Dr.

Badinter v Ljubljani
13. 02. 2001 00.00
V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je uvodoma povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Film Hannibal z rekordnimi prihodki
12. 02. 2001 00.00
Ameriška srhljivka Hannibal, nadaljevanje uspešnice Ko jagenjčki obmolknejo, je že v prvih treh dneh predvajanja v ZDA dosegla rekordnih 100 milijonov dolarjev prihodkov. Od filma z Anthonyjem Hopkinsom v vlogi superinteligentnega kanibala in esteta dr. Hannibala Lecterja sta bila uspešnejša le Jurski Park (140 milijonov dolarjev) in Vojna zvezd, prva epizoda (130 milijonov dolarjev) in to kljub temu, da je film prepovedan mlajšim od 17 let.

Ni amnestije za najtežje zločine
10. 02. 2001 00.00
Odbor za pravosodje in upravo v srbski skupščini je včeraj podprl amandma vlade o predlogu zakona o amnestiji, po katerem ne bo nikakršne oprostitve za osebe, ki so bile obsojene za težka dejanja spolnih zločinov ali za dejanja nad osebami mlajšimi od 14 let. Amnestije ne bo tudi za tiste, ki so bili več kot trikrat obsojeni. Vlada Srbije je namreč vložila amandma na predlog zakona o amnestiji, v katerem so iz amnestije izvzeti obsojeni za določene najtežje kategorije zločinov. Po intervenciji javnosti so iz kroga obsojenih, ki naj bi jim zmanjšali kazen na 15, oziroma 25 odstotkov, izvzeli obsojene za najtežja dejanja. Vlada mora pokazati namen, da bo ostro preganjala najtežji kriminal, je dejal premier Zoran 195144inđić. Za osebe obsojene za uboj, ugrabitev, posilstvo, protinravne zločine, krvoskrunstvo, kraja, razbojništvo naj bi sicer veljalo, da se jih osvobodi po 15 odstotkih izrečene kazni.

Prvi odzivi na film Hannibal
10. 02. 2001 00.00
Deset let potem, ko je Anthony Hopkins kot ljudožerec Hannibal Lecter obiskovalcem kino dvoran povzročal kurjo polt, vnovič skrbi za grozo v kinematografih. "Še vedno sem prestrašena," je za ameriški časnik USA Today povedala igralka Ellen Barkin, potem ko si je ogledala predpremiero filma Hannibal. Hollywoodska zvezda Lauren Bacall pa je film komentirala z besedami "Rada imam možgane! Vedno sem jih imela rada." V filmu Hopkins kot gurman Dr. Lecter z žlico zajema možgane svoje še žive žrtve. Detektivka Clarice Starling, ki je tokrat ne igra Jodie Foster, temveč Julianne Moore, medtem skoraj omedli. Več častnih gostov je iz podobnih razlogov svečano večerjo po premieri raje izpustilo, poroča USA Today.

Drnovšek v St. Antonu
09. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je odpotoval v St. Anton. V popoldanskih urah bo sprejel slovensko smučarsko reprezentanco, v soboto pa si bo na povabilo avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssela ogledal moški slalom svetovnega prvenstva v alpskem smučanju. Ob robu prvenstva se bo premier dr. Drnovšek sestal tudi z avstrijskim predsednikom Thomasom Klestilom in prvič s predsednikom Ruske federacije Vladimirjem Putinom.

Podelili Prešernovo nagrado
07. 02. 2001 00.00
Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, so na slovesnosti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podelili Prešernovo nagrado, ki jo je dobil slikar Gustav Gnamuš, in nagrade Prešernovega sklada. Dobili so jih igralec Gregor Bakovič, Godalni kvartet Tartini, slikar Ivo Prančič, video umetnica Nataša Prosenc, pesnik Peter Semolič in dirigentka Karmina Šilec. Slavnostni govornik je bil letošnji Prešernov nagrajenec Gustav Gnamuš. V umetniškem delu programa je nastopil zbor Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec, ki je bila tudi režiserka glasbenega programa. Proslavo je postavil Matej Filipčič, utemeljitve nagrad je prebral Marko Mandič, nagrajencem pa jih je izročila predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Meta Hočevar. Proslave so se udeležili tudi predsednik države Milan Kučan s soprogo in drugi visoki predstavniki javnega in kulturnega življenja Slovenije.

