Dr.

KVIAZ podprl Kučanove kandidate

23. 01. 2001 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je brez razprav in glasu nasprotovanja (13:0) za odločanje na bližnjem zasedanju državnega zbora pripravila predlog predsednika države Milana Kučana za določitev treh kandidatov za sodnike Evropskega sodišča za človekove pravice, izmed katerih bodo v Strasbourgu izvolili predstavnika, ki bo v omenjeni ustanovi naslednjih šest let predstavljal Slovenijo. Na listi kandidatov, o kateri bo DZ po napovedih odločal še ta teden so dr. Arne Mavčič, dr. Anton Perenič in dr. Boštjan M. Zupančič.

Poziv za rešitev krize v Kongu

22. 01. 2001 00.00

Zimbabve, Angola in Namibija, zaveznice Demokratične republike Kongo, so včeraj na vrhu v angolski prestolnici Luanda pozvale k dialogu za dosego miru v tej državi. Angolski predsednik Jose Eduardo dos Santos je menil, da je dialog najbolj korektna pot za uresničitev mirovnih sporazumov iz Lusake, in dodal, da je uporaba sile v DR Kongo upravičena le v primeru obrambe. Poleg Dos Santosa, ki je menil, da sta smrt kongoškega predsednika Laurenta Kabile povzročili zarota varnostnih služb in pomanjkanje opreznosti, sta se vrha v Luandi udeležila tudi zimbabvejski in namibijski predsednik Robert Mugabe in Sam Nujoma. Predsedniki so v sklepni izjavi zagotovili, da bodo obdržali svoje sile v DR Kongo, dokler se v to z minerali bogato deželo ne povrne mir. Iz diplomatskih krogov se je tudi izvedelo, da naj bi se južnoafriške države srečale na vrhu v Mozambiku že to sredo. Prisostvovali naj bi tudi Uganda in Ruanda, ki podpirajo upornike, ki nasprotujejo vladi v Kinšasi.

Truplo Kabile prepeljali v Kongo

20. 01. 2001 00.00

Truplo ubitega predsednika Demokratične republike Kongo Laurenta Kabile so s predsedniškim letalom danes iz bolnice v Zimbabveju prepeljali v njegov domači Lubumbaši na jugovzhodu DR Konga, kjer bo ležal do pogreba v Kinšasi, ki je napovedan za 23. januarja, so sporočili kongoški uradni viri.

V Furlaniji Julijski krajini ustanovili zvezo

20. 01. 2001 00.00

V Spodnji Furlaniji v Červinjanu so danes na deželni ravni za Furlanijo Julijsko krajino ustanovili politično zvezo Marjetica, katere polnopravna in ustanovna članica je tudi stranka Slovenska skupnost. Ta si prizadeva, da bi bila tudi slovenska manjšina v Italiji priznana in zaščitena, tako kot je italijanska manjšina v Sloveniji. Poleg Slovenske skupnosti so se v Marjetico na deželni ravni FJk združili tudi Demokrati, Ljudska stranka in sredinska stranka UDEUR. Sredinsko politično koalicijo Marjetico je sicer več sredinskih strank na ravni države ustanovilo oktobra lani. Ta zveza bo združeno nastopala v okviru levosredinske koalicije Oljke na spomladanskih volitvah v Italiji, ko se bo pomerila z desničarskim Berlusconijevim Polom svoboščin, kandidat zveze Marjetica za premiera pa bo Francesco Rutelli.

Joseph Kabila novi predsednik

19. 01. 2001 00.00

Joseph Kabila, sin umorjenega voditelja DR Kongo Laurenta Kabile, je danes tudi uradno prevzel položaj novega predsednika države. Že v četrtek je 31-letni Kabila, ki je tudi novi vrhovni poveljnik vojske, v Kinšasi sprejel več diplomatov. Uporniki iz DR Konga pa so zavrnili imenovanje Josepha Kabile in ob tem spomnili, da država ni kraljevina, zato ne pripada družini Kabila, kot tudi ni pripadala nekdanjemu državnemu voditelju Mobutuju.

