Dr.

Peterle bo prejel Evropski prstan

16. 11. 2000 00.00

Nekdanji avstrijski zunanji minister Alois Mock bo slovenskemu zunanjemu ministru Lojzetu Peterletu v soboto, 18. novembra, v Mariboru vročil posebno priznanje - Evropski prstan dr. Aloisa Mocka, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Obrazložitev priznanja bo podal nekdanji štajerski deželni glavar Josef Krainer, slovesnosti pa se bo med drugimi udeležil tudi generalni sekretar Sveta Evrope Walter Schwimmer.

Obletnica ZRC

16. 11. 2000 00.00

Ob obletnici Znanstveno-raziskovalnega centra SAZU bo v ponedeljek, 20. novembra, v Prešernovi dvorani SAZU slovesnost, na kateri bosta slavnostna govornika predsednik znanstvenega sveta ZRC SAZU dr. Matej Gabrovec in direktor centra dr. Oto Luthar. Slednji rad poudarja, rad stavi na tiste, ki jih intrigirajo delovni postopki in vsebina, manj pa na tiste, ki svoj pomen in ugled gradijo na najrazličnejših funkcijah. Trditev velja tudi za ZRC SAZU kot ustanovo. ZRC SAZU je 19. novembra leta 1981 ustanovila SAZU. Deluje kot samostojni javni raziskovalni zavod z mrežo 17 raziskovalnih inštitutov. V letu 2000 so na ZRC še posebej ponosni na bogato produkcijo svoje založbe, pri kateri bo poleg periodičnih publikacij do konca leto izšlo 24 znanstvenih del s področja antropologije, arheologije, etnologije, filozofije, geografije, jezikoslovja, muzikologije, zgodovine in drugih ved, poleg njih pa še zbornik ob 80-letnici akademika Emilijana Cevca.

Mediteranska hrana podaljšuje življenje

15. 11. 2000 00.00

Mediteranska hrana, bogata z olivnim oljem, sadjem, zelenjavo in ribami, je najbolj zdrav način prehranjevanja za bolnike, ki so preživeli srčni infarkt, so ugotovili strokovnjaki na nedavnem kongresu Ameriškega društva kardiologov v New Orleansu. Po besedah dr. Roberta Marchiolija hrana, bogata s proizvodi, ki jih povezujejo z mediteransko kulturo, in siromašno z nasičenimi maščobami, ki jih najdemo na primer v maslu, zmanjšujejo tveganje smrti po infarktu. Osebe, ki v svojo prehrano vključujejo več rastlinskega olja in masla, so trikrat bolj ogrožene kot ljudje, ki imajo na svojem jedilniku več zelenjave in olivnega olja.

Obisk delegacije iz Črne gore

15. 11. 2000 00.00

Od danes do 19. novembra se bo na delovnem obisku v Republiki Sloveniji mudila delegacija Ministrstva za zdravstvo Republike Črne gore. Vodil jo bo minister za zdravstvo dr. Žarka Mićovića, v delegaciji pa bosta tudi strokovni direktor Kliničnega centra v Podgorici dr.Miodrag Pavlićić in svetovalka ministra za zdravstvo Slobodanka Krivokapić. Črnogorsko delegacijo bo gostil minister za zdravstvo spec. akad. st. Andrej Bručan, dr. med.

Predstavili knjigo o lebdenju

14. 11. 2000 00.00

V multimedijskem centru Kibla so danes predstavili knjigo "Lebdim, kaj potem...", ki jo je uredila Aleksandra Kostič. Najnovejša knjiga iz zbirke TOX, v okviru katere je doslej izšlo že sedem knjižnih del, poskuša delo Hermana Potočnika Noordunga in njegovega promotorja Dragana Živadinova postaviti v mednarodni kontekst.

Odlikovanje za dr. Zorana Kržišnika

10. 11. 2000 00.00

V rezidenci veleposlanika Republike Avstrije v Ljubljani je dr. Gerhard Wagner, ki se bo po šestih letih ambasadorstva v Sloveniji v prihodnjih dneh poslovil od Ljubljane, na priložnostni slovesnosti danes opoldne dolgoletnemu direktorju Mednarodnega grafičnega centra v Ljubljani Zoranu Kržišniku izročil visoko odlikovanje, avstrijski častni križ za znanost in umetnost 1. reda, s katerim ga je odlikoval avstrijski predsednik Thomas Klestil.

