Dr.

Slovenska matica: deset domačih leposlovnih in znanstvenih knjižnih novosti
15. 10. 1998 13.15
Predsednik Slovenske matice prof. dr. Joža Mahnič je skupaj z avtorji, uredniki in prevajalci predstavil kar deset knjižnih novitet s področja leposlovja in znanstvenih raziskav. Roman Spopad s pomladjo pisatelja Borisa Pahorja, pričevanje Spomini Slovenca v Tujski legiji nekdanjega vojaka Rajka Cibica in študija Prešeren in Mickiewicz - o slovenskem in poljskem romantičnem verzu pokojnega slavista Toneta Pretnarja so izšle pred meseci, iz letošnje redne zbirke so knjige Simbolika mitov na rimskih nagrobnih spomenikih - Šempeter v Savinjski dolini klasičnega filologa Jožeta Kastelica, Gradovi dežele Kranjske zgodovinarja Branka Reispa in izvirni roman Klic z jezera Jožeta Hudečka, te dni pa so izšle še zgodovinska monografija Slovenske migracije v Italijo avtorja Ferda Gestrina, eseji in dnevniški zapisi Melanholična razmerja Andreja Inkreta, prevod Pojma tesnobe danskega misleca Soerena Kirkegaarda ter četrta knjiga Slovenskih ljudskih pesmi.

Mednarodna konferenca Jeruzalem v slovanski kulturi
15. 10. 1998 11.45
Direktor Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) dr. Oto Luthar je danes v Ljubljani odprl dvodnevno mednarodno konferenco Jeruzalem v slovanski kulturi, prvi multidiciplinarni znanstveni sestanek, na katerem bodo osvetljeni doslej neraziskani vidiki in zgodovinske razsežnosti srečevanja dveh razmeroma oddaljenih kultur.

Kviaz brez pripomb na predsednikova kandidata
15. 10. 1998 10.08
Komisija državnega zbora (DZ) za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je brez pripomb vzela na znanje predlog predsednika države Milana Kučana za izvolitev profesorice dr. Mirjam Škrk in vrhovnega sodnika Dušana Ogrizka na položaj ustavnih sodnikov ter na ta način izpolnila formalne pogoje za odločanje o obeh kandidatih v državnem zboru.

Pesniška zbirka Urbana Schrotta Vampirji
14. 10. 1998 10.27
Založba Amalietti je izdala zbirko poezij Urbana Schrotta z naslovom Vampirji; knjigo so včeraj predstavili v opuščeni grobnici Grand hotela Union v Ljubljani. Avtor se je doslej ukvarjal predvsem z glasbo in gledališčem; Vampirji so njegov pesniški prvenec, plod nekajletnega preučevanja mitologije vampirstva in spoznavanja tovrstnega žanra v literaturi in na filmu.

Predsednik Kučan predstavil predloga za sodnike ustavnega sodišča
09. 10. 1998 14.43
Predsednik države Milan Kučan je na podlagi strokovnih referenc predlaganih kandidatov za sodnika ustavnega sodišča, posvetovanj s pravnimi strokovnjaki in z vodji poslanskih skupin parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne manjšine danes državnemu zboru predlagal, naj na mesta sodnikov ustavnega sodišča, ki jim mandat poteče 30. oktobra, izvoli vrhovnega sodnika Dušana Ogrizka in izredno profesorico na Pravni fakulteti in predstojnico Inštituta za mednarodno pravo in mednarodne odnose na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani prof. dr. Mirjam Škrk.

Genske napake udeležene v številnih duševnih boleznih
09. 10. 1998 08.30
Delni vzrok številnih duševnih bolezni so genske napake. Vplivi dedne zasnove so znani pri shizofreniji, manično-depresivnih obolenjih, motnjah pri uživanju hrane, fobijah, depresijah in Alzheimerjevi bolezni, so poudarili udeleženci zasedanja za psihiatrično genetiko v Bonnu.

Bandelj na konferenci notranjih ministrov držav članic SEP
08. 10. 1998 11.43
Minister za notranje zadeve Mirko Bandelj se bo udeležil konference notranjih ministrov držav članic Srednjeevropske pobude (SEP) o boju proti organiziranemu kriminalu, ki bo jutri, 9. in v soboto, 10. oktobra, v Pokrajinski palači v Trstu.

Avstralska klinika za informacije o evtanaziji
07. 10. 1998 07.56
Avstralski zdravnik, znan kot Dr. La Mort (Smrt), namerava v Melbournu odpreti bolnišnico, kjer bi bolniki v zadnjem štadiju dobili podatke o evtanaziji, predvsem nakupu smrtonosnih proizvodov na črnem trgu.

Predsednik vlade na Frankfurtskem knjižnem sejmu
06. 10. 1998 17.32
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri, 7. oktobra, obiskal Frankfurtski knjižni sejem. Ob tej priložnosti bosta nekdanji nemški zunanji minister Hans Dietrich Genscher in ugledni dopisnik časopisa Frankfurter Allgemeine Zeitung za območje Jugoslavije dr. Viktor Meier predstavila knjigo slovenskega premiera z naslovom Moja resnica, ki je pred kratkim izšla tudi v nemškem prevodu.

