Dr.

Odobrenih 61 projektov Prešernovega leta
16. 05. 2000 20.13
Ministrstvo za kulturo je na podlagi razpisa za izvirne rešitve in projekte Prešernovega leta - leta kulture odobrilo skupaj 61 projektov v vrednosti 121.358.000 tolarjev. Slovenska vlada je, kot je znano, maja lani letošnje leto, ko mineva 200 let od rojstva pesnika Franceta Prešerna, ene osrednjih osebnosti slovenske zgodovine, proglasila za Prešernovo leto.

Kačji strup za bolnike, ki so preživeli infarkt?
16. 05. 2000 12.28
Bolnikom, ki so preživeli infarkt po zadnjih ameriških raziskavah lahko zelo pomaga kačji strup. Zdravilo, imenovano ANCROD, pripravljeno iz strupa smrtonosnega malezijskega gada, je namreč pri nekaterih bolnikih zmanjšalo okvare, ki so jih utrpeli zaradi infarkta.

Razstava o Prešernu v Moskvi
15. 05. 2000 20.10
V Ruski državni biblioteki v Moskvi so danes odprli prvo razstavo o Prešernu. Ob 200-letnici pesnikovega rojstva so na ogled izdaje Prešernovih pesmi v slovenskem in ruskem jeziku. Razstavo sta odprla akademik Matjaž Kmecl in dr. Aleksander Skaza z ljubljanske filozofske fakultete ter veleposlanik Dušan Snoj, je povedal prvi sekretar veleposlaništva Republike Slovenije v Moskvi Primož Sark.

Iz Elana prvi par smuči v novi sezoni
10. 05. 2000 20.58
V begunjskem Elanu, katerega uprava je v skladu z Zakonom o finančnem poslovanju že predlagala prisilno poravnavo, so danes izdelali prvi par smuči v novi sezoni. Hkrati so to po devetih letih oziroma po menjavi lastnika tudi prve smuči, izdelane pod slovensko blagovno znamko.

Gostje Društva slovenskih pisateljev
08. 05. 2000 14.38
V prostorih Društva slovenskih pisateljev bo maja pester spored kulturno-družabnih večerov in predavanj, na katerih bodo svoje delo in druge teme predstavljali domači avtorji in gostje iz tujine. Sredi tega tedna, 10. maja, bo sodobno srbsko poezijo predstavila profesorica iz Novega Sada dr. Bojana Stojanović Pantović, 11. maja pa svoje prevajanje Prešernove poezije v srbohrvaščino in francoščino banjaluški pesnik Kolja Mičević, ki že več let živi v Parizu. 15. maja bo gost študentov primerjalne književnosti pesnik Jože Snoj, 29. maja pisatelj Drago Jančar, 22. maja pa bo revija Literatura pripravila pogovor z italijanskim pesnikom Angelom Cherchijem, zadnjim dobitnikom nagrade kristal Vilenice.

Konec incidenta?
06. 05. 2000 18.09
Ruandski predsednik Paul Kagame in njegov ugandski kolega Yoweri Museveni naj bi danes, dan po vojaškem spopadu v mestu Kisangani v DR Kongu dosegla sporazum o premirju.

Iščejo se novi ministri
05. 05. 2000 12.26
Kot vse kaže bo novi predsednik vlade že pred rokom predstavil svoje ministre. Včeraj se je o kandidatih že pogovarjal s predsednikoma obeh pomladnih strank, torej novih koalicijskih strank. Sestalo pa se je tudi vodstvo Zagožnove združene stranke. Imena novih mož so že v obravnavi.

Prva operacija zamenjave spola na Hrvaškem
29. 04. 2000 12.01
24-letna Zagrebčanka je prva Hrvatica, ki so ji v bolnišnici v Osijeku s kirurškim posegom spremenili spol, piše današnji Jutranji list.

Evropski pogledi na evropska prizadevanja Slovenije
26. 04. 2000 07.41
Združenje slovenskih evrorealistov in evroskeptikov Neutro je včeraj v Cankarjevem domu pripravilo okroglo mizo z naslovom Evropski pogledi in evropska prizadevanja Slovenije ter predstavila knjižico Temeljna kritična dejstva o Evropski uniji, prevod dela irskega profesorja socialne ekonomije Anthonyja Coughlana. Na okrogli mizi so sodelovali borec za pravice Slovencev v zamejstvu Samo Pahor, urednik revije 2000 Peter Kovačič-Peršin in predsednik Demokratske stranke Slovenije Miro Macher.