V Mariboru odprli nov hotel
07. 02. 2001 00.00
V središču Maribora sta danes mariborski župan Boris Sovič in rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Ludvik Toplak odprla hotel Uni, ki ga je v prostorih nekdanjega hotela Zamorc uredilo podjetje Terme Maribor. Preurejen hotel, v katerem je 53 sob z 90 posteljami, je namenjen zlasti tujim študentom, gostujočim profesorjem in podiplomcem na mariborski univerzi, ki so imeli doslej težave z nastanitvijo v Mariboru.

Novosti Mohorjeve družbe Celje
06. 02. 2001 00.00
Kerst per Savizi/Krst pri Savici Franceta Prešerna in Izbrane pesmi Franceta Papeža sta leposlovni novosti, ki jih je danes predstavila Mohorjeva družba Celje. Obenem je razglasila tudi izid nagradnega natečaja za dramsko umetniško besedilo ob 150. obletnici ustanovitve najstarejše slovenske knjižne založbe ter tretjega nagradnega natečaja Moj čopič je beseda, ki ga prireja skupaj z Radiem Ognjišče.

Slovesnost ob 50-letnici dela Anice Cevc
06. 02. 2001 00.00
V ljubljanski Narodni galeriji (NG) je potekala slovesnost ob 50-letnici dela umetnostne zgodovinarke in muzealke dr. Anice Cevc v tej galeriji. Ob tej priložnosti sta o delu slavljenke spregovorila umetnostni zgodovinar in muzeolog prof. dr. Sergej Vrišer in direktor NG dr. Andrej Smrekar, glasbeni program pa je izvedel Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije.

Joseph Kabila v VS
03. 02. 2001 00.00
Po sestanku z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom v New Yorku, se je predsednik Demokratične Republike Kongo Joseph Kabila včeraj udeležil še seje Varnostnega sveta, ki je bila posvečena mirovnemu procesu v njegovi državi. Kabila je v govoru pred člani VS izrazil pripravljenost za začetek političnega dialoga s sovražniki, ki jih je ob tem pozval, naj storijo enako.

Kabila o možnostih za mir v DR Kongo
02. 02. 2001 00.00
Novi predsednik DR Kongo Joseph Kabila se je včeraj v Washingtonu nepričakovano sestal z ruandskim kolegom Paulom Kagamejem, s katerim sta se pogovarjala o možnostih za konec državljanske vojne v DR Kongo. Kabila se je o mirovnem procesu v svoji državi pogovarjal tudi z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Pirnat o umiku opozicije
02. 02. 2001 00.00
Parlamentarni boj se v sicer kratki zgodovini slovenske demokracije še ni zaostril tako, kot se je sinoči. Ker oblast ni hotela prepustiti večine v dveh nadzornih odborih, se je večji del opozicije celo odpovedal vodilnim položajem v državnem zboru in njegovih delovnih telesih.

Sodelovanje med akademijama
31. 01. 2001 00.00
Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) akademik France Bernik in predsednica Švedske kraljeve akademije književnosti, zgodovine in kulturne dediščine prof. Inge Jonsson sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o sodelovanju med akademijama. Po besedah dr. Franceta Bernika gre za prvi sporazum s katero od skandinavskih akademij znanosti, kar je razumljivo, saj ima Slovenija prav s Švedsko najbogatejše kulturne stike, zlasti na področju literature.

