Dr.

24. mednarodni grafični bienale

11. 06. 2001 00.00

V Ljubljani od 10. junija do 16. septembra na več prizoriščih poteka 24. mednarodni grafični bienale (MGB). Organizira ga Mednarodni grafični likovni center (MGLC). Razglasili so tudi že letošnje nagrajence. Veliko častno nagrado (grand prize of honour) je prejel Damien Hirst (Velika Britanija) za serijo sitotiskov z naslovom Zadnja večerja. Dobitnica mednarodne nagrade (HDemia), ki jo podeljuje sitotiskarna Fallani iz Benetk in vključuje delo v njihovem ateljeju, je prejela hrvaška umetnica Ines Krasič za instalacijo E-FE-MALE. Posebno častno priznanje pa je mednarodni konsultativni odbor 24. MGB, ki mu je predsedoval dr. Zoran Kržišnik iz Ljubljane, določil mlademu slovenskemu umetniku Petru Ciuhi za delo Maternica.izjava.

Slovenski literati na Poljskem

07. 06. 2001 00.00

Na literarnem gostovanju na Poljskem se mudi osem avtorjev zbirke Beletrina Študentske založbe iz Ljubljane. Lucija Stupica, Miha Mazzini, Jurij Hudolin, Nina Kokelj, Aleš Čar, Andrej Morovič, Peter Semolič in urednik Beletrine Mitja Čander se bodo do 9. juniija predstavili v mestih Krakow, Bielsko-Biala in Katowice. Gostujoči avtorji so za svoja dela že doživeli javno priznanje in sodijo med najbolj obetavna imena slovenske literature. Z gostovanjem želi Beletrina prispevati k večji prepoznavnosti sodobnega slovenskega literarnega ustvarjanja na Poljskem. Ob tej priložnosti so izdali brošuro v poljščini s predstavitvijo avtorjev in njihovih del.

Nagrajenki 40. srečanja gledaliških skupin

05. 06. 2001 00.00

Končalo se je jubilejno 40. srečanje gledaliških skupin Slovenije, ki ga je organiziral Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) v sodelovanju s Šentjakobskim gledališčem. Žirija v sestavi dramaturginja Mojca Kreft, književnik Goran Gluvič in igralec Andrej Kurent je soglasno presodila, da si denarno nagrado Sklada v višini 300.000 SIT delita predstavi Lepotna kraljica Leenana in Vaja zbora. Slednji je kot najboljši predstavi po izboru občinstva pripadla praktična nagrada podjetja Kolinska.

Šuštarju odpravili hišni pripor

01. 06. 2001 00.00

Boris Šuštar, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti, je na prostosti, saj so mu namreč v včerajšnjem nadaljevanju sojenja na ljubljanskem okrožnem sodišču zaradi domnevnega jemanja podkupnine in izsiljevanja odpravili hišni pripor, v katerem je bil od 26. aprila. Nenavadno je, da je odpravo hišnega pripora predlagal tožilec Fišer, saj po njegovem mnenju to ni imelo nobenega smisla. Fišer je povedal, da je sodišče med hišnim priporom Šuštarju odobrilo sedem izhodov, na obravnavi je celo dejal, da so ga videli v Ljubljani na dan Gira d'Italia, Šuštar pa naj bi imel za vse izhode odredbo sodišča - zato je tožilska kritika ciljala ravno na sodišče.

Zvočni živžav za osnovnošolce

31. 05. 2001 00.00

Založništvo učbenikov pri Mladinski knjigi je danes predstavilo didaktični komplet Glasba 3, Zvočni živžav za 3. razred osmeletne in devetletne osnovne šole avtorice dr. Albince Pesek z ilustracijami Gorazda Vahna. Didaktično gradivo sestavljata delovni učbenik s kaseto oziroma zgoščenko in priročnik za učitelje, pomeni pa smiselno nadaljevanje gradiv za pouk glasbe v 1. in 2. razredu.