Svoboden kot ptica

09. 11. 2000 00.00

Od danes do 22. novembra bodo v prvem preddverju Cankarjevega doma razstavljena dela fotografskega natečaja Svoboden kot ptica. Letos sta ga že četrtič zapored priredila družba Mobitel in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Prvič so se ga udeležili tudi fotografi iz tujine, pod njegovim okriljem pa je potekal še risarski natečaj, v katerem so sodelovali otroci.

Solana danes v Sloveniji

08. 11. 2000 00.00

Na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo prihaja visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko, generalni sekretar Sveta ministrov EU in generalni sekretar Zahodnoevropske vojaške unije Javier Solana.

Aretacija državnega sekretarja

08. 11. 2000 00.00

Kriminalistična policija je sporočila, da je predvčerajšnjim popoldne zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine v višini nekaj deset tisoč mark priprla dr. Borisa Šuštarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Šuštar je včeraj dopoldne v službo prispel v spremstvu policije, ki je v njegovi navzočnosti opravila preiskavo pisarne. Po tem je skupaj s kriminalisti zapustil prostore gospodarskega ministrstva.

Z boleznijo nad bolezen

07. 11. 2000 00.00

V borbi zoper nekatere bolezni so zdravniki dobili nove zaveznike - viruse, ki povzročajo težke bolezni. Kot so poročali na BBC, je Robert Swan živi dokaz na novo odkrite možnosti borbe proti bolezni z boleznijo. Ko je bilo Swanu 25 let, je obolel za gliomom - možganskim tumorjem, ki ga ni moč operirati. Tumor mu je počasi onemogočil govor, paraliziral desno stran, na koncu pa bi ga nedvomno pokončal. Dobival je sicer standardna zdravila proti raku, a mu je tumor še vedno rasel. Ko mu ni preostalo nič drugega, je pristal na to, da bo postal prvi človek, ki bo preizkusil radikalno novi pristop zdravljenja možganskih tumorjev. Swanu so zdravniki naravnost v tumor vbrizgali živ virus vrste herpes simplex. Ta virus še posebno dobro uničuje celice, ki se hitro delijo. Zdravnico Moiro Brown, ki je vodila poseg, je najbolj skrbelo, ali bi virus lahko poleg celic tumorja, ki se hitro delijo, uničil tudi sosednje celice, ki se ne delijo več. Večina možganskih celic se namreč pri tej starosti pacienta ne deli več. "Nekaj potencialno slabega smo spremenili v nekaj potencialno dobrega," je poseg zadovoljno komentirala dr. Brownova. Kot kaže, je poseg uspel, tumor je sicer še prisoten, a se zdi, da se mu je spremenila konsistenca, prenehal pa je tudi rasti. Štiri leta kasneje se Swanu stanje vendarle izboljšuje.

Aretacija državnega sekretarja

07. 11. 2000 00.00

Kriminalistična policija je sporočila, da je včeraj popoldne zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine v višini nekaj deset tisoč mark priprla dr. Borisa Šuštarja, državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Šuštar je dopoldne v službo prispel v spremstvu policije, ki je v njegovi navzočnosti opravila preiskavo pisarne. Po tem je skupaj s kriminalisti zapustil prostore gospodarskega ministrstva.

Obisk inšpekcije OPCW

06. 11. 2000 00.00

Na štiridnevni obisk v Slovenijo je prispela mednarodna inšpekcija Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Namen njenega obiska je preveriti kako pri nas spoštujemo s Konvencijo o prepovedi razvoja, proizvodnje, kopičenja zalog in uporabe kemičnega orožja ter o njegovem uničenju dopuščene aktivnosti v miroljubne namene povezane s kemikalijami iz Priloge o kemikalijah. Mednarodne inšpektorje bodo sprejeli predstavniki organov pristojnih za izvajanje konvencije v Republiki Sloveniji, to so Ministrstvo za zdravstvo - Urad za kemikalije RS, Ministrstvo za gospodarske dejavnosti, Ministrstvo za notranje zadeve in Ministrstvo za obrambo. Med njimi bo tudi direktorica Urada za kemikalije dr. Marta Ciraj, kot vodja vladne medresorske skupine za izvajanje konvencije ter stalna predstavnica Republike Slovenije pri Organizaciji za prepoved kemičnega orožja.