21. francosko-afriški vrh

18. 01. 2001 00.00

Visoki predstavniki 52 afriških držav, francoski predsednik Jacques Chirac ter generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan so se zbrali v kamerunski prestolnici Yaounde, kjer se je začel 21. francosko-afriški vrh. Tokratno vrhunsko srečanje je po udeležbi najpomembnejše doslej, saj se nekatere države, med drugim Alžirija, ki jo zastopa predsednik Abdelaziz Buteflika, vrha udeležujejo prvič. Glavna tema srečanja bodo izzivi globalizacije, s katerimi se mora soočiti črna celina. Razprave o političnih, gospodarskih, socialnih in kulturnih vidikih tega procesa pa je zasenčila smrt voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, zato so udeleženci srečanje začeli z minuto molka v spomin nanj.

Kabila je bil ranjen, a živi

17. 01. 2001 00.00

Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent-Desire Kabila je bil ranjen v včerajšnjem atentatu in so ga odpeljali na zdravljenje izven države, je danes sporočila kongoška vlada. Potem ko je več zahodnih držav, med njimi Francija, že potrdilo Kabilovo smrt, pa je francoski zunanji minister Hubert Vedrine, ki se udeležuje francosko-afriškega vrha v Kamerunu, dejal, da Kabilove smrti "morda ni mogoče potrditi".

Globočnik še štiri leta selektor

15. 01. 2001 00.00

Izvršni odbor Plavalne zveze Slovenije je na korespondenčni seji z veliko večino (18:1) podprl dosedanjega selektorja slovenske reprezentance Cirila Globočnika in mu podaljšal mandat še za štiri leta. Športno vodstvo v slovenskem plavanju s potrditvijo Globočnika ostaja v glavnem nespremenjeno. Koordinator reprezentanc ostaja dr. Dimitrij Mancevič, za koordinacijo mladincev in kadetov bo skrbel Darko Petkovič, Tomaž Torkar pa za koordinacijo dečkov in deklic ter mlajših dečkov in deklic.

Bohinc bo obiskal Azilni dom

12. 01. 2001 00.00

Danes bo notranji minister dr. Rado Bohinc skupaj s svojimi sodelavci obiskal Azilni dom na Celovški 166 v Ljubljani, z namenom, da se podrobno seznani z tamkajšnjimi razmerami ter se o problemu azilantov pogovori tudi s predstavniki nevladnih organizacij

Poljski Konrad Wallenrod v slovenščini

12. 01. 2001 00.00

Slovenska matica in Društvo slovensko - poljskega prijateljstva sta s pomočjo založnika, agencije za kulturo in izobraževanje Belard iz Ljubljane, slovenskemu bralcu te dni ponudila prevod romantične pesnitve poljskega pesnika in publicista Adama Mickiewicza z naslovom Konrad Wallenrod. V slovenščino je delo prevedla Rozka Štefan, ki je napisala tudi spremno besedo.

Okrogla miza o prihodnosti Skupine Telekom

12. 01. 2001 00.00

V prostorih GZS je potekala okrogla miza z naslovom Skupina Telekom: včeraj, danes, jutri, udeležili pa so se je predstavniki Telekoma, vlade, gospodarstva in univerze. Ugotovljeno je bilo, da se razvitost informacijske in telekomunikacijske infrastrukture v Sloveniji že približuje ravni razvitih evropskih držav, dodatno spodbudo pa naj bi prinesla tudi liberalizacija tržišča in vstop konkurence na slovenski telekomunikacijski trg. Skupina Telekom je na to po besedah večine udeležencev tako tehnološko kot organizacijsko dobro pripravljena, s privatizacijo pa ne gre hiteti, vsaj ne pred spremembo obstoječih cenovnih razmerij v fiksni telefoniji, ki so zaenkrat še pod vladnim nadzorom. Tako vodstvo skupine Telekom, državni sekretar za telekomunikacije Tomaž Kalin pa je pojasnil, da bo vlada že 11. 1. obravnavala predlog novega zakona o telekomunikacijah, ki bo določil pravila igre na liberaliziranem trgu. Najkasneje v treh mesecih po sprejetju zakona, ki naj bi bil sprejet najkasneje februarja, bo ustanovljena agencija za telekomunikacije, katere direktorja in namestnika naj bi, kot predvideva zakonski predlog, imenovala vlada.