Retrospektiva Lojzeta Spacala v Moderni galeriji
20. 04. 2000 19.06
Od 25. aprila do 4. junija si bo v Moderni galeriji v Ljubljani mogoče ogledati veliko retrospektivo leta 1907 v Trstu rojenega umetnika Lojzeta Spacala. Razstavljenih bo kar 100 mojstrovih slik, 150 grafik ter 20 kiparskih objektov in tapiserij. Po letu 1955 bo to drugi velik pregled Spacalovega ustvarjanja v istem razstavišču.

TV Srbija o Jelinčičevem obisku
20. 04. 2000 07.56
Televizija Srbija je v sredinem osrednjem dnevniku poročala o torkovem obisku predsednika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmaga Jelinčiča v Beogradu, ki je tamkajšnjemu Kliničnemu centru dr. Dragiša Mišović izročil človekoljubno pomoč za njegovo otroško bolnišnico.

Podelili Plečnikova odličja 2000
17. 04. 2000 16.58
Predsednica skupščine Plečnikovega sklada, ljubljanska županja Viktorija Potočnik je v Narodni galeriji podelila letošnja Plečnikova odličja. Plečnikovo nagrado za leto 2000 je izročila arhitektu Nandetu Korpniku za poslovno-stanovanjsko hišo Acman v Grižah pri Žalcu, Plečnikovo medaljo arhitektki Petri Paškulin za poslovno-trgovski center na Dunajski cesti v Ljubljani, Plečnikovo priznanje za študentsko delo pa sta si razdelila Jaka Bežan in Božo Rozman za svoji diplomski nalogi na Fakulteti za arhitekturo.

Podobnik sprejel Gajdareva
17. 04. 2000 16.46
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes v Ljubljani sprejel nekdanjega predsednika vlade Ruske federacije Jegorja Gajdareva, so sporočili iz državnega zbora. Pogovarjala sta se o aktualnih razmerah v obeh državah, predvsem na gospodarskem področju. Gost je poudaril, da Rusija z zanimanjem spremlja razvoj Slovenije, ki je po njegovih besedah najbolj uspešna med državami v tranziciji.

Praznovanje Mednarodnega dneva plesa
17. 04. 2000 14.39
Društvo baletnih umetnikov Slovenije in Slovenski gledališki muzej sta na Mednarodni dan plesa, 29. april, ob 18. uri v dvorani Slovenskega gledališkega muzeja na Mestnem trgu 1 pripravila slovesno praznovanje. Na proslavi bodo posredovali poslanico, ki so jo letos napisali svetovno znana kubanska primabalerina Alicia Alonso, koreograf Nizozemskega plesnega gledališča (Netherlands Dance Theatre) Jiri Killian in Cyrielle Lesueur, učenka programa Ples v šoli iz Le Havra v Franciji.

Velikonočni koncert v KC
17. 04. 2000 12.28
Kulturno umetniško društvo Kliničnega centra in medicinske fakultete dr. Lojza Kraigherja prireja jutri v razstavišču Kliničnega centra velikonočni koncert, odprla pa se bo tudi razstava fotografij Cirila Velkovrha. Na koncertu bosta harfistki Urška Križnik in Anja Gaberc predstavili dela skladateljev Bacha, Zabela, Cigliča in Hasselmansa.

Stalna postavitev petega mitreja
16. 04. 2000 18.02
Pokrajinski muzej Ptuj je v pritličju nekdanje cerkve dominikanskega samostana danes pripravil nedeljsko matinejo, na kateri so predstavili stalno postavitev petega mitreja, rekonstruiranega v antičnem lapidariju. O mitreju je spregovoril arheolog Ivan Tušek, ki je vodil takratna izkopavanja, stalno postavitev pa je odprl ptujski župan Miroslav Luci. Do danes je bilo na Ptuju najdenih pet svetišč mitrejev, njihova odkritja dokazujejo, da je bil Ptuj v rimskem obdobju center mitraizma v srednjeevropskem prostoru.