Projekt Rastoča knjiga
30. 01. 2001 00.00
Rastoča knjiga se imenuje projekt, s katerim pobudniki, dobronamerni Slovenci, ob tisočletnici Brižinskih spomenikov, 450-letnici prve slovenske knjige, 200-letnici Prešernovega rojstva in deseti obletnici samostojne in neodvisne Slovenije želijo postaviti pomnik slovenski istovetnosti, bodisi v obliki svetilnika, slavoloka ali svetišča. Projekt poteka v okviru Društva za izgradnjo pomnika slovenstvu Rastoča knjiga, usklajuje ga državni svet RS na čelu z njegovim predsednikom Tonetom Horvatom. Projekt naj bi povezal vse Slovence doma in po svetu, denar zanj naj bi začeli zbirati 8. februarja, je na današnji predstavitvi v parlamentu poudaril eden od pobudnikov Janez Pezelj.

Nove publikacije Narodnega muzeja Slovenije
29. 01. 2001 00.00
Narodni muzej Slovenije je predstavil novi številki časopisa slovenskih muzejev Argo in knjigo muzejskega svetovalca dr. Matije Žagarja z naslovom Železarna na Dvoru ob Krki. Muzealci so obenem predstavili novosti na razstavi z naslovom Pevec ne bogat, al sloveč. Gre za razstavo Prešernovega originalnega pohištva, ki bo zaradi prenovitvenih del v Prešernovem spominskem muzeju v Kranju na ogled v Narodnem muzeju Slovenije.

Zborovanje v Podgorici
28. 01. 2001 00.00
Včeraj se je sedem tisoč pristašev udeležilo zborovanja na glavnem trgu v Podgorici. Zborovanje je pripravila liberalna aliansa Črne gore, vendar naj ne bi šlo za strankarsko zborovanje ampak zborovanje vseh ljudi, ki si želijo neodvisno in mednarodno priznano Črno goro. Na zborovanju je najprej govoril vodja Liberalne alianse Miodrag Živković. Na zborovanju ni prišlo do incidentov, razen, ko so zapeli pesem posvečeno Črni gori, ko so iz nekaj deset pušk izstrelili vse naboje. Črnogorski liberalci so zahtevali, da črnogorske oblasti razpišejo referendum z jasnim vprašanjem in obljubo, da bodo rezultate spoštovali. Liberalcem se je pridružila številna skupina javnih osebnosti, politikov, novinarje, univerzitetnih profesorjev, pisateljev in umetnikov. Po besedah govorcev lahko neodvisnost Črne Gore dosežejo z odprtostjo in vabilom vsem političnim nasprotnikom in z močno koalicijo za svobodno in demokratično Črno goro, ki vključuje stranke DPS, Liberalno alianso, Social-demokratsko stranko in vse nevladne organizacije, zveze, skupine in državljane, ki so za samostojnost. Vodja Liberalne alianse Miodrag Živković je pozval predsednika Mila 195144ukanovića, da čimprej konča strategijo aktivnega čakanja, ker s tem zmanjšuje možnosti za samostojnost Črne gore.

Kloniranje človeka čez 18 mesecev
27. 01. 2001 00.00
Ameriški in italijanski znanstveniki so razkrili, da raziskujejo možnosti, da bi s pomočjo kloniranja omogočili neplodnim partnerjem otroke. Embrio, ki bi ga ustvarili iz celic moškega, bi lahko začeli vsajevati v maternico že v 18 mesecih, je dejal Dr. Panayiotis Zavos z ameriškega Androloškega inštituta in Centra za reproduktivno medicino in umetno oplojevanje v Kentuckyju. Petindvajsetletni Zavos, ki je veteran na tem področju, je gostil konferenco na kateri sta skupaj z italijanskim znanstvenikom Severinom Antinorijem, razglasila načrte za sodelovanje pri raziskavi kloniranja človeka.

