Dr.

Umetna oploditev buri duhove

19. 07. 2000 22.22

V javnosti še vedno odmevajo razprave o predlogu zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve. Svoje nasprotovanje takemu zakonu je ponovno izrazila Slovenska škofovska konferenca, oglasili pa so se tudi socialdemokrati. Poleg tega, da se je po njihovem mnenju problem zdravljenja neplodnosti preveč ''spolitiziral'', nasprotujejo tudi stališču LDS-a, da naj bi imele pravico do umetne oploditve tudi samske ženske.

Študija o prednikih Slovanov

15. 07. 2000 16.46

Društvo Dr. France Prešeren iz Moskve je julija letos izdalo znanstveno študijo avtorja P. A. Tulajeva z naslovom Veneti, predniki Slovanov. Študija je izšla v slovenščini in ruščini, povzpela pa se je na tretje mesto najbolj prodajanih knjig v Moskvi.

Čudoviti svet gora

14. 07. 2000 16.48

Čudoviti svet Karavank in Kamniško-savinjskih Alp je po več straneh izstopajoča knjiga. Bogato ilustrirana in dokumentirana, monografsko oblikovana knjiga avstrijske avtorice Ingrid Pilz izletnike in pohodnike seznanja s pogorjema na obeh straneh meje med Slovenijo in Avstrijo, jim predstavlja in svetuje obisk vrhov, planin, jezer, slapov in jam ter izbiro poti; vodnik - knjižica žepnega formata - pa bo pohodnike spremljala na katerem od 87 od skupno 121 v knjigi opisanih izletov, gorskih tur in plezalnih poti. Knjigo z vodnikom, ki jo je v 5000 izvodih pri nas izdala Mladinska knjiga, je avtorica predlani izdala pri avstrijski založbi Verlag Styria; prevedla sta jo urednik izdaje Marjan Krušič in Darinka Petkovšek, strokovno pregledal pa dr. Stanko Klinar.

Razstava Inteligenca roke - od Picassa do Beuysa

13. 07. 2000 17.48

Na goriškem gradu bodo jutri ob 18. uri odprli razstavo Inteligenca roke - od Picassa do Beuysa. Osnovna misel razstave je prikazati razvoj likovne umetnosti in nastajanje umetniškega dela skozi razvoj risbe. Gre za risbe velikih umetnikov od leta 1945 do leta 1999. Razstavljenih je več kot 140 risb več kot sto likovnikov. Kurator razstave dr. Peter Weimar je med velikane 20. stoletja v likovni umetnosti uvrstil tudi tri slovenske umetnike, in sicer Zorana Mušiča, Janeza Bernika in Andreja Jemca, ki so na razstavi prisotni s svojimi risbami. Razstava bo na ogled do 30. septembra.

Na IJS razvili nov računalniški sistem

12. 07. 2000 13.45

Na Odseku za inteligentne sisteme na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) so razvili računalniški sistem GOVOREC za govorjenje slovenskih besedil, ki so ga na posebni prireditvi podarili vsem slabovidnim in slepim Slovenije v smislu uporabe znanstvenih dosežkov za bolj humano družbo. Ocenjena vrednost darila je okoli sto milijonov tolarjev. Namen te akcije je slepim in slabovidnim olajšati težave vsakodnevnega življenja. Hkrati želijo z odmevno akcijo opozoriti javnost na probleme invalidnih ljudi. Pri nas je namreč še vedno veliko arhitekturnih ovir, ki invalidom onemogočajo gibanje oziroma vožnjo z invalidskim vozičkom, pa tudi zaposlovanje invalidov je v zadnjih letih bistveno otežkočeno oz. se znižuje, itd. S podpisanim dogovorom z IJS so se Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, Center slepih in slabovidnih dr. Antona Kržišnika iz Škofje Loke in Zavod za slepo in slabovidno mladino iz Ljubljane tako zavezali, da bodo skrbeli za brezplačno distribucijo sistema med slepe in slabovidne v Sloveniji. Sistem GOVOREC bo namreč dosegljiv na vseh treh omenjenih lokacijah. Vsi slepi in slabovidni Slovenije bodo dobili sistem brezplačno, potrebno pa je podpisati sprejem in ne dovoliti nadaljnjega kopiranja. Sistem se zapiše na CD, ker je za disketo preobsežen.