Vložili osnutke resolucij o človekovih pravicah
13. 04. 2000 11.34
Več članic ZN je sinoči objavilo svoj osnutek resolucije o kršitvah človekovih pravic, o katerih bo razpravljala Komisija za človekove pravice v Ženevi. ZDA so vložile osnutek, v katerem izražajo zaskrbljenost nad kršitvami človekovih pravic na Kitajskem, obenem pa pozdravile napredek države na področju gospodarstva, razvoja in prava. Portugalska je v imenu Evropske Unije vložila osnutek resolucije o Čečeniji, v kateri sprte strani poziva k takojšnjem prenehanju sovražnosti in začetku političnega dialoga.

Vsi slovenski športniki na kontrolo dopinga
11. 04. 2000 16.24
Vsi slovenski športniki, ki bodo nastopili na olimpijskih igrah v Sydneyju, bodo pred tem opravili vsaj eno kontrolo dopinga, je na Olimpijskem novinarskem klubu v Ljubljani povedal sekretar odbora za vrhunski šport pri OKS Jani Dvoršak. Od 46 slovenskih evidentnih kandidatov je bila kontrola dopinga že opravljena pri polovici slovenskih tekmovalcev, drugi pa bodo prišli na vrsto do iger, nekateri morda celo večkrat. Kot je povedal Dvoršak, bodo kontrole v Sydneyju izredno ostre, saj so prireditelji napovedali 2000 kontrol, kar pomeni, da bo testirana skoraj četrtina vseh nastopajočih.

Prisluškovanje v mariborski škofiji
10. 04. 2000 15.19
Na sedežu Rimokatoliške škofije v Mariboru so odkrili dve prisluškovalni napravi na daljinsko aktiviranje, ki sta omogočali prisluškovanje telefonskih in drugih pogovorov v pisarni mariborskega škofa dr. Franca Krambergerja in v stanovanju prelata Franca Zdolška, so povedali na današnji novinarski konferenci, ki jo je pripravil tiskovni urad mariborske škofije.

France Bernik o položaju literature in kulture
08. 04. 2000 12.18
Na povabilo kulturnega društva Ars je predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) dr. France Bernik včeraj obiskal Katoliško knjigarno v Gorici, kjer je predstavil svojo zadnjo knjigo Obzorja slovenske književnosti in govoril o vlogi slovenske literature in kulture za slovensko državotvornost.

Noša in oblačilna kultura v Podjuni in Zilji
08. 04. 2000 10.22
Dolgoletno načrtno raziskovanje noš in oblačilne kulture koroških Slovencev si bo v tem in prihodnjem mesecu mogoče pobliže ogledati v etnološki knjigi in na razstavi v Modrinji vasi (Moederndorf). Tik pred izidom je knjiga z raziskavo dr. Marije Makarovič o noši in oblačilni kulturi v Podjuni, to plat življenja in kulture pri Zilji pa si bo mogoče ogledati na razstavi v sklopu kulturnega tedna koroških Slovencev; pripravljata jo Krščanska kulturna zveza in Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik, odprli jo bodo 5. maja v muzeju v Modrinji vasi.

Odbori zavračajo kandidate za ministre
06. 04. 2000 20.14
O negotovosti, v kateri se je znašla naša vlada, govorijo tudi rezultati današnjih zaslišanj ministrskih kandidatov, ki jih je kot zamenjavo 10-ih ministrov SLS-a predlagal premier Janez Drnovšek. Šestih kandidatov, ki so jih v državnem zboru zasliševali ves dan, matični odbori niso podprli.

Potovalna razstava o Plečniku na Portugalskem
29. 03. 2000 21.24
V portugalski prestolnici Lizboni je minister za kulturo Jožef Školč nocoj odprl razstavo o Plečniku z naslovom Arhitekt Jože Plečnik - moderni klasik. Razstava, ki jo je posebej za potovanja po svetu pripravil ravnatelj Arhitekturnega muzeja, dr. Peter Krečič, na zelo strnjen način občinstvu v njegovem jeziku predstavi življenje in delo tega arhitekta genija, vključno z njegovim ustvarjanjem po evropskih prestolnicah Dunaju, Pragi in Ljubljani. Odprtje razstave se je udeležil tudi predsednik Milan Kučan in njegov portugalski gostitelj Jorge Sampaio.