Glasba z vrtov sv. Frančiška

31. 05. 2001 00.00

V Frančiškanskem samostanu na Kostanjevici nad Novo Gorico se bodo letos že sedmič zvrstili glasbeni večeri s skupnim imenom Glasba z vrtov sv. Frančiška. Cikel se bo začel danes, na zadnji dan šmarničnega bogoslužja. Slavnostna otvoritev bo posvečena jubileju Slovenskega okteta, ki letos zaokroža petdeset let delovanja.

Težja poškodba Buraasa

30. 05. 2001 00.00

Olimpijski zmagovalec v slalomu Norvežan Hans Petter Buraas se je težje poškodoval na treningu v smučarskem središču Juvass v osrednji Norveški, so sporočili iz vodstva njegove reprezentance. Šestindvajsetletni presenetljivi zmagovalec slaloma na OI v Naganu leta 1998, ki je bil lani v tej disciplini v svetovnem pokalu skupno sedmi, si je poškodoval vrat in so ga v bolnišnico v Oslo prepeljali na operacijo.

Antibiotiki niso vedno rešitev

29. 05. 2001 00.00

Starši pogosto pritiskajo na zdravnike, naj otroku predpišejo kakšen antibiotik, čeprav je mogoče z njim uspešno zdraviti le bakterijske ne pa tudi virusnih okužb, kamor sodi večina otroških bolezni. "Žal se pogosto dogaja, da starši po nekaj dneh, ko se stanje izboljša, prekinejo z zdravljenjem, kar potem čez čas vodi do ponovitve same bolezni ali pa tudi, ko se stanje poslabša ponovno prisilijo zdravnika, da se odločijo za novo zdravilo, drugačno ali pa neustrezno poveča odmerke zdravil," je povedal direktor pediatrije Ciril Kržišnik.

Sakralna glasba v Operi

25. 05. 2001 00.00

Tekmovanje je pod okriljem Inštituta za zgodovinske študije Pia Blaženega IX. potekalo med 23. in 28. aprilom v Rimu, in sicer v kategorijah sopran, mezzosopran in alt, tenor in kontratenor ter bariton in bas. Tekmovalci, prek devetdeset udeležencev iz petnajstih držav, so se v prvih dveh krogih predstavili s sakralnim programom, na zaključnem koncertu pa tudi z opernimi arijami. Prijavljena kandidata iz Slovenije se tekmovanja nista mogla udeležiti.

Likovne razstave po Sloveniji

23. 05. 2001 00.00

Sezona odpiranja likovnih razstav po Sloveniji se nezaustavljivo nadaljuje. Akademska slikarka Veselka Šorli Puc je od 23. maja do 19. junija v ljubljanski galeriji Krka postavila na ogled svoje nove slike. Slikarstvo je končala pri prof. Gabrielu Stupici, slikarsko specialko pri prof Janezu Berniku. Samostojno je razstavljala kakih tridesetkrat. Dr. Milček Komelj je ob eni njenih prejšnjih razstav zapisal, da je slikarka "zazrta v neznani svet svojih hrepenenj in sanj", Edvard Kovač pa v eseju Večno vraščanje lepote ugotavlja, da se v sliakrkinih akvarelih "prepletajo daritev in prošnja, velikodušnost in riznanje nemoči, smele poteze in krhki občutki". Slovesno odprtje danes ob 19. uri.

Za ali proti?

21. 05. 2001 00.00

Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega konferenca je danes vladi in parlamentu predlagala, naj umakneta sprejeto novelo zakona o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo in tako preprečita referendum, denar pa naj raje namenita izgradnji Pediatrične klinike. Na svetovnem slovenskem kongresu so prepričani, da novela zakona, ki omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam, moške postavlja v podrejeni položaj in jemlje otrokom pravico do identitete. Predsednik kongresa Danijel Starman pa je tudi zatrdil, da je celotna medicinska stroka - z ''izjemo nekaterih janičarjev'', na njihovi strani.