Priznanje podjetju SRC.si
26. 01. 2001 00.00
Svetovno znani strokovnjak za izgradnjo podatkovnih skladišč dr. Ralph Kimball se bo sredi februarja ponovno mudil pri nas. Slovenijo in podjetje SRC.si je namreč izbral za prizorišče svojega edinega letošnjega seminarja na temo Advanced Data Warehousing, na katerem bo predstavil nadgradnjo osnov in širše razložil pojem skladiščenja podatkov, vključno z naprednimi tehnikami dimenzijskega modeliranja in naprednimi arhitekturnimi rešitvami podatkovnih skladišč in varnosti le-teh. Dr. Kimball bo na seminarju obdelal tudi tehnike prilagajanja klasičnih podatkovnih skladišč potrebam spleta, popularno imenovane tudi »

Joseph Kabila prisegel
26. 01. 2001 00.00
Joseph Kabila, sin pred dnevi ubitega voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, je danes na slovesnosti v palači vrhovnega sodišča v Kinšasi prisegel kot novi predsednik države. Parlament je Josepha Kabilo na čelu države sicer potrdil že v sredo. 32-letni Kabila je tako postal četrti predsednik DR Kongo od neodvisnosti leta 1960.

Enoznačne povezave ni
26. 01. 2001 00.00
Na podlagi znanih informacij je popolnoma nemogoče, da bi obstajala enoznačna povezava med osiromašenim uranom, uporabljenim pri napadih zveze NATO, in pojavom levkemije pri vojakih, je na strokovnem kolokviju o tej aktualni temi dejal prof. dr. Peter Stegnar z Inštituta Jožef Stefan (IJS). Skupaj z mag. Bogdanom Pucljem sta v podkrepitev tej osnovni ugotovitvi v svojih predavanjih nanizala vrsto podatkov o sestavi osiromašenega urana, lastnostih urana in njegovem vplivu na človeka in okolje.

Dr. Rakovec o učinku tople grede
25. 01. 2001 00.00
Po mnenju profesorja doktorja Jožeta Rakovca s Fakultete za matematiko in fiziko v Ljubljani so napovedi o dvigu temperatur za pet stopinj dokaj nove, strokovnjaki so jo namreč omenjali na konferenci o okolju v Šanghaju. Nedvomno pa drži, da se je temperatura ozračja na Zemlji v zadnjih stotih letih dvignila za stopinjo, kar je po mnenju dr. Rakovca izredno veliko.

Parlament potrdil Kabilo
25. 01. 2001 00.00
Prehodni parlament v Demokratični republiki Kongo je v atentatu ubitega predsednika Laurenta Kabilo sinoči razglasil za narodnega junaka. Parlament v Kinšasi je pred tem soglasno potrdil njegovega sina, Josepha Kabilo, za novega predsednika DR Kongo.

KVIAZ podprl Kučanove kandidate
23. 01. 2001 00.00
Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je brez razprav in glasu nasprotovanja (13:0) za odločanje na bližnjem zasedanju državnega zbora pripravila predlog predsednika države Milana Kučana za določitev treh kandidatov za sodnike Evropskega sodišča za človekove pravice, izmed katerih bodo v Strasbourgu izvolili predstavnika, ki bo v omenjeni ustanovi naslednjih šest let predstavljal Slovenijo. Na listi kandidatov, o kateri bo DZ po napovedih odločal še ta teden so dr. Arne Mavčič, dr. Anton Perenič in dr. Boštjan M. Zupančič.

Pokopali Laurenta Kabilo
23. 01. 2001 00.00
V Kinšasi so teden dni po atentatu pokopali predsednika DR Kongo Laurenta Kabilo. Žalne slovesnosti v palači, kamor so njegove posmrtne ostanke pripeljali v nedeljo, se je udeležilo malo državnikov. Med pogrebom so ljudje preplavili ulice v bližini palače, v kateri je tudi Kabilov mavzolej.

Poziv za rešitev krize v Kongu
22. 01. 2001 00.00
Zimbabve, Angola in Namibija, zaveznice Demokratične republike Kongo, so včeraj na vrhu v angolski prestolnici Luanda pozvale k dialogu za dosego miru v tej državi. Angolski predsednik Jose Eduardo dos Santos je menil, da je dialog najbolj korektna pot za uresničitev mirovnih sporazumov iz Lusake, in dodal, da je uporaba sile v DR Kongo upravičena le v primeru obrambe. Poleg Dos Santosa, ki je menil, da sta smrt kongoškega predsednika Laurenta Kabile povzročili zarota varnostnih služb in pomanjkanje opreznosti, sta se vrha v Luandi udeležila tudi zimbabvejski in namibijski predsednik Robert Mugabe in Sam Nujoma. Predsedniki so v sklepni izjavi zagotovili, da bodo obdržali svoje sile v DR Kongo, dokler se v to z minerali bogato deželo ne povrne mir. Iz diplomatskih krogov se je tudi izvedelo, da naj bi se južnoafriške države srečale na vrhu v Mozambiku že to sredo. Prisostvovali naj bi tudi Uganda in Ruanda, ki podpirajo upornike, ki nasprotujejo vladi v Kinšasi.