V spomin na prof. dr. Antona Trstenjaka
06. 10. 1998 09.59
Minevata dve leti od smrti velikega slovenskega humanista in znanstvenika prof. dr. Antona Trstenjaka. V Fundaciji akademika dr. Antona Trstenjaka, ki je nastala leta 1992, so za trajno obeležje njegovega življenskega opusa organizirali izdelavo filma, sodelujejo pa tudi pri postavitvi njegovega spomenika v Gornji Radgoni.

Spopadi na vzhodu DR Konga
05. 10. 1998 16.19
Na vzhodu Demokratične republike Kongo, vzhodno od Kinduja, kjer so vladne enote namestile svoj generalštab na terenu, so potekali spopadi med uporniki in vladnimi enotami, je danes sporočil minister za informiranje Didier Mumengi.

Evropski sodnik na obisku v Sloveniji
05. 10. 1998 14.47
Na krajšem obisku v Sloveniji se danes mudi sodnik Evropskega sodišča iz Avstrije dr. Peter Jann. Ob tej priložnosti je evropski sodnik predstavnikom podjetij, državnih in drugih javnih ustanov spregovoril o delovanju in pristojnostih ter pravnih učinkih sodb Evropskega sodišča, ki ima med drugim nalogo zagotavljati enotno interpretacijo pogodb Evropske unije (EU) v državah članicah. <br<> Dr. Jann se je sestal tudi s predsednikom državnega sveta Tonetom Hrovatom ter predsednikom Vrhovnega sodišča RS Mitjo Deisingerjem.

Fotografska razstava Bojana Sedmaka v Cankarjevem domu
05. 10. 1998 10.28
V Mali galeriji Cankarjevega doma (CD) bodo drevi ob 20. uri odprli fotografsko razstavo dr. Bojana Sedmaka z naslovom Narava slika strupene akvarele. S tem projektom se fotografski program CD pridružuje organizaciji 5. slovenskega festivala znanosti, ki bo potekal do 10. oktobra. Ob razstavi je izšel katalog z barvnimi reprodukcijami in besedili, ki sta jih prispevala Besim Spahić in avtor.

Uporniki v DR Kongu začeli napad na Kindu
04. 10. 1998 13.00
Uporniki v Demokratični republiki Kongo so danes potrdili, da so začeli napad na mesto Kindu, kjer je glavno poveljstvo sil Laurenta-Desireja Kabile in njegovih zaveznikov.

Petdeset let Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU
29. 09. 1998 13.56
Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) praznuje pet desetletij obstoja.

Sodobna ameriška grafika v Kostanjevici na Krki
28. 09. 1998 14.46
V četrtek, 1. oktobra, bodo ob 18. uri v galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki odprli razstavo sodobne ameriške grafike, ki bo odprta do konca novembra.

Slovenija ima konzulat v Saarbruecknu
28. 09. 1998 10.58
Slovenija je na podlagi sklepa vlade odprla konzulat v Saarbruecknu, za častnega konzula pa postavila dr. Leona Brumna, je objavljeno v zadnji številki Uradnega lista.

Srečanje glavnih pogajalcev iz držav kandidatk za polnopravno članstvo v EU
25. 09. 1998 16.30
V poljskem mestu Nieborow se bo v torek, 29. septembra, začelo dvodnevno srečanje glavnih pogajalcev iz držav kandidatk za polnopravno članstvo v Evropski uniji (EU). Srečanja se bo udeležila tudi slovenska delegacija, ki jo bo vodil vodja ožje pogajalske skupine dr. Janez Potočnik, v njej pa bodo še namestnik direktorja službe vlade za evropske zadeve Andrej Engelman, član ožje pogajalske skupine, pristojen za področje varstva okolja dr. Fedor Černe in vodja misije RS pri Evropski uniji v Bruslju dr. Marko Kranjec, so sporočili iz vladnega urada za informiranje.

Srečanje Frleca in Graniča v New Yorku
25. 09. 1998 08.41
V New Yorku sta se ob robu 53. zasedanja generalne skupščine OZN sešla zunanja ministra Hrvaške Mate Granič in Slovenije Boris Frlec. Pogovarjala sta se o napredku medsebojnih odnosov, še posebej o tem, ali se po sestanku v Mokricah zadeve odvijajo v skladu z dogovorom.

Sadje, zelenjava in žitarice proti možganski kapi
25. 09. 1998 08.04
Prehrana, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave in žitaric, zmanjšuje možnost možganske kapi, še posebej pri ljudeh z visokim krvnim pritiskom, je objavil ameriški časopis Circulation. ''Vzrok za ta koristni učinek je najverjetneje visoka količina kalija v tej vrsti hrane ter drugih sestavin v sadju in zelenjavi, ki bi lahko vplivale na zmanjševanje nevarnosti za možgansko kap,'' je pojasnil vodja raziskave dr. Albert Ascherio s Harvardske univerze. Največ kalija je v paradižniku, špinači, bananah in pomarančah.