Ob obletnici rojstva Ferda Vesela

20. 05. 2001 00.00

Kulturno društvo likovnikov Ferda Vesela je v Likovni galeriji v Šentvidu odprlo razstavo del na lani razpisani temi: portret slikarja Ferda Vesela in študija njegovih del. V avli osnovne šole, ki nosi slikarjevo ime, pa bo zaključna slovesnost, na kateri bodo predstavili slikarjevo življenje in delo. O slikarju bo spregovoril prof. dr. Mirko Juteršek in župan občine Ivančna Gorica Jernej Lampret.

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Predstavitev zbornika o Venetih

18. 05. 2001 00.00

Kulturno umetniško društvo Opoka iz Goriških Brd pripravlja danes ob 20. uri v Medani predstavitev knjige V nova slovenska obzorja z Veneti v Evropi 2000. Gre za tretji venetski zbornik, ki ga je uredil in izdal pater Ivan Tomažič. Na predstavitvi bo poleg urednika in izdajatelja dr. Jožko Šavli, avtor več besedil v zborniku. Prispevke v zborniku objavlja deset avtorjev. Na predstavitvi bo tekla beseda o pogledih na izvor Evropejcev in ostalih temah, ki so predmet analize tretjega venetskega zbornika.

Bohinc končal obisk v Rusiji

16. 05. 2001 00.00

Pred zaključkom dvodnevnega obiska v Rusiji se je minister za notranje zadeve Rado Bohinc s sodelavci danes srečal s predsednikom Računskega sodišča Ruske federacije Sergejem Vladimovičem Stepašinom, ki je bil pred dvema mesecema na protokolarnem obisku v Sloveniji, in z direktorjem Zvezne varnostne službe Nikolajem Platonovičem Patruševim.

Srečanje vojaških atašejev

16. 05. 2001 00.00

Na ministrstvu za obrambo se je danes začelo spomladansko srečanje tujih vojaških atašejev akreditiranih v Republiki Sloveniji. Srečanja, ki je sicer že šesto po vrsti, se udeležuje 22 tujih vojaških atašejev. Letošnje srečanje ima še poseben pomen, saj so bile intenzivirane aktivnosti pri vključevanju Slovenije v zvezo Nato.

Pogovor na temo Status slike

15. 05. 2001 00.00

V galerijskih prostorih Mednarodnega grafičnega likovnega centra v Ljubljani je potekal pogovor na temo Status slike na Slovenskem. Namen pogovora je bil izmenjava različnih pogledov, ki s kontekstualno določenimi izhodišči opredeljujejo status slike v sodobni družini v Sloveniji in na ta način spodbuditi javno kritiško in umetnozgodovinsko razpravo. Uvodno besedo bo imela direktorica MGLC-ja Lilijana Stepančič. K pogovoru so bili v svojimi referati povabljeni dr. Tanja Mastnak, dr. Tomislav Vignjevič, dr. Melita Zajc, Andrej Medved in Brane Kovič.

Sporazum o policijskem sodelovanju

15. 05. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve dr. Rado Bohinc, ki se s sodelavci mudi na dvodnevnem obisku v Rusiji, je danes z notranjim ministrom Ruske federacije Borisom Vječeslavom Grizlovom podpisal sporazum o policijskem sodelovanju. Ta obvezuje državi, da sodelujeta pri izmenjavi informacij na področju boja proti organizirani kriminaliteti, še posebej v primerih, ko gre za preprečevanje, identifikacijo, zatiranje in preiskovanje kriminalitete. Kot je poudaril minister Bohinc, je to že petnajsti sporazum o policijskem sodelovanju na operativni in razvojni ravni, ki ga je z različnimi državami podpisala Slovenija.