Ustvarjalnost za prihodnost

02. 11. 2000 00.00

V času Evropskega tedna kakovosti v Sloveniji (European Quality Week), ki bo od 6. do 12. novembra 2000, prireja Slovensko združenje za kakovost v kongresnem centru Bernardin 9. letno konferenco z naslovom Ustvarjalnost za prihodnost. Konferenco bodo odprli predsednik SZK Jožko Čuk, predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, dr. Aleksandra Kornhauser, direktor BVQI Slovenija Zoran Lekič in predsednik EOQ Sean Conlan. Podelili bodo tudi priznanja.

Sprejem delnic Gorenja v borzno kotacijo A

02. 11. 2000 00.00

Odbor za sprejem pri Ljubljanski borzi, d.d. je 30. oktobra 2000 sprejel odločbo, da se v borzno kotacijo A sprejme 12.200.000 navadnih imenskih delnic v skupni nominalni vrednosti 12.200.000.000 tolarjev družbe GORENJE gospodinjski aparati, d. d., Velenje, s trgovalno oznako GRVG. Odločba stopi v veljavo z dnem začetka trgovanja z delnicami GRVG v okviru borzne kotacije A in istočasne izključitve iz trgovanja na prostem trgu. Datum začetka trgovanja bo določen naknadno, po izpolnitvi pogojev za trgovanje v okviru borzne kotacije A. Osnovni kapital družbe znaša 12.200.000.000 tolarjev in je razdeljen na 12.200.000 navadnih imenskih delnic z nominalno vrednostjo 1.000 tolarjev vsaka. Delnice so bile 2. junija 1998 sprejete v prosti trg borze. En lot predstavlja ena delnica, minimalna količina za trgovanje preko BTS je 1 lot, enotna oznaka delnic za potrebe trgovanja v okviru borzne kotacije A je GRVG.

Iskanje potopljenega tankerja

01. 11. 2000 00.00

Na mesto nesreče italijanskega tankerja s strupenimi kemikalijami Ievoly Sun, ki je včeraj potonil kakih 19 kilometrov severno od britanskega otoka Alderney v Rokavskem prelivu, je davi prispel minolovec francoske mornarice. Ta je v morje spustil sonar, s katerim išče potopljeni tanker, ki leži na globini 70 metrov, so povedali predstavniki francoske mornarice.

Praznik Vseh svetih

01. 11. 2000 00.00

Cerkev na 1. november že skoraj 1200 let obhaja praznik Vseh svetih. Praznik, ki temelji na občečloveškem spoštovanju umrlih, se po tradiciji združi z obiskom pokopališč in molitvijo za pokojne.

Pred dnevom reformacije

29. 10. 2000 00.00

V samostojni Sloveniji dan reformacije, 31. oktober, praznujemo kot državni praznik. Praznik reformacije je posvečen Martinu Luthru, ki je na 31. oktobra leta 1517 v Wittenbergu v Nemčiji s 95 tezami o potrebni prenovi cerkve nastopil proti ravnanju katoliške cerkve. Njegovo izobčenje je povzročilo nastanek evangeličanske cerkve, njegove ideje pa so v Slovenijo prinesli študentje nemških univerz, med njimi Primož Trubar, Jurij Dalmatin ter Adam Bohorič, ki so s svojimi deli odločilno prispevali k razvoju slovenskega jezika. Osrednja prireditev ob dnevu reformacije in 450. obletnice izida prve slovenske knjige bo v ponedeljek, 30. oktobra, v Cankarjevem domu, slavnostni govornik pa bo predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar dr. Oto Norčič. V torek pa bodo praznična bogoslužja v vseh evangeličanskih cerkvah. Protireformacija se je na slovenskem začela v 80. letih 16. stoletja, protestante, ki jih je bilo prej v okolici Ljubljane in v Kranjski deželi več kot 90 odstotkov, so prisilili k prestopu v katoliško vero, ostale pa izgnali. Protestantizem se je v Sloveniji ohranil le v Prekmurju, ki je bilo takrat pod Ogrsko. Slovenska protestantska cerkev, organizirana v 13 cerkvenih občinah, danes šteje 19.000 članov, večinoma v Pomurju.