Dopolnjeni zbirki pričevanj koroških Slovencev

10. 07. 2000 16.58

Z osmo izdano knjigo v seriji ''Tako smo živeli'' se obsežno delo dr. Marije Makarovič in njenih sodelavcev s Slovenskega narodopisnega inštituta Urban Jarnik preveša v zaključni del. Pred izidom je deveta knjiga pričevanj, v pripravi pa geslovnik, ki bo olajšal rabo knjig za znanstveno-raziskovalne namene. Koroški noši in oblačilni kulturi kmečkega in delavsko-kmečkega prebivalstva pa je posvečena tretja knjiga iste avtorice, v kateri po predstavitvi noše pri Zilji in v Rožu podrobneje predstavlja tisto v Podjuni. Knjigama, ki sta ju izdala Krščanska kulturna zveza in omenjeni inštitut pri Mohorjevi družbi Celovec-Dunaj-Ljubljana, se pridružuje še novo glasilo inštituta z imenom Koroški etnološki zapisi. Medtem ko so knjige o koroški noši že pred časom spodbudile pripravo vrste tematskih razstav, pa pričevanja oz. življenjske zgodbe, ki se jih je v osmih knjigah nabralo že 98, od nedavnega dokumentirajo tudi s pomočjo videa. Končana sta dva filma, v delu pa jih je kar 25. Poslovodja KKZ Nužej Tolmajer je poudaril dragoceno podporo ministrstva za kulturo in urada za Slovence v zamejstvu in zdomstvu pri knjigi o podjunski noši.

Eurosong 2001 na stadionu Parken

07. 07. 2000 11.48

Predstavniki danske televizije DR-TV so sporočili, da bo zaključna prireditev za evrovizijsko popevko leta 2001 potekala na športnem stadionu Parken v Koebenhavnu. Stadion, ki sprejme 40.000 gledalcev, bodo posebej za to priložnost pokrili s streho.

Znani nominiranci za Veronikino nagrado

05. 07. 2000 19.25

Letošnja žirija za Veronikino nagrado, ki jo podeljuje Mestna občina Celje (MO) za najboljšo novo pesniško zbirko, je med več kot osemdesetimi pesniškimi zbirkami, ki so izšle od lanskega do letošnjega junija, izbrala pet nominirancev, avtorjev pesniških zbirk. Ti so: Marjan Strojan z zbirko Parniki v dežju, Ciril Zlobec - Samo ta dan imam, Matjaž Kocbek - Sunek s sulico, Boris A. Novak - Alba, Erika Vovk - Belo drevo. Letošnjega lavreata, ki bo poleg plakete MO Celje prejel tudi denarno nagrado v višini 600.000 tolarjev, bo žirija pod vodstvom dr. Matjaža Kmecla izbrala 28. avgusta, v celjskem Narodnem domu.

Dr. Joel Birnbaum pri družbi Hermes SoftLab

05. 07. 2000 12.16

Dr. Joel Birnbaum, član izvršnega sveta podjetja Hewlett-Packard, je sprejel povabilo slovenske družbe Hermes SoftLab in se pridružil njenemu nadzornemu svetu. Joel Birnbaum je eden izmed vodilnih svetovnih strokovnjakov na področju računalništva, pri Hermes Softlabu pa menijo, da bo njegovo sodelovanje v podjetje prineslo novo znanje in izkušnje za uresničitev njihove vizije pridružitve vodilnim svetovnim dobaviteljem programske opreme in rešitev za podporo delovanja v novi ekonomiji.

Parada ljubezni po vsem svetu

03. 07. 2000 12.40

Berlinska Parada ljubezni (Love Parade), največja techno zabava na svetu, je v svojem 12 letu začela pohod po vsem svetu. ''Oče'' parade Dj Dr. Motte jo je začel uspešno ''izvažati''. ''Prepričan sem, da bo najkasneje leta 2002 Parada ljubezni potekala na vseh petih celinah,'' je nedavno izjavil tiskovni predstavnik parade Enric Nitzsche. ''Za parado se zanimajo tako v Chicagu kot v Sydneyu, Hong Kongu, Cape Townu, Moskvi, Ciudade de Mexicu, Torontu, Koebenhavnu, Stockholmu, Varšavi in Madridu.''