Na ljubljanskem gradu so odprli Dneve evropske kulturne dediščine
24. 09. 1998 08.20
Na Ljubljanskem gradu je minister za kulturo Jožef Školč sinoči odprl Dneve evropske kulturne dediščine. Letos so posvečeni srednjeveškim mestom. V Sloveniji kot eni od 44 sodelujočih držav oziroma v mestih Ljubljana, Brežice, Celje, Črnomelj, Kamnik, Koper, Kostanjevica na Krki, Kropa, Krško, Novo mesto, Radovljica, Škofja Loka in Vrhnika se bo večina prireditev v okviru ''dnevov'' zvrstila do nedelje, 27. septembra. Usklajevalca ''dnevov'' sta Jerneja Batič in uprava Republike Slovenije za kulturno dediščino.

Pogovor z zunanjim ministrom Nizozemske
23. 09. 1998 08.47
Slovenski zunanji minister dr. Boris Frlec, ki v New Yorku sodeluje v delu 53. rednega zasedanja generalne skupščine OZN, se je v torek pred ministrskim sestankom osmih držav članic pobude za jedrsko razorožitev srečal z nizozemskim zunanjim ministrom van Mierlom. Nizozemskega kolega je med pogovorom s Frlecom zanimala slovenska ocena položaja na Kosovu, pogovor pa je tekel tudi o dvostranskih odnosih, ki so dobri. Van Mierlo je zagotovil, da Slovenija lahko računa na Nizozemsko podporo, predvsem takrat, kadar bo prišlo do političnih problemov manjših držav v odnosu do velikih.

Še priložnostna razstava ob 80-letnici Narodne galerije
22. 09. 1998 13.45
V novem krilu Narodne galerije v Ljubljani so opoldne odprli priložnostno razstavo o nastanku in razvoju te osrednje narodno-kulturne ustanove, ki je do leta 1946 delovala kot društvo. Zgodovino Narodne galerije je povzel njen direktor dr. Andrej Smrekar, odprl pa državni sekretar v ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček.

V Sloveniji se mudi poljski obrambni minister
22. 09. 1998 11.19
Na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji je poljski obrambni minister dr. Janusz Onyszkiewicz. Ob tej priložnosti bo na obrambnem ministrstvu podpisan sporazum o sodelovanju na obrambnem področju med obema ministrstvoma.

Rok za zbiranje kandidatur se izteče šele danes
21. 09. 1998 13.38
Danes opolnoči se izteče rok za zbiranje predlogov možnih kandidatur za dve še prosti mesti sodnikov ustavnega sodišča. Slovenski predsednik Milan Kučan je ponovni poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ustavna sodnika objavil potem, ko državni zbor konec julija na njegov predlog ni izvolil potrebnih pet ustavnih sodnikov, temveč le tri.

Poljski obrambni minister na obisku v Sloveniji
21. 09. 1998 12.29
Na tridnevni uradni obisk v Slovenijo danes prihaja poljski obrambni minister dr. Janusz Onyszkiewicz. Ob tej priložnosti bo jutri na obrambnem ministrstvu podpisan sporazum o sodelovanju na obrambnem področju med obema ministrstvoma, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Slovenski dijak ''bronast'' na mednarodni računalniški olimpiadi
15. 09. 1998 10.27
Na mednarodni računalniški olimpiadi v portugalskem Setubalu, ki je potekalo od 5. do 13. septembra, je v konkurenci 270 tekmovalcev iz 67 držav dijak bežigrajske gimnazije Andraž Tori prejel bronasto medaljo, so sporočili iz Zveze za tehnično kulturo Slovenije.

Končan letni vrh Skupnosti za razvoj južne Afrike
15. 09. 1998 09.17
Na Mavriciusu se je sinoči končal letni vrh Skupnosti za razvoj držav južne Afrike (SADC), kjer pa kljub osmim uram intenzivnih razprav niso uspeli doseči napredka pri mirovnem procesu v DR Kongo. V nasprotju z zahtevami vodstva DR Kongo sklepna izjava ne obtožuje Ruande in Ugande, ampak le poziva, naj se pogajanj udeležijo vse vpletene strani.

Začetek pogajanj o prekinitvi ognja v DR Kongu
08. 09. 1998 16.16
Voditelji šestih afriških držav, ki so vpletene v spopade v DR Kongo, je dopoldne začelo pogovore o sklenitvi sporazuma o prekinitvi ognja, so sporočili diplomatski viri.

Brigita Bukovec zaradi bolezni predčasno končala sezono
08. 09. 1998 08.10
Najboljša slovenska atletinja Brigita Bukovec je zaradi bolezni že končala letošnjo atletsko sezono. Dr. Vanja Vuga je namreč na zdravniškem pregledu ugotovil, da ima Bukovčeva bronhitis, zato bo morala počivati najmanj teden dni.