Prva sredstva iz sklada Euroimages

14. 05. 2001 00.00

Upravni odbor evropskega filmskega sklada Euroimages je na zadnji seji v sklopu podpore distribuciji prvič namenil sredstva tudi Sloveniji, in sicer 5000 evrov Slovenski kinoteki za distribucijo filma Aprile režiserja Nannija Morettija. Slovenija je članica Euroimagesa od 1. januarja letos, njen stalni predstavnik v UO je dr. Igor Koršič. Kandidatura Slovenske kinoteke je bil prvi poskus Slovenije za pridobitev sredstev Euroimagesa.

Javna razprava o telekomunikacijah in medijih

14. 05. 2001 00.00

Podjetje Infos d.o.o. iz Ljubljane in Elektrotehniška zveza Slovenije sta na Gospodarski zbornici Slovenije organizirala javno razpravo z naslovom Konvergenca telekomunikacij in medijev. Razprava je bila uvod v teden telekomunikacij, ki bo potekal od 14. do 18. maja.

Veliko napak pri odkrivanju raka

13. 05. 2001 00.00

Nova študija, ki so jo naredili v Združenih državah Amerike je pokazala, da pri odkrivanju bolezni kar 95 odstotkov zdravnikov postavi napačno diagnozo, mnoge tudi pri rakavih obolenjih.

Drugi dan Microsoftove NT konference

07. 05. 2001 00.00

V Portorožu se je včeraj začela šesta NT Konferenca, tradicionalno stičišče računalniških strokovnjakov. O uspehu v novi informacijski dobi so govorili dr. Pavle Gantar, minister za informacijsko tehnologijo RS, Michel Lacombe, predsednik nadzornega sveta Microsoft EMEA ter višji podpredsednik korporacije Microsoft, Malcolm Wicks iz korporacije Compaq in Grega Kukec, generalni direktor Microsoft d.o.o. v Sloveniji.

Odzivi na nov zakon o medijih

06. 05. 2001 00.00

Nov zakon o medijih, ki je nastajal dobra tri leta, bolje ureja predvsem področje oglaševanja, istočasno pa vnaša strah pred vmešavanjem države v uredniško politiko.

Prvi genetsko prirejeni otroci

06. 05. 2001 00.00

V zadnjih nekaj letih je bilo rojenih okoli trideset gensko "obdelanih" otrok, petnajst od tega se jih je rodilo v ameriškem medicinskem inštitutu, kjer so izvajali revolucionarne teste za povečanje rodnosti. Nekateri znanstveniki so poizkuse označili kot neetične, ker pri tem uporabljajo gene neke druge matere. Postopek se imenuje ooplazmični transfer - vzamejo pa vsebino jajčeca zdrave darovalke in ga skupaj s spermo partnerja injicirajo v jajčece nerodne ženske. V Inštitutu za reproduktivno medicino St. Barnabas v New Jerseyu so na ta način pomagali k rojstvu petnajstim otrokom. Kot je dejal direktor raziskav Dr. Jacques Cohen, bo najstarejši ta mesec star štiri leta. Še petnajst otrok se je na enak način rodilo po drugih centrih v ZDA. Raziskovalci na ta način pomagajo k zanositvi žensk, ki imajo okvarjena jajčeca.

Indijski G-Sat 1 v prenizki orbiti

27. 04. 2001 00.00

Indijski komunikacijski satelit G-Sat 1, ki so ga s prvo indijsko nosilno raketo vrste GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) izstrelili 18. aprila, zaradi premajhne količine goriva ni dosegel geostacionarne orbite, je sporočil predsednik indijske vesoljske agencije ISRO dr. Krishnaswamy Kasturirangan.