Popovič že okreva

29. 06. 2000 19.20

Zdravstveno stanje slovenskega državnega prvaka v reliju Borisa Popoviča, ki se je v noči iz srede na četrtek huje poškodoval v prometni nesreči v Kopru, je po operaciji v izolski bolnišnici zadovoljivo. Po besedah direktorja izolske bolnišnice dr. Tomaža Gantarja je ponesrečenec utrpel hude notranje poškodbe, do nadaljnjega pa naj bi ostal na intenzivnem oddelku izolske bolnišnice.

Prevod knjige Vidno in nevidno

28. 06. 2000 16.51

V slovenščini je v zbirki Phainomena, ki jo z založnikom Novo revijo izdaja Fenomenološko društvo v Ljubljani, kot 13. knjiga izšlo delo Vidno in nevidno francoskega fenomenologa Maurica Merleau-Pontyja (1908-1961). Knjiga je nastala ob koncu 50-ih in v začetku 60-ih let, izšla pa leta 1964, po avtorjevi smrti. To je obenem prva knjižna izdaja kakega dela omenjenega misleca, ki je vplival na francoski strukturalizem in ki ga v zadnjih letih nanovo ''odkrivajo'', objavljajo in pišejo razprave o njem tudi izven meja njegove domovine. Vidno in nevidno je prevedla Ana Samardžija in delo skupaj s piscem spremne besede dr. Tinetom Hribarjem danes predstavila v klubu Nove revije.

Dr. Stresa posvetili za pomožnega škofa

24. 06. 2000 20.47

V Stolni cerkvi v Mariboru, ki je bila polna do zadnjega kotička, so danes popoldne dr. Antona Stresa, dekana Teološke fakultete Univerze v Ljubljani, posvetili za novega pomožnega škofa mariborske škofije, ki je največja v državi. Dr. Stresa, ki ga je za novega mariborskega pomožnega škofa in naslovnega škofa Ptuja imenoval papež Janez Pavel II. na začetku maja letos, je posvetil mariborski škof dr. Franc Kramberger, soposvečevalca pa sta bila ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode in koprski škof Metod Pirih.

Odmevni predstavitvi knjig

24. 06. 2000 14.06

Na Goriškem sta bila v znanih slovenskih vaseh sinoči dve odmevni knjižni predstavitvi. V Krminu so predstavili etnologa in znanega italijanskega televizijskega voditelja univ. prof. Giorgia Cellija, ki je spregovoril o svoji zadnji knjigi Bizoni gredo v nebo, v Števerjanu pa so predstavili zadnje knjižne delo dr. Rafka Dolharja z naslovom Tržaški poldnevnik.

Mojstrovine Slovenije tudi v ZDA

23. 06. 2000 12.29

Nedavna razstava Mojstrovine Slovenije na Japonskem je bila le uvertura v istoimensko prenovljeno in dopolnjeno razstavo, ki jo založba Rokus pripravlja za Združene države Amerike. Razstava Treasures of Slovenija - Traditional and Contemporary Craft and Design bo odprta od 8. julija do 3. septembra v muzeju Los Angeles Craft and Folk Art Arts v elitnem delu mesta. Na njej bo predstavljenih 414 izdelkov stotine mojstric in mojstrov tradicionalnega in sodobnega oblikovanja, ki temelji na veščinah in oblikovnem izročilu ljudske umetnosti, je povedal direktor založbe Rok Kvaternik. Avtor razstave in tudi ameriške postavitve dr. Janez Bogataj je poudaril domišljeno likovno podobo in metodološko zasnovo razstave; ta bo obiskovalca od razstavljenih predmetov vodila k spoznavanju slovenskih pokrajin, temeljno sporočilo razstave pa je Slovenija - prstan Evrope.