Truplo Kabile prepeljali v Kongo
20. 01. 2001 00.00
Truplo ubitega predsednika Demokratične republike Kongo Laurenta Kabile so s predsedniškim letalom danes iz bolnice v Zimbabveju prepeljali v njegov domači Lubumbaši na jugovzhodu DR Konga, kjer bo ležal do pogreba v Kinšasi, ki je napovedan za 23. januarja, so sporočili kongoški uradni viri.

V Furlaniji Julijski krajini ustanovili zvezo
20. 01. 2001 00.00
V Spodnji Furlaniji v Červinjanu so danes na deželni ravni za Furlanijo Julijsko krajino ustanovili politično zvezo Marjetica, katere polnopravna in ustanovna članica je tudi stranka Slovenska skupnost. Ta si prizadeva, da bi bila tudi slovenska manjšina v Italiji priznana in zaščitena, tako kot je italijanska manjšina v Sloveniji. Poleg Slovenske skupnosti so se v Marjetico na deželni ravni FJk združili tudi Demokrati, Ljudska stranka in sredinska stranka UDEUR. Sredinsko politično koalicijo Marjetico je sicer več sredinskih strank na ravni države ustanovilo oktobra lani. Ta zveza bo združeno nastopala v okviru levosredinske koalicije Oljke na spomladanskih volitvah v Italiji, ko se bo pomerila z desničarskim Berlusconijevim Polom svoboščin, kandidat zveze Marjetica za premiera pa bo Francesco Rutelli.

Joseph Kabila novi predsednik
19. 01. 2001 00.00
Joseph Kabila, sin umorjenega voditelja DR Kongo Laurenta Kabile, je danes tudi uradno prevzel položaj novega predsednika države. Že v četrtek je 31-letni Kabila, ki je tudi novi vrhovni poveljnik vojske, v Kinšasi sprejel več diplomatov. Uporniki iz DR Konga pa so zavrnili imenovanje Josepha Kabile in ob tem spomnili, da država ni kraljevina, zato ne pripada družini Kabila, kot tudi ni pripadala nekdanjemu državnemu voditelju Mobutuju.

21. francosko-afriški vrh
18. 01. 2001 00.00
Visoki predstavniki 52 afriških držav, francoski predsednik Jacques Chirac ter generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan so se zbrali v kamerunski prestolnici Yaounde, kjer se je začel 21. francosko-afriški vrh. Tokratno vrhunsko srečanje je po udeležbi najpomembnejše doslej, saj se nekatere države, med drugim Alžirija, ki jo zastopa predsednik Abdelaziz Buteflika, vrha udeležujejo prvič. Glavna tema srečanja bodo izzivi globalizacije, s katerimi se mora soočiti črna celina. Razprave o političnih, gospodarskih, socialnih in kulturnih vidikih tega procesa pa je zasenčila smrt voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, zato so udeleženci srečanje začeli z minuto molka v spomin nanj.

Kabila je bil ranjen, a živi
17. 01. 2001 00.00
Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent-Desire Kabila je bil ranjen v včerajšnjem atentatu in so ga odpeljali na zdravljenje izven države, je danes sporočila kongoška vlada. Potem ko je več zahodnih držav, med njimi Francija, že potrdilo Kabilovo smrt, pa je francoski zunanji minister Hubert Vedrine, ki se udeležuje francosko-afriškega vrha v Kamerunu, dejal, da Kabilove smrti "morda ni mogoče potrditi".