Na obisku podsekretar Ranieri

10. 01. 2001 00.00

Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Ignac Golob bo danes gostil državnega podsekretarja na zunanjem ministrstvu Republike Italije Umberta Ranierija. Italijansko delegacijo bodo sestavljali še italijanski veleposlanik v Ljubljani Norberto Cappello, svetovalec v kabinetu državnega podsekretarja Ranierija Allessandro Alfieri, generalni direktor Generalne direkcije (GD) za evropske države v italijanskem zunanjem ministrstvu Maurizio Moreno, generalni direktor GD za promocijo in sodelovanje v kulturi na zunanjem ministrstvu Gianfranco Facco Bonetti, vodja II. urada v GD za promocijo in sodelovanje v kulturi Lomonaco Vincenza in svetovalec v II. uradu GD za evropske države Manuel Jacoangeli.

80-letnica slovenskega baleta

08. 01. 2001 00.00

Na Dunaju bodo jutri odprli razstavo o 80-letnici slovenskega baleta. Razstavo bo v prostorih Združenja za glasbeno gledališče odprl veleposlanih RS na Dunaju Ivo Vajgl. Na 28 razstavnih panojih bo predstavljeno dokumentarno gradivo s predstav ljubljanskega in mariborskega gledališča od sezone 1918/19 do 1998/99. Na razpolago bo tudi katalog in pisno gradivo o zgodovini slovenskega baleta v slovenščini in nemščini. Na slovesnosti bosta študentki srednje baletne šole v Ljubljani Manca Krnel in Eva Gašparič izvedli nekaj plesnih miniatur na glasbo Istrijanka skladatelja Karola Pahorja. Razstav bo odprta do 5. aprila.

Marija Zakušek - Slovenka leta 2000

04. 01. 2001 00.00

V ljubljanski Operi se je z razglasitvijo Slovenke leta 2000 sklenil tradicionalni, že 13. izbor, ki ga pripravlja revija Jana. Slovenka leta 2000 je po izboru bralk in bralcev postala Marija Zakušek, osemdesetletnica, ki ima 43 rejniških otrok. "Niti eden med njimi ni zrasel pod njenim srcem, vendar je za mnoge edina, prav za vse pa najboljša mama na svetu," so o nosilki tega naslova zapisali organizatorji prireditve. Lani je ta naslov pripadel Mileni Močivnik, skrbnici številnih potepuških psov.

Prvi internetni zagovor doktorske disertacije

29. 12. 2000 00.00

Center za razvoj študija na daljavo Univerze v Mariboru (CDED) je prvi v Sloveniji pripravil zagovor doktorske disertacije za predvajanje na internetu. Gre za doktorsko delo Božidarja Potočnika iz Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko z naslovom "Razpoznavanje objektov iz zaporedja slik s postopki predikcije". V njem je mladi znanstvenik razvil nov pristop k analizi ultrazvočnih posnetkov jajčnikov, s katerim je mogoče bistveno kvalitetneje spremljati uspešnost umetne oploditve. Preko interneta bo mogoče kmalu spremljati tudi predavanja, so sporočili iz CDED.

Darilo mestu Ljubljana

27. 12. 2000 00.00

Meščanka Doroteja Lavrič je ljubljanski mestni občini podarila del gozda na Golovcu. Po podobnem dogodku izpred približno meseca dni, ko je MOL 6.000 kvadratnih metrov gozda na Golovcu podaril dr. Fedor Fritsch, se je za darovanje odločila tudi Doroteja Lavrič, ki je mestu podarila 26.692 kvadratnih metrov gozda na Golovcu. Ob podpisu darilne pogodbe je Doroteja Lavrič ljubljanski županji povedala, da se je za darovanje odločila že pred dvema letoma, vendar je žal predlog oddala napačni ustanovi. Ko je zvedela za darilo soseda dr. Fritscha, se je znova opogumila in predlog oddala pristojnemu oddelku, ki je poskrbel za današnji slovesen dogodek.

Metzinger v Narodni galeriji

21. 12. 2000 00.00

Narodna galerija je pripravila obsežno razstavo Valentin Metzinger - življenje in delo baročnega slikarja. Slovesno jo bodo odprli danes ob 19. uri, odprta pa bo do aprila 2001. Avtorica razstave je dr. Anica Cevc. Za razstavo je bilo konserviranega in restavriranega 334 kvadratnih metrov platna. To obsežno delo bo predstavljeno v starem krilu Narodne galerije. Razstava ima torej dva temeljna namena: rešiti pred nadaljnjim propadanjem vrsto umetnin prve kategorije in umestiti Metzingerja v pregled razvoja umetnosti Slovenije in v okvir srednjeevropskega baročnega slikarstva. Poleg likovnih vrednot Metzingerjevega slikarstva želita razstava in katalog osvetliti razmerja med naročniki in umetnikom, mesto oljne slike v sklopu celostne baročne umetnine in podobno.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu

19. 12. 2000 00.00

V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.