Podpora Društvu prijateljev Lipice

22. 06. 2000 12.37

Upravni odbor slovenskega centra PEN je na redni seji 20. junija letos sklenil, da je nujno podpreti pismo Društva prijateljev Lipice, ki ga je dr. Boris A. Novak naslovil na državni zbor, njegovega predsednika Janeza Podobnika, poslance ter slovensko javnost. Slovenski PEN že od vsega začetka podpira akcijo za ohranitev slovenskih lipicancev, kar je tudi del dejavnosti tega društva, pravi njegov predsednik Veno Taufer.

Drevi slovenski kulturni večer v Milanu

21. 06. 2000 14.06

V knigarni Tikkun v Milanu bo drevi ob 18. uri slovenski kulturni večer, ki ga je pripravil generalni konzulat Republike Slovenije v Trstu. Udeležila se ga bo tudi generalna konzulka v Trstu Jadranka Šturm Kocjan. Prireditev sodi v okvir praznovanja Prešernovega leta - leta kulture.

Likovna kolonija za slovenske umetnike po svetu

21. 06. 2000 10.41

Slovenska izseljenska matica v okviru Srečanja v moji deželi 2000 tudi letos organizira likovno kolonijo za slovenske likovne umetnike po svetu. Potekala bo v Mariboru od danes do 1. julija, na njej pa bo sodelovalo deset slikarjev. Napovedani udeleženci so Larissa Ellen Goni in Jan Zorman iz Združenih držav, Marko Vodopivec in dr. Ivo Petkovšek iz Italije, Jože Geček z Madžarske, Ivan Kosmos s Hrvaške, Dragan Gačnik iz BiH, Galina Malahova Stojanovska iz Makedonije ter Miroslava Radovič in Igor Cvjetanovič iz ZR Jugoslavije.

Žižek in Dolar bosta predavala v Divaški jami

20. 06. 2000 19.43

V soboto, 24. junija, bosta ob 17. uri v Divaški jami predavala dr. Mladen Dolar in dr. Slavoj Žižek. Naslov predavanja je Smeri razvoja interpretacije sanj. Predavanje sodi v ''trilogijo'' dogodkov, posvečenih Freudu, k njim pa sodita še gledališki projekt Die Traumdeutung Matjaža Bergerja in knjiga Interpretacija sanj.

Srečanje okoljskih ministrov

19. 06. 2000 10.44

Danes bo v Szentendeju na Madžarskem v okviru Regionalnega okoljskega centra neformalno srečanje okoljskih ministrov držav srednje in vzhodne Evrope, katerega se bosta udeležila tudi minister za okolje in Prostor dr. Andrej Umek ter državni sekretar Marko Slokar.

Razstava italijanskega kiparja Mascherinija

18. 06. 2000 16.28

V likovni galeriji Umetnostnega in kulturnega centra Skerk v Trnovci na tržaškem Krasu na domačiji odvetnika Jožeta Skerka in slikarke Zore Koren Skerk so odprli spominsko razstavo z naslovom Mascherini-Zgodovina, mit in narava. Gre za pregledno razstavo risb in skulptur enega največjih italijanskih kiparjev prejšnjega stoletja Marcella Macherinija. Rodil se je leta 1906 v Vidmu, skoraj vse življenje je živel in delal v Trstu, umrl pa je leta 1983 v Padovi. V likovni galeriji Skerk je razstavljenih 41 kipov in plastik srednjih in manjših dimenzij ter številne risbe, 11 Mascherinijevih večjih kipov pa je razstavljenih v parku okrog Skerkove domačije.

Podelitev ravnateljskih priznanj

16. 06. 2000 07.38

Minister za šolstvo in šport dr. Lovro Šturm do danes svečano podelil potrdila o ravnateljskem izpitu učiteljem in ravnateljem, ki so uspešno opravili šolo za ravnatelje. Slovesnost bo ob 17. uri v gradu Brdo pri Kranju.

Škandal Sava dvignil veliko prahu

15. 06. 2000 19.22

Minister za obrambo Janez Janša je o novi aferi na obrambnem ministrstvu, imenovani Sava povedal, da bi za škandal težko rekel, da ga je generirala vojaško obveščevalna služba, temveč je to moral biti nekdo od zunaj; so pa posamezniki iz te službe pridno pomagali, je povedal Janša.