Z zdravo prehrano proti raku

25. 10. 2000 00.00

Zveza slovenskih društev za boj proti raku je s sodelovanjem Onkološkega inštituta, Inštituta za varovanje zdravja in Rdečim križem Slovenije danes v Ljubljani pripravila osmi seminar "In memoriam dr. Dušana Reje" z naslovom Prehrana in rak po programu Slovenija proti raku.

Zvoki mladih v Unionu

23. 10. 2000 00.00

V modrem salonu hotela Union bo nocoj ob 19. uri koncert Glasbene mladine ljubljanske. Dela Schumanna, Sancana, Stravinskega, Chopina, Dvoržaka, Davidoffa bodo zbranim približali klarinetist Boštjan Dimnik, pianista Vlasta Doležal Rus in Simon Krečič ter violončelist Jaka Stadler.

V Ugandi 17 novih primerov ebole

21. 10. 2000 00.00

Epidemija smrtonosnega virusa ebole v ugandski pokrajini Gulu se nezadržno širi. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je registrirala 17 novih primerov obolenja, je v Ženevi sporočil tiskovni predstavnik te organizacije. Tako je po zadnjih podatkih za to nalezljivo boleznijo v Ugandi obolelo že 139 oseb, 51 pa jih je za posledicami že umrlo.

Štirje dvigalci uteži izključeni

20. 10. 2000 00.00

Štirje dvigalci uteži iz štirih različnih držav so bili izključeni iz paraolimpijskih iger v Sydneyju, ker so bili pozitivni na testih, ki so jih opravili na treningih pred začetkom iger, je sporočil vodja zdravniške komisije Mednarodnega paraolimpijskega komiteja (IPC) dr. Michael Riding. Riding je dodal, da bodo imena četverice verjetno objavili v soboto pozno zvečer po lokalnem času, ker bodo pred tem opravili še zaslišanja.

Sklep o ustanovitvi Strokovno posvetovalne skupine

20. 10. 2000 00.00

Minister za šolstvo in šport dr. Lovro Šturm bo 13. oktobra sprejel sklep o ustanovitvi Strokovno posvetovalne skupine za prehod iz osnovne v srednjo šolo, ki bo pripravila okvirni predlog za postopek prehoda iz osnovne v srednjo šolo, oblikovala predlog podrobnih meril za izbiro kandidatov v primeru omejitve vpisa ter med drugim pripravila predloge za izvedbo vpisa v srednje šole.

Türk direktor Elektra Slovenije

19. 10. 2000 00.00

Vlada je imenovala novega direktorja Elektra Slovenije, dosedanjega vršilca dolžnosti dr. Vitoslava Türka. Türk je krmilo Elesa sicer prevzel že pred mesecem, ko je vlada razrešila prejšnjega vršilca dolžnosti Vekoslava Korošca.

Varnostni svet sprejel podaljšanje misije ZN

13. 10. 2000 00.00

Varnostni svet ZN je danes za dva meseca podaljšal misijo opazovalcev ZN v Demokratični republiki Kongo. Petnajst članic VS je soglasno sprejelo resolucijo o dvomesečnem podaljšanju, čeprav VS misije navadno podaljšuje za šest mesecev.

Obisk vrhovnega poveljnika zavezniških sil za Evropo v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Od ponedeljka, 16. 10. 2000 bo na dvodnevnem obisku v Republiki Sloveniji vrhovni poveljnik zavezniških sil za Evropo, general Joseph W. Ralston.