Reševanje rudarjev se nadaljuje

25. 04. 2001 00.00

Vršilec dolžnosti direktorja RTH Aljoša Kink in tehnični direktor Martin Putrič, sicer vodja kriznega štaba, sta na današnji novinarski konferenci med drugim tudi povedala, da reševanje poteka hitro, kolikor je to glede na varnostne razmere sploh mogoče. Reševalne ekipe pričakujejo, da bi jim v popoldanskih oziroma večernih urah že uspelo najti naslednjega ponesrečenega rudarja. Veliko težav pri reševanju povzročajo logistični problemi, saj je potrebnih veliko montaž in demontaž. Če ne bo prišlo do nadaljnjih vdorov vode, pa naj bi bilo celotno delovišče očiščeno do konca tedna. Sicer pa odstranjevanje nanosov poteka ročno, pripravljajo pa načrt za začetek strojnega odstranjevanja nanosa.

Slinavka in parkljevka pri človeku?

24. 04. 2001 00.00

Nek britanski klavec je moral danes v grofiji Cumbria na severu Anglije opraviti teste zaradi suma, da je zbolel za slinavko in parkljevko. Direktor oddelka za nadzor nalezljivih bolezni dr. Angus Nichol je povedal, da so doslej že večkrat naleteli na sum okuženosti s slinavko in parkljevko pri človeku, vendar so vsi testi sume ovrgli. Edini primer človeka, okuženega s slinavko in parkljevko, je bil v Veliki Britaniji leta 1966 med zadnjo epidemijo bolezni. Človeška oblika te bolezni je zelo mila, je poudaril Nichol, doslej pa ni znan še noben primer, da bi se bolezen prenašala med ljudmi. Pri omenjenemu Britancu bo v nekaj dneh jasno ali so simptomi lažjega prehlada in mehurji po dlaneh res omenjena bolezen. Oddelek je pred tem opravil teste že na šestih ljudeh, vendar so bili negativni. Urad britanskega premiera Tonyja Blaira je hitro poudaril, da je nevarnost za&nbsp

Nenevarni orjaki v slovenskem morju

24. 04. 2001 00.00

V slovenskem morju se že nekaj časa zadržuje skupina precej nenavadnih obiskovalcev. Gre za jato nenevarnih morskih psov orjakov (latinsko "Cetorhinus maximus"). Dopoldne so jih pred Izolo prešteli sedem, največji med njimi meri kar deset metrov, pred tedni pa so pri italijanski Anconi opazovali jato dvajsetih morskih psov, ki so bili namenjeni proti severu. Do obiska sprva dveh orjakov je prišlo že v nedeljo, zatem pa še v včeraj in danes dopoldne.

Razstava Ljubljana 1941-1945

17. 04. 2001 00.00

V Mestni galeriji Ljubljana so odprli razstavo z naslovom Ljubljana 1941-1945, likovni odmevi. Avtor razstave, ta bo na ogled do 6. maja, je umetnostni zgodovinar Iztok Durjava. Na razstavi si bo moč ogledati 114 slik, risb in kipov iz zbirke Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani in iz zasebnih zbirk. Gre za likovno ustvarjalnost v okupirani Ljubljani. Prireditev zaznamuje tudi 60-letnico ustanovitve Osvobodilne fronte.

Recepti h Kuhinji Slovenije

12. 04. 2001 00.00

Pri založbi Rokus je izšla še posebna izdaja vseh receptov, ki jih prinaša reprezentativna monografija Kuhinja Slovenije, delo skupine strokovnjakov. Recepti, danes predstavljeni v hotelu Lev, so po besedah direktorja založbe Roka Kvaternika "namenjeni za v kuhinjo", sicer pa so brezplačno dostopni le naročnikom prve izdaje monografije, v prosti prodaji pa jih ni. Avtor receptov je kuhar Slavko Adamlje, s strokovnimi nasveti sta pri monografiji pomagala etnolog dr. Janez Bogataj in enolog dr. Julij Nemanič, oblikovalski in fotografski delež sta prispevala Žare Kerin in Janez Pukšič. Na voljo je tudi bibliofilska izdaja Kuhinje Slovenije.