Ob dnevu 1. brigade SV

15. 12. 2000 00.00

Letos mineva deset let od prvega postroja enot Specialne brigade MORiS. Ob tej priložnosti je bila danes, 15. decembra 2000, v Kočevski Reki slavnostna prireditev. Slavnostni govornik na prireditvi, ki je potekala v objektu nekdanjega podjetja Snežnik, je bil minister za obrambo dr. Anton Grizold. Prireditve so se udeležili: predsednik Državnega zbora Republike Slovenije gospod Borut Pahor, načelnik Generalštaba dr. Iztok Podbregar in drugi predstavniki Slovenske vojske ter gostje, ki so sodelovali ali bili udeleženci prvega postroja enot Specialne brigade MORiS pred desetimi leti, med drugimi tudi takratni predsednik Vlade RS gospod Lojze Peterle. Udeležencem današnje slovesnosti je pozdravno brzojavko poslal tudi predsednik Republike Slovenije, gospod Milan Kučan v kateri je poudaril pomen 1. specialne brigade MORiS za nastanek slovenske države in njenega obrambnega sistema. 15. december sicer 1. brigada Slovenske vojske praznuje kot Dan brigade.

VS podaljšal mandat misiji v DR Kongo

15. 12. 2000 00.00

Varnostni svet ZN je sinoči sprejel resolucijo, s katero je za pol leta podaljšal mandat misiji v Demokratični Republiki Kongo (MONUC) in odobril povečanje števila vojaških opazovalcev, kakor tudi izrazil pripravljenost, da odobri napotitev mirovnih enot na mejo DR Kongo z Ruando. V DR Kongo je trenutno le 200 vojaških opazovalcev, čeprav je VS ZN že odobril napotitev 5500 mirovnih enot. Slednjih še ni, ker še ni mogoče govoriti o miru v državi, vlada DR Kongo pa tudi ovira namestitev enot.

Pomanjšana dediščina Janka Samse

14. 12. 2000 00.00

V Slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo Janka Samse z naslovom Pomanjšana dediščina, na kateri bo avtor predstavil različne pomanjšane predmete. Njegovo temeljno tematsko področje pomanjševanja je slovenska prometna, transportna in gospodarska dediščina. Razstava bo na ogled do 5. januarja prihodnje leto.

Pesniška zbirka Vena Tauferja Kosmi

13. 12. 2000 00.00

V Društvu slovenskih pisateljev je bila danes predstavljena nova pesniška zbirka Vena Tauferja, že enajsta po vrsti: Kosmi. Urednik zbirke Aleksander Zorn je opazil, da je Taufer, začetnik slovenskega modernizma, v zrelih letih "pokazal čustva". Kosmi so razdeljeni na dva dela: enega predstavlja petinpetdeset novih pesmi, drugega pa osemintrideset predelanih pesmi iz vseh preteklih zbirk. Knjigo je izdala elitna knjižna zbirka Nova slovenska knjiga založbe Mladinska knjiga.

Priznanje za poslovno odličnost

13. 12. 2000 00.00

V letošnjem letu je Vlada Republike Slovenije že tretjič podelila priznanje Republike Slovenije za poslovno odličnost slovenskemu podjetju, ki je po vrsti meril poslovne odličnosti dokazalo svojo kakovost. V sredo, 13. decembra 2000, je predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Janez Drnovšek podelil priznanje Republike Slovenije za poslovno odličnost za leto 2000 podjetju Iskra Avtoelektrika, d. d., iz Šempetra pri Gorici. Priznanje je prevzel predsednik uprave podjetja gospod Aleš Nemec.

Znanstveno-tehnološko sodelovanje med Slovenijo in Grčijo

13. 12. 2000 00.00

Državni podsekretar za bilateralno sodelovanje pri MZT dr. Niko Herakovič in vodja grške delegacije, generalni sekretar za raziskave in tehnologijo pri grškem ministrstvu za razvoj Dimitris Deniozos sta danes podpisala protokol o znanstveno-tehnološkem sodelovanju za leti 2001 do 2002 med Slovenijo in Grčijo.