Zbornik simpozija o Robbi

15. 06. 2000 09.19

Založba Rokus dokazuje, da je mogoče iz običajno suhoparnih znanstvenih referatov oblikovati privlačno in zanimivo monografijo. Knjiga z naslovom Francesco Robba in beneško kiparstvo 18. stoletja vsebuje 22 prispevkov vrhunskih evropskih in ameriških poznavalcev baroka, predstavljenih pred poldrugim letom na istoimenskem simpoziju v Ljubljani.

Proizvajalci plenic odgovarjajo

14. 06. 2000 20.22

Na ugotovitve zdravstvene inšpekcije, da nekatere otroške plenice vsebujejo strupeno organokositrno snov TBT, se je z okrepljeno medijsko akcijo odzval italijanski proizvajalec plenic Linostar. Po podatkih tržnih raziskav je Linostar v zadnjih letih precej povečal svojo prodajo, tako da je zdaj med vodilnimi na slovenskem trgu, zato so mu objavljeni izsledki analize povzročili precej škode.

Nepravilnosti v Acroniju

13. 06. 2000 19.54

Na kranjski policijski upravi so včeraj o zadevi Delovna nesreča v Acroniju opozorili na nekatere nepravilnosti in na sum storitve kaznivega dejanja ogrožanja varnosti. Danes pa prihajajo iz železarne presenetljive informacije. Vodstvo sicer priznava, da se projektna dokumentacija ne ujema z dejanskim stanjem, zanika pa nekatere druge navedbe policije in za nesrečo krivi tri umrle vzdrževalce, ki naj bi se nameščanja elektromotorja v prostoru z ogljikovim monoksidom lotili na lastno pest. Svojci pokojnih so nad takšnimi izjavami ogorčeni.

Prek tisoč mrtvih v spopadih v Kisanganiju

10. 06. 2000 21.01

Kongoški minister za zdravstvo Mashako Mamba je danes zatrdil, da je bilo v spopadih med ruandsko in ugandsko vojsko, ki potekajo od 5. junija v Kisanganiju na severovzhodu DR Konga, ubitih več kot 1000 ljudi, 3000 pa naj bi jih bilo ranjenih.

Izšla Mala likovna teorija Milana Butine

08. 06. 2000 16.31

Mala likovna teorija lani preminulega slikarja, scenografa in likovnega teoretika ter profesorja na ljubljanski likovni akademiji dr. Milana Butine (1923-1999), lapidarna ''inventura'' njegovega skoraj štiridesetletnega likovno teoretskega opusa, je pod uredništvom dr. Jožefa Muhoviča izšla pri ljubljanski založbi Debora, predstavili pa so jo danes v Kulturno-informacijskem centru Mestnega muzeja Ljubljana. Gre za prvi zgoščeni pregled temeljev likovne teorije na Slovenskem, ki ima zaradi svoje nazornosti, kompleksnosti, argumentacije in didaktične postopnosti tudi nesporni status temeljnega učbenika za visokošolski likovni študij, četudi nima na sebi nič zgolj šolskega.

Druga številka Revije o knjigi

02. 06. 2000 13.39

Izšla je druga številka Revije o knjigi, ki jo izdaja založba Rokus. V njej je najti vse, kar vas zanima v zvezi z (domačo) knjigo, od mesečnih novosti slovenskih založb, besede urednika Bojana Kavčiča, tokrat posvečene pogledu nazaj na Slovenske dneve knjige, uvodnik dr. Martina Žnideršiča na temo Raziskovanje branja in kupovanja knjig, intervju Mance Košir z založnikom Luko Novakom, podatke o najbolj priljubljenih knjigah v Sloveniji in druge novosti s knjižnega trga.

Glavni pokrovitelj Festivala Lent je NKBM

01. 06. 2000 20.19

Direktor Narodnega doma v Mariboru Vladimir Rukavina in predsednik uprave Nove Kreditne banke Maribor dr. Jože Glogovšek sta danes podpisala pogodbo, s katero je Nova KBM prevzela generalno pokroviteljstvo nad Festivalom Lent 2000, v okviru katerega se bo od 23. junija do 9. julija na desetih prireditvenih prostorih v starem mestnem jedru od Dravi zvrstilo več kot 300 predstav, koncertov in drugih prireditev, na katerih bo nastopilo 3.500 izvajalcev iz 30 držav.