Ugledna ameriška ekonomistka v Sloveniji
29. 03. 2000 20.28
Na Ekonomski fakulteti je danes predavala ena najbolj znanih svetovnih ekonomistk prof. dr. Laura Tyson. Tysonova je bila med drugim svetovalka prve Clintonove administracije, ki je začrtala pot gospodarske rasti Združenih držav. V Ljubljani je tokrat govorila o gibalu sodobnega časa - novi ekonomiji.

Razstava Miše Jelnikar v Kairu
29. 03. 2000 17.11
V galeriji Fakultete za uporabne umetnosti kairske univerze Helwan je do 31. marca na ogled razstava umetniških izdelkov srebrnega nakita slovenske oblikovalke Miše Jelnikar.

Zbiranje denarja za Boljšoj teater
29. 03. 2000 14.36
Ljubljanska operno-baletna hiša se je odzvala pozivu organizacije UNESCO k mednarodni akciji zbiranja denarja za obnovo in modernizacijo moskovskega <a href=http://www.bolshoi.ru/ target=_new>Boljšoj teatra</a>, je danes potrdil direktor operno-baletne hiše dr. Borut Smrekar. V ta namen bodo namenili izkupiček od predstave 1. aprila, ko bo na sporedu ruska opera Mihaila I. Glinke Ivan Susanin. Sobotni predstavi bo dirigiral glavni dirigent Boljšoj teatra Fuat Mansurov, v glavni ženski vlogi pa bo nastopila prvakinja omenjene umetniške hiše sopranistka Larisa Rudakova. To bo obenem njen edini nastop v Ljubljani.

Kobal odgovoril na burne odzive
24. 03. 2000 07.48
''Sem gledališki človek režiser in igralec, ki se že dolgo ukvarja s humorjem in politično satiro. To je seveda področje, ki zahteva notranjo svobodo posameznika, da si vzame pravico preko satire izpovedati svoj pogled na svet in prav to svobodo sem si vzel v Lutkovnem gledališču in jo bom zagovarjal do konca proti vsem tistim mračnjakom, ki mislijo vpeljati v našo deželo inkvizicijo in njene metode,'' je začel svojo izjavo Boris Kobal, sicer direktor Mestnega gledališča ljubljanskega, v odgovor na burne odzive in proteste v zvezi z njegovim nastopom na nedeljskih Pomenkovanjih v ljubljanskem Lutkovnem gledališču.

Podelitev Zlatih znakov Jožefa Stefana
22. 03. 2000 17.35
Na Inštitutu Jožef Stefan bodo drevi že osmič podelili Zlate znake Jožefa Stefana, namenjene najodmevnejšim doktorskim delom v Sloveniji na področju naravoslovno-matematičnih, tehničnih, medicinskih in biotehničnih ved. Dobitniki letošnjih nagrad so dr. Barbara Hribar, dr. Samo Korpar in dr. Zlatko Matjačič.

Novi publikaciji ISH
21. 03. 2000 15.10
Na Inštitut za humanistične študije (ISH) so danes predstavili dve novi publikaciji. Melita Zajc je avtorica Tehnologije in družbe, dela, ki po besedah dr. Jožeta Vogrinca vzpostavlja nova teoretska polja pri proučevanju medijev. Avtorica s svojo prirejeno doktorsko disertacijo namreč orje ledino pri epistemološkem proučevanju tehnologij, saj so se doslej humanisti in družboslovci pri svojem proučevanju lotevali le medijskih vsebin.

Rode ponovno ostro o šolstvu
17. 03. 2000 20.33
Ljubljanski nadškof in metropolit dr. Franc Rode je sinoči prvič po svoji izvolitvi javno nastopil v Mariboru. Predaval je na temo Krščanstvo na pragu tretjega tisočletja in se ponovno dotaknil težav, ki jih ima - po njegovem mnenju - cerkev v Sloveniji. Še posebno oster je bil do šolstva.