Začetek prireditev za otroke

13. 12. 2000 00.00

V Cankarjevem domu se je začel splet prednovoletnih prireditev za otroke Pravljični svet, ki bo trajal do 23. decembra. Najprej bo na vrsti predstava Čarovnije iz skrinjice želja Stena Vilarja in Romana Freliha ter Pil v živo z Meto, Robertom in Superpilovci (Kosovelova dvorana), ob 18. uri bo predavanje dr. Matjaža Barboja Krščanska teologija glasbenega časa v okviru sklopa predavanj Društva za primerjalno religiologijo (E7) in koncert Mladi mladim pianista Jana Bratoža in sopranistke Vere Danilove (Kosovelova dvorana ob 19.30 uri).

Predstavljena še Prešernova pisma

12. 12. 2000 00.00

Prešernovo leto se še ne končuje. V Narodni univerzitetni knjižnici so slovenski javnosti prvič predstavili trinajst izvirnih Prešernovih pisem, ki so sicer shranjena v Pragi, Zagrebu in Gradcu. Pisma sodijo med dragoceno pesnikovo zapuščino, saj je vse skupaj ohranjenih le 23 pisem. Vsa so objavljena v knjigi založbe Rokus Prešernova pisma, katere predstavitev je pospremila odprtje razstave originalov Prešernovih pisem. Projektu se je pridružila radovljiška knjižnica Antona T. Linharta s tematsko razstavo omemb in izvora priimka Prešeren.

Poročilo obtičalo v Rimu?

12. 12. 2000 00.00

Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je ob predstavitvi knjige Zgodovina Slovencev v Italiji 1866 - 2000, ki je izšla v zbirki Korenine založbe Nova revija, napisal pa jo je skupaj z zgodovinarko, prav tako izredno poznavalko slovensko-italijanskih odnosov dr. Milico Kacin Wohinz, danes v Ljubljani opozoril na negotovo usodo Poročila o slovensko-italijanskih odnosih od leta 1880 do 1956. Zadnjo in dokončno verzijo trideset strani obsegajočega dokumenta sta 25. julija letos v Kopru podpisala sopredsednika slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, Milica Kacin Wohinz in Girgio Conetti. Po navedbah akademika Pirjevca je dokument, ki ga je omenjena komisija pripravljala vse od novembra leta 1993, "obtičal" nekje na italijanskem zunanjem ministrstvu. Zavzel se je, da bi slovenska stran, konkretno slovensko zunanje ministrstvo, vztrajala pri njegovi javni objavi.

Kučan odlikoval kulturnike in znanstvenike

04. 12. 2000 00.00

Predsednik Republike Milan Kučan je na današnji slovesnosti v predsedniški palači vrsti zaslužnih umetnikov, znanstvenikov in kulturni ustanovi izročil visoka državna odlikovanja ob njihovih jubilejih. Srebrni častni znak svobode Republike Slovenije sta prejela operna pevca Vilma Bukovec in Rudolf Francl ob njuni osemdesetletnici za izjemno življenjsko delo in prispevek k visoki ravni slovenske operne poustvarjalnosti in za uveljavljanje slovenske kulture v mednarodnih okvirih. S častnim znakom svobode RS pa so bili odlikovani Božena Glavak, dr. Milica Kacin Wohinz, Fran Eržen, Boris A. Novak, med ustanovami pa Dolenjski muzej.

Spletni Prešeren

29. 11. 2000 00.00

Založba Pasadena je predstavila uradno spletno stran največjega slovenskega pesnika dr. Franceta Prešerna. Stran je bila pripravljena v sodelovanju z ministrstvom za kulturo, ki je tudi finančno podprlo projekt. Na naslovu www.preseren.net bo odslej na enem samem mestu moč najti podatke o Prešernovem življenju, njegovi dobi, vse portrete, podatke o sodobnikih, časovni trak njegovega življenja, podatke o krajih, ki jih je obiskal ali v njih bival, ne manjka pa niti njegovo rodoslovno drevo.

Podelili Zoisova priznanja

27. 11. 2000 00.00

V Narodni galeriji so podelili nagrade in priznanja devetim Zoisovim nagrajencem. Prejemniki letošnjih nagrad in priznanj so: dr. Goran Dražič, akademik in profesor dr. Stane Gabrovec, akademik profesor dr. Vinko Kambič, profesor dr. Sandi Klavžar, dr. Jurij Perovšek, profesor dr. Slavko Splichal, docent dr. Marko Topič, profesor dr. Marko Andrej Zupan in dr. Stojan Stavber.