Dokumentarni film o Janezu Janežu

13. 10. 2000 00.00

Založba Družina je v sodelovanju s TV Slovenija in Kamero d.o.o. izdala kaseto z dokumentarnim filmom v režiji Slavka Hrena o slovenskem misionarju in zdravniku dr. Janezu Janežu z naslovom Dr. Fran na Tajvanu - Portret dr. Janeza Janeža. Film je bil posnet ob deseti obletnici njegove smrti (11. oktober 2000), ko mu je pokrajina Ilan na Tajvanu, kjer je živel od leta 1952 in delal kot zdravnik-kirurg, podelila najvišji častni naziv, ki je bil doslej podeljen samo enemu zdravniku. Scenarista filma Anica Dobrovc in Jože Grebenc sta doma in na Daljnem vzhodu zbirala o Janežu osebna pričevanja ljudi, ki so bili na kakršenkoli način povezani z njim. Snemanje filma se je pričelo lansko jesen in se je zaključilo v letošnjem juliju. V 69 minut trajajočem filmu je uporabljen tudi arhivski material dogodkov na avstrijskem Koroškem leta 1945, ki je tako prvič predstavljen javnosti. Dokumentarec bo predelan tudi v mednarodno filmsko verzijo, ki se bo predstavila na mednarodnih festivalih dokumentarnih filmov. Janez Janež, rojen leta 1913 na Dolskem, je bil po poklicu zdravnik, specializiral se je za kirurgijo, med drugim pa ga uvrščajo tudi med pionirje na področju transfuzije v Sloveniji. Po vojni je zaradi nenaklonjenosti komunizmu prebegnil najprej na avstrijsko Koroško, kjer je bil priča angleškemu vračanju domobrancev Jugoslaviji, a se je rešil in se zaobljubil, da bo odšel v misijon. Tako je odšel na Kitajsko in delal v bolnišnici v Čaotungu, zaradi komunistične revolucije leta 1952 pa je moral zopet bežati, tokrat na Tajvan, kjer se je s kamilijanskimi redovniki naselil v pokrajini Ilan, v Lotungu. Tam je zaslovel kot "čudežni zdravnik", ki zdravi, operira, daruje pacientom svojo kri in za svoje delo ne zahteva plačila. Janež je v bolnici bratov kamilijancev delal 38 let brez dopusta in opravil preko 80.000 operacij, je povedal scenarist filma Jože Grebenc. Tajvanska vlada je Janeza Janeža leta 1963 odlikovala s priznanjem Dobri človek

Svetovni dan standardizacije

13. 10. 2000 00.00

Standardizacijske organizacije po vsem svetu 14. oktobra počastijo svetovni dan standardizacije. Mednarodne standardizacijske organizacije ISO, IEC in ITU kot pobudnice praznovanja ta dan vsako leto posvetijo posebni temi - letos so dale poseben poudarek standardizaciji kot gradniku miru in blaginje. Ni dvoma, da so standardi s svojimi velikimi ekonomskimi učinki ter mednarodnim pristopom pomembna podpora pri prizadevanjih za uveljavljanje dveh velikih vrednot človeštva - to sta mir in blaginja.

Podelitev visokih državnih odlikovanj

11. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je na slovesnosti vročil visoka državna odlikovanja, in sicer je srebrni častni znak svobode RS prejel predsednik uprave Gorenja Jože Stanič za izjemno delo in zasluge na gospodarskem področju. S častnim znakom svobode RS pa je predsednik republike odlikoval dr. Majdo Mačkovšek-Peršič, prof. dr. Jožeta Florjančiča, prof. dr. Božidarja Krajnčiča in Draga Petriča, dr. med. Dr. Mačkovšek-Peršič je častni znak svobode RS prejela za pogumno humanitarno delo med taboriščnicami, za zasluge v boju proti nacifašizmu ter za požrtvovalno delo na področju onkologije. Dekan Fakultete za organizacijske vede Jože Florjančič je častni znak prejel za pedagoški in svetovalni prispevek na kadrovskem področju v Sloveniji in za zasluge pri razvoju višjega in visokega šolstva. Dekan Fakultete za kmetijstvo v Mariboru Božidar Krajnčič je odlikovanje prejel za zasluge pri razvoju mariborske fakultete za kmetijstvo in njenem mednarodnem uveljavljanju, za vrhunske raziskovalne rezultate in za prispevek pri krepitvi slovenskega gospodarstva, za izjemne zasluge in prispevek slovenskemu športu ter za delo na področju zdravstvenega varstva in zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja pa je častni znak svobode prejel Drago Petrič.

Marinček na obisku pri hrvaškem kolegu

11. 10. 2000 00.00

Danes se je minister za znanost in tehnologijo dr. Lojze Marinček z delegacijo mudil na uradnem obisku v Zagrebu, kamor ga je marca letos povabil hrvaški minister za znanost dr. Hrvoje Kraljević.

Leonardo da Vinci na Goriškem

11. 10. 2000 00.00

V sklopu predavanj v počastitev 1000-letnice Goriške, ki jih na Gradu Kromberk prireja Goriški muzej, je bilo sinoči zanimivo predavanje o življenju in delu vsestranskega renesančnega genija Leonarda da Vincija s poudarkom na njegovem posegu v slovenski prostor ob Soči.