenski knjižni sejem odprt
24. 11. 1999 07.46
Samo v minulem letu so slovenske založbe izdale več kot 4000 novih naslovov in zato velja, da se knjižni sejem nikoli ne ponavlja, ampak vsakič predstavi prenovljen, je poudaril Milan Matos, predsednik Združenja založnikov in knjigotržcev, ob odprtju 15. slovenskega knjižnega sejma v Cankarjevem domu. Pisatelj iz Trsta Alojz Rebula, drugi slavnostni govornik, je med drugim menil, da knjiga zaradi tekmovanja z novimi mediji postaja ''stvar ožje elite, a duhovno zahtevnejših, globlje mislečih in globlje čutečih ljudi, elite, ki bo nosila naprej etično in intelektualno brašno človeštva.''

Dr. Arnež predstavil program dodatnega financiranja
23. 11. 1999 18.43
Predsednik zdravstvenega sveta pri ministrstvu za zdravstvo dr. Zoran M. Arnež je na današnji novinarski konferenci predstavil nekatere za slovensko zdravstvo zelo aktualne teme, ki jih je prejšnji teden na 84. redni seji obravnaval zdravstveni svet. Največ pozornosti je Arnež namenil dodatnim programom financiranja v letu 2000 in načrtu enotnega slovenskega bolnišničnega sistema, katerega cilj je koncept enakih možnosti za vse bolnike.

Angolski levi kot begunci v DR Kongo
22. 11. 1999 07.29
Večja skupina levov je pred spopadi v Angoli pobegnila v sosednjo DR Kongo (nekdanji Zair), kjer je poskrbela za preplah med prebivalci. Levi so pobegnili s severa Angole, kjer potekajo spopadi med uporniki iz gibanja UNITA in vladnimi silami, prestopili so državno mejo in se nato namestili na planoti Bangu, približno 200 kilometrov jugozahodno od Kinšase. Že tri tedne levje rjovenje straši tamkajšnje vaščane, ki si ne upajo več na polja in so organizirali tudi nočne straže